Przelew na błędny rachunek. Jak odzyskać pieniądze ?

Przelew na błędny rachunek. Jak odzyskać pieniądze ?

author
Dominika Sobieraj
13 sierpnia 2018
Od kilku dni obowiązują nowe przepisy ułatwiające zwrot pieniędzy przelanych na błędny numer rachunku. To efekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, której inicjatorem był Prezydent Andrzej Duda. Sprawdź, co zrobić jak zrobimy przelew na złe konto.

Inicjatywa ustawodawcza wyszła od prezydenta, który był wręcz zasypywany skargami i listami Klientów banków, którzy byli zmuszeni latami dochodzić środków wysłanych na zły numer konta. Do tej pory, jeżeli przelew wykonaliśmy na błędny numer konta, mogliśmy jedynie liczyć na dobrą wolę odbiorcy lub wystąpić do sądu z wnioskiem o bezpodstawne wzbogacenie. 

Problemem było jednak ustalenie podstawowych danych takiej osoby. Bank zasłaniał się tajemnicą bankową, a jak wiadomo, bez wskazania konkretnego adresata pozwu, sam pozew był nieskuteczny. 

Andrzej Duda, w porozumieniu z Rzecznikiem Finansowym, wyszedł naprzeciw postulatom obywateli. Po wprowadzeniu zatwierdzonych przez prezydenta zmian, odzyskanie pieniędzy powinno być formalnością.
 

Jak wygląda nowa procedura ?

Po zrobieniu przelewu na błędny rachunek, powinniśmi niezwłocznie poinformować o tym nasz bank. Ten ma 3 dni na zawiadomienie odbiorcy przelewu. Odbiorca przelewu ma 30 dni na zwrot niesłusznie otrzymanego przelewu. W przypadku zwrotu, pieniądze trafią na specjalny rachunek techniczny, a dopiero potem na konto poszkodowanej osoby. W przypadku braku zwrotu, bank przekaże nam dane odbiorcy przelewu, co umożliwi nam przygotowanie pozwu o bezpodstawne wzbogacenie.

BŁĘDNY PRZELEW – JAK ODZYSKAĆ PIENIĄDZE? 

Niezwłocznie po zorientowaniu się, że pieniądze zostały wysłane na niepoprawny numer konta, zgłaszamy ten fakt do naszego banku. Możemy to zrobić:

– osobiście w oddziale stacjonarnym banku,
– telefonicznie na infolinii banku,
– w niektórych bankach – także przez system bankowości internetowej. 
 

Krok drugi należy do banku. W ciągu 3 dni informuje on odbiorcę o błędnym przelewie wraz z informacją, że pieniądze nie należą do niej. Odbiorca ma dwie możliwości:

1. Zwraca pieniądze na wskazany rachunek techniczny (dzięki temu nie poznamy jego danych osobowych). W takim przypadku pieniądze otrzymamy zgodnie z godzinami sesji bankowych (tabelę godzin sesji wchodzących i wychodzących w każdym banku znajdziesz w naszym  artykule dotyczącym sesji ELIXIR). 

2. Odmawia zwrotu pieniędzy. Bank przekaże nam, że osoba, do której wysłaliśmy błędny przelew, nie chce współpracować i dobrowolnie zwrócić pieniędzy. W takim przypadku zastosowanie mają kolejne kroki.

Jeżeli osoba, która na skutek naszego błędu bezpodstawnie się wzbogaciła, nie chce dobrowolnie zwrócić otrzymanych środków, bank ma obowiązek udostępnić nam jej dane osobowe. Tylko dzięki posiadaniu danych personalnych, będziemy w stanie złożyć skuteczny pozew o zwrot środków. 
 

Posiadając dokładne dane osobowe osoby, do której przez pomyłkę wysłaliśmy pieniądze oraz potwierdzenie wysłania środków (wystarczy wygenerować je z systemu bankowości internetowej lub zgłosić się po nie do banku), możemy złożyć pozew o zwrot środków z powodu bezpodstawnego wzbogacenia się. 

PODSTAWA PRAWNA

Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Dz.U.2017.0.459 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
 

 

W takim procesie jesteśmy na zdecydowanie wygranej pozycji – przeprowadzenie sprawy to jedynie formalność na drodze do odzyskania pieniędzy


 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

A taki przypadek? Wysyłam pomyłkowo przelew walutowy na błędny numer rachunku prowadzonego w PLN. Bank kwotę w walucie zamienił po swoim kursie na PLN i zaksięgował. Występuję do swojego banku o zwrot, ten ustala osobę, która dostała przelew i chce oddać otrzymane środki, ale ma PLN pomniejszone o zastosowany w danym dniu kurs kupna. Jaką kwotę ma oddać osoba, która omyłkowo otrzymała przelew?

Beata Becker

Do jakiego sądu wystąpić o zwrot jeżeli bank uznaje reklamacje i każe czekać na zwrot od właściciela rachunku- dane są mi znane

maciekcn@wp.pl

Wszystko pięknie, ale bank (mbank) za taką usługę pobiera sobie 50 zł...

zadowolony

super w koncu prawo po naszej stronie bez zadnych problemow i komplikacji!

kasandra 998

dzięki za ten wpis dzięki wam odzyskałam 399 złotych podrawiam

Podobne artykuły

Idea Bank z obniżonym ratingiem
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
08 czerwca 2019

Idea Bank z obniżonym ratingiem

Gdzie Polacy trzymają swoje pieniądze
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
30 kwietnia 2018

Gdzie Polacy trzymają swoje pieniądze

Pożyczki bez zaświadczeń Września
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
28 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Września

Pożyczki bez zaświadczeń Świdnica
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
22 lipca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Świdnica

ZUS zawiesza składki na 3 miesiące z uwagi na koronawirusa
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 marca 2020

ZUS zawiesza składki na 3 miesiące z uwagi na koronawirusa

Niska aktywność zawodowa Polaków
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2018

Niska aktywność zawodowa Polaków