Oszustwo na e-mail z fakturą

Oszustwo na e-mail z fakturą

author
Alicja Hirsekorn
18 sierpnia 2023
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

W ostatnim czasie firma VadeSecure zaprezentowała najnowsze wydanie swojego raportu, który sprawdza, pod które firmy najchętniej podszywają się cyberprzestępcy. Jak się okazuje, oszustwo na e-mail z fakturą najczęściej grozi klientom PayPal i Microsoft. Jakie jeszcze firmy upodobali sobie oszuści? Sprawdzamy szczegóły.

Jakie firmy są pożądane przez oszustów

Firma VadeSecure opublikowała w ostatnim czasie najnowszą wersję raportu Phishers’ Favorites Top 25 Q4 2019. Analiza ma na celu wykazanie, pod jakie firmy na świecie najczęściej podszywają się cyberprzestępcy. Z badania wynika, że najbardziej na oszustwo na e-mail z fakturą są narażeni klienci firm PayPal i Microsoft.

Niestety potencjalne ofiary są bardziej skłonne nabrać się na sztuczki oszustów, jeżeli w wiadomości zobaczą znajome logo. W ten sposób mają możliwość wyłudzić dane osobowe, dzięki którym zdołają włamać się i wyczyścić konto bankowe czy zaciągnąć pożyczki na dane ofiary.

Największą ilość prób wyłudzeń oszuści dokonali podszywając się pod pośrednika płatniczego PayPal. To właśnie od tej „firmy” klienci dostawali ponaglenia do uregulowania jakichś zaległych opłat, zaktualizowanie hasła, czy powiadomienia o nieudanej próbie zalogowania. Wszystkie te wiadomości stanowiły próbę oszustwa.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oszustwo na e-mail z fakturą – pod kogo podszywają się przestępcy?

PayPal „wygrywa” pod względem ilości fałszywych wiadomości, jakie w zeszłym roku otrzymali klienci prywatni. Jednak najczęściej oszuści wykorzystują szatę graficzną i logo Microsoftu, by dokonywać ataków phishingowych na firmach. Ogromna większość przedsiębiorców polega właśnie na systemach tej firmy.

Wiele użytkowników posiada płatny dostęp do różnych usług proponowanych przez tę firmę. Nie dziwi zatem, że przy okazji comiesięcznych rozliczeń oszuści poszukują szansy na przekazanie fałszywego maila. Dzięki temu liczą oni na nierozwagę czy zagapienie się klientów, którzy samodzielnie dadzą oszustom swoje dane.

Oczywiście, nie jest to jedyna forma strategii cyberprzestępców, gdyż często są oni zainteresowani dostępem do poufnych danych firmowych oraz loginami i hasłami pracowników wysokiego szczebla, niemniej ta wydaje się być po prostu najskuteczniejsza w swej prostocie

– powiedział Tomasz Kuciel z firmy Edison.

W dalszej części swojej wypowiedzi ekspert podkreślił, że bardzo łatwo jest „przemycić” jedną oszukańczą wiadomość w obliczu faktu, że niektórzy klienci otrzymują nawet setki faktur od różnych firm każdego roku. Jeżeli zwłaszcza firmowe konta nie są odpowiednio zabezpieczone systemowo, bardzo łatwo wpaść w pułapkę.

Pod które firmy najczęściej podszywają się oszuści

Pod względem ataków bez rozróżnienia na firmy i podmioty prywatne, najczęściej oszuści podszywają się własnie pod PayPal. Oszustwo na e-mail z fakturą w drugiej kolejności odbywa się przy użyciu cech charakterystycznych Facebooka, a na trzecim miejscu znalazł się właśnie Microsoft.

Na czwartym i piątym miejscu ulubionych „wcieleń” cyberprzestępców znalazły się kolejno Netflix i Whatsapp. Wzmożoną uwagę podczas czytania korespondencji powinni również zachować także Bank of America oraz kanadyjskiego banku CIBC. Miejsce ósme także należy do Kanadyjczyków, oszuści podszywają się pod spółkę Desjardins.

Dwa ostatnie miejsca pierwszej dziesiątki ulubionych sposobów maskowania swoich przestępczych zamiarów zajmują giganci obecnego rynku w postaci Apple i Amazon. Raport Vade Secure podsumowuje także branże, które najmocniej narażone są na ataki. Wśród nich znalazł się sektor finansowy (40 proc.), rozwiązania chmurowe (24 proc.) i media społecznościowe (21 proc.).

Pytania i odpowiedzi

Oszustwa na e-mail z fakturą najczęściej dotykały Klientów firm PayPal i Microsoft.

Użycie logo znanych firm sprawia, że potencjalne ofiary są bardziej skłonne uwierzyć w wiadomość, co ułatwia oszustom wyłudzenie danych osobowych.

Oszust może użyć wyłudzonych danych do włamania się na konto bankowe ofiary lub zaciągnięcia pożyczek w jej imieniu.

PayPal był najczęstszą “firmą”, pod którą podszywali się oszuści, wysyłając fałszywe wiadomości zachęcające do uregulowania zaległych opłat.

Oszuści często wykorzystują logo Microsoftu, ponieważ wielu przedsiębiorców polega na usługach tej firmy, a to ułatwia oszustom przekazywanie fałszywych wiadomości.

Atak phishingowy na e-mail z fakturą to próba oszustwa polegająca na przekonaniu ofiary do ujawnienia swoich danych osobowych lub finansowych, zwykle poprzez fałszywe wiadomości zawierające faktury lub informacje o zaległych płatnościach.

Firmy często posiadają poufne dane i konta bankowe, dlatego oszuści starają się uzyskać dostęp do tych informacji poprzez ataki phishingowe.

Oprócz PayPal i Microsoft, oszuści często podszywają się pod Facebooka, Netflix, WhatsApp, Bank of America, CIBC oraz inne znane firmy.

Najbardziej narażone na ataki phishingowe są branże finansowa, rozwiązania chmurowe i media społecznościowe.

Można unikać oszustw na e-mail z fakturą poprzez sprawdzanie wiadomości, zwłaszcza tych, które zawierają prośby o uwierzytelnienie lub płatność. Warto również regularnie zmieniać hasła i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

2/3 Polaków do świątecznych wydatków podchodzi z głową

Czy świąteczny szał zakupowy to mit? Tłumy klientów w sklepach i centrach handlowych zdają się mówić same za siebie. Kupowanie świątecznych ozdób, prezentów i składników na wigilijne dania może nas sporo kosztować, niemniej jednak Polki i Polacy określają siebie jako naród rozsądny pod względem wydawania pieniędzy w okresie przedświąteczny.

author
Halszka Gronek
23 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Żelechowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Żelechowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Millennium na podium XIV. edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Bank Millennium w najnowszym komunikacie prasowym poinformował o wynikach jakie osiągnął w czternastej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, który obył się w tym roku. Sprawdź szczegóły.  

author
Patryk Byczek
07 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Tychach

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Tychach – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile komornik może zająć z pensji w 2021?

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku? Sprawdź w naszym artykule aktualne dane oraz tabelę zajęć brutto/netto. Dzięki temu szybko ustalisz, ile komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika przy egzekucji z wynagrodzenia. Uwaga! Kwota zajęcia jest zależna od rodzaju umowy, na której pracujemy. Sprawdź, ile komornik może zająć z umowy o pracę, z umowy zlecenie oraz z umowy o działo w 2021 roku.

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komornik nie zajmie konta split payment?

Split payment gwarantuje przedsiębiorcom gromadzenie VAT-u na osobnym rachunku. Okazuje się, że pieniędzy z tego rachunku nie może zająć komornik. Czy zatem bankrutująca firma da radę uchronić się przed egzekucją? Sprawdzamy szczegóły.

author
Dominika Byczek
02 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj