„Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” rozdaje fundusze

„Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” rozdaje fundusze

author
Halszka Gronek
25 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Na przedsiębiorców z Warmii i Mazur czeka aż 200 mln złotych z projektu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”. Pożyczek na preferencyjnych warunkach udzielają podmioty współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w regionie. Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat tej wyjątkowej oferty finansowania.

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina podmiotom z sektora MŚP, że na małe i lokalne biznesy czeka aż 200 milionów dofinansowania z Unii Europejskiej. Mowa o projekcie pt. „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”, którego istotą jest udzielanie preferencyjnych pożyczek przez instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w regionie. Beneficjentami projektu mogą być niewielkie przedsiębiorstwa z województwa warmińsko-mazurskiego, a także innowacyjne firmy z regionu.

Bank BGK nadzoruje wypłatę środków z unijnego programu wsparcia już od pewnego czasu. W ten sposób instytucja przyczynia się do rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.  Jak wyjaśnia Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego:

"

Ponad 100 mln złotych, które już trafiło do przedsiębiorców na Warmii i Mazurach, to impuls do wzrostu ekonomicznego regionu. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą zrealizować swój pomysł biznesowy, zwiększyć konkurencyjność na rynku lub wdrożyć nowe rozwiązanie technologiczne. Do wykorzystania zostało jeszcze 200 mln złotych.

Dla kogo wsparcie z funduszu?

Finansowanie w ramach unijnego projektu pt. „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” to wsparcie dla mikro, małych i średnich firm, które poszukują pieniędzy na rozwój. Bank Gospodarstwa Krajowego wyjaśnia, iż na uzyskanie finansowego wsparcia z UE w regionie szansę mają także biznesy, które inwestują w innowacje, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne (tak zwane „TIK”). Maksymalna kwota pożyczki, poręczenia lub wejścia kapitałowego może wynieść do 1 mln złotych.

Do tej pory z unijnego wsparcia rozdawanego w województwie warmińsko-mazurskim skorzystało już ponad 500 przedsiębiorstw. Prawie 30% z nich to start-upy. Warto zauważyć, iż dla początkujących firm, które z reguły nie posiadają jeszcze dobrej historii kredytowej i biznesowej, wsparcie niskooprocentowaną pożyczką jest idealnym – a często też jedynym – sposobem na rozwinięcie działalności gospodarczej. Dofinansowanie pozwala nie tylko zyskać dodatkowe fundusze, lecz otwiera przed firmami szansę na wypracowanie wiarygodności kredytowej.

"

Po pożyczkę rozwojową sięgnęliśmy, kiedy postanowiliśmy poszerzyć ofertę o sprzedaż kolczyków. Odpowiadając na coraz większe potrzeby klientów stworzyliśmy markę kolczykomat.pl. Fundusze wystarczyły również na odnowienie lokalu oraz stworzenie drugiego stanowiska do tatuowania. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że biznes się rozwija

– wyjaśnia Maciej Ingielewicz, współwłaściciel firmy prowadzącej salonu tatuażu Studio21 w Elblągu, który skorzystał z dofinansowana unijnego zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zalet ciąg dalszy

Bank Gospodarstwa Krajowego zauważa, iż finansowanie zwrotne, jakim jest właśnie program „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”, umożliwia swym biznesowym beneficjentom zakup maszyn i sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy. Dzięki dodatkowym funduszom przedsiębiorcy mogą między innymi przeprowadzić modernizację środków produkcji, czy  też dokupić wyposażenie (doposażenie)miejsca pracy. 

"

Powstawanie nowych firm i ich aktywność przekładają się na budowę potencjału gospodarczego całego regionu Warmii i Mazur. Firmy dzięki środkom uzyskanym z funduszy unijnych mogą sfinansować swoje przedsięwzięcia inwestycyjne, a 100 mln w rękach warmińsko-mazurskich przedsiębiorców to dowód na to, że chcemy się rozwijać

– tłumaczy zaznacza Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Bank Gospodarstwa Krajowego dodaje, że najczęściej z finansowania zwrotnego korzystają mikroprzedsiębiorstwa (dotąd było ich aż 450). Na drugiej pozycji plasują się firmy małe i średnie. Co więcej, po unijne wsparcie chętnie sięgali przedsiębiorcy z branży budowlanej (10%), sprzedaży hurtowej i detalicznej (10%) oraz fryzjerskiej i kosmetycznej (5,5%).


Źródeł:
https://media.bgk.pl/81935-warmia-i-mazury-az-200-mln-zl-z-pieniedzy-unijnych-czeka-na-przedsiebiorcow-z-regionu

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rachuneo – kontakt, infolinia

Rachuneo to platforma, która ułatwia zarządzanie rachunkami. Dzięki oferowanej porównywarce można sporo zaoszczędzić na zmianie dostawcy prądu, gazu czy telefonii. Sprawdź, jak najszybciej skontaktować się z Rachuneo.

author
Dominika Byczek
15 lutego 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BZ WBK płaci 100 zł za wypłaty z bankomatów

 

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mały ZUS Plus od 1 stycznia 2020?

Jadwiga Emilewicz, pełniąca obecnie funkcję Ministra Rozwoju (wcześniej Ministra Przedsiębiorczości i Technologii), wyraziła w ostatnim czasie nadzieję, że uda się ruszyć z programem Mały ZUS Plus już 1 stycznia 2020 roku. Gdyby jednak się tak nie stało, to najdalszym możliwym terminem będzie pierwszy kwartał przyszłego roku.

author
Alicja Hirsekorn
09 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Everest lidera – premiera książki

Anna Sarnacka-Smith w książce “Everest lidera” przedstawia lekcje ze swojego życia, które wyniosła z własnych błędów na stanowisku szefa. Co więcej, opisuje praktyki, narzędzia oraz rozwiązania, które mogą pomóc w osiągnięciu naszych największych marzeń i celów.

author
Aneta Jankowska
22 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Kędzierzynie-Koźlu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Kędzierzynie-Koźlu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
03 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Biuro paszportowe w Łodzi

Gdzie można wyrobić paszport w Łodzi? Biuro paszportowe w Łodzi znajduje się przy ulicy Traugutta 25. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Łodzi.

author
Patryk Byczek
26 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj