Czy raty kredytu można wliczyć w koszty firmy?

Czy raty kredytu można wliczyć w koszty firmy?

author
Dorota Grycko
22 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak wszyscy wiemy, prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dużego nakładu finansowego. Zdarza się tak, że bieżące wydatki znacznie przekroczą dostępny budżet. W takiej sytuacji można skorzystać z kredytu dla firm. Czy takie finansowanie można wliczyć w koszty?

Spis treści:

  1. Wliczanie kredytu w koszty firmy
  2. Raty kredytu - czy można je wrzucić w koszty prowadzenia działalności?
  3. Jaki kredyt można wliczyć w koszty?
  4. Co jeszcze można wliczyć w koszty?
  5. Różnice między kredytem firmowym a indywidualnym
  6. Wliczanie kredytu w koszty - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Wliczanie kredytu w koszty firmy

Decydując się na kredyt, musimy pamiętać, że spłata takiego finansowania to nie tylko sama kwota pożyczki, ale również prowizja i odsetki. Nieduże kredyty niekiedy przeradzają się w spore zobowiązania, które trzeba regularnie spłacać. W takich chwilach przedsiębiorcy często decydują się na skorzystanie z kredytu dla firm i zastanawiają się czy mogą taką ratę kredytu wpisać w koszty firmy. Niestety, według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych raty kredytu nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jest to spowodowane tym, że rata kredytu nie stanowi uzyskania przychodu i nie podlega ewidencji w Księgach Przychodów i Rozchodów (KiPR). A czym są koszty uzyskania przychodu? To nic innego jak wydatki poniesione w celu otrzymania przychodu (np. zakup firmowego sprzętu).

Zgodnie z art. 23 ustawy o PIT – do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków poniesionych na zaciągnięte kredyty, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów.

Raty kredytu - czy można je wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kredyt dla nowych firm, czy inne finansowanie, zgodnie z tym co napisaliśmy wyżej, żaden kredyt firmowy nie może zostać wliczony w koszty prowadzenia działalności. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z odsetkami, prowizją oraz ubezpieczeniem kredytu. Wliczyć w koszty możemy:

  • Odsetki,
  • Opłaty bankowe, prowizje,
  • Ubezpieczenie kredytu (z wyłączeniem kredytu na życie).

Ważne! Koszty uzyskania przychodu stanowią wyłącznie odsetki, które zostały zapłacone.

Jaki kredyt można wliczyć w koszty?

Należy pamiętać, że wliczenie odsetek od kredytu w koszty przysługuje niezależnie od rodzaju kredytu (kredytu gotówkowego, inwestycyjnego czy kredytu online), aczkolwiek musi być on bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą, a więc wpływać na dalsze przychody firmy. Jeżeli przedsiębiorca zaciągnie kredyt, który posłuży do sfinalizowania prywatnych wydatków, nie będzie on zaliczony do kredytu firmowego, a więc odsetki, prowizja i ubezpieczenie również nie będą mogły zostać wliczone w koszty firmy. Czy w koszty można wrzucić np. kredyt na PIT?

Warto wiedzieć, że finansowanie udzielane przez banki nie jest jedyną opcją wliczenia odsetek i prowizji w koszty. Można skorzystać również z pożyczki lub chwilówki, które obecnie na rynku finansowym zyskują na popularności. Tak samo jak z kredytem, dodatkowe opłaty takiego finansowania mogą zostać wliczone w koszty.

Kredyt firmowy w obcej walucie – czy mogę wliczyć w koszty firmy?

Przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt firmowy w obcej walucie również mogą liczyć na wliczenie w koszty rat kredytu. Muszą jednak spełnić określone warunku. Po pierwsze, w związku ze spłatą zobowiązania, przedsiębiorca musi zwrócić kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanego finansowania. Po drugie właściciel firmy otrzymał sumę stanowiącą spłatę kapitału w niższej wysokości od kwoty udzielonego kredytu. W takiej sytuacji, kosztem będzie różnica między sumą zwróconego kapitału a sumą udzielonego finansowania.

Co jeszcze można wliczyć w koszty?

Koszty uzyskania przychodu są wydatkami, które ponoszą firmy, aby później móc zarobić więcej. Zaliczamy do niech między innymi akcesoria do pracy, wynajem lokalu, czynsz, media oraz wiele innych. Lista rzeczy, które można wliczyć w koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest bardzo długa i zależy od typu firmy. Możemy jednak podać kilka najpopularniejszych produktów, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej firmie:

  • Samochód – to najpopularniejszy produkt, który można wliczyć w koszty firmy. Dodatkowo można odliczyć też koszty utrzymania samochodu (np. paliwo). Sprawdź również kredyt samochodowy.
  • Sprzęty takie jak: telefon komórkowy, komputery, drukarki, oprogramowania itp. – są to niezbędne narzędzia, dzięki którym możemy się komunikować.
  • Internet – dostęp do Internetu jest w wielu przypadkach niezbędny. Możemy odliczyć również abonament na Internet i telefon.
  • Koszty najmu lokalu,
  • Pensje pracowników.

Różnice między kredytem firmowym a indywidualnym

Banki w swoich ofertach mają do zaoferowania bardzo wiele produktów. Klientom indywidualnym oferują określone produkty, a zupełnie inne firmom. Te różnice wynikają z możliwości finansowych potencjalnych Klientów i celu takiego finansowania. Pamiętajmy, że osoby niespłacające swoich zobowiązań na czas nie otrzymają pozytywnej decyzji kredytowej. Dostępne są dla nich natomiast oferty kredytów dla zadłużonych – dostępne wprawdzie na nieco niższą kwotę, ale często z gwarancją braku weryfikacji Klienta w bazach dłużników.

Podstawowe różnice między kredytem dla firm a dla Klientów indywidulanych:

  • Możliwość wliczenia kredytu w koszty – przy kredycie firmowym możemy wliczyć w koszty odsetki, prowizję oraz ubezpieczenie (o ile kredyt faktycznie był wykorzystany na cele związane z działalnością).
  • Wcześniejsza spłata to dodatkowe koszty – kredyt firmowy charakteryzuje się tym, że jeśli będziemy chcieli dokonać wcześniejszej spłaty, to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami z tego tytułu. Z kolei kredyt indywidualny chroniony jest ustawą o kredycie konsumenckim, która zabrania bankom naliczania dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę.
    Dodatkowe koszty – kredyty indywidualne są droższe od kredytów firmowych.
    Czas kredytowania – kredyty indywidulane możemy zaciągnąć nawet na 12 lat, natomiast kredyty firmowe udzielane są na krótszy okres – zazwyczaj do 4 lat.
    Kwoty finansowania – jak możemy się domyślić kredyty firmowe udzielane są na dużo wyższe kwoty niż kredyty indywidualne.

Sprawdź także kredyt konsolidacyjny dla firm.

Wliczanie kredytu w koszty - najważniejsze pytania

Rata takiego kredytu nie stanowi kosztów uzyskania przychodu, a więc nie można jej odliczyć. Jednak do kosztów możemy wliczyć odsetki, prowizję i ubezpieczenie.

Według ustawy o PIT wydatki na spłatę kredytów i pożyczek nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu.

Jak najbardziej. Przedsiębiorca musi okazać fakturę VAT oraz harmonogram spłat.

Jak najbardziej można wziąć raty na firmę. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy prawidłowo taki zakup rozliczyć. Konieczna jest do tego prawidłowo wystawiona faktura.

 

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Golden Sand Bank – nowy bankowy projekt

Jak donosi Puls Biznesu, twórca mBanku – Sławomir Lachowski zamierza uruchomić w Polsce kolejny bank. Nowa instytucja ma się nazywać Golden Sand Bank i będzie działać wyłącznie online.

author
Dominika Byczek
14 lutego 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny – czym się zajmuje?

Rząd podjął decyzję o zamrożeniu cen prądu. Temu, żeby nikt nie odczuł podwyżek cen, ma zapobiec Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Tajemnica bankowa – czym jest?

Tajemnica bankowa – na czym tak naprawdę polega? Kogo dotyczy obowiązek zachowania tajemnicy bankowej? Kiedy tajemnica bankowa może być uchylona? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tajemnicy bankowej zebraliśmy w niniejszym artykule – zapraszamy do lektury.

author
Dominika Byczek
03 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Karpaczu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Karpaczu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
11 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Inspektorat ZUS w Białej Podlaskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Białej Podlaskiej: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Getin Noble Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Szukasz danych do przelewu na konto w Getin Noble Banku ? Sprawdź najważniejsze informacje: kod SWIFT, BIC oraz IBAN. Zobacz również adres Getin Noble Banku do przelewu.

author
Dominika Byczek
08 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj