Wzrost liczby przelewów natychmiastowych o 123%

Wzrost liczby przelewów natychmiastowych o 123%

author
Halszka Gronek
09 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Jak wynika z najnowszych statystyk opublikowanych przez KIR, w ciągu zaledwie roku liczba transakcji wykonywanych w systemie Express Elixir wzrosła o 123%. Zarówno liczba odnotowanych przelewów, jak i ich wartość stanowią rekordowe wyniki systemu natychmiastowych transakcji.

Polacy coraz chętniej i częściej sięgają po innowacyjne zastosowania – zwłaszcza w obszarze transakcji i nowoczesnych systemów płatniczych. Dziś chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest BLIK i w jaki sposób wykonać bankowy przelew natychmiastowy. Równie imponująca rzesza polskich konsumentów chętnie korzysta z płatności typu HCE czy ekspresowych transakcji mobilnych dostarczanych przez producentów urządzeń (Apple Pay, Huawei Pay itp.). Ponadto chętnie sięgamy po usługi portfeli elektronicznych Masterpass czy Visa Checkout.

Tradycyjne metody płatności odchodzą do lamusa. I nie chodzi tu już jedynie o gotówkę, lecz także o tradycyjne przelewy bankowe. Polscy konsumenci, mając dostęp do tak szerokiego wachlarza usług i rozwiązań technologicznych, coraz widoczniej otwierają się na błyskawiczne metody przelewania pieniędzy. Wniosek ten dobitnie potwierdzają najnowsze statystyki rozliczeniowe opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową – instytucję odpowiedzialną za zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń. 

Jak wynika z raportu dostarczonego przez KIR, tylko w lipcu bieżącego roku ogólnokrajowy system rozliczeń odnotował aż 2,3 miliony transakcji ekspresowych na rekordową kwotę 3,9 miliardów złotych. Wynik ten oznacza wzrost liczby nadawanych przelewów natychmiastowych na poziomie 123% w porównaniu z danymi za lipiec ubiegłego roku. W ujęciu wartościowym zestawienie danych z lipca 2018 i 2019 roku wskazuje na 59% wzrostu ogólnej kwoty transakcji wykonywanych za pomocą systemu Express Elixir. Tak wysokie wyniki napawają optymizmem.


Sprawdź najważniejsze informacje o przelewach natychmiastowych w Polsce.

 

Największa dynamika wzrostu w obszarze płatności natychmiastowych

Najnowsze zestawienie danych rozliczeniowych, jakie opublikowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, wskazuje na wzrost zainteresowania przelewami we wszystkich notowanych obszarach. Mowa o przelewach tradycyjnych (system Elixir), natychmiastowych (Express Elixir) oraz transakcjach rozliczanych w euro (Euro Elixir). Co znamienne, największa dynamika wzrostu dokonywanych płatności dotyczyła przelewów ekspresowych. To właśnie w ich obszarze zarówno liczba, jak i wartość rozliczonych transakcji poszybowały najwyżej. 

Porównując raport z lipca 2019 roku (2,3 mln transakcji) z danymi za lipiec ubiegłego roku (1,03 mln transakcji), wzrost liczby wykonanych przelewów natychmiastowych osiągnął rekordowy poziom 123%. W ujęciu wartościowym mowa o skoku w wysokości 59%. W lipcu 2018 roku wartość rozliczonych transakcji natychmiastowych wyniosła bowiem 2,5 mld złotych, a w lipcu bieżącego roku – aż 3,9 mld zł.

Dla porównania liczba tradycyjnych przelewów dokonanych w lipcu br. (166,4 mln transakcji) wzrosła jedynie o 7% wobec danych rozliczeniowych za lipiec ubiegłego roku (155,9 mln przelewów). Natomiast wartość wszystkich wykonanych transakcji w systemie Elixir skoczyła w górę o 11%. W lipcu 2018 roku wynosiła 454 mld złotych, a w lipcu 2019 roku – aż 503,8 mld złotych. 

Dane rozliczeniowe za lipcowe transakcje w walucie euro także wskazują na wzrost zainteresowania konsumentów, lecz z pewnością podwyżka ta nie jest ta znacząca, co w przypadku przelewów ekspresowych. Mowa o 3,6 mln transakcji Euro Elixir z lipca 2019 roku wobec 2,7 mln rok wcześniej (wzrost na poziomie 31%). W ujęciu wartościowym mamy do czynienia z 20,2 mld euro w lipcu br. wobec 15,7 mld euro w lipcu 2018 roku (+28%).

BLIK napędza system rozliczeniowy?

Niestety z komunikatu opublikowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową nie wynika, co konkretnie wpływa na tak gwałtowny wzrost liczby oraz wartości przelewów natychmiastowych dokonywanych w systemie Express Elixir. Podane zostało jedynie, iż na wyniki systemu Express Elixir sumują się dane dotyczące standardowych przelewów natychmiastowych oraz natychmiastowych przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK).

Bardzo prawdopodobnym jest, że system rozliczeniowy w największej mierze napędza się za sprawą rosnącej popularności BLIK-a. Wszak to właśnie BLIK oferuje niezwykle atrakcyjną usługę przelewów na numer telefonu odbiorcy. A ponieważ coraz więcej banków przystępuje do systemu BLIK i coraz większa rzesza klientów ma dostęp do nowszych urządzeń (smartphone’ów), które umożliwiają korzystanie z mobilnych aplikacji bankowych, nic dziwnego, że zainteresowanie szybkimi przelewami rośnie.

Według szacunków więcej niż jedna trzecia wszystkich przelewów ekspresowych jest obecnie realizowana przez użytkowników BLIK-a. Nic w tym dziwnego – jeszcze na początku kwietnia bieżącego roku mówiono aż o 3,5 milionach użytkowników BLIK-a w Polsce. Najwięcej z nich było klientami ING Banku Ślaskiego. Równie spore zainteresowanie BLIK-iem wykazywali klienci PKO Banku Polskiego oraz mBanku. 

fot. Twitter @RzecznikKIR

 


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-lipcu-2019-r-,26.html

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kosmiczna oferta pożyczki w Alior Banku

Do końca roku obowiązuje „Kosmiczna oferta” pożyczki w Alior Banku. W zamian za aktywne korzystanie z Konta Jakże Osobistego i karty, Klienci mogą otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę. Maksymalna kwota finansowania to 20 000 zł, a spłatę możemy rozłożyć maksymalnie na 2 lata.

author
Dominika Byczek
04 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Załóż konto i wygraj smartfon” w Banku Spółdzielczym w Limanowej

Bank Spółdzielczy w Limanowej przygotował promocję dla młodych Klientów, w którym za otworzenie konta i udzielenie odpowiedzi na pytanie konkursowe można zgarnąć wartościowe nagrody. Promocja trwa do 10 marca 2019 roku.

author
Patryk Byczek
17 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia doradca finansowy?

Każdy, kto kiedykolwiek myślał nad wzięciem kredytu, z pewnością korzystał z usług doradcy finansowego. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.

author
Sandra Tessmer
18 sierpnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Promocja: „Nawet 200zł z CitiKontem” w Citi Handlowy

W Citi Handlowy trwa kolejna promocja związana z CitiKontem, w której w zamian za otworzenie rachunku i spełnienie bardzo prostych warunków promocji, Klienci mogą zgarnąć 200 złotych na start oraz dwa kody do darmowych przesyłek InPost. Promocja trwa do 16 października 2021 roku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Wejherowo

Santander Consumer Bank to jeden z popularniejszych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Wejherowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
04 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Cross Finance opinie

Cross Finance to jedna z największych firm działających w branży windykacyjnej w Polsce. Opinie Klientów na temat funkcjonowania tej firmy są jednak różne. Podziel się z nami swoim doświadczeniem z Cross Finance lub sprawdź opinie innych.

author
Dominika Byczek
05 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj