Pokolenie Z sprawnie zarządza swoimi finansami

Pokolenie Z sprawnie zarządza swoimi finansami

author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2019

Blisko 2/3 Polek i Polaków w wieku od 18 do 25 lat deklaruje, że zarządzenie finansami osobistymi nie sprawia im większego kłopotu. Młodzi czują się pewnie w kwestii gospodarowania pieniędzmi. Co więcej, reprezentanci pokolenia Z pozytywnie odbierają i doceniają wpływ edukacji na ich dzisiejsze postawy przedsiębiorcze. 

Wkraczający w dorosłe życie reprezentanci pokolenia Z, a więc Polki i Polacy w wieku od 18 do 25 lat, pozytywnie oceniają własne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i gospodarowania pieniędzmi. Opinię tę potwierdzają wyniki najnowszego badania Ipsos MORI przeprowadzonego na zlecenie grupy International Personal Finance, do której należy jedna z największych firm pożyczkowych w Polsce – Provident Polska.

Raport opracowywany został na podstawie wyników ankiety internetowej przeprowadzanej na przełomie marca i kwietnia br. w siedmiu kolejnych krajach: w Czechach, na Węgrzech i Litwie, a także w Meksyku, Rumunii, Hiszpanii i oczywiście Polsce. W badaniu udział wzięło łącznie 3 500 osób w wieku od 18 do 25 lat – po 500 osób na każdy z badanych krajów. Po podliczeniu głosów i proporcjonalnym odniesieniu wyników do rzeczywistej populacji danych państw, udało się ustalić, jak dorośli reprezentanci pokolenia Z potrzegają własne zdolności finansowe.

W przypadku Polski wyniki okazały się być wysoce zadowalające. Aż 63% Polaków w wieku 18-25 lat czuje się pewnie, zarządzając finansami osobistymi, z czego grono odpowiadające 12 punktom proc. ocenia własne kompetencje w zakresie przedsiębiorczości na bardzo dobre. Co więcej, tylko 7% dorosłych reprezentantów pokolenia Z w Polsce przyznaje się do braku poczuci pewności w sferze gospodarowania własnymi pieniędzmi. Młodych i wkraczających na własną ścieżkę życia zawodowego Polaków cechuje optymizm i pewność siebie.


Sprawdź średnią krajową w 2019 roku.

Edukacja daje szansę na finansowy sukces

Nie da się zaprzeczyć wpływowi edukacji na poczucie pewności młodych Polek i Polaków w obszarze zarządzania finansami osobistymi. Niestety nie każdy ma równe szanse na to, by skorzystać z gruntownej edukacji. Aż 55% dorosłych reprezentantów pokolenia Z przyznało, że nigdy nie odbyło szkoleń w zakresie zarządzania finansami. Wiedzę udało się zdobyć 40 procentom Polaków od 18 do 25 r.ż. Wśród tych, którzy mogli liczyć na formalną edukację dotyczącą gospodarowania pieniędzmi, 85% zauważa wpływ nauki na praktykę życiową.

Aż 20% wszystkich Polek i Polaków w wieku 18-25 lat, przyznaje, iż wiedzę dotyczącą przedsiębiorczości zdobyło w szkole. Nieco mniej, bo zaledwie 13%, respondentów zaznaczyło, iż miejscem zdobycia przez nich formalnej edukacji w zakresie zarządzania finansami osobistymi była uczelnia wyższa. 6% dorosłych przedstawicieli generacji Z stwierdziło natomiast, iż wiedzę w obszarze gospodarowania pieniędzmi zawdzięcza doświadczeniu zdobytemu w zakładzie pracy.

"

Nawet już podstawowa edukacja pozytywnie wpływa na to jak radzimy sobie z kwestiami finansowymi i dobrze by była to nauka początkowo oparta na teorii, nie na własnych błędach. […] Można zauważyć, że respondenci wyżej cenią wiedzę, którą zdobyli w ramach edukacji niż przez inne, późniejsze doświadczenia np. już w trakcie kariery zawodowej. Znaczna większość (88 %) […] przyznaje, że zdobyta wiedza i umiejętności pomagają im w codziennym zarządzaniu osobistymi finansami.

– tłumaczy Anna Karasińska, ekspertka do spraw badań rynkowych w Provident Polska. 

Młodzi łakną wiedzy w zakresie przedsiębiorczości

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie International Personal Finance, spółki-matki Provident Polska, dorośli przedstawiciele Pokolenia Z, którzy nie mieli okazji do podjęcia edukacji z zakresu przedsiębiorczości, chętnie nadrobiliby zaległości. Aż 57% przedstawicieli tej grupy wiekowej jest żywo zainteresowanych szkoleniami dotyczącymi zarządzania finansami osobistymi lub domowym budżetem. Mniej niż jedna piąta respondentów (18%) wskazała natomiast, ze nie czuje potrzeby dodatkowej edukacji z zakresu gospodarowania pieniędzmi.

Nie da się ukryć: wśród respondentów zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się temat finansów osobistych. W tym obszarze chęć doszkolenia zadeklarowało aż 43% „Zetek”, którzy nie mieli wcześniej możliwości skorzystania z edukacji finansowej. Niewiele mniej, bo aż  jedna trzy osoby, wyraziło zainteresowanie szkoleniami z zakresu zarządzania domowym budżetem. Obszar ten jest właściwie nieodłącznym elementem życia każdego dorosłego człowieka. Tym bardziej cieszy fakt, iż młodzi Polacy sami wyrażają chęć poszerzenia wiedzy.

"

Ponad połowa polskich Zetek wciąż nie została przeszkolona w zakresie zarządzania własnym budżetem, co może mieć negatywne przełożenie na podejmowane przez nich decyzje finansowe. […] Działania skierowane do tego pokolenia są niezwykle potrzebne. Provident od 2016 roku prowadzi projekt edukacyjny „Co z tym hajsem?!”, w którym na temat codziennych decyzji finansowych wypowiadają się youtuberzy, będący w wieku swoich odbiorców i doskonale rozumiejący wyzwania, przed którymi staje pokolenie Zet.

– wyjaśnia Małgorzata Domaszewicz, kierowniczka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Provident Polska.


Źródła:
https://media-provident.pl/pr/457579/edukacja-finansowa-mlodych-polakow-zetki-czuja-sie-pewnie-zarzadzajac-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia stomatolog?
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
03 listopada 2021

Ile zarabia stomatolog?

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek
Kredyty
author
Halszka Gronek
09 marca 2020

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek

ZUS oddział w Zabrzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 września 2019

ZUS oddział w Zabrzu

„Pensja na już” w ING Bank Śląski
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
24 lipca 2018

„Pensja na już” w ING Bank Śląski

Polecony do skrzynki i e-Awizo nowościami w Banku Pocztowym
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 października 2019

Polecony do skrzynki i e-Awizo nowościami w Banku Pocztowym

Ile średnio wydajemy na znicze?
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
02 listopada 2018

Ile średnio wydajemy na znicze?

Porównaj