zadluzenia.com
zamknij

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka – od kiedy?

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka to pomysł, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Według zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło, projekt nowych przepisów ma być gotowy "po wakacjach", a nowe przepisy miałyby wejść w życiu już w 2019 roku. Jak ma wyglądać sama premia i kto może na nią liczyć?

 

Propozycja premii dla kobiet po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w kwietniu 2018 roku. Wicepremier Beata Szydło wskazała wówczas, że polityka prorodzinna będzie dalej prowadzona przez partię rządzącą:

 

"(...) Wprowadzamy premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka (...), dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze, gwarancje miejsc w żłobkach, przedszkolach".

 

Źródło: Twitter wicepremier Beaty Szydło

 

Propozycja premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka, została powtórzona między innymi 27 sierpnia, w czasie debaty z mieszkańcami Bielska-Białej. Wicepremier Beata Szydło wskazała wówczas:

 

„Wyzwań jest bardzo wiele. Wielkie wyzwanie to są emerytury. Rozmawiamy o tym w tej chwili jak poprawić sytuację materialną obecnych emerytów, ale myślimy również nad przyszłością tych, którzy są jeszcze na rynku pracy. Przygotowany został projekt ustawy dotyczący specjalnej emerytury dla matek, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Projekt ten został skierowany do konsultacji. Pracujemy również nad kolejną sprawą tzw. premią za szybkie urodzenie dziecka. Ta propozycja jest również przygotowywana”.


Źródło: Marek Lasyk/REPORTER

 

NA CZYM MA POLEGAĆ PREMIA

 

Cały czas czekamy na szczegóły propozycji. Niestety poznamy je dopiero po ujawnieniu projektu ustawy. Największe wątpliwości wzbudza:

 

- rodzaj premii (dodatek jednorazowy, miesięczny, dłuższy urlop macierzyński?)

- od kiedy ma obowiązywać
- na które dziecko (tylko na drugie, czy na każde kolejne?)

 

Więcej szczegółów podała minister Elżbieta Rafalska, wskazując, że "nagrodą miałby być wydłużony o trzy miesiące urlop macierzyński" oraz miejsce w żłobku i przedszkolu. 

 

Sprawdźmy wstępne założenia rządowego programu:
 

Premia za urodzenie dziecka - szczegóły

 

1) Dla kogo premia: matki, które urodzą dziecko w ciągu 2 lat od urodzenia poprzedniego

2) Na które dziecko: każde kolejne po pierwszym

3) Projekt ustawy: po wakacjach 2018 lub ostatni kwartał 2018

4) Od kiedy nowe przepisy: od 2019 roku

5) Wysokość premii: nieznana

Według wstępnych zapowiedzi, premia ma dotyczyć szybkiego urodzenia drugiego dziecka, czyli nie później, niż w ciągu 2 lat od momentu urodzenia poprzedniego dziecka. Premia będzie należna prawdopodobnie także w przypadku urodzenia kolejnego, nie tylko drugiego dziecka, na takich samych zasadach (czyli przed upływem 24 miesięcy).  

Kwota premii nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo nawet, czy będzie to premia w formie wypłaty gotówkowej, czy wyłącznie w postaci wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Takie rozwiązanie jest przyjęte na przykład w Szwecji - za urodzenie drugiego dziecka przed upływem 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, otrzymuje się od państwa możliwość wydłużenia urlopu o nawet rok. Premia za szybkie urodzenie dziecka obowiązuje również w Austrii i Finlandii.

 

Według ostatnich deklaracji wicepremier, projekt ustawy dotycząca premii za urodzenie dziecka jest w trakcie przygotowywania i ma być gotowy "po wakacjach". Celem jest wejście w życie nowych przepisów już z początkiem 2019 roku.

 

Politykę prospołeczną rząd ma zamiar stosować do końca obecnej kadencji, czyli do 2020 roku, dlatego szansa na to, że program rzeczywiście zostanie w tym czasie wprowadzony, jest bardzo realna. 

 

 

 

Źródła: 

https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/304159971-Mama-Plus-premie-za-szybkie-urodzenie-drugiego-dziecka.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/rzad-bedzie-dawal-premie-za-urodzenie-drugiego-dziecka,104494.html

http://www.bielsko.info/17614-beata-szydlo-bedzie-premia-za-szybkie-urodzenie-dziecka-bielsko-biala

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 2 ocen
~paranoja!

co za glupota naprawde, nakrecac kobeity na rodzenie ale co potem? za co sie utrzymac? a co my maszyny do rodzenia jestesmy? ten rzad to jakas paranoja naprawde, juz za PO bylo lepiej, choc nie powiem ze jakos wyjatkowo super... trzeba na wybory i obalić ten wstretny system   Odpowiedź

~asia1989

jedno dziecko w drodze drugie od razu też będzie i zawsze jakaś kaska wpadnie dzięki wielkie   Odpowiedź