Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem w Pekao

Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem w Pekao

author
13 czerwca 2020

Bank Pekao poinformował w najnowszym komunikacie o możliwości podpisywania dokumentów całkowicie zdalnie. Instytucja kieruje wprowadzone rozwiązanie do Klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw i korporacji.

Żeby Klienci firmowi mogli korzystać ze zdalnego podpisu, reprezentująca ich osoba musi posiadać własny profil zaufany lub dowód osobisty wyposażony w warstwę elektroniczną i czytnik e-dowodu. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, bardzo dużo firm zaleciło osobom zatrudnionym pracę zdalną – z domu. To właśnie z tych miejsc pracownicy wykonują swoje obowiązki, do których należy również podpisywanie dokumentów. Bank Pekao, wychodząc na przeciw Klientom, umożliwił firmom podpisywanie umów z poziomu bankowości internetowej, za pomocą podpisu elektronicznego oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego, które służą do uwierzytelnienia Użytkownika.

Obecnie instytucja wykonała kolejny krok. Osoby upoważnione do działania w imieniu Klienta, do podpisywania dokumentów mogą wykorzystywać elektroniczny profil zaufany. Podpisywanie bankowych dokumentów i umów jest również możliwe w przypadku posiadaczy e-dowodu, wyposażeni w czytnik do dowodów elektronicznych

Jako lider transformacji technologicznej w sektorze finansowym, nieustannie stawiamy sobie za cel ułatwianie zdalnej współpracy oraz cyfrowej wymiany dokumentacji między nami a klientami. Chcąc zachować miano dobrego partnera w biznesie, odpowiadamy niemal niezwłocznie na potrzeby rynku, dzięki bliskiej współpracy i częstym rozmowom z naszymi klientami oraz wysokim kompetencjom informatycznym naszych pracowników.

– mówiła cytowana w komunikacie Magdalena Zmitrowicz, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Profil Zaufany

Profil Zaufany jest darmowym narzędziem, pozwalającym załatwiać sprawy urzędowe przez Internet. Za pomocą narzędzia, w przeznaczonym do załatwiania spraw module w portalu GOV.pl, osoby posiadające Profil Zaufany mogą, między innymi:

– podpisać elektronicznie dowolny dokument (również bankowy),
– sprawdzić, czy został on już wcześniej podpisany i przez kogo, a także zapoznać się z jego treścią.

Podpis zaufany pozwala na zautoryzowanie plików w dowolnym formacie oraz z dowolną liczbą podpisów. Dodatkowo można sprawdzić ważność i poprawność podpisów. Dokumenty podpisane w ten sposób można przesłać do Banku e-mailem lub przez bankowość internetową.

W ten sam sposób Bank akceptuje dokumenty oraz umowy, które Klienci podpiszą nowym dowodem osobistym, wyposażonym w specjalną warstwę elektroniczną zawartą w plastikowym blankiecie. Chip przechowuje profil osobisty oraz dane właściciela, znajdujące się w tradycyjnym dowodzie osobistym. Elektroniczna warstwa może zawierać również:

– podpis osobisty, którego prawdziwość jest potwierdzana certyfikatem zawierającym personalia,
– obywatelstwo,
– numer PESEL właściciela.

Osoba posiadająca e-dowód może cyfrowo podpisywać dokumenty oraz umowy poprzez przeznaczony do tego czytnik. Warto wiedzieć, że dowód elektroniczny można wyrobić bezpłatnie, np. wypełniając formularz internetowy na stronie GOV.pl.

Zdalny proces podpisywania dokumentów to duże udogodnienie dla firm, dzięki któremu ich właściciele oraz reprezentanci bez wychodzenia z domu mogą załatwić wiele służbowych spraw. To także oszczędność czasu. To dlatego pracujemy nad udostępnieniem firmom własnych czytników z autorskim oprogramowaniem, z których mogliby korzystać na zasadach abonamentu.

– mówił cytowany w komunikacie Tomasz Styczyński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Bank Pekao SA

Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w zeszłym roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie wyższym niż miliard złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W roku 2017 spółka odnotowała 1 054 100 000 złotych skonsolidowanego zysku netto, a po pierwszym kwartale roku obecnego osiągi z tego tytułu uplasowały się na poziomie nieco wyższym niż 392 300 000 złotych. Trzeci kwartał to zysk na poziomie 606 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 70 500 000 złotych, względem roku poprzedniego. Ponad 5 000 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.


źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/523508/pekao-jako-pierwszy-bank-w-polsce-umozliwia-klientom-firmowym-podpisywanie-dokumentow-profilem-zaufanym-i-e-dowodem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł
Bez kategorii
author
07 sierpnia 2019

Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł

Jak otrzymać receptę zaoczną?
Bez kategorii
author
01 stycznia 2019

Jak otrzymać receptę zaoczną?

Bank Pekao w Gliwicach
Oddziały
author
20 sierpnia 2019

Bank Pekao w Gliwicach

Nowa funkcja w aplikacji Banku Millennium
Bez kategorii
author
28 lutego 2019

Nowa funkcja w aplikacji Banku Millennium

Bank Pocztowy – NIP, REGON, KRS i dane adresowe
Bez kategorii
author
29 listopada 2018

Bank Pocztowy – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Kolejna edycja „Bezpiecznie z Profi Credit”
Wpisy
author
18 września 2017

Kolejna edycja „Bezpiecznie z Profi Credit”