PKO BP przyspiesza transformację cyfrową
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na niemal wszystkie kraje świata, doprowadziła w naszym kraju do największych, w przebiegu trzech ostatnich dekad, zawirowań gospodarczych. Grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego z wyprzedzeniem przyszykowała się na dekoniunkturę, natomiast w czasie zamrożenia polskiej gospodarki skupiła się szczególnie na ciągłości działania, zapewnieniu swoim Klienta maksymalnego bezpieczeństwa, a także przyspieszeniu transformacji cyfrowej.
Banki oraz spółki należące do Grupy także zdecydowały się pomóc w walce ze skutkami, jakie przyniosła epidemia koronawirusa. Podmioty zaangażowały swoje priorytetowe kompetencje oraz przeznaczyły 22 800 000 złotych na pomoc stricte materialną. Panujące trudniejsze warunki gospodarcze miały swoje przełożenie na wyniki PKO BP, który w pierwszym kwartale odnotował zysk netto na poziomie 503 000 000, co oznacza spadek o 41,6% względem analogicznego okresu w roku poprzednim.
W marcu 2020 roku Polska gospodarka doświadczyła negatywnego szoku o skali, jakiej nie pamiętają młodsze pokolenia. W tych trudnych warunkach, PKO Bank Polski skupił się na trzech kluczowych obszarach: zachowaniu ciągłości działania, zapewnieniu bezpieczeństwa swoim klientom i pracownikom oraz wsparciu polskiej gospodarki w walce z COVID-19. We wszystkich tych obszarach sprostaliśmy oczekiwaniom. Dzięki transformacji cyfrowej, jaką przeszedł bank, byliśmy w stanie przekierować ruch klientów z oddziałów do kanałów zdalnych, zapewniając im dostęp do usług finansowych oraz do wsparcia jakiego potrzebowali, by ratować miejsca pracy w swoich firmach. Bank, spółki grupy kapitałowej i nasi pracownicy solidarnie włączyli się też w niesienie pomocy w bezpośredniej walce z epidemią.
– mówił cytowany w komunikacie Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Odpisy i rezerwy odpowiedzialne za zysk
Odnotowany w pierwszym kwartale 2020 roku zysk netto PKO BP wyniósł 503 000 000 złotych. Na spadek zysku wynoszący 41,6% wpłynęło szczególnie pogorszenie sytuacji w gospodarce, które wywołała epidemia koronawirusa. Ten czynnik zmusił bank do utworzenia odpisów w wysokości 228 000 000 złotych. Kolejnym czynnikiem wpływającym z gorszy wynik Grupy był odpis w wysokości 90 000 000 złotych z tytułu utraty wartości akcji Banku Pocztowego. Kolejna rzecz wpływająca na niższy wynik to obciążania związane z zeszłorocznymi werdyktami TSUE:
– koszt automatycznych zwrotów prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytów detalicznych – 68 000 000 złotych,
– koszt rezerwy zawiązanej na zwroty tych prowizji – 70 000 000 złotych,
– koszt ryzyka prawnego walutowych kredytów hipotecznych – 85 000 000 złotych.
Obciążenia były poniekąd zrównoważone rosnącym wynikiem w obszarze działalności biznesowej. Wzrost skali działania wpłynął na wyższy niż w ubiegłym roku wynik odsetkowy oraz z tytułu opłat i prowizji.
Przyspieszenie transformacji cyfrowej w PKO BP
PKO Bank Polski realizuje cele związane z cyfryzacją, które przyjęto w strategii „PKO Bank Przyszłości” jesienią 2019 roku. W połowie bieżącego roku instytucja ma w planach uruchomić internetową platformę odpowiedzialną za sprzedaż samochodów. Bank prowadzi również przygotowania do przeprowadzenia migracji swojej architektury IT do chmury. Obecnie proces wszedł w następną fazę, po zawarciu przez Operatora Chmury Krajowej partnerstwa strategicznego z Microsoftem, dzięki któremu globalna firma technologiczna uruchomi w naszym kraju swój pierwszy region odpowiedzialny za przetwarzanie danych w Środkowo-Wschodniej Europie.
PKO BP przewiduje, że maksymalnie w ciągu trzech lat, najważniejsze biznesowe systemy IT będą działały w oparciu o chmurę obliczeniową zbudowanej w ramach architektury hybrydowej. W ten sposób instytucja chce zapewnić sobie i swoim Klientom nowoczesne, bezpieczne oraz efektywne kosztowo środowisko do rozwoju. To właśnie dzięki temu Bank oraz jego Klienci będą posiadali identyczne rozwiązania technologiczne, jak konkurenci z pozostałych krajów, gdzie na o wiele szerszą skalę wykorzystuje się usługi chmurowe.
Asystent głosowy w IKO
Największy Bank w Polsce na bieżąco stara się zwiększyć liczbę osób korzystających z bankowości mobilnej, a także obserwuje wzrost transakcyjności w tych kanałach, w związku z czym rozwija swoją aplikację IKO. Najnowszym wprowadzonym rozwiązaniem jest asystent głosowy. Usługa jest obecnie dostępna wyłącznie pilotażowo, dla wybranej grupy Klientów korzystających z urządzeń z systemem Android. Pozostali Użytkownicy IKO będą mogli skorzystać z nowej usługi w najbliższym czasie. Na początek, Klienci z dostępem mają możliwość:
– zlecenia przelewu,
– sprawdzenia historii i stanu konta,
– dokonania płatności BLIKIEM.
Na początku marca 2020 roku minęła siódma rocznica uruchomienia bankowej aplikacji mobilnej IKO. W ciągu nieco ponad siedmiu lat Użytkownicy zalogowali się do IKO ponad 2 000 000 000 razy oraz wykonali za jej pośrednictwem ponad 396 000 000 transakcji. Obecnie lista aktywnych aplikacji wynosi 4 500 000. Dzięki bardzo wysokim opiniom i ocenom IKO dwa razy z rzędy zwyciężyła w rankingu brytyjskiego Retail Banker International. IKO wybrano najlepszą aplikacją bankową na świecie. Program mobilny PKO BP wyprzedził aplikacje największych światowych banków takich jak:
– JP Morgan Chase,
– Barclays,
– Bank of America.
PKO BP
PKO jest największą i najpopularniejszą instytucją bankową w Polsce. Zysk netto PKO w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł ponad 1 230 000 000 złotych. Pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku grupa wypracowała aktywa na poziomie ponad 342 000 000 000 złotych. Na koniec trzeciego kwartału 2019 roku mobilna aplikacja IKO była aktywna na ponad 4 000 000 urządzeń. Akcje spółki widoczne są GPW w Warszawie od 2004 roku. Grupa kieruje swoją ofertę do Klientów indywidualnych oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
źródło: https://media.pkobp.pl/98036-przyspieszenie-transformacji-cyfrowej
Dodaj komentarz