Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka to pomysł, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Według zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło, projekt nowych przepisów ma być gotowy "po wakacjach", a nowe przepisy miałyby wejść w życiu już w 2019 roku. Jak ma wyglądać sama premia i kto może na nią liczyć?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 17.09.2018
Udostępnij:

Propozycja premii dla kobiet po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w kwietniu 2018 roku. Wicepremier Beata Szydło wskazała wówczas, że polityka prorodzinna będzie dalej prowadzona przez partię rządzącą:

"(…) Wprowadzamy premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka (…), dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze, gwarancje miejsc w żłobkach, przedszkolach".

Źródło: Twitter wicepremier Beaty Szydło

Propozycja premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka, została powtórzona między innymi 27 sierpnia, w czasie debaty z mieszkańcami Bielska-Białej. Wicepremier Beata Szydło wskazała wówczas:

„Wyzwań jest bardzo wiele. Wielkie wyzwanie to są emerytury. Rozmawiamy o tym w tej chwili jak poprawić sytuację materialną obecnych emerytów, ale myślimy również nad przyszłością tych, którzy są jeszcze na rynku pracy. Przygotowany został projekt ustawy dotyczący specjalnej emerytury dla matek, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Projekt ten został skierowany do konsultacji. Pracujemy również nad kolejną sprawą tzw. premią za szybkie urodzenie dziecka. Ta propozycja jest również przygotowywana”.

Źródło: Marek Lasyk/REPORTER

NA CZYM MA POLEGAĆ PREMIA

Cały czas czekamy na szczegóły propozycji. Niestety poznamy je dopiero po ujawnieniu projektu ustawy. Największe wątpliwości wzbudza:

– rodzaj premii (dodatek jednorazowy, miesięczny, dłuższy urlop macierzyński?)

– od kiedy ma obowiązywać
– na które dziecko (tylko na drugie, czy na każde kolejne?)

Więcej szczegółów podała minister Elżbieta Rafalska, wskazując, że "nagrodą miałby być wydłużony o trzy miesiące urlop macierzyński" oraz miejsce w żłobku i przedszkolu. 

Sprawdźmy wstępne założenia rządowego programu:
 

Premia za urodzenie dziecka – szczegóły

 

1) Dla kogo premia: matki, które urodzą dziecko w ciągu 2 lat od urodzenia poprzedniego

2) Na które dziecko: każde kolejne po pierwszym

3) Projekt ustawy: po wakacjach 2018 lub ostatni kwartał 2018

4) Od kiedy nowe przepisy: od 2019 roku

5) Wysokość premii: nieznana

Według wstępnych zapowiedzi, premia ma dotyczyć szybkiego urodzenia drugiego dziecka, czyli nie później, niż w ciągu 2 lat od momentu urodzenia poprzedniego dziecka. Premia będzie należna prawdopodobnie także w przypadku urodzenia kolejnego, nie tylko drugiego dziecka, na takich samych zasadach (czyli przed upływem 24 miesięcy). 


 

Kwota premii nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo nawet, czy będzie to premia w formie wypłaty gotówkowej, czy wyłącznie w postaci wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Takie rozwiązanie jest przyjęte na przykład w Szwecji – za urodzenie drugiego dziecka przed upływem 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, otrzymuje się od państwa możliwość wydłużenia urlopu o nawet rok. Premia za szybkie urodzenie dziecka obowiązuje również w Austrii i Finlandii.

Według ostatnich deklaracji wicepremier, projekt ustawy dotycząca premii za urodzenie dziecka jest w trakcie przygotowywania i ma być gotowy "po wakacjach". Celem jest wejście w życie nowych przepisów już z początkiem 2019 roku.

Politykę prospołeczną rząd ma zamiar stosować do końca obecnej kadencji, czyli do 2020 roku, dlatego szansa na to, że program rzeczywiście zostanie w tym czasie wprowadzony, jest bardzo realna. 

Źródła: 

https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/304159971-Mama-Plus-premie-za-szybkie-urodzenie-drugiego-dziecka.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/rzad-bedzie-dawal-premie-za-urodzenie-drugiego-dziecka,104494.html

http://www.bielsko.info/17614-beata-szydlo-bedzie-premia-za-szybkie-urodzenie-dziecka-bielsko-biala

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 4 / 5, łącznie 3 ocen
Komentarze (15)

Czytam te komentarze i sama nie wierze…. kto chce ten będzie miał drugie dziecko, a kto nie tego na pewno parę złotych nie przekona 🙂 Ja mam 13 miesięcznego synka i staram się o drugie dziecko. Che żeby miał rodzeństwo i nie wychowywał się sam. Ja mam starszą siostrę o 7 lat i to stanowczo za duża różnica ! Dopiero od kilku lat mamy o czym ze sobą porozmawiać. Zdrowie kobiety ? No chyba większość jest na tyle świadoma, że wie czy może się starać o kolejne dzieciątko, czy nie. Przecież rząd nikogo nie zmusza do zachodzenia w ciąże 🙂 A te co głupie, no to trudno, życie. Niektóre posty są pisane jakby dochodziło do masowego gwałtu kobiet 😀 Muszą jakoś zachęcić do powiększania rodziny, żeby właśnie miał kto pracować na nasze emerytury. Jest spadek demograficzny i nie ma co ukrywać. Nasi rodzice mają zwykle minimum 2 rodzeństwa, często i więcej, a nasze pokolenie jak jest 3 dzieci to już szok ! My z kolei 1 max 2 dzieci. Patologia to patologia. Zawsze była i będzie, nie ważne czy będą programy dofinansowania rodziny czy nie. Mnie gdyby nie było stać na drugie dziecko w życiu bym się nie zdecydowała, przez jakieś obietnice. Rząd się zmieni i zęby w tynk ! Dlatego uważam że takie programy, są fajne, pomogą na pewno rodzinie, ale chyba dla nikogo nie będzie to głównym powodem założenia rodziny.

Premia za urodzenie drugiego i kolejnego dziecka OK, ale z tymi eneryturami to już trochę przesada. Moim zdaniem powinien mieć miejsce też dodatek do emerytury dla kobiet, które wychowaly kilkoro dzieci i ciągle pracowały. Niesprawiedliwe jest, aby kobieta, która nie pracowała nawet jednego roku dostawała emeryturę podobną, lub niewiele niższą od tej, jaką otrzymuje kobieta, która przepracowala kilkadziesiąt lat, bo nie mogła pozwolić sobie na luksus pozostania z dziećmi w domu.

Mam dość czytania hejtow na jakakolwiek próbę wsparcia rodziny. Czuję się obrażana poprzez takie wpisy, nie jestem żadną patologią i biorę dodatek 500+, będę za chwilę mamą drugiego dziecka, a zdecydowalismy się na drugie dziecko bo chcielismy i żeby nie było dużej różnicy wieku miedzy rodzeństwem, dzieki temu dzieci lepiej sie rozwijają i uspoleczniaja. Zanim jakiekolwiek były wprowadzone programy wsparcia rodziny to chcialam mieć czworo dzieci to co jestem z tego powodu patologią, patologią są osoby ktore tak najezdzaja na wszystkie projekty wsparcia rodziny. I zaskoczę Was jestem na macierzyńskim więc przed którymkolwiek dzieckiem miałam pracę. Denerwuje mnie wpis typu jak się decydujesz na dziecko to musi byc na nie Cię stac, gdyby każdy tak podchodził do tematu to pewnie połowy hejtujących tutaj osob by nie było na świecie. Jest wiele rodzin bogatych które maja jedno dziecko i nie mają czasu dla niego i nie zdecydowali sie na kolejne, dlaczego przecież ich stac?! Jest również wiele rodzin, które ledwie co wiążą koniec z końcem i dają swojemu dziecku lub też dzieciom duzo czasu bo chca jak najlepiej dla nich, dlaczego zdecydowali sie na jedno lub kilkoro dzieci przecież ich nie stać? A pewnie dlatego ze dla nich bogactwo oznacza rodzinę a nie kasę. pytam się źle że państwo chce pomagać takim rodzinom? Porownojac powyzsze dwie rodziny to ktora to patologia? Bo dla mnie ta bogata co nie ma czasu dla dziecka, a nie ta biedna która ma kilkoro dzieci i dostaje 500+. Kiedyś nie bylo takiego wsprcia dla rodziny było źle, teraz jest i też jest źle?

Szydło tą emeryturą pluje pracującym matkom w twarz, oznajmiajac i nie wprost że są zwykłymi frajerkami. Ja proponuję taki protest weźmy wszystkie matki pracujące zatrudnimy się na czarno a emeryturka i tak bedzie a podatkow z nas zdzierac nie będą

kazdy facet przyjmie babę na jedną noc. Rozkładajmy nogi i dajmy się zapłodnić byle komu. KASA – TO SIĘ LICZY. a dziecko – przecież nie musi mieć wszystkiego. Kupi mu się jak najtańsze produkty, ubrania dla niego się weźmie z kontenerów pck A RESZTA KASY DLA NAS NA: IMPREZY, MARKOWE CIUCHY, ALKOHOL, FAJKI.
SUPER

a co z kobietami, co urodziły lata temu temu tak rok po roku, jak jednym dają to dlaczego nie wszystkim

Zawsze jest pisane patologia bo 500+ patologia bo dodatek za szybkie urodzenie a przepraszam normalne rodziny też istnieją co mają czworo dzieci i są kobiety które rodzą dzieci bo je pragną mieć a nie tylko dla pieniędzy czytać sie tego nie chce już tylko patologia i patologia

Normalne kobiety na to nie pójdą… Znowu będą dofinansowywać patologię!!! Teraz przekonują ludzi pieniędzmi tylko żeby za jakiś ktoś nie obudził się z ręką w nocniku…. Dzieci powinny rodzic się z miłości a nie dla pieniędzy!!! Dla niektórych to jest czysty biznes. Naprawdę nikt tego nie widzi!!!! Jeżeli ktoś decyduje się na posiadanie potomstwa to powinno być go stać na jego utrzymanie a nie liczyć ciągle na pomoc państwa… Pieniądze na te projekty idą z pieniędzy podatników czyli osób które pracują lub pracowały a teraz są na rentach, emeryturach no więc z jakiej racji przekazywać te środki na osoby które nie odprowadzają podatków? Takimi właśnie są mamusie i tatusiowie, które nie pracują z wygody po po urodzeniu stadka dzieci państwo na wszystko im daje… Czysty biznes!!!!! A na koniec te mamuśki jeszcze dostaną emeryturę… Pytam z czego, z jakich składek…. Potem się dziwią, że ZUS nie ma pieniędzy jak musi utrzymywać osoby, które nie przepracowanych w swoim życiu nawet jednego dnia!!!! To jest polityka Państwa. Niech zadbają o podatników bo to dzięki nim maja środki w budżecie które tak bezmyślnie rozdają na lewo i prawo!!!!!!!!!!

A co z tymi którzy nie mogą mieć drugiego dziecka, zachorowali między czassie poważnie, ulegli wypadkowi czy cokolwiek?? kobieta która pracuje w miarę fajnym zawodzie nie pozwoli sobie na drugie dziecko kilka miesięcy po powrocie z pierwszego macierzynskiego bo ja wyleja na zbity pysk po powrocie z drugiego macierzynskiego, nie mówiąc już o tym że kobiety a macierzyńskim są traktowane jakby nie istniały

Czy zastanawiali się nad niebezpieczeństwem jakie może to powodować? Brak regeneracji organizmu po ciąży i połogu? Słaba odporność. W przypadku cięc cesarskich rozejście się blizny, niewygojenie się. Itp. dużo by wymieniać minusów za zachęcanie do podjecia takiej niebezpiecznej decyzji…ale nasze zdrowie nikogo nie interesuje. Mamy się rozmnażać żeby miał kto pracować na podatki…

    Hmm… Karmię piersią 15 miesięczną córkę, przez co nie mogę zajść w drugą ciążę, choć bardzo bym chciała. To nam nic się nie będzie należało, a 19 latce która ze mna rodziła 3 dziecko w zeszłym roku, w tym roku juz zdążyła urodzić 4 dziecko, ktore od 6. miesiaca zycia dla oszczędności pije krowie mleko z kartonu to im sie nabija pieniądze. Im się wszystko należy. Ja musiałam wziąć kredyt na mieszkanie, bo z urzędumi nie dali. Nam nic się nie należy.

Ludzie wy nie rozumiecie że społeczeństwo się starzeje i nim My młodzi ludzie czyli 20 -30 latkowie dojdziemy do emerytury to nie będzie miał kto na nią pracować a dziś ludzie sa wygodni i nie chcą więcej jak jedno dziecko, więc trzeba im pomóc zdecydować się na kolejne aby Polski naród nie zestarzał się i nie przestał istnieć .Kiedyś nikt nie pomagał i dzieci się rodziły dziś pomóc jest a i tak źle . Polski Naród wiecznie niezadowolony A prawda jest taka ze to wygoda A nie brak pieniędzy jest przyczyną jedynakow .

    A może to chęć posiadania jednego dziecka i zapewnienia mu jak najlepszej przyszłości i wszystkiego czego zabraknie, co nie zawsze da się zrobić przy dwójce dzieci. Mając wybór mieć jedno dziecko które ma wszystko, a mieć dwójkę i musieć im odmawiać rzeczy które pragną bo po prostu przy wydatkach dnia dzisiejszego na nie nie stać… Wolę mieć jedno dziecko i w pełni poświęcić się na jego wychowaniu i zapewnieniu dobrej przyszłości. To nie wygoda, to realizm

co za glupota naprawde, nakrecac kobeity na rodzenie ale co potem? za co sie utrzymac? a co my maszyny do rodzenia jestesmy? ten rzad to jakas paranoja naprawde, juz za PO bylo lepiej, choc nie powiem ze jakos wyjatkowo super… trzeba na wybory i obalić ten wstretny system

jedno dziecko w drodze drugie od razu też będzie i zawsze jakaś kaska wpadnie dzięki wielkie