Płatność kartą za granicą – ile kosztuje?

Płatność kartą za granicą – ile kosztuje?

author
Julia Wierciło
18 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wyjeżdżając na wymarzone wakacje należy mieć na uwadze koszty, które są nieodłącznym elementem urlopu. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się za granicę. Czy przy płatności kartą za granicą będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi opłatami? Sprawdźmy ile kosztuje, a także jak wysoka jest prowizja za przewalutowanie w przypadku używania poszczególnych kart płatniczych za granicą.

Spis treści:

  1. Płatność kartą za granicą - ile kosztuje?
  2. Visa - płatności kartą za granicą
  3. MasterCard - płatności kartą za granicą
  4. Revolut a płatności za granicą
  5. Płatności za granicą - o czym należy pamiętać?
Zwiń spis treści

Płatność kartą za granicą - ile kosztuje?

W zależności od użytej przez nas karty kwota za przewalutowanie może się różnić. Oprócz kosztu przewalutowania istnieje kilka innych czynników, które składają się na ostateczny koszt płatności kartą za granicą.

Sprawdźmy, które z nich są najczęściej występującymi:

  • przewalutowanie – pierwszym kosztem płatności kartą za granicą jest przewalutowanie obcej waluty na walutę naszej karty płatniczej,
  • dodatkowa prowizja – coraz częściej występujący koszt dodatkowy, który jest pobierany za przeliczenie zagranicznej transakcji. Opłata wynosi najczęściej kilka procent i jest pobierana od razu po przewalutowaniu,
  • kurs waluty – kolejną składową kosztu całkowitego płatności kartą za granicą jest kurs kupna oraz sprzedaży waluty. Dzięki niemu bank przelicza transakcje, które zostały przeprowadzone w innej walucie,
  • waluta karty – podczas płatności kartą za granicą możemy spotkać się z podwójnym przewalutowaniem. Wynika ono z faktu podwójnego przeliczenia na walutę rozliczeniową naszej karty po kursie banku, a także po kursie organizacji płatniczej (na przykład MasterCard lub Visa). Taka operacja może wiązać się z dużo większym kosztem całej operacji.

Visa - płatności kartą za granicą

Visa jest jednym z największych operatorów kart płatniczych na skalę światową. Korzysta z szybkich rozwiązań i prostego działania wszelkich koniecznych procedur. Przy płatności kartą za granicą przelicza sumę rozliczeniową karty po kursie, który jest korzystny dla użytkownika. Najczęściej wynosi od 1 do 1,5% spread. Oznacza to, że w porównaniu do spreadów narzucanych przez banki, wypada bardzo korzystnie bo aż czterokrotnie mniej.

Visa – płatności za granicą: 

  • korzystny kurs walutowy,
  • brak podwójnego przewalutowania – kwota płatności zostaje przeliczona z obcej waluty na złotówki,
  • dodatkowa prowizja – opłata wynosi około 3 procent i jest uzależniona od banku, w którym posiadamy konto,
  • spread walutowy – opłata może zostać pobrana za rozliczenie płatności. Bank może nie dostosować się do oferty Visy i rozliczyć transakcję według swojego przelicznika kursu walut.

MasterCard - płatności kartą za granicą

Przy płatności kartą MasterCard za granicą musimy brać pod uwagę fakt występowania nieco wyższych kosztów. Jest za to odpowiedzialny inny system przewalutowania. Mimo tego, że nasza karta docelowo jest prowadzona w złotówkach to walutą rozliczeniową są euro.

Sprawdźmy jak wyglądają opłaty dodatkowe przy płatnościach kartą MasterCard za granicą:

  • podwójne przewalutowanie – oznacza to, że w przypadku innej waluty krajowej nastąpi przewalutowanie jej na euro, a dopiero później z euro na złotówki. Pierwsza operacja odbywa się zazwyczaj po kursie MasterCard. Ta opcja jest korzystna dla użytkownika. Następna jednak przeliczana jest po kursie danego banku. Drugie przewalutowanie wiąże się z większymi kosztami, które będziemy musieli ponieść,
  • prowizje banku – wysokość prowizji może różnić się w zależności od konkretnego banku. Tabela opłat ustalana jest indywidualnie dla każdej instytucji. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się tabelą i kosztami, które będą obowiązywały nas w przypadku konieczności płatności kartą za granicą. W ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki związanej z niespodziewanymi opłatami dodatkowymi.

Revolut a płatności za granicą

Jeśli podczas pobytu granicą chcemy zminimalizować koszty związane z płatnością kartą możemy skorzystać z aplikacji Revolut. Jest to usługa, która umożliwia podpięcie karty kredytowej bądź karty debetowej. Dzięki temu możemy przelać środki na konto Revolut i realizować transakcje bez dodatkowych opłat. Revolut udostępnia swoim użytkownikom możliwość realizacji przelewów w 29 walutach, a dzięki karcie zbliżeniowej Revolut możemy realizować płatności w 120 walutach.

Revolut jest mobilnym bankiem, który pozwala na płatności i przelewy w wielu walutach. Transakcje nie są obciążone zbędnymi opłatami za przewalutowanie.

Jedynym wymaganiem, które należy spełnić jest założenie konta, a następnie pobranie aplikacji Revolut. Do dyspozycji mamy wiele planów dzięki czemu możemy dopasować ofertę do swoich potrzeb. Revolut proponuje także dodatkowe opcje, które z pewnością ułatwią i przyspieszą codziennie transakcje.

Płatności za granicą - o czym należy pamiętać?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek należy pamiętać o kilku bardzo ważnych krokach. Mogą one znacznie ułatwić i dzięki temu umilić pobyt za granicą. Niektóre kwestie związane z płatnościami poza granicami naszego kraju możemy sprawdzić długo przed podróżą. Zaoszczędzimy pieniądze oraz nie narazimy się na niepotrzebny stres dotyczący niespodziewanych dodatkowych opłat.

Podróżując za granicę:

  • sprawdźmy tabelę opłat w obcych walutach – w zależności od banku koszty mogą być inne,
  • sprawdźmy oferty kont walutowych – być może okaże się, że ten typ konta będzie dla nas atrakcyjniejszy. Może być dobrym rozwiązaniem w przypadku częstszych podróży,
  • porównajmy oferty kantorów online – w większości wypadków kantory online umożliwiają wymianę walut, która będzie dla nas najbardziej korzystna,
  • pobierzmy odpowiednie aplikacje mobilne – dzięki temu w każdej chwili będziemy mieli dostęp do salda naszego konta i unikniemy dodatkowych opłat związanych ze sprawdzeniem go w bankomacie.
author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia pracownik cyrku?

Praca cyrkowca dla wielu osób brzmi jak niepoważny zawód. Okazuje się jednak, że dla niektórych osób jest to codzienna, ciężka praca. Sprawdziliśmy, ile można zarobić w cyrku.

author
Sandra Tessmer
12 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Bank Spółdzielczy w Zaleszanach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Zaleszanach ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Zaleszany.

author
Patryk Byczek
18 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Łowicz

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Łowiczu – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
28 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

W BPH nie weźmiesz już kredytu hipotecznego

 

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Głogówku

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Głogówku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska wesprze handel międzynarodowy

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska poinformował o pomyśle, który może zaowocować wsparciem wymiany zagranicznej. W ramach wspólnego projektu, nad którym pracuje 14 banków z całego świata, powstanie nowa platforma cyfrowa. Innymi słowy w ramach Trade Club Alliance utworzone zostanie narzędzie mające wesprzeć handel międzynarodowy.

author
Alicja Hirsekorn
06 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj