Pokolenie Z sprawnie zarządza swoimi finansami
Blisko 2/3 Polek i Polaków w wieku od 18 do 25 lat deklaruje, że zarządzenie finansami osobistymi nie sprawia im większego kłopotu. Młodzi czują się pewnie w kwestii gospodarowania pieniędzmi. Co więcej, reprezentanci pokolenia Z pozytywnie odbierają i doceniają wpływ edukacji na ich dzisiejsze postawy przedsiębiorcze.
Wkraczający w dorosłe życie reprezentanci pokolenia Z, a więc Polki i Polacy w wieku od 18 do 25 lat, pozytywnie oceniają własne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i gospodarowania pieniędzmi. Opinię tę potwierdzają wyniki najnowszego badania Ipsos MORI przeprowadzonego na zlecenie grupy International Personal Finance, do której należy jedna z największych firm pożyczkowych w Polsce – Provident Polska.
Raport opracowywany został na podstawie wyników ankiety internetowej przeprowadzanej na przełomie marca i kwietnia br. w siedmiu kolejnych krajach: w Czechach, na Węgrzech i Litwie, a także w Meksyku, Rumunii, Hiszpanii i oczywiście Polsce. W badaniu udział wzięło łącznie 3 500 osób w wieku od 18 do 25 lat – po 500 osób na każdy z badanych krajów. Po podliczeniu głosów i proporcjonalnym odniesieniu wyników do rzeczywistej populacji danych państw, udało się ustalić, jak dorośli reprezentanci pokolenia Z potrzegają własne zdolności finansowe.
W przypadku Polski wyniki okazały się być wysoce zadowalające. Aż 63% Polaków w wieku 18-25 lat czuje się pewnie, zarządzając finansami osobistymi, z czego grono odpowiadające 12 punktom proc. ocenia własne kompetencje w zakresie przedsiębiorczości na bardzo dobre. Co więcej, tylko 7% dorosłych reprezentantów pokolenia Z w Polsce przyznaje się do braku poczuci pewności w sferze gospodarowania własnymi pieniędzmi. Młodych i wkraczających na własną ścieżkę życia zawodowego Polaków cechuje optymizm i pewność siebie.
Sprawdź średnią krajową w 2019 roku.
Edukacja daje szansę na finansowy sukces
Nie da się zaprzeczyć wpływowi edukacji na poczucie pewności młodych Polek i Polaków w obszarze zarządzania finansami osobistymi. Niestety nie każdy ma równe szanse na to, by skorzystać z gruntownej edukacji. Aż 55% dorosłych reprezentantów pokolenia Z przyznało, że nigdy nie odbyło szkoleń w zakresie zarządzania finansami. Wiedzę udało się zdobyć 40 procentom Polaków od 18 do 25 r.ż. Wśród tych, którzy mogli liczyć na formalną edukację dotyczącą gospodarowania pieniędzmi, 85% zauważa wpływ nauki na praktykę życiową.
Aż 20% wszystkich Polek i Polaków w wieku 18-25 lat, przyznaje, iż wiedzę dotyczącą przedsiębiorczości zdobyło w szkole. Nieco mniej, bo zaledwie 13%, respondentów zaznaczyło, iż miejscem zdobycia przez nich formalnej edukacji w zakresie zarządzania finansami osobistymi była uczelnia wyższa. 6% dorosłych przedstawicieli generacji Z stwierdziło natomiast, iż wiedzę w obszarze gospodarowania pieniędzmi zawdzięcza doświadczeniu zdobytemu w zakładzie pracy.
Nawet już podstawowa edukacja pozytywnie wpływa na to jak radzimy sobie z kwestiami finansowymi i dobrze by była to nauka początkowo oparta na teorii, nie na własnych błędach. […] Można zauważyć, że respondenci wyżej cenią wiedzę, którą zdobyli w ramach edukacji niż przez inne, późniejsze doświadczenia np. już w trakcie kariery zawodowej. Znaczna większość (88 %) […] przyznaje, że zdobyta wiedza i umiejętności pomagają im w codziennym zarządzaniu osobistymi finansami.
– tłumaczy Anna Karasińska, ekspertka do spraw badań rynkowych w Provident Polska.
Młodzi łakną wiedzy w zakresie przedsiębiorczości
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie International Personal Finance, spółki-matki Provident Polska, dorośli przedstawiciele Pokolenia Z, którzy nie mieli okazji do podjęcia edukacji z zakresu przedsiębiorczości, chętnie nadrobiliby zaległości. Aż 57% przedstawicieli tej grupy wiekowej jest żywo zainteresowanych szkoleniami dotyczącymi zarządzania finansami osobistymi lub domowym budżetem. Mniej niż jedna piąta respondentów (18%) wskazała natomiast, ze nie czuje potrzeby dodatkowej edukacji z zakresu gospodarowania pieniędzmi.
Nie da się ukryć: wśród respondentów zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się temat finansów osobistych. W tym obszarze chęć doszkolenia zadeklarowało aż 43% „Zetek”, którzy nie mieli wcześniej możliwości skorzystania z edukacji finansowej. Niewiele mniej, bo aż jedna trzy osoby, wyraziło zainteresowanie szkoleniami z zakresu zarządzania domowym budżetem. Obszar ten jest właściwie nieodłącznym elementem życia każdego dorosłego człowieka. Tym bardziej cieszy fakt, iż młodzi Polacy sami wyrażają chęć poszerzenia wiedzy.
Ponad połowa polskich Zetek wciąż nie została przeszkolona w zakresie zarządzania własnym budżetem, co może mieć negatywne przełożenie na podejmowane przez nich decyzje finansowe. […] Działania skierowane do tego pokolenia są niezwykle potrzebne. Provident od 2016 roku prowadzi projekt edukacyjny „Co z tym hajsem?!”, w którym na temat codziennych decyzji finansowych wypowiadają się youtuberzy, będący w wieku swoich odbiorców i doskonale rozumiejący wyzwania, przed którymi staje pokolenie Zet.
– wyjaśnia Małgorzata Domaszewicz, kierowniczka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Provident Polska.
Źródła:
https://media-provident.pl/pr/457579/edukacja-finansowa-mlodych-polakow-zetki-czuja-sie-pewnie-zarzadzajac-
Dodaj komentarz