Idea Bank z postępowaniem administracyjnym

Idea Bank z postępowaniem administracyjnym

author
Halszka Gronek
19 lipca 2019

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie Idea Banku. Istnieje podejrzenie naruszenia prawa przez bank. Mowa między innymi o ustawie „Prawo bankowe” oraz kilku rozporządzeniach ministra finansów. 

We wtorek, tj. 16 lipca 2019 roku, zarząd Idea Banku otrzymał oficjalne zawiadomienie o wszczęciu wobec instytucji postępowania administracyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Sprawa dotyczy podejrzenia naruszenia prawa przez Idea Bank. Co więcej, nie chodzi jedynie o prawo wewnętrzne, czyli status instytucji, lecz także o prawo ogólnokrajowe. 

Jak wynika z oficjalnego komunikatu wydanego przez bank, istnieje podejrzenie o to, iż instytucja dopuściła się złamania przepisów zawartych w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe. Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego ma sprawdzić, czy Idea Bank nie naruszył trzech rozporządzeń wydanych przez szefa resortu finansów. 

Z informacji udostępnionych opinii publicznej dowiadujemy się, iż rozporządzenia ministerialne, o których mowa, dotyczą:

  1. systemu zarządzania ryzykiem,
  2. kontroli wewnętrznej,
  3. sposobu postępowania w związku z obrotem instrumentami finansowymi.

Postępowanie administracyjne wytoczone wobec Idea Banku dotyczy również podejrzenia stworzenia przez bank “zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi”. Zarzut ten polubownie postawiony został instytucji już wcześniej, podczas zmagania się z zadłużeniem banku i efekcie wraz z ustanowieniem dla banku kuratora w maju bieżącego roku.

Poważne oskarżenie, poważna kara

Toczące się postępowanie administracyjne przeciwko Idea Bankowi dotyczy kilku kwestii równolegle. Po pierwsze KNF ma wątpliwości, czy wdrożony przez bank system zarządzania ryzykiem był zgodny z prawymi wymogami i wskazaniami. Po drugie, Komisja ma sprawdzić, czy w obszarze kontroli wewnętrznej banku nie doszło do znaczących naruszeń. 

Co równie istotne, „śledztwo” organów nadzoru dotyczy również sposobu postępowania w związku z obrotem instrumentami finansowymi. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, w przypadku Idea banku mogło dojść do „zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi”. Tego typu podejrzenie rzuca cień na wiarygodność banku jako instytucji zaufania publicznego. 

Nie tylko opinią wsród konsumentów Idea Bank powinien się teraz martwić. Wszystko wskazuje na to, iż w razie uznania podejrzeń KNF-u za słuszne bank będzie zmuszony opłacić sporą 

karę finansową (na razie nie ma informacji o dokładnej kwocie ewentualnej grzywny). Dla instytucji, która od wielu miesięcy zmaga się z niewypłacalnością, kara finansowa może okazać ostatecznym ciosem. 


Sprawdź ranking banków w Polsce na rok 2019: https://www.zadluzenia.com/banki-w-polsce/

Problemy Idea Banku trwają od dawna

Już w pierwszych raportach okresowych z 2018 roku analitycy donosili o coraz gorszej kondycji banku. Jednak końcowy raport roczny szokował wszystkich – strata finansowa banku na koniec 2018 roku sięgnęła blisko 1,9 miliarda złotych (netto). Z tego względu właśnie w maju 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zarządzeniu na rzecz Idea Banku oficjalnego kuratora. 

Obecność Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w roli kuratora miała pomóc bankowi w wyjściu z ciężkiej sytuacji finansowej stanowiącej spore zagrożenie dla interesów posiadaczy rachunków bankowych. Niestety wszystkie późniejsze plany odbudowy kapitału banku zakończyły się fiaskiem. 

W czerwcu 2019 roku do opinii publicznej trafiła informacja o odmowie połączenia Idea Banku z Getin Bankiem wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Organ nadzorczy uznał, iż fuzja banków w calu podbudowy finansowej jednego z nich będzie zbyt ryzykownym posunięciem. Z oficjalnych informacji wynikało, iż fuzja nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów. 

Zdaniem ekspertów jedynym możliwym scenariuszem, który mógłby pomóc Idea Bankowi wyjść z kłopotów finansowych, jest pozyskanie zewnętrznego inwestora finansowego. W ciągu ostatnich  dwóch miesięcy bankowi nie udało się znaleźć odpowiedniego kandydata. W drugim tygodniu lipca pojawił się cień szansy – mówiono o tym, iż Idea Bank dopuści nowo wybrany fundusz private equity, zainteresowany nabyciem akcji Idea Banku, do ograniczonego due diligence. Obecne problemy banku z prawem mogą jednak przekreślić tę szansę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO Bank Polski w Top 10 pracodawców
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 czerwca 2020

PKO Bank Polski w Top 10 pracodawców

Staż z Lwem w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 lipca 2019

Staż z Lwem w ING Banku Śląskim

Badanie Santandera: Polacy za bonem turystycznym
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 czerwca 2020

Badanie Santandera: Polacy za bonem turystycznym

Jak otrzymać wyciąg z konta w Banku Millennium?
Banki
author
Dominika Sobieraj
19 lutego 2022

Jak otrzymać wyciąg z konta w Banku Millennium?

Alior Bank w Siedlcach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019

Alior Bank w Siedlcach

Porównaj