Okrągły stół ING Banku Śląskiego ws. zmian klimatycznych

Okrągły stół ING Banku Śląskiego ws. zmian klimatycznych

author
20 października 2019

Po raz kolejny banki udowodniły, że mimo codziennej rywalizacji rynkowej ich współpraca jest możliwa, a dla szczytnego celu konkurencja przestaje mieć znaczenie. Podczas obrad okrągłego stołu ING Banku Śląskiego przedstawiciele największych instytucji finansowych spotkali się, by porozmawiać o przyszłości polskiej bankowości w obliczu zmian klimatycznych.

ING Bank Śląski podjął się organizacji spotkania dla przedstawicieli sektora bankowego dotyczącego przyszłości rynku wobec nadchodzących zmian klimatycznych. Wydarzenie to zyskało tytuł okrągłego stołu. Na obradach pojawiły się nie tylko twarze instytucji polskiego rynku bankowego, lecz także władze krajowych organizacji non-profit zaangażowanych w promocję zrównoważonego rozwoju. Cel spotkania był jeden: opracowanie wspólnego stanowiska w sprawie nadchodzących wyzwań klimatycznych. 

Uczestnicy okrągłego stołu ING Banku Ślaskiego przeprowadzili dyskusję na wiele różnych kwestii związanych z przyszłością świata finansów. Rozmowa dotykała takich problemów, jak nowa taksonomia przygotowywana przez Unię Europejską czy przyszłość bankowości wobec zrównoważonego portfela. Debata pokazała nie tylko to, jak wiele wątpliwości i pytań stoi przed sektorem bankowym w Polsce, lecz także jak poruszony temat jest ważny i aktualny dla przedstawicieli różnych stron rynku finansowego.

Zmiany klimatyczne jednym z tematów przewodnich

Wpływ człowieka na środowisko naturalne jest na tyle poważny, że warto jest podkreślać jego znaczenie nie tylko w prywatnych rozmowach, lecz także na poziomie instytucjonalnym – w formie odpowiednich działań podejmowanych przez najważniejsze podmioty danego rynku. Szerzenie świadomości to pierwszy krok do wzbudzenia inicjatywy. Sektor bankowy zdaje się być tego świadomy, dlatego co rusz organizuje kampanie informacyjne czy preferencyjne oferty adresowane do klientów dbających o środowisko i klimat. 

"

ING Bank Śląski jako instytucja finansowa świadoma nieodwracalnych zmian jakie spowoduje globalny wzrost temperatury, już podjął pierwsze kroki w tym zakresie – odeszliśmy od wspierania technologii opartych na węglu energetycznym. Teraz postanowiliśmy zaprosić przedstawicieli innych banków do dyskusji o roli biznesu i sektora bankowego w czasach nadchodzącej transformacji energetycznej

– wyjaśnia Joanna Erdman, wiceprezeska Zarządu ING Banku Śląskiego odpowiedzialnego za organizację obrad okrągłego stołu.

Ekspertka dodała także, iż podczas ING Bank Śląski wyszedł z propozycją rozmowy na temat wpływu strategii i polityk kredytowych na rozwój konkretnych branż. Podczas spotkania poruszono również kwestię dostępnych możliwości kształtowania rynku w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz władzami innych banków kadra ING Banku Śląskiego mogła otwarcie przedyskutować wpływ zmian klimatycznych na biznes i konkurencyjność klientów. 

Cały sektor bankowy murem za ekologią

W oficjalnym komunikacie ING Banku Śląskiego wydanym tuż po obradach okrągłego stołu czytamy, iż przedstawiciele świata bankowości zaproszeni na spotkanie branżowe okazali otwartość na rozmowę dotyczącą zmian klimatycznych i związanym z nimi zagrożeń. To pozytywny sygnał, zważywszy na fakt, iż wiele obszarów polskiego dyskursu wciąż jeszcze nie dopuszcza do głosu faktów związanych z zagrożeniami środowiska naturalnego i zbliżającym się kryzysie ekologiczny. Tego typu sytuacja ma miejsce między innymi w polskiej polityce – jednak nie w bankowości!

"

Banki są otwarte na taką dyskusję i chcą na ten temat rozmawiać. Wszyscy mamy świadomość, że zmiany wokół nas zachodzą dynamicznie, zwiększa się liczba ludności na świecie, zużywamy coraz więcej zasobów i emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń. Jeśli teraz nie zareagujemy i nie zaczniemy działać w sposób odpowiedzialny, to w przyszłości będziemy ponosić duże konsekwencje

– tłumaczy Kazimierz Rajczyk, Dyrektor Zarządzający Sektorem Energetycznym w ING Banku Śląskim.

Na koniec warto dodać, iż obrady okrągłego stołu ING Banku Śląskiego były współorganizowane przez przez instytut WiseEuropa – niezależny i niekomercyjny komitet doradczy specjalizujący się w polityce europejskiej i zagranicznej oraz ekonomii. Partnerami wydarzenia byli: pozarządowa organizacja ekologiczna WWF oraz Fundacja ”RT-ON” – reprezentacja Ogólnopolskiej Koalicji  „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej.


Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/467690/zmiany-klimatyczne-a-biznes-okragly-stol-dla-sektora-bankowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Plan finansowy 2020 – biedni sfinansują emerytury najbogatszym?
Bez kategorii
author
01 września 2019

Plan finansowy 2020 – biedni sfinansują emerytury najbogatszym?

Szybkie pożyczki Oświęcim
Pożyczki miasta
author
13 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Oświęcim

#DOCENIAJnieoceniaj – akcja BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
27 lutego 2019

#DOCENIAJnieoceniaj – akcja BGŻ BNP Paribas

Pożyczki bez BIK Chojnice
Pożyczki miasta
author
01 sierpnia 2022

Pożyczki bez BIK Chojnice

Autopłatności w serwisie Moje Usługi od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
16 czerwca 2020

Autopłatności w serwisie Moje Usługi od ING Banku Śląskiego

Władze Idea Banku
Banki
author
28 czerwca 2018

Władze Idea Banku