Lider sektora bankowości w Polsce otwiera się na nowe metody działania. PKO BP podjął współpracę z polsko-brytyjskim start-upem „Coinfirm”, której skutkiem będzie wdrożenie technologii blockchain. Aby nowe metody mogły zostać wprowadzone, muszę spełniać wymogi UOKiK. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 06.04.2018
Udostępnij:

Firma „Coinfirm” jest zwycięzcą konkursu „Let’s Fintech with PKO BP”. Efektem współdziałania jest platforma „Trudatum”, która służy do rejestracji oraz weryfikacji autentyczności i własności dokumentów, danych, czy plików.

Cięcie kosztów

Nowa technologia związana jest prawdopodobnie ze zmianą korespondencji, z papierowej na cyfrową. Stworzenie, wydrukowanie, zapakowanie oraz zaadresowanie i wysyłka listów zabiera bardzo dużo czasu i pochłania równie dużo pieniędzy, a przypomnijmy, że na chwilę obecną bank ma pod sobą ponad 9 000 000 Klientów. Każda więc zmiana, o której użytkownicy banku PKO muszą zostać poinformować może generować gigantyczne koszty, natomiast blockchain miałby je zminimalizować.

Informowanie Klientów

Blockchain pozwala na szybsze informowanie Klientów o zachodzących w instytucji zmianach i w porównaniu do tradycyjnej metody jest na pewno tańszy. Technologia w razie jakiejkolwiek pomyłki, czy błędu pozwala w każdej chwili na poprawę, co w systemie papierowym nie mogło mieć miejsca. Kolejnym aspektem będzie fakt, że banki nie będą miały możliwości podmiany dokumentów bez wiedzy Klientów banku. Informowanie użytkowników oraz weryfikacja danych dzięki technologi blockchain będą zachodziły w bardziej dyskretny i zaufany sposób. 

Wdrożenie Trudatum
 

Wdrożenie nowej technologii będzie dzieliło się na poszczególne etapy. Pierwszym z nim będzie poznanie systemów bankowych oraz skupienie się na działaniu rozwiązania, które pozwala na weryfikację dokumentów bankowych oraz ich weryfikację.
 

Każdemu dokumentowi, który trafi do sieci Trudatum, zostanie przypisany indywidualny i nieodwracalny skrót „hasz”, dodatkowo podpisanym prywatnym hasłem banku. Dzięki temu Klient będzie miał wgląd w każdy dodany przez instytucję plik oraz jego ewentualne zmiany.

„Technologia blockchain ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować sektor finansowy, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi. Chcemy ją dobrze rozumieć i wykorzystać w możliwe najszerszym zakresie. Blockchain spełnia kluczowe wymagania trwałego nośnika, zapewniając między innymi poufność oraz integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków.” – mówi Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.


 

Komentarze