Wzrost liczby przelewów natychmiastowych o 123%
Jak wynika z najnowszych statystyk opublikowanych przez KIR, w ciągu zaledwie roku liczba transakcji wykonywanych w systemie Express Elixir wzrosła o 123%. Zarówno liczba odnotowanych przelewów, jak i ich wartość stanowią rekordowe wyniki systemu natychmiastowych transakcji.
Polacy coraz chętniej i częściej sięgają po innowacyjne zastosowania – zwłaszcza w obszarze transakcji i nowoczesnych systemów płatniczych. Dziś chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest BLIK i w jaki sposób wykonać bankowy przelew natychmiastowy. Równie imponująca rzesza polskich konsumentów chętnie korzysta z płatności typu HCE czy ekspresowych transakcji mobilnych dostarczanych przez producentów urządzeń (Apple Pay, Huawei Pay itp.). Ponadto chętnie sięgamy po usługi portfeli elektronicznych Masterpass czy Visa Checkout.
Tradycyjne metody płatności odchodzą do lamusa. I nie chodzi tu już jedynie o gotówkę, lecz także o tradycyjne przelewy bankowe. Polscy konsumenci, mając dostęp do tak szerokiego wachlarza usług i rozwiązań technologicznych, coraz widoczniej otwierają się na błyskawiczne metody przelewania pieniędzy. Wniosek ten dobitnie potwierdzają najnowsze statystyki rozliczeniowe opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową – instytucję odpowiedzialną za zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń.
Jak wynika z raportu dostarczonego przez KIR, tylko w lipcu bieżącego roku ogólnokrajowy system rozliczeń odnotował aż 2,3 miliony transakcji ekspresowych na rekordową kwotę 3,9 miliardów złotych. Wynik ten oznacza wzrost liczby nadawanych przelewów natychmiastowych na poziomie 123% w porównaniu z danymi za lipiec ubiegłego roku. W ujęciu wartościowym zestawienie danych z lipca 2018 i 2019 roku wskazuje na 59% wzrostu ogólnej kwoty transakcji wykonywanych za pomocą systemu Express Elixir. Tak wysokie wyniki napawają optymizmem.
Sprawdź najważniejsze informacje o przelewach natychmiastowych w Polsce.
Największa dynamika wzrostu w obszarze płatności natychmiastowych
Najnowsze zestawienie danych rozliczeniowych, jakie opublikowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, wskazuje na wzrost zainteresowania przelewami we wszystkich notowanych obszarach. Mowa o przelewach tradycyjnych (system Elixir), natychmiastowych (Express Elixir) oraz transakcjach rozliczanych w euro (Euro Elixir). Co znamienne, największa dynamika wzrostu dokonywanych płatności dotyczyła przelewów ekspresowych. To właśnie w ich obszarze zarówno liczba, jak i wartość rozliczonych transakcji poszybowały najwyżej.
Porównując raport z lipca 2019 roku (2,3 mln transakcji) z danymi za lipiec ubiegłego roku (1,03 mln transakcji), wzrost liczby wykonanych przelewów natychmiastowych osiągnął rekordowy poziom 123%. W ujęciu wartościowym mowa o skoku w wysokości 59%. W lipcu 2018 roku wartość rozliczonych transakcji natychmiastowych wyniosła bowiem 2,5 mld złotych, a w lipcu bieżącego roku – aż 3,9 mld zł.
Dla porównania liczba tradycyjnych przelewów dokonanych w lipcu br. (166,4 mln transakcji) wzrosła jedynie o 7% wobec danych rozliczeniowych za lipiec ubiegłego roku (155,9 mln przelewów). Natomiast wartość wszystkich wykonanych transakcji w systemie Elixir skoczyła w górę o 11%. W lipcu 2018 roku wynosiła 454 mld złotych, a w lipcu 2019 roku – aż 503,8 mld złotych.
Dane rozliczeniowe za lipcowe transakcje w walucie euro także wskazują na wzrost zainteresowania konsumentów, lecz z pewnością podwyżka ta nie jest ta znacząca, co w przypadku przelewów ekspresowych. Mowa o 3,6 mln transakcji Euro Elixir z lipca 2019 roku wobec 2,7 mln rok wcześniej (wzrost na poziomie 31%). W ujęciu wartościowym mamy do czynienia z 20,2 mld euro w lipcu br. wobec 15,7 mld euro w lipcu 2018 roku (+28%).
BLIK napędza system rozliczeniowy?
Niestety z komunikatu opublikowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową nie wynika, co konkretnie wpływa na tak gwałtowny wzrost liczby oraz wartości przelewów natychmiastowych dokonywanych w systemie Express Elixir. Podane zostało jedynie, iż na wyniki systemu Express Elixir sumują się dane dotyczące standardowych przelewów natychmiastowych oraz natychmiastowych przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK).
Bardzo prawdopodobnym jest, że system rozliczeniowy w największej mierze napędza się za sprawą rosnącej popularności BLIK-a. Wszak to właśnie BLIK oferuje niezwykle atrakcyjną usługę przelewów na numer telefonu odbiorcy. A ponieważ coraz więcej banków przystępuje do systemu BLIK i coraz większa rzesza klientów ma dostęp do nowszych urządzeń (smartphone’ów), które umożliwiają korzystanie z mobilnych aplikacji bankowych, nic dziwnego, że zainteresowanie szybkimi przelewami rośnie.
Według szacunków więcej niż jedna trzecia wszystkich przelewów ekspresowych jest obecnie realizowana przez użytkowników BLIK-a. Nic w tym dziwnego – jeszcze na początku kwietnia bieżącego roku mówiono aż o 3,5 milionach użytkowników BLIK-a w Polsce. Najwięcej z nich było klientami ING Banku Ślaskiego. Równie spore zainteresowanie BLIK-iem wykazywali klienci PKO Banku Polskiego oraz mBanku.
fot. Twitter @RzecznikKIR
Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-lipcu-2019-r-,26.html
Dodaj komentarz