Co to jest opłata peronowa?

Co to jest opłata peronowa?

author
19 stycznia 2019

Już niebawem ceny biletów mogą wzrosnąć. Polskie Linie Kolejowe od 1 lutego 2019 roku wprowadzają opłatę peronową. Za zatrzymanie się pociągu na stacji trzeba będzie dopłacić od kilkudziesięciu groszy do nawet 6 złotych. Sprawdzamy szczegóły.

Opłata peronowa to – jak sama nazwa wskazuje – opłata za zatrzymanie się pociągu na peronie. W Polsce opłata taka obowiązywała już wcześniej, ale w 2018 roku została zniesiona. Koszty w całości przejęły Polskie Linie Kolejowe. Teraz jednak koszt opłaty znów mają ponieść przewoźnicy.

Wysokość opłaty peronowej będzie zależna od tego, do jakiej “klasy” zostanie sklasyfikowany dany dworzec. Stawki mają wahać się od zaledwie 88 groszy do aż 5,69 zł za każdorazowe pojedyncze zatrzymanie się pociągu na peronie.

Mirosław Siemieniec z PKP PLK w radiowej Jedynce w porannym programie “Pieniądz nie śpi” wytłumaczył, że:

"

zmiany w regulaminie, które wprowadziły Polskie Linie Kolejowe dotyczą wprowadzenia opłaty za udostępnianie powierzchni przeznaczonej do odprawy podróżnych na stacjach pasażerskich które są w zarządzanie PKP PLK , czyli jest to opłata za zatrzymanie pociągu przy peronie. Opłata nie będzie zyskiem przedsiębiorstwa a jedynie pokryje koszty, które przeznacza spółka na utrzymanie peronów.

Im wyższy będzie wskaźnik dla danego peronu, tym wyższa kwota będzie naliczana za postój na danym peronie. Stawka będzie uzależniana od standardu danego peronu. Znamy już przyporządkowanie do nowej klasyfikacji kilku polskich miast.

Najniższa stawka – 0,88 zł – jest proponowana dla stacji:

 • Szczecin Zdunowo,
 • Chorzów Miasto.

Najwyższą natomiast stawkę – 5,69 zł – PKP PLK proponuje dla stacji:

 • Olsztyn Główny,
 • Bydgoszcz Główna,
 • Warszawa Wschodnia,
 • Warszawa Zachodnia,
 • Kraków Główny,
 • Katowice,
 • Toruń Główny,
 • Łódź Kaliska,
 • Częstochowa.

Opłata peronowa – od kogo dla kogo

Opłatę peronową będą musieli zapłacić Polskim Liniom Kolejowym wszyscy przewoźnicy, którzy będą chcieli zatrzymywać swoje składy na danych peronach. Można się zastanawiać, czy rzeczywiście złożenie obowiązku poniesienia kosztów opłaty peronowej na przewoźników realnie wpłynie na ceny biletów.

W tej kwestii nie można jednak jeszcze dać jednoznacznej odpowiedzi, ale prognozy są raczej pesymistyczne. Koszt, który poniosą przewoźnicy, będzie musiał się w jakiś sposób zwrócić. Wszystko wskazuje na to, że finalnie zapłacą za to sami pasażerowie.

ILE WYNOSI OPŁATA PERONOWA?

Eksperci wyliczają, że opłata peronowa może zrobić nawet kilkunastomilionową dziurę w budżetach przewoźników kolejowych. Najgorsze jest to, że o pomyśle wprowadzenia opłaty peronowej PKP PLK poinformowało dopiero w styczniu tego roku. To o wiele za późno na dostosowanie budżetów rocznych do nowych (i to niemałych) wydatków.

Gdyby tego było mało – zostaje utrzymana również obowiązująca opłata dworcowa i opłata związana z dostępem do torów. Obciążenie finansowe przewoźników kolejowych będzie zatem coraz większe. Co za tym idzie – najprawdopodobniej droższe będą i bilety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Dopłaty do paliwa rolniczego – kto może otrzymać?
Ekonomia
author
20 października 2018

Dopłaty do paliwa rolniczego – kto może otrzymać?

Darmowe pożyczki przez Internet – wrzesień 2015
Wpisy
author
07 września 2015

Darmowe pożyczki przez Internet – wrzesień 2015

Bank BNP Paribas organizuje kolejne spotkanie literackie
Bez kategorii
author
11 grudnia 2019

Bank BNP Paribas organizuje kolejne spotkanie literackie

Inspektorat ZUS w Kętrzynie
Oddziały
author
18 stycznia 2019

Inspektorat ZUS w Kętrzynie

„Posiłek w szkole i w domu” – nowy rządowy program
Bez kategorii
author
08 lutego 2019

„Posiłek w szkole i w domu” – nowy rządowy program