Płatności HCE – na czym polegają?

Płatności HCE – na czym polegają?

author
Halszka Gronek
26 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Dziś niemal za wszystko możemy płacić smartfonem, a większość producentów telefonów wprowadziła własne usługi płatności zbliżeniowych. Wśród nich największym uznaniem cieszą się płatności HCE. Sprawdźmy czym są i jakie banki umożliwiają korzystanie z nich.

Spis treści:

  1. Czym są płatności HCE?
  2. Kto stworzył płatności HCE?
  3. Płatności HCE w Polsce
  4. Płatności HCE - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym są płatności HCE?

Technologia HCE, w kręgu znawców nazywana „emulacją karty hosta” – od angielskiego Host Card Emulation, to jedna z najbardziej popularnych metod dokonywania płatności zbliżeniowych. Największe zastosowanie znalazła ona jako system szybkiego, zbliżeniowego płacenia telefonem.

Do dokonywania transakcji nie potrzeba żadnej specjalnej karty SIM. Technologia HCE działa w oparciu o wirtualną chmurę obliczeniową. Zanim dwójka amerykańskich odkrywców opatentowała technologię HCE, rynek transakcji dokonywanych telefonem działał głównie dzięki technologii NFC. Ta jednak wymagała od klientów posiadania specjalnej karty SIM. A to w praktyce nie było takie łatwe, bowiem różne banki współpracowały z różnymi operatorami sieci komórkowej. Dlatego z płatności NFC, dzięki którym możliwe jest także SwatchPAY!, mogli korzystać jedynie nieliczni „szczęściarze”. 

HCE raz na zawsze skończyły z wymogiem posiadania odpowiedniej karty SIM. Czipsety umożliwiające dokonywanie transakcji nie musiały już bowiem być umieszczane na fizycznej karcie operatora.

Wystarczyło ulokować odpowiedni przekaźnik w cyfrowej chmurze obliczeniowej. Dlatego z płatności HCE można korzystać niezależnie od operatora komórkowego. Warunkiem jest obsługa technologii przez nasz bank. 

Kto stworzył płatności HCE?

Technologia płatności HCE po raz pierwszy trafiła na rynek w 2011 roku. Nad jej stworzeniem pracował niewielki wówczas start-up z Teksasu, a dokładniej dwójka technologicznych pasjonatów: Doug Yeager i Ted Fifelski. Dziś owi zapaleńcy są założycielami światowej sławy korporacji technologicznej z siedzibą w amerykańskim mieście Austin – SimplyTapp Incorporation. 

System HCE (ang. host card emulation – emulacja karty hosta) został opracowany jako alternatywa dla równie popularnej, choć niezaprzeczalnie pierwszej na rynku technologii NFC. Dzięki HCE możliwe stało się umieszczenie elementu odpowiadającego za przeprowadzanie transakcji bezpośrednio w chmurze obliczeniowej.

Dotąd chipsety lokowane były na fizycznej karcie SIM lub niezależnych czipach. Być może amerykańscy odkrywcy nigdy nie wpadliby na pomysł stworzenia płatności HCE, gdyby nie open source Androida. Android pozwala bowiem na otwarcie i dowolne rozszerzanie kodu celem opracowania nowych rozwiązań technologicznych. Dzięki nowemu systemowi HCE nie było już konieczności współpracy banków z poszczególnymi operatorami sieci. Płatności są niezależne od kart SIM. Jeśli jednak okaże się, że potrzebujemy dodatkowych środków na uregulowanie opłat, możemy skorzystać z szybkich pożyczek online.

Płatności HCE w Polsce

Pierwszym bankiem w Polsce (ale i jednym z pierwszych na całym świecie), który umożliwił swym klientom dokonywanie transakcji za pomocą technologii HCE, był Bank Pekao SA. Instytucja wykorzystała w tym celu oddaną pod koniec 2013 roku aplikację mobilną PeoPay – choć początkowo służyła ona jedynie do płacenia przy użyciu kodów QR i kodów liczbowych. W grudniu 2014 roku do „apki” podłączono HCE.

Obecnie zdecydowana większość banków polskich obsługuje technologię płatności HCE. Przysługują one zarówno posiadaczom tradycyjnych kart Mastercard, jak i tym, którzy zaufali dostawcy VISA.

Niewiele czasu było trzeba, by wieść o technologii HCE dostępnej w Banku Pekao zatrzęsła całym rynkiem polskim. Kilka miesięcy po wdrożeniu technologii HCE w Pekao, aż dziewięć polskich banków zadeklarowało podobne plany. Były to między innymi: mBank, ING Bank Śląski, Eurobank, Getin Noble Bank czy Bank Millennium. Polscy konsumenci przekonali się do nowoczesnych płatności i docenili wygodę płacenia telefonem. 

Płatności HCE - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Technologia HCE (ang. Host Card Emulation) to jedna z najbardziej popularnych metod dokonywania płatności zbliżeniowych. Dzięki niej można dokonać szybkiej transakcji telefonem komórkowym.
  • Technologia płatności HCE po raz pierwszy trafiła na rynek w 2011 roku. Nad jej stworzeniem pracował niewielki wówczas start-up z Teksasu, a dokładniej dwójka technologicznych pasjonatów: Doug Yeager i Ted Fifelski.
  • System HCE został opracowany jako alternatywa dla równie popularnej, choć niezaprzeczalnie pierwszej na rynku technologii NFC.
  • Technologia NFC wymagała od klientów posiadania specjalnej karty SIM. W praktyce z płatności NFC mogli korzystać jedynie nieliczni „szczęściarze”, których banki współpracowały z odpowiednim operatorem sieci komórkowej.
  • Dzięki HCE możliwe stało się umieszczenie elementu odpowiadającego za przeprowadzanie transakcji bezpośrednio w chmurze obliczeniowej. Element ten, nazywany chipsetem, nie musiał być już dłużej lokowany na fizycznej karcie SIM.
  • Odkąd technologia została umieszczona w wirtualnej chmurze, z płatności HCE można korzystać niezależnie od operatora komórkowego. Warunkiem jest obsługa technologii HCE przez nasz bank.
  • Pierwszym bankiem w Polsce (ale i jednym z pierwszych na całym świecie), który umożliwił swym klientom dokonywanie transakcji za pomocą technologii HCE, był Bank Pekao SA.
  • Obecnie zdecydowana większość banków polskich obsługuje technologię płatności HCE. Przysługują one zarówno posiadaczom tradycyjnych kart Mastercard, jak i tym, którzy zaufali dostawcy VISA.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Adam
Adam
2020-08-07 15:20:31

Czy HCE działa na smartwatchach, na stronach internetowych i w aplikacjach?

lucjan
lucjan
2019-04-02 10:30:32

no i oczywiscie takie profity to wszedzie tylko nie w BOŚ banku, serio nie polecam tego banku i niedlugo sam chyba od niego odejde bo ile mozna w ogole sie nie rozwijaja, nie wprowadzaja zadnych fajnych ulatwien i funkcji jak na przyklad te platnosci. wlasciwie to sam nie wiem jaka jest korzysc z tego banku, chyba tylko tyle ze w nazwie maja podane ze dbaja o srodowisko chociaz i tak kto tam ich wie jak oni pomagają

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Tyczynie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Tyczynie to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Odroczone płatności w Allegro – zapłać później

Allegro, czyli jeden z polskich gigantów rynku e-commerce, nawiązał współpracę z polskim fintechem PayPro. Owocem wspólnych działań są odroczone płatności za zakupy w kilkunastu różnych kategoriach, na przykład Elektronika. Innymi słowy, Allegro postanowiło ponownie rozszerzyć zasięg swojej funkcji „Zapłać Później”.

author
Alicja Hirsekorn
20 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Czyszczenie BIK – za darmo

Czy można wyczyścić BIK? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które nie mogą otrzymać kredytu właśnie przez negatywną historię kredytową. Samo Biuro Informacji Kredytowej jasno wskazuje, że czyszczenie BIK jest niemożliwe. W Internecie znajdziemy natomiast sporo firm, które odpłatnie świadczą tego typu usługę. Jaka jest zatem prawda? Wskazujemy najważniejsze informacje o czyszczeniu BIK, ceny oraz darmowe wzory pism.

author
Dominika Byczek
19 stycznia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Pszowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Pszowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pocztowy z kredytem na telefon

Bank Pocztowy wprowadził dla swoich Klientów nowe rozwiązanie kredytowe, które umożliwia wzięcie kredytu za pośrednictwem infolinii. Maksymalna kwota kredytu to 50 000 złotych, na okres do 5 lat.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

W którym banku mamy największą zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa klienta różni się w zależności od banku. Widać to przede wszystkim w trakcie wstępnego szukania najkorzystniejszej oferty. Okazuje się, że różnica między bankami może wynosić nawet 180 tys. zł. 

author
Aneta Jankowska
01 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj