Policja ostrzega przed oszustwami na BLIKa

Policja ostrzega przed oszustwami na BLIKa

author
29 lipca 2019

Pomimo nawet największej czujności można paść ofiarą oszustów. Jak poinformowała Polska Policja, osoby chcące wyłudzić pieniądze znalazły sobie nową metodę okradania niespodziewających się tego internautów. Tym razem do oszustw wykorzystują konta na portalach społecznościowych i BLIKa.

Płatności bezgotówkowe takie jak BLIK cechuje niesamowita wygoda. Przelewu można dokonać natychmiastowo i nie ma konieczności podawania numeru konta – wystarczy znać numer telefonu odbiorcy. Policja ostrzega przed oszustami, którzy wybrali właśnie tę metodę płatności do wyłudzania pieniędzy.

Kluczowym elementem tego rodzaju transakcji jest wykorzystanie unikalnego kodu, który podawany jest nadawcy przelewu w momencie finalizowania transakcji. Właśnie tego kodu potrzebują oszuści, aby okraść internautów. W jaki sposób działają przestępcy i jak się uchronić przed oszustwem?

Wzorcem działania oszustów jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych. Następnie, jako jeden ze znajomych proszą ofiarę o pożyczenie pieniędzy z wykorzystaniem BLIKa. Policja apeluje o ostrożność i dogłębniejszą weryfikację takich „znajomych”.

policja

Rekord oszustw przy użyciu kart płatniczych

Policja ostrzega przed oszustami

Dotychczas oszuści działali głównie w Zielonej Górze, gdzie zgłoszono już trzy przypadki wyłudzenia pieniędzy w tenże sposób. Jako, że ich działanie odbywa się przez Internet, wkrótce działalność oszustów może roznieść się także po innych miastach. Stąd właśnie ostrzeżenie, jakie wystosowała Policja.

"

Nowy rodzaj oszustwa wykryli policjanci z Zielonej Góry, do których od kilku dni wpływają zawiadomienia od osób poszkodowanych. – Dotychczas w Zielonej Górze zgłoszono trzy takie zdarzenia, wiemy jednak, że ten proceder odbywa się w całym kraju

– poinformowała podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik zielonogórskiej policji.

Jak rozpoznać wiadomości od oszustów? Najczęściej „znajomy”, pod którego podszywa się przestępca informuje o ciężkiej i nagłej sytuacji. Mowa tutaj o na przykład zgubionym portfelu, skradzionej torebce, nagły brak pieniędzy na dotarcie do domu, czy inne tego typu zdarzenia.

policja

Visa blokuje transakcje oszustów sztuczną inteligencją

Policja apeluje, aby nie dać się nabrać

Po tym wstępnie, oszust prosi o pieniądze składając jednocześnie obietnicę, że odda pożyczone środki do określonego dnia. Kwestia, która może uśpić czujność to fakt, iż oszuści nie poproszą o dużą sumę. Najczęściej sięga ona kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jedyne, o co prosi nas oszust, to skorzystanie z BLIKa, gdyż ta nagląca sytuacja spowodowała nagłą potrzebę otrzymania gotówki. Ofiara zatem loguje się do aplikacji banku i generuje kod BLIK. Po przesłaniu go temu „znajomemu” może on wypłacić środki w określonej kwocie z bankomatu.

I chociaż istnieją niezliczone korzyści jakie płyną z istnienia BLIKa, to warto zachować jak największą uwagę. Na przykład rzekomego znajomego można poprosić, by zadzwonił – oszust nigdy tego nie zrobi w obawie, iż zostanie wykryte jego oszustwo.

W żadnym przypadku nie należy podawać kodu BLIK przez komunikatory społecznościowe bez uprzedniego sprawdzenia, czy osoba z którą rozmawiamy na pewno jest tym, za kogo się podaje.

policja

ZUS ostrzega przed mailami od oszustów

Źródła:
http://zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/30283,UWAGA-NA-NOWE-OSZUSTWO.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak  złożyć reklamację w Getin Noble Bank ?
Wpisy
author
21 listopada 2016

Jak złożyć reklamację w Getin Noble Bank ?

Wątpliwe wakacje kredytowe pod lupą Rzecznika Finansowego
Bez kategorii
author
23 kwietnia 2020

Wątpliwe wakacje kredytowe pod lupą Rzecznika Finansowego

Refinansowanie kredytu
Ekonomia
author
17 lipca 2018

Refinansowanie kredytu

PKO BP w Gorzowie Wielkopolskim
Oddziały
author
09 sierpnia 2019

PKO BP w Gorzowie Wielkopolskim

Flexpożyczka – darmowa pożyczka na raty
Pod Lupą
author
28 grudnia 2016

Flexpożyczka – darmowa pożyczka na raty

Niebezpieczny grill – ostrzeżenie UOKiK
Wpisy
author
04 maja 2018

Niebezpieczny grill – ostrzeżenie UOKiK