Strona główna Wpisy Inne Przelew na błędny rachunek. Jak odzyskać pieniądze ?

Przelew na błędny rachunek. Jak odzyskać pieniądze ?

author
Dominika Sobieraj
13 sierpnia 2018
Od kilku dni obowiązują nowe przepisy ułatwiające zwrot pieniędzy przelanych na błędny numer rachunku. To efekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, której inicjatorem był Prezydent Andrzej Duda. Sprawdź, co zrobić jak zrobimy przelew na złe konto.

Inicjatywa ustawodawcza wyszła od prezydenta, który był wręcz zasypywany skargami i listami Klientów banków, którzy byli zmuszeni latami dochodzić środków wysłanych na zły numer konta. Do tej pory, jeżeli przelew wykonaliśmy na błędny numer konta, mogliśmy jedynie liczyć na dobrą wolę odbiorcy lub wystąpić do sądu z wnioskiem o bezpodstawne wzbogacenie. 

Problemem było jednak ustalenie podstawowych danych takiej osoby. Bank zasłaniał się tajemnicą bankową, a jak wiadomo, bez wskazania konkretnego adresata pozwu, sam pozew był nieskuteczny. 

Andrzej Duda, w porozumieniu z Rzecznikiem Finansowym, wyszedł naprzeciw postulatom obywateli. Po wprowadzeniu zatwierdzonych przez prezydenta zmian, odzyskanie pieniędzy powinno być formalnością.
 

Jak wygląda nowa procedura ?

Po zrobieniu przelewu na błędny rachunek, powinniśmi niezwłocznie poinformować o tym nasz bank. Ten ma 3 dni na zawiadomienie odbiorcy przelewu. Odbiorca przelewu ma 30 dni na zwrot niesłusznie otrzymanego przelewu. W przypadku zwrotu, pieniądze trafią na specjalny rachunek techniczny, a dopiero potem na konto poszkodowanej osoby. W przypadku braku zwrotu, bank przekaże nam dane odbiorcy przelewu, co umożliwi nam przygotowanie pozwu o bezpodstawne wzbogacenie.

BŁĘDNY PRZELEW – JAK ODZYSKAĆ PIENIĄDZE? 

Niezwłocznie po zorientowaniu się, że pieniądze zostały wysłane na niepoprawny numer konta, zgłaszamy ten fakt do naszego banku. Możemy to zrobić:

– osobiście w oddziale stacjonarnym banku,
– telefonicznie na infolinii banku,
– w niektórych bankach – także przez system bankowości internetowej. 
 

Krok drugi należy do banku. W ciągu 3 dni informuje on odbiorcę o błędnym przelewie wraz z informacją, że pieniądze nie należą do niej. Odbiorca ma dwie możliwości:

1. Zwraca pieniądze na wskazany rachunek techniczny (dzięki temu nie poznamy jego danych osobowych). W takim przypadku pieniądze otrzymamy zgodnie z godzinami sesji bankowych (tabelę godzin sesji wchodzących i wychodzących w każdym banku znajdziesz w naszym  artykule dotyczącym sesji ELIXIR). 

2. Odmawia zwrotu pieniędzy. Bank przekaże nam, że osoba, do której wysłaliśmy błędny przelew, nie chce współpracować i dobrowolnie zwrócić pieniędzy. W takim przypadku zastosowanie mają kolejne kroki.

Jeżeli osoba, która na skutek naszego błędu bezpodstawnie się wzbogaciła, nie chce dobrowolnie zwrócić otrzymanych środków, bank ma obowiązek udostępnić nam jej dane osobowe. Tylko dzięki posiadaniu danych personalnych, będziemy w stanie złożyć skuteczny pozew o zwrot środków. 
 

Posiadając dokładne dane osobowe osoby, do której przez pomyłkę wysłaliśmy pieniądze oraz potwierdzenie wysłania środków (wystarczy wygenerować je z systemu bankowości internetowej lub zgłosić się po nie do banku), możemy złożyć pozew o zwrot środków z powodu bezpodstawnego wzbogacenia się. 

PODSTAWA PRAWNA

Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Dz.U.2017.0.459 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
 

 

W takim procesie jesteśmy na zdecydowanie wygranej pozycji – przeprowadzenie sprawy to jedynie formalność na drodze do odzyskania pieniędzy


 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Mysłowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
14 lipca 2019

ING Bank Śląski w Mysłowicach

Nowy znak drogowy
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2018

Nowy znak drogowy

Pożyczki bez zaświadczeń Nidzica
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
27 września 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Nidzica

SKOK Chmielewskiego Wałcz
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 maja 2021

SKOK Chmielewskiego Wałcz

Ile zarabiają pracownicy ZUSu
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
19 lipca 2018

Ile zarabiają pracownicy ZUSu