zadluzenia.com
zamknij

Przelew na błędny rachunek. Jak odzyskać pieniądze ?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Dzięki nowym przepisom znacznie łatwiej będzie można odzyskać pieniądze, jeżeli przelejmy je na błędny numer rachunku. Sprawdź, jak to zrobić.

 
Inicjatywa ustawodawcza wyszła od prezydenta, który był wręcz zasypywany skargami i listami Klientów banków, którzy byli zmuszeni latami dochodzić środków wysłanych na zły numer konta. Do tej pory, jeżeli przelew wykonaliśmy na błędny numer konta, mogliśmy jedynie liczyć na dobrą wolę odbiorcy lub wystąpić do sądu z wnioskiem o bezpodstawne wzbogacenie. Problemem było jednak ustalenie podstawowych danych takiej osoby. Bank zasłaniał się tajemnicą bankową, a jak wiadomo, bez wskazania konkretnego adresata pozwu, sam pozew był nieskuteczny. Andrzej Duda, w porozumieniu z Rzecznikiem Finansowym, wyszedł naprzeciw postulatom obywateli. Po wprowadzeniu zatwierdzonych przez prezydenta zmian, odzyskanie pieniędzy powinno być formalnością.

Nowela zakłada, że właściciel konta, który otrzyma pieniądze na skutek czyjegoś błędu, natychmiast zostanie poinformowany przez bank, że to nie jego pieniądze. Po otrzymaniu takiej informacji, osoba, która bezpodstawnie wzbogaciła się, będzie mogła dobrowolnie zwrócić pieniądze. Jeżeli nie wyrazi takiej woli, bank będzie musiał udostępnić jej dane osobowe tak, aby poszkodowany mógł złożyć pozew o zwrot środków. Co dokładnie należy zrobić, jeżeli wykonamy przelew na błędne konto ?
 

JAK ODZYSKAĆ PIENIĄDZE? 
Niezwłocznie po zorientowaniu się, że pieniądze zostały wysłane na niepoprawny numer konta, zgłaszamy ten fakt do naszego banku. Możemy to zrobić:
- osobiście w oddziale stacjonarnym banku,
- telefonicznie na infolinii banku,
- w niektórych bankach - także przez system bankowości internetowej. 
 

Krok drugi należy do banku. Natychmiast po otrzymaniu naszego zgłoszenia, bank wyśle do osoby, do której przez przypadek zostały wysłane pieniądze, informację, że nie należą one do niej. Po otrzymaniu takiego oświadczenia, osoba bezpodstawnie wzbogacona ma możliwość zwrócenia nam pieniędzy bez ponoszenia żadnych kosztów.

Są dwie możliwości:

1. Bank poinformuje nas, że osoba, do której przez pomyłkę wysłaliśmy pieniądze, zobowiązała się do ich zwrotu.
W takim przypadku pieniądze otrzymamy zgodnie z godzinami sesji bankowych (tabelę godzin sesji wchodzących i wychodzących w każdym banku znajdziesz w naszym artykule dotyczącym sesji ELIXIR). 

2. Bank przekaże nam, że osoba, do której wysłaliśmy błędny przelew, nie chce współpracować i dobrowolnie zwrócić pieniędzy. W takim przypadku zastosowanie mają kolejne kroki.
 
Jeżeli osoba, która na skutek naszego błędu bezpodstawnie się wzbogaciła, nie chce dobrowolnie zwrócić otrzymanych środków, bank ma obowiązek udostępnić nam jej dane osobowe. Tylko dzięki posiadaniu danych personalnych, będziemy w stanie złożyć skuteczny pozew o zwrot środków. 
 

Posiadając dokładne dane osobowe osoby, do której przez pomyłkę wysłaliśmy pieniądze oraz potwierdzenie wysłania środków (wystarczy wygenerować je z systemu bankowości internetowej lub zgłosić się po nie do banku), możemy złożyć pozew o zwrot środków z powodu bezpodstawnego wzbogacenia się. 

 

PODSTAWA PRAWNA

Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
Dz.U.2017.0.459 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

 

W takim procesie jesteśmy na zdecydowanie wygranej pozycji - przeprowadzenie sprawy to jedynie formalność na drodze do odzyskania pieniędzy


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY