Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka – od kiedy?

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka – od kiedy?

author
Dominika Byczek
17 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka to pomysł, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Według zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło, projekt nowych przepisów ma być gotowy "po wakacjach", a nowe przepisy miałyby wejść w życiu już w 2019 roku. Jak ma wyglądać sama premia i kto może na nią liczyć?

Propozycja premii dla kobiet po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w kwietniu 2018 roku. Wicepremier Beata Szydło wskazała wówczas, że polityka prorodzinna będzie dalej prowadzona przez partię rządzącą:

"(…) Wprowadzamy premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka (…), dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze, gwarancje miejsc w żłobkach, przedszkolach".

Źródło: Twitter wicepremier Beaty Szydło

Propozycja premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka, została powtórzona między innymi 27 sierpnia, w czasie debaty z mieszkańcami Bielska-Białej. Wicepremier Beata Szydło wskazała wówczas:

„Wyzwań jest bardzo wiele. Wielkie wyzwanie to są emerytury. Rozmawiamy o tym w tej chwili jak poprawić sytuację materialną obecnych emerytów, ale myślimy również nad przyszłością tych, którzy są jeszcze na rynku pracy. Przygotowany został projekt ustawy dotyczący specjalnej emerytury dla matek, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Projekt ten został skierowany do konsultacji. Pracujemy również nad kolejną sprawą tzw. premią za szybkie urodzenie dziecka. Ta propozycja jest również przygotowywana”.

Źródło: Marek Lasyk/REPORTER

NA CZYM MA POLEGAĆ PREMIA

Cały czas czekamy na szczegóły propozycji. Niestety poznamy je dopiero po ujawnieniu projektu ustawy. Największe wątpliwości wzbudza:

– rodzaj premii (dodatek jednorazowy, miesięczny, dłuższy urlop macierzyński?)

– od kiedy ma obowiązywać
– na które dziecko (tylko na drugie, czy na każde kolejne?)

Więcej szczegółów podała minister Elżbieta Rafalska, wskazując, że "nagrodą miałby być wydłużony o trzy miesiące urlop macierzyński" oraz miejsce w żłobku i przedszkolu. 

Sprawdźmy wstępne założenia rządowego programu:
 

Premia za urodzenie dziecka – szczegóły

 

1) Dla kogo premia: matki, które urodzą dziecko w ciągu 2 lat od urodzenia poprzedniego

2) Na które dziecko: każde kolejne po pierwszym

3) Projekt ustawy: po wakacjach 2018 lub ostatni kwartał 2018

4) Od kiedy nowe przepisy: od 2019 roku

5) Wysokość premii: nieznana

Według wstępnych zapowiedzi, premia ma dotyczyć szybkiego urodzenia drugiego dziecka, czyli nie później, niż w ciągu 2 lat od momentu urodzenia poprzedniego dziecka. Premia będzie należna prawdopodobnie także w przypadku urodzenia kolejnego, nie tylko drugiego dziecka, na takich samych zasadach (czyli przed upływem 24 miesięcy). 


 

Kwota premii nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo nawet, czy będzie to premia w formie wypłaty gotówkowej, czy wyłącznie w postaci wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Takie rozwiązanie jest przyjęte na przykład w Szwecji – za urodzenie drugiego dziecka przed upływem 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, otrzymuje się od państwa możliwość wydłużenia urlopu o nawet rok. Premia za szybkie urodzenie dziecka obowiązuje również w Austrii i Finlandii.

Według ostatnich deklaracji wicepremier, projekt ustawy dotycząca premii za urodzenie dziecka jest w trakcie przygotowywania i ma być gotowy "po wakacjach". Celem jest wejście w życie nowych przepisów już z początkiem 2019 roku.

Politykę prospołeczną rząd ma zamiar stosować do końca obecnej kadencji, czyli do 2020 roku, dlatego szansa na to, że program rzeczywiście zostanie w tym czasie wprowadzony, jest bardzo realna. 

Źródła: 

https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/304159971-Mama-Plus-premie-za-szybkie-urodzenie-drugiego-dziecka.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/rzad-bedzie-dawal-premie-za-urodzenie-drugiego-dziecka,104494.html

http://www.bielsko.info/17614-beata-szydlo-bedzie-premia-za-szybkie-urodzenie-dziecka-bielsko-biala

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mamita
Mamita
2019-01-05 13:56:27

Czytam te komentarze i sama nie wierze.... kto chce ten będzie miał drugie dziecko, a kto nie tego na pewno parę złotych nie przekona :) Ja mam 13 miesięcznego synka i staram się o drugie dziecko. Che żeby miał rodzeństwo i nie wychowywał się sam. Ja mam starszą siostrę o 7 lat i to stanowczo za duża różnica ! Dopiero od kilku lat mamy o czym ze sobą porozmawiać. Zdrowie kobiety ? No chyba większość jest na tyle świadoma, że wie czy może się starać o kolejne dzieciątko, czy nie. Przecież rząd nikogo nie zmusza do zachodzenia w ciąże :) A te co głupie, no to trudno, życie. Niektóre posty są pisane jakby dochodziło do masowego gwałtu kobiet :D Muszą jakoś zachęcić do powiększania rodziny, żeby właśnie miał kto pracować na nasze emerytury. Jest spadek demograficzny i nie ma co ukrywać. Nasi rodzice mają zwykle minimum 2 rodzeństwa, często i więcej, a nasze pokolenie jak jest 3 dzieci to już szok ! My z kolei 1 max 2 dzieci. Patologia to patologia. Zawsze była i będzie, nie ważne czy będą programy dofinansowania rodziny czy nie. Mnie gdyby nie było stać na drugie dziecko w życiu bym się nie zdecydowała, przez jakieś obietnice. Rząd się zmieni i zęby w tynk ! Dlatego uważam że takie programy, są fajne, pomogą na pewno rodzinie, ale chyba dla nikogo nie będzie to głównym powodem założenia rodziny.

Mary 1985
Mary 1985
2019-01-02 22:40:06

Premia za urodzenie drugiego i kolejnego dziecka OK, ale z tymi eneryturami to już trochę przesada. Moim zdaniem powinien mieć miejsce też dodatek do emerytury dla kobiet, które wychowaly kilkoro dzieci i ciągle pracowały. Niesprawiedliwe jest, aby kobieta, która nie pracowała nawet jednego roku dostawała emeryturę podobną, lub niewiele niższą od tej, jaką otrzymuje kobieta, która przepracowala kilkadziesiąt lat, bo nie mogła pozwolić sobie na luksus pozostania z dziećmi w domu.

Magda
Magda
2018-11-13 19:47:49

Mam dość czytania hejtow na jakakolwiek próbę wsparcia rodziny. Czuję się obrażana poprzez takie wpisy, nie jestem żadną patologią i biorę dodatek 500+, będę za chwilę mamą drugiego dziecka, a zdecydowalismy się na drugie dziecko bo chcielismy i żeby nie było dużej różnicy wieku miedzy rodzeństwem, dzieki temu dzieci lepiej sie rozwijają i uspoleczniaja. Zanim jakiekolwiek były wprowadzone programy wsparcia rodziny to chcialam mieć czworo dzieci to co jestem z tego powodu patologią, patologią są osoby ktore tak najezdzaja na wszystkie projekty wsparcia rodziny. I zaskoczę Was jestem na macierzyńskim więc przed którymkolwiek dzieckiem miałam pracę. Denerwuje mnie wpis typu jak się decydujesz na dziecko to musi byc na nie Cię stac, gdyby każdy tak podchodził do tematu to pewnie połowy hejtujących tutaj osob by nie było na świecie. Jest wiele rodzin bogatych które maja jedno dziecko i nie mają czasu dla niego i nie zdecydowali sie na kolejne, dlaczego przecież ich stac?! Jest również wiele rodzin, które ledwie co wiążą koniec z końcem i dają swojemu dziecku lub też dzieciom duzo czasu bo chca jak najlepiej dla nich, dlaczego zdecydowali sie na jedno lub kilkoro dzieci przecież ich nie stać? A pewnie dlatego ze dla nich bogactwo oznacza rodzinę a nie kasę. pytam się źle że państwo chce pomagać takim rodzinom? Porownojac powyzsze dwie rodziny to ktora to patologia? Bo dla mnie ta bogata co nie ma czasu dla dziecka, a nie ta biedna która ma kilkoro dzieci i dostaje 500+. Kiedyś nie bylo takiego wsprcia dla rodziny było źle, teraz jest i też jest źle?

Podobne artykuły

Pożyczki pozabankowe Augustów

Potrzebujesz gotówki? Banki wciąż odrzucają Twoje wnioski kredytowe, z powodu negatywnej historii kredytowej? Sprawdź oferty pożyczek pozabankowych, które ujęliśmy w poniższym rankingu.

author
Patryk Byczek
06 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt hipoteczny Grudziądz

Poszukujesz kredytu hipotecznego w Grudziądzu? Sprawdź ranking najlepszych ofert. Wnioskować o kredyt możemy bezpłatnie przez Internet lub w oddziale banku w Grudziądzu. Najwyższa kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Dorota Grycko
22 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Mandaty podczas epidemii – czy są legalne?

Ograniczenia wdrożone z powodu pandemii koronawirusa mają sens. Izolacja jest jedyną znaną skuteczną metodą walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19, przynajmniej do momentu wynalezienia szczepionki. Wielu Polaków nie wie jednak, że mandaty, które może wypisać im policjant bazują na niekonstytucyjnie ustanowionych przepisach prawa.

author
Alicja Hirsekorn
14 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Gang Fajniaków 2020. Ile zapłacimy za maskotki?

Biedronkowy gang pluszaków powraca – tym razem w zupełnie nowej, bliskiej naturze odsłonie. Zamiast Gangu Słodziaków czy Świeżaków mamy… Gang Fajniaków, zupełnie nowe 10 maskotek dostępnych tylko w sklepach sieci Biedronka. Sprawdzamy, jak zdobyć Gang Fajniaków 2020, jakie maskotki są do wyboru oraz ile kosztuje każda z nich.

author
Dominika Byczek
27 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Konsolidacja chwilówek

Konsolidacja chwilówek pozwala na zamianę kilku zobowiązań finansowych w jedno, z niższą ratą. Maksymalna kwota konsolidacji to nawet 200 000 zł, rozłożona na 10 lat. Wybierz najlepszą ofertę konsolidacji chwilówek. Ranking został opracowany przez ekspertów.

author
Dominika Byczek
31 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia kosmetyczka?

Usługi kosmetyczne cieszą się rosnącym powodzeniem nie tylko wśród pań, ale w coraz większym stopniu również wśród mężczyzn. Sprawdziliśmy, ile zarabiają kosmetyczki.

author
Sandra Tessmer
11 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj