Czy banki robią przelewy w soboty i niedzielę?

Czy banki robią przelewy w soboty i niedzielę?

author
Halszka Gronek
09 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Możliwość dostarczenia przelewu bankowego w sobotę lub niedzielę powinna być dostępna jak na wyciągnięcie ręki. Niestety to, czy przelew dotrze do nas w dzień wolny od pracy, jest zależne od wielu czynników. W dzisiejszym artykule wskażemy, które banki robią przelewy w weekendy i jak sprawdzić, kiedy pieniądze dotrą na nasze konto. 

Przelewy Elixir w weekendy

W czasach, gdy gotówka odchodzi do lamusa, a pieniądz coraz częściej przyjmuje postać elektroniczną, ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez przelewów. Przelewami płacimy za rachunki czy pożyczki. Przelewem otrzymujemy wypłatę za pracę. Coraz częściej nawet decydujemy się na przesłanie zwrotu podatku od Urzędu Skarbowego właśnie w formie przelewu. 

Ilość wysyłanych przelewów z roku na rok staje się coraz wyższa. Jest jednak jeden czynnik, który znacznie ogranicza konsumentów: harmonogram realizowania transakcji międzybankowych. Niestety, większość przelewów nie dociera do nas ani w weekendy, ani w święta lub dni ustawowo wolne od pracy. Jednak „większość” nie znaczy „wszystkie”. Dlaczego?

Standardowe przelewy realizowane w systemie Elixir (główny operator przelewów międzybankowych) odbywają się wyłącznie w dni robocze. Nie ma więc mowy o weekendowym zaksięgowaniu przelewu. Wyjątek w tej kwestii stanowią jednak przelewy wysyłane w obrębie jednego banku. Te dochodzą do adresata w ciągu kilku minut – niezależnie od dnia tygodnia, w jakim je wyślemy.

Jeśli jednak nie wysyłamy przelewu na rachunek przynależący do samego banku, co nasz, a zależy nam, by pieniądze dotarły do adresata jeszcze w weekend, mamy możliwość skorzystania z przelewu natychmiastowego. Na tę chwilę aż dwadzieścia działających na polskim rynku banków umożliwia korzystanie z tych ekspresowych transakcji. W dalszej części artykuły wskażemy szczegóły tej usługi.

Przelewy weekendowe a system Elixir

Elixir to nic innego jak system klasycznych rozliczeń międzybankowych. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, jest on systemem kierującym wszystkimi dokonywanymi przelewami międzybankowymi. Odpowiada zarówno za wyjścia transakcji, jak i ich wejścia do banku adresata przelewu. Elixir działa na polskim rynku już od 1994 roku, a za jego prawidłowe funkcjonowanie odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa.

System Elixir działa w oparciu o odgórnie ustalony harmonogram realizowania transakcji. Sesje przelewowe realizowane są w każdy dzień roboczy w trzech turach: sesja poranna, około południowa i popołudniowa. Wyjątek stanowią ostatnie, trzecie tury sesji w dniach 24 grudnia i w ostatnim dniu roboczym danego roku kalendarzowego. Z racji dni świątecznych są one odwołane. 

Chcesz się dowiedzieć, kiedy dojdzie Twój przelew? Sprawdź kalkulator sesji przelewów.

Co bardzo ważne dla omawianego dziś tematu, tradycyjny system Elixir nie przewodzi transakcjom w weekendy. Przelewy przekazywane są jedynie w dni robocze, i to tylko w ramach trzech sztywno wyznaczonych tur sesji. Warto jednak zaznaczyć, iż nawet jeśli system Elixir przekaże przelew z banku do banku w dniu roboczym, nie oznacza to od razu, iż bank adresata zaksięguje ową transakcję. Dlaczego? O tym w następnych akapitach artykułu.

Sesje przelewów w polskich bankach

Nie tylko sesje systemu Elixir, nad którym czuwają Narodowy Banki Polski i Krajowa Izba Rozliczeniowa, wpływają na czas dostarczenia przelewu na konto odbiorcy. Oprócz odgórnie zarządzonego harmonogramu realizacji transakcji międzybankowych każdy bank ustala własne rozpiski księgowania wypłat i wpłat. Co to oznacza?

Przykładowo: jeśli nadawca przelewu zleci transakcję w piątek rano, jego bank będzie musiał zaksięgować „wyjście” pieniędzy. Wówczas przelew „wyjdzie” z danego banku i będzie musiał poczekać na najbliższą sesję Elixir (sesję międzybankową), by trafić do „bramki wejściowej” banku odbiorcy. Jednak to od tego, kiedy owa „bramka” się otworzy, zależy to, czy przelew zostanie zaksięgowany przed weekendem. W najgorszym wypadku adresat transakcji otrzyma pieniądze dopiero w poniedziałek.

Schemat przepływu środków między dwoma różnymi bankami:

 1. przelew wychodzi z konta nadawcy w czasie najbliższej sesji wyjściowej danego banku;
 2. przelew przepływa między bankami w ramach harmonogramu sesji Elixir (a dokładniej w ramach jednej z trzech tur systemu, o których piszemy we wcześniejszej sekcji artykułu zatytułowanej „Przelewy weekendowe a system Elixir”);
 3. pieniądze wpływają na konto adresata w czasie najbliższej sesji wejściowej danego banku odbiorcy.

Poniżej wskazujemy godziny sesji „wyjścia” i „wejścia” w największych bankach działających na polskim rynku:

1. PKO Bank Polski

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/pko-bp-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


2. Bank Pekao SA

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/bank-pekao-sa-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/


3. Santander Bank Polska

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/santander-bank-polska-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


4. mBank

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/mbank-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


5. ING Bank Śląski

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/ing-bank-slaski-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


6. Bank Millennium

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/bank-millennium-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


7. BNP Paribas

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/bank-bgz-bnp-paribas-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


8. Alior Bank

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/alior-bank-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


9. VeloBank

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/velo-bank-sesje-przychodzace-i-wychodzace-przelewow/


10. Citi Handlowy

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/citi-handlowy-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/


11. Bank BPS

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/bank-bps-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


12. Credit Agricole

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/credit-agricole-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 


13. BOŚ Bank

Więcej informacji o sesjach banku: https://www.zadluzenia.com/bank-ochrony-srodowiska-sesje-wchodzace-i-wychodzace-przelewow/ 

Przelewy natychmiastowe Express Elixir

Standardowy system Elixir nie przewodzi transakcjom w trakcie weekendów, świąt oraz dni wolnych od pracy. W tym czasie wszystkie polecone przelewy zostają więc uśpione, a odbiorca zmuszony jest poczekać do kolejnego dnia roboczego. 

Czasami owe „czekanie” może zająć kilka godzin, a czasami nawet kilka dni. Dlatego jeśli zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu przelewu do odbiorcy (zwłaszcza w weekend!), warto skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego. Operatorem tego typu transakcji jest Express Elixir – nowoczesny i błyskawiczny system rozliczeń płatności. 

System natychmiastowych płatności rozliczeniowych w Polsce został wdrożony w 2012 roku. Za jego kompleksowe opracowanie odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. Dzięki Express Elixirowi możliwe jest dokonywanie transakcji płatniczych w czasie liczonym w sekundach. Co więcej, możliwość realizacji ekspresowego przelewu dostępna jest zwykle całą dobę przez 7 dni w tygodniu (z pewnymi wyjątkami, o czym w dalszej części artykułu).

Express Elixir a przelewy weekendowe

W ramach usługi przelewów ekspresowych banki uczestniczące w systemie Express Elixir gwarantują, że pieniądze przesłane przelewem pojawią się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia – nawet jeśli jest to dzień weekendowy, świąteczny lub po prostu wolny od pracy.

Jednak do przesłania przelewu natychmiastowego w weekend nie wystarczy, by zarówno bank nadający przelew, jak i bank adresata były uczestnikami systemu Express Elixir. Muszą one mieć także aktywną funkcję księgowania ekspresowych transakcji poza dniami powszednimi – a to jest jedynie możliwością, a nie koniecznością. 

Przelewy natychmiastowe w polskich bankach

Na oficjalnej witrynie Express Elixir podana jest następująca lista banków uczestniczących w systemie rozliczeń płatności natychmiastowych:

 1. Aion Bank
 2. Alior Bank S.A.
 3. BNP Paribas S.A.
 4. Bank BPS S.A.
 5. Bank Millennium S.A.
 6. Bank Nowy S.A.
 7. Bank Pekao S.A.
 8. Bank Pocztowy S.A.
 9. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 10. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 11. City handlowy – bankowość detaliczna
 12. City handlowy – bankowość korporacyjna
 13. Credit Agricole
 14. Getin Noble Bank
 15. Idea Bank S.A.
 16. ING Bank Śląski S.A.
 17. Krakowski Bank Spółdzielczy
 18. mBank bankowość detaliczna
 19. mBank bankowość korporacyjna
 20. Narodowy Bank Polski
 21. neoBANK
 22. Nest Bank
 23. PKO Bank Polski
 24. Santander Bank Polska S.A.
 25. SGB-Bank S.A.

Jednak do przesłania przelewu natychmiastowego w weekend nie wystarczy, by zarówno bank nadający przelew, jak i bank adresata były uczestnikami systemu Express Elixir. Muszą one mieć także aktywną funkcję księgowania ekspresowych transakcji poza dniami powszednimi – a to jest jedynie możliwością, a nie koniecznością. 

Przelewy ekspresowe księgowane są 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu przez takie banki, jak: Aion Bank, Bank Millennium, Bank Nowy, BOŚ Bank, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, Citi Handlowy (bankowość detaliczna), Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank (bankowość detaliczna), neoBANK, Jest Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, SGB Bank.

Natychmiastowych przelewów nie księgują w weekendy takie banki, jak: Credit Agricole (bankowości korporacyjna) oraz mBank (bankowość korporacyjna).

Są też banki, które w weekendy mają ustalony czas przesyłania i odbierania pieniędzy. Są to: Alior Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, Citi Handlowy (bankowość korporacyjna), NBP, VeloBank.

Można więc powiedzieć, iż istnieją przypadki, w których nie da się przesłać i dostarczyć przelewu w weekend. Dotyczy to sytuacji, gdy banki (różne od siebie) nie należą do systemu przelewów ekspresowych, albo należą, lecz w dalszym ciągu nie zezwalają na księgowanie transakcji w dni inne niż robocze. 

Szczegóły dotyczące przelewów Express Elixir są dostępne na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/.

Podsumowanie

Przelewy stanowią kluczowy element współczesnego systemu płatności, zastępując tradycyjne gotówkowe transakcje. W Polsce głównym systemem rozliczeń międzybankowych jest Elixir, który realizuje przelewy wyłącznie w dni robocze. Oznacza to, że większość standardowych przelewów nie dociera do odbiorców w weekendy, święta oraz dni wolne od pracy. Istnieje jednak wyjątek dla przelewów w ramach jednego banku, które są przekazywane niemalże natychmiast, niezależnie od dnia tygodnia.

W przypadku przelewów między różnymi bankami, harmonogram sesji Elixir oraz własne rozpiski księgowania wypłat i wpłat każdego banku wpływają na czas dostarczenia przelewu. Przelew opuszcza konto nadawcy w dniu sesji wyjściowej danego banku, przepływa międzybankowo w ramach sesji Elixir, a następnie trafia na konto odbiorcy w dniu sesji wejściowej banku adresata. Ostateczny czas księgowania zależy od tych sesji oraz indywidualnych zasad każdego banku.

