Policja zawiadamia o fałszywych serwisach informacyjnych

Policja zawiadamia o fałszywych serwisach informacyjnych

author
Aleksandra Gościnna
20 kwietnia 2020

Policja alarmuje o ostrożność w związku z pojawieniem się kolejnego internetowego oszustwa. Tym razem do wyłudzenia danych wykorzystano pandemię koronawirusa. Sprawdź, jak działają oszuści, a także co zrobić, by nie nabrać się na fałszywe informacje.

Coraz częściej możemy spotkać się z fałszywymi działaniami mającymi na celu wyłudzenie kodów BLIK czy danych do logowania do bankowości elektronicznej. Oszuści nie przepuszczają żadnej okazji, tym razem wykorzystali do tego panującą pandemię koronawirusa.

W Internecie roi się od serwisów informacyjnych, które dostarczają czytelnikom najnowsze wieści ze świata. Obecnie szczególnym zainteresowaniem cieszą się tematy związane z rozwojem pandemii COVID-19. Niestety oszuści wykorzystują panującą sytuację do kolejnych ataków na internautów. W tym celu wypuszczają artykuły w serwisach społecznościowych, które zamiast dostarczać czytelnikom najnowszych informacji, wyłudzają ich dane.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Policja wyjaśnia, na czym polega najnowsze oszustwo

Każdy z nas z pewnością śledzi sytuację pandemii, a w tym celu odwiedza różne serwisy informacyjne. Czytamy chociażby o mandatach za nienoszenie maseczki. Jednak jak przestrzega Komenda Główna Policji, powinniśmy zwrócić uwagę na artykuły, które czytamy. Do narażających nas na straty zaliczamy przede wszystkim te, które oczekują od czytelnika logowania do konta.

Fałszywe artykuły oczekują od czytelnika danych, które są niezbędne do logowania do konta na portalu Facebook. Dzięki tym danym oszuści, podszywając się pod nas, będą chcieli wyłudzić kody BLIK od naszych znajomych.

Jak działają oszuści?

W komunikacie Komendy Głównej Policji możemy znaleźć dokładny opis przebiegu oszustwa:

"

Strona z artykułem do złudzenia przypomina stronę znanego portalu informacyjnego lub stronę policji, a na jego końcu jest materiał video. Kliknięcie przycisk „play” wymusi konieczność zalogowania się do serwisu Facebook. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. W ten sposób osoby nieupoważnione uzyskują dostęp do naszego konta a następnie za pośrednictwem Messenger’a wysyłają do naszych znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą kodu BLIK.

Co robić, by nie paść ofiarą ataków?

Pamiętajmy przede wszystkim, aby nie podawać danych do logowania do swoich kont na żadnych obcych stronach internetowych. W celu zwiększenia ochrony możemy również ustawić dwuskładnikowe uwierzytelnianie w serwisach społecznościowych. Polega to na tym, że przy każdym logowaniu proszeni jesteśmy o podanie hasła, które otrzymamy w wiadomości SMS. Dzięki temu zablokujemy osobom nieupoważnionym możliwość dostania się do naszego profilu.

Jeśli dostaniemy wiadomość od znajomego, który prosi o pieniądze, skontaktujmy się z nim poprzez inny komunikator lub telefonicznie. Warto zweryfikować wiarygodność takiej informacji, zanim ułatwimy oszustom dostęp do naszego konta, a tym samym narazimy się na stratę pieniędzy.

Gdy korzystamy z danej strony po raz pierwszy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po niej, ponieważ może to być właśnie jedna ze stron, którą sterują oszuści. Całe szczęście policji udało się już namierzyć kilka takich domen. Poniżej przedstawiamy adresy stron, których powinniśmy unikać.

Lista wykrytych przez policję złośliwych domen:

– koronawirusnews.com.pl

– e-koronawirusnews.pl

– koronawirusnews.net.pl

– ikoronawirusnews.pl


Źródło:

http://policja.pl/pol/aktualnosci/187353,Uwazajmy-na-oszustow-wyludzajacych-kody-BLIK.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Łodzi
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Łodzi

Pożyczki bez BIK Oława
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Oława

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 października 2019

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Inspektorat ZUS w Tomaszowie Lubelskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Tomaszowie Lubelskim

Chcemy wydać średnio aż 1722 zł na Boże Narodzenie
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 listopada 2019

Chcemy wydać średnio aż 1722 zł na Boże Narodzenie

Santander Bank Polska we Włoszczowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
29 maja 2019

Santander Bank Polska we Włoszczowie

Porównaj