Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

author
Dorota Grycko
15 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

W życiu zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy dodatkowej gotówki, ale niestety – nie mamy odłożonych oszczędności, a nasza historia kredytowa nie pozwala nam na kredyt lub pożyczkę w banku. W takim przypadku dobrym, ale ryzykownym rozwiązaniem może okazać się pożyczka pod zastaw nieruchomości.

Spis treści:

  1. Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na czym polegają?
  2. Pożyczki pod zastaw nieruchomości a kredyt hipoteczny
  3. Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?
  4. Jakie instytucje udzielają kredytów pod zastaw?
  5. Jakie dokumenty są potrzebne do pożyczek pod zastaw?
  6. Pożyczki pod zastaw nieruchomości - wady i zalety
Zwiń spis treści

Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na czym polegają?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest finansowaniem, do którego klient potrzebuje nieruchomości będącej zabezpieczeniem transakcji. To ryzykowna opcja, podobnie jak pożyczki prywatne, ale pozwala na0 zdobycie pieniędzy nawet w sytuacjach, w których pożyczkobiorca ma negatywną historię kredytową. Firmy oferują pożyczki pod zastaw nieruchomości również osobom, które mają niekorzystny BIK, długi w ZUSie lub Urzędzie Skarbowym.

W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości pożyczkodawca może zapytać klienta o cel finansowania (ale nie musi), rodzaj zabezpieczenia oraz standardowo – o kwotę pożyczki.

Zabezpieczeniem pożyczki może być nieruchomość, czyli mieszkanie, dom, działka, ale w wielu przypadkach również samochód, dzieła sztuki, czy wartościowe przedmioty. Wszystko zależy od konkretnej oferty finansowania.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny należy do kredytów celowych – kwoty nie możemy wydać na dowolne artykuły, musimy przeznaczyć je na konkretny cel związany właśnie z nieruchomością, a niekiedy także działką pod budowę domu. W przypadku takich finansowań, hipoteka jest zabezpieczeniem przed ewentualnymi stratami, które mogłyby wyniknąć z braku płatności.

Natomiast pożyczka pod zastaw nieruchomości udzielana jest na wybrane cele konsumpcyjne. Tak samo jak w przypadku kredytu hipotecznego, środkiem zabezpieczenia finansowania jest nieruchomość.

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczkę pod zastaw, oprócz spełnienia podstawowych wytycznych (takich jak  polskie obywatelstwo, zdolność do czynności prawnych i wymagany wiek) może otrzymać klient, który posiada nieruchomość, czyli jest jej właścicielem lub współwłaścicielem.

Na taki rodzaj finansowania mogą liczyć również osoby, które nie mają pozytywnej historii kredytowej i systematycznych wpływów na konto, a wszystko dlatego, że zabezpieczenie pożyczki stanowi właśnie nieruchomość.

Na jakich warunkach banki udzielają pożyczki pod zastaw mieszkania?

Warunki pożyczek pod zastaw nieruchomości mogą się różnić w zależności od banku, aczkolwiek można wskazać kilka elementów wspólnych:

• Wysokość finansowania zazwyczaj nie przekracza 60-80% wartości nieruchomości.

Maksymalna kwota pożyczki, jaką może otrzymać klient, zależy od rodzaju zastawu – w przypadku mieszkania wszystko zależy np. od jego metrażu i lokalizacji. Oferty pożyczek pod zastaw nieruchomości są z reguły znacznie wyższe niż propozycje zwykłych pożyczek.

• Zobowiązanie udzielane jest maksymalnie na 20 – 25 lat,

• Pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel,

• Oprocentowanie może być zmiennie lub okresowo stałe,

• Mogą pojawić się dodatkowe koszty – prowizja z tytułu udzielenia finansowania i opłata za wycenę nieruchomości,

• Możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Jakie instytucje udzielają kredytów pod zastaw?

Finansowania pod zastaw nieruchomości udzielane są przede wszystkim przez banki lub SKOK. Z tego wynika, że na polskim rynku nie znajdziemy wielu ofert takiego kredytu. Wymagania stawiane przez takie placówki, są z reguły większe niż na przykład podczas wnioskowania o pożyczki na dowód. Jeśli chodzi natomiast o bezpieczeństwo transakcji, to pod tym względem banki są najlepszą opcją.

Jak wspomnieliśmy, firmy pozabankowe nie mogą udzielać kredytów hipotecznych, aczkolwiek w ich ofercie znajdziemy pozabankowe pożyczki pod zastaw, które są zdecydowanie bardziej dostępne niż kredyty bankowe. Proces weryfikacji Klientów jest prostszy i kończy się zazwyczaj pozytywną decyzją. Takich pożyczek nie należy porównywać z chwilówkami czy pożyczkami krótkoterminowymi, ponieważ mają zdecydowanie dłuższy okres finansowania. Na rynku możemy znaleźć oferty, które sięgają nawet 10 lat.

Jakie dokumenty są potrzebne do pożyczek pod zastaw?

Zainteresowani pożyczką pod zastaw nieruchomości powinni przygotować komplet wymaganych do finansowania dokumentów.

Pożyczkodawcy najczęściej oczekują od klienta:

  • dowodu osobistego
  • numeru księgi wieczystej
  • potwierdzenia zakupu nieruchomości
  • zdjęć nieruchomości wyceny nieruchomości
  • zaświadczenia o zarobkach
  • wypisu z rejestru gruntów

Wniosek o pożyczkę pod zastaw nieruchomości można złożyć online o każdej porze, bez wychodzenia z domu (są to tak zwane pożyczki online). Wystarczy mieć przy sobie telefon, laptop lub tablet z dostępem do sieci i wypełnić formularz o finansowanie na stronie WWW konkretnego pożyczkodawcy.

O czym pamiętać przy pożyczkach pod zastaw?

1) Pierwszym krokiem, na który powinien zdecydować się klient poszukujący pożyczki pod zastaw nieruchomości jest zapoznanie się z różnymi ofertami dostępnymi na rynku. Warto dokładnie prześledzić propozycje pożyczkodawców, aby wybrać najlepiej pasującą do nas ofertę finansowania.

2) Rożne sytuacje w życiu sprawiają, że szukamy dodatkowych źródeł pieniędzy. W takich momentach warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście takiego finansowania potrzebujemy. Jeśli tak, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszemu budżetowi i określić, czy będzie nas stać na spłatę zobowiązania.

3) Po wyborze odpowiedniej oferty, klient powinien zorientować się jak pożyczkodawca jest oceniany przez innych. Wystarczy poszukać opinii klientów interesującej nas firmy na przykład w sieci. Czasem doświadczenia innych mogą nas uchronić przed ewentualnymi nieprzyjemnościami w przyszłości.

4) Umowa jest kluczowym elementem każdej pożyczki. W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości, klient spotyka się z ryzykiem stracenia swojego majątku, dlatego tym bardziej powinien szczegółowo przeanalizować treść umowy jeszcze przed jej podpisaniem.

5) Zazwyczaj, przedstawiona podstawowa oferta pożyczki dostępna na stronie pożyczkodawcy nie zawiera informacji o dodatkowych opłatach związanych z finansowaniem. Po otrzymaniu kompletu dokumentów, klient powinien dokładnie zapoznać się ze wszystkimi, uwzględnionymi kosztami zobowiązania.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości - wady i zalety

Pożyczka pod zastaw nieruchomości posiada wiele zalet, ale ma także pewne wady. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze korzyści i zagrożenia płynące z takiego rodzaju finansowania:

  • w porównaniu do standardowych ofert pożyczek lub kredytów, zobowiązania pod zastaw nieruchomości udzielane są na znacznie wyższe kwoty,
  • aby otrzymać finansowanie pod zastaw, klient musi dopełnić minimum formalności (zazwyczaj konieczne jest dostarczenie dokumentów dotyczących zastawianej nieruchomości),
  • pożyczkę pod zastaw nieruchomości mogą otrzymać również osoby z negatywną historią kredytową lub innymi zaległościami,
  • finansowanie można wykorzystać na dowolny cel,
  • klient ma możliwość wykorzystania różnych typów zastawu (mieszkanie, dom, lokal, działka, samochód, dzieła sztuki),
  • wiele pożyczkodawców, którzy oferują pożyczki pod zastaw nieruchomości, umożliwia wydłużenie okresu spłacania zobowiązania,
  • indywidualne podejście do każdego klienta.
  • podstawowym zagrożeniem w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości jest po prostu utrata tej nieruchomości,
  • w przypadku ofert “z ulotek” lub “z tablicy ogłoszeń” istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że klient spotka się z oszustwem.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – podsumowanie

  1. Pożyczki pod zastaw nieruchomości to bardzo często pożyczki dla zadłużonych – wiele firm udziela finansowania osobom, które posiadają zaległości finansowe i nie mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową.
  2. W przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości, firmy pożyczkowe wymagają od klienta minimum formalności.
  3. Klient decydując się na pożyczkę pod zastaw nieruchomości, powinien być świadomy ryzyka związanego z takim finansowaniem. W przypadku zalegania ze spłatą, może po prostu stracić swój majątek.
  4. Maksymalne kwoty tego typu pożyczek są bardzo wysokie. W przypadku Ascot Finance możemy otrzymać maksymalnie 3 000 000 zł, a w Speed Cash nawet 5 000 000 zł.
  5. Klient może otrzymać finansowanie na dowolny, wybrany przez niego cel.
  6. Pożyczkodawcy akceptują zastaw nieruchomości, której klient nie jest właścicielem, ale w takim przypadku do umowy zobowiązania musi przystąpić prawny właściciel lub współwłaściciel obiektu.
  7. Klient może zastawić różne rodzaje nieruchomości oraz ruchomości (mogą to być mieszkania, domy, działki, dzieła sztuki, drogie auta)
  8. Pożyczki pod zastaw nieruchomości są bardzo dobry rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują wysokich kwot na prowadzenie lub rozpoczęcie swojego biznesu.
  9. W przypadku pożyczek pod zastaw, klient bardzo szybko otrzymuje potrzebne pieniądze na konto.
  10. Zainteresowany pożyczką pod zastaw może w wygodny sposób rozłożyć spłatę rat na wiele miesięcy.
  11. Pożyczkodawcy, którzy posiadają w swojej ofercie pożyczki pod zastaw nieruchomości bardzo często umożliwiają klientom wydłużenie spłaty w czasie.
  12. Przed wyborem pożyczki i podpisaniem umowy finansowania należy dokładnie sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy oraz zastanowić się, czy zaciągnięcie zobowiązania jest nam rzeczywiście potrzebne.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości - najważniejsze pytania

Można zastawić każdą nieruchomość, a więc dom również. Pamiętajmy, że pozytywną decyzję kredytową otrzymamy, gdy jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania.

W pierwszej kolejności musimy złożyć potrzebne dokumenty, a bank musi potwierdzić naszą zdolność kredytową oraz zaakceptować zastawianą nieruchomość. Po ustaleniu warunków, podpisujemy umowę kredytową i czekamy na pieniądze.

Można zastawić każdą nieruchomość, a więc mieszkanie również. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, spełnieniu wszystkich formalności, kredytobiorca otrzymuje wskazaną przez siebie kwotę, a pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

V .szymanek
V .szymanek
2021-04-20 08:45:25

Gdzie mogę otrzymam kredyt pod zastaw domu z wpisem hipotecznym zadłużeń w ZUS na 150 tys bez zaświadczeń i sprawdzania w big i KRD

Podobne artykuły

Bank Pekao w Polanicy-Zdroju

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Polanicy-Zdroju – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Łomiankach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Łomiankach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
09 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Poznaniu

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Poznaniu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

UE wprowadza dwa miesiące obowiązkowego urlopu dla ojców

Mimo sprzeciwu europosłów Prawa i Sprawiedliwości w czwartek Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę. Od 2022 roku każdy ojciec w Polsce uzyska niezbywane prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego. Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie. 

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Profi Credit w Tarnowie

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Tarnowie.

author
Dominika Byczek
02 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – czym się zajmuje?

Z usług doradztwa kredytowego korzysta coraz większe grono Polaków. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa zrzeszone są w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym jest ta organizacja, jakie prowadzi działania i które polskie firmy są w niej zrzeszone.

author
Halszka Gronek
19 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj