PKO BP – rekordowe spadki na giełdzie
W ostatnim czasie doszło do pewnego paradoksu z PKO Bankiem Polskim w roli głównej. Spółka jest na świetnej drodze do tego, by bieżący rok zakończyć z kolejnym rekordowo wysokim zyskiem. W tym samym czasie jednak na giełdzie spółka odnotowuje rekordowe spadki. Dlaczego tak się dzieje?
PKO Bank Polski na pierwszy rzut oka radzi sobie doskonale – spółka ma ogromną szansę, by po raz kolejny zakończyć rok z najwyższym w swojej historii zyskiem. Co ciekawe, bankowi towarzyszą jednak również rekordowe spadki w cenie akcji na giełdzie. Jest to najdłuższa „czerwona seria” spółki.
W środę bowiem nastąpił dwunasty dzień z rzędu, gdy ceny akcji PKO Banku Polskiego na giełdzie były wyświetlane na czerwono, co oznacza ich spadek. Od półtora dekady, czyli od debiutu giełdowego organizacji do podobnej sytuacji doszło wyłącznie jeden raz, w sierpniu 2011 roku.
Łączna wartość rekordowych spadków, jakie PKO BP dręczą od 25 listopada, wyniosła już 13 proc. O tyle bowiem zmalała giełdowa wartość podmiotu na parkiecie. A jako, że właśnie ta spółka jest największym polskim bankiem oraz podmiotem giełdowym, sytuacja spółki oddziałuje dosyć intensywnie na wyniki innych indeksów.
PKO Bank Polski – najważniejsze informacje
Kody BIC/IBAN, SWIFT – PKO Bank Polski
Rekordowe spadki PKO BP na GPW
Warto w tym miejscu bowiem przypomnieć, że PKO Bank Polski zaliczany jest do indeksów takich jak WIG-Banki, WIG oraz WIG20. Ten pierwszy we wspomnianym 12 dniowym okresie zmalał o 9 proc. Jedną z przyczyn było właśnie pogorszenie sytuacji giełdowej PKO Banku Polskiego.
Co więcej, WIG20, czyli indeks skupiający 20 największych polskich spółek notowanych na giełdzie we wtorek osiągnął poziom najniższy od prawie trzech lat. Nie warto w tym miejscu ukrywać, że na pozostawiającą wiele do życzenia kondycję tego najważniejszego giełdowego indeksu mają wpływ spółki kontrolowane przez Państwo.
Również PKO Bank Polski zalicza się do grona spółek kontrolowanych przez władze kraju. Jego poziom giełdowy osiągnął w efekcie dwunastodniowej czerwonej serii poziom najniższy od dwóch i pół roku. Pojawia się jednak kluczowe pytanie: dlaczego właśnie teraz spada zainteresowanie inwestorów akcjami PKO BP?
Dlaczego notowania PKO BP spadają?
Warto w tym miejscu podkreślić, jak dobrze miewa się tytułowa spółka pod względem wyników finansowych. Po tylko trzech kwartałach bieżącego roku PKO BP pochwalił się skonsolidowanym zyskiem netto rzędu 3,3 mld złotych, który świadczył o rokrocznym wzroście w wysokości 21,1 proc.
Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku odnalazła trzy prawdopodobne przyczyny spadku cen akcji banku. W swoim raporcie z 6 grudnia wykazała ona bowiem, że powodem zmniejszenia zainteresowania inwestorów bankiem mogą być pewne prasowe spekulacje.
Ich treścią jest przypuszczenie, że PKO Bank Polski w niedługim czasie może zmienić prezesa. I choć nie wiadomo, kto miałby nim zostać, to zdecydowanie powoduje to wiele zamieszania. Co więcej, spółka najprawdopodobniej będzie zmuszona poddać się procesowi restrukturyzacji zagrożonych banków.
Trzecia możliwa przyczyna, powodująca rekordowe spadki w cenie akcji PKO BP wynika ze zmian w mBanku. W prasie bowiem PKO Bank Polski występuje jako potencjalny nabywca banku „bez względu na cenę”. Spółka ta jest dodatkowo mocno zamieszana w kredyty frankowe.
Dodaj komentarz