Jednak istnieje opcja przyspieszenia transakcji dzięki usłudze przelewów natychmiastowych oferowanej przez system Express Elixir. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie płatności w sekundach, a przelewy ekspresowe są księgowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że nawet w weekendy, święta oraz dni wolne od pracy można dokonywać natychmiastowych przelewów, pod warunkiem, że zarówno bank nadający, jak i bank odbierający są uczestnikami systemu Express Elixir i mają aktywną funkcję księgowania transakcji poza dniami powszednimi.

Warto zauważyć, że niektóre banki, mimo uczestnictwa w systemie, mogą mieć ograniczenia w przesyłaniu i odbieraniu pieniędzy w weekendy. Dlatego ważne jest sprawdzenie zasad działania danego banku przed przeprowadzeniem przelewu w dni wolne od pracy

Pytania i odpowiedzi

Standardowe przelewy realizowane w systemie Elixir odbywają się wyłącznie w dni robocze, nie obejmując weekendów czy dni ustawowo wolnych od pracy.

System Elixir to system klasycznych rozliczeń międzybankowych, który kieruje wszystkimi dokonywanymi przelewami międzybankowymi. Odpowiada za wyjścia i wejścia transakcji do banków uczestniczących w przelewach.

Godziny sesji “wyjścia” i “wejścia” różnią się w poszczególnych bankach. Można sprawdzić je na stronach internetowych poszczególnych banków.

Przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir pozwalają na dostarczenie pieniędzy do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, nawet w weekendy, święta lub dni wolne od pracy.

Nie, nie wszystkie banki umożliwiają przesyłanie przelewów natychmiastowych w weekendy. Niektóre banki mają ograniczenia co do księgowania transakcji poza dniami roboczymi.

System natychmiastowych płatności rozliczeniowych, czyli Express Elixir, został wprowadzony w Polsce w 2012 roku.

Lista banków uczestniczących w systemie Express Elixir jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej Express Elixir.

Tak, istnieją przypadki, gdy nie można przesłać przelewu w weekend, zwłaszcza jeśli banki nadawcy i odbiorcy nie umożliwiają transakcji poza dniami roboczymi.

Standardowe przelewy realizowane w systemie Elixir nie są możliwe w weekendy, święta ani w dni ustawowo wolne od pracy, co ogranicza dostępność transakcji w tych dniach.

Przelewy natychmiastowe umożliwiają szybkie przesłanie środków do odbiorcy nawet w weekendy, co zapewnia klientom szybką i wygodną formę przekazywania pieniędzy.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kędzior
Kędzior
2022-09-10 16:29:24

Wszyscy poprzedni komentujący powinni się nieco ogarnąć i doszkolić. System przelewów elektronicznych to nie jest nowa wersja Whatsappa na telefon, tylko zestaw procedur, zasad księgowania, synchronizacji przelewów itd., których podwaliny biorą się z początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Jakakolwiek zmiana tego systemu wymaga ponownego utworzenia konkretnych, nowych zasad, dostosowania ich do obecnych protokołów, całkowitego wstrzymania jakichkolwiek transakcji finansowych i pełnej synchronizacji wszystkich instytucji korzystających z Elixir-u w momencie wprowadzenia tych zmian. Jakakolwiek usterka w tym momencie spowodowałoby CAŁKOWITY paraliż systemu rozliczeń w kraju. Nikt nie mógłby zrobić przelewu, ani osoby prywatne, ani firmy, ani instytucje publiczne. I mówimy o paraliżu tylko w obrębie rozliczeń naszego państwa, a banki wykonują i obsługują przecież również transfery międzynarodowe. Dlatego nie starano się wymyślać koła na nowo i nie ruszano istniejącego systemu Elixir, a utworzono nowe: m.in. Elixir Express czy BlueCash. To, ze poszczególne banki nie chcą wchodzić do tych systemów, powinno dać do myślenia ich klientom. Więc jeśli zależy wam na szybkich przelewach, a wasz bank ich nie oferuje, to chyba trzeba pomyśleć nad zmianą banku.

piotr
piotr
2020-03-19 09:28:33

Do przyjęcia i zaksięgowania pieniędzy nie potrzebny jest człowiek tylko komputer i program.Zwłoki w płatnościach z tytułu "księgowania" to bzdura ma na celu okradzenie klienta przez bank.

Maciej
Maciej
2020-02-24 10:05:10

To jest totalna lipa z tym wstrzymywaniem przelewów w weekend. Żyjemy w erze cyfryzacji i skoro można się ZALOGOWAĆ do banku w weekend to powinna być pełna obsługa księgowa banku. Niech nikt nikomu łaski nie robi. Moim zdaniem powinien być odgórny przepis PRAWNY że przelewy dochodzą najpóźniej następnego dnia dochodzi przelew, nieważne czy dzień roboczy czy "wolny". Gotówką można płacić w weekend, można płacić kartą płatniczą. Wieje zgnilizną i parchem. P.S. Dopiero niedawno weszło bezpieczne (2-składnikowe) uwierzytelnianie się przy logowaniu. To jest dramat jak banki są zacofane w bezpieczeństwie i szybkości pracy.

Podobne artykuły

System Bankowy Rejestr – co to jest, jak wykreślić wpis?

System Bankowy Rejestr jest bazą, która zbiera dane dotyczące osób zalegających ze spłatą swoich zobowiązań. Kiedy możemy trafić do tego rejestru? Czy po wpisaniu naszych danych istnieje możliwość wykreślenia negatywnego wpisu? Sprawdźmy, kto może zostać wpisany do bazy dłużników, a także czym System Bankowy Rejestr różni się od innych baz.

author
Julia Wierciło
17 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Chwilówki Krasnobród

Szukasz najlepszej pożyczki chwilówki w Krasnobrodzie? Koniecznie sprawdź nasze zestawienie i wybierz taką ofertę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Pieniądze otrzymasz bez wychodzenia z domu oraz bez okazywania zaświadczenia o dochodach. Największa kwota pożyczki może wynosić nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
27 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowy wiceprezes w zarządzie Banku Pekao

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym o tym, że Rada Nadzorcza instytucji, dnia 16 czerwca 2020 roku, powołała Marcina Gadomskiego na Wiceprezesa Zarządu. Nowy wiceprezes będzie odpowiedzialny za obszar zarządzania ryzykiem. Decyzja zyska pełnie mocy 1 lipca 2020 roku.

author
Patryk Byczek
17 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aktywacja bonu turystycznego z poziomu serwisów PKO BP

Bon turystyczny występuje w formie elektronicznej, dlatego żeby go aktywować, odbiorcy rządowej propozycji muszą potwierdzić swoje dane na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Klienci PKO Banku Polskiego mogą zalogować się do platformy bezpośrednio z bankowości internetowej iPKO lub Inteligo.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Promocja otwarta na dzisiaj” w BNP Paribas

BNP Paribas wystartował z promocją, w której nowi Klienci mogą zgarnąć kartę podarunkową o wartości 150 złotych do wykorzystania w sklepach sieci Biedronka. Promocja trwa do 31 lipca 2019 roku lub do momentu osiągnięcia liczby 1200 rejestracji w promocji.

author
Patryk Byczek
10 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Darmowe lodowiska od mBanku 2019/2020

mBank otwiera darmowe lodowiska! Już od połowy grudnia do końca ferii zimowych wszyscy będą mogli skorzystać z zupełnie bezpłatnych lodowisk mBanku zlokalizowanych w wybranych miastach w Polsce. Klienci mBanku nieposiadający łyżew będą mogli wypożyczyć je już za 1 zł. Warunek? Za wypożyczenie płacimy kartą mBanku.

author
Dominika Byczek
02 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj