Najczęściej komentowane
Czy ratę kredytu można wliczyć w koszty?
Wielu z nas zastanawia się nad tym, co tak naprawdę można wliczyć w firmowe koszty. Czy wydatkiem kwalifikującym się do tego grona jest rata kredytu? A jeśli tak, w jaki sposób rozliczyć ową ratę z fiskusem? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Prowadzenie firmy w dzisiejszych czasach to naprawdę nie lada wyzwanie. Przepisy podatkowe co rusz się zmieniają, stabilność rynku pozostawia wiele do życzenia, a rosnąca w zastraszającym tempie konkurencja spędza sen z powiek. Nic więc dziwnego w tym, że polscy biznesmeni i polskie biznesmenki próbują wszystkiego, by jak najmniej stracić i utrzymać się na powierzchni.
Ze statystyk wynika, że zaledwie 10% firm utrzymuje się na rynku dłużej niż rok. By utrzymać swą płynność i stabilność finansową, trzeba przede wszystkim mieć pomysł na biznes, nie bać się marzyć i co najważniejsze – znać się na podatkach. Dzięki rozsądnie i przemyślanie prowadzonej księgowości niemal każde przedsiębiorstwo ma szansę na przetrwanie.
Jednym z tricków, jakie stosują polscy przesiębiorcy, jest logistyczne rozplanowywanie wydatków i „wrzucanie” ich sporej części w koszty. Chodzi oczywiście o wliczanie wydatków w zakres kosztów uzyskania przychodów. Proces ten to tak zwana amortyzacja służąca zbijaniu podatku dochodowego opłacanego na rzecz fiskusa.
Czym są koszty uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak wydatki, które poniósł dany przedsiębiorca (lub przedsiębiorstwo) w związku z prowadzoną działalnością. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że koszty te to niezbędne wydatki, bez których niemożliwe byłoby uzyskanie przez firmę dochodu. Oczywiście to, co jest niezbędne, to już kwestia względna.
Dla jednych wydatkiem niezbędnym do funkcjonowania biznesu jest zakup przyborów biurowych, dla innych natomiast – kupno nowego samochodu. Wszystko to jednak, jeśli odpowiednio umotywowane, zaliczone zostanie do kosztów uzyskania przychodów. Im więcej tych umotywowanych kosztów, tym większą sumę będzie można odliczyć od podatku dochodowego.
Tłumacząc definicję kosztów uzyskania przychodu jeszcze prościej, można powiedzieć, że koszty te są różnicą między całkowitym przychodem firmy (na przykład w danym miesiącu) a rzeczywistym dochodem (w tym samym okresie).
Po więcej szczegółów w tej kwestii odsyłamy do naszego artykułu poświęconego różnicy między dochodem a przychodem: https://www.zadluzenia.com/dochod-a-przychod/
Co można wliczyć w koszty? – Podstawa prawna
Aktem prawnym, jaki reguluje zakres wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodu, jest Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokument ten wszedł w życie wraz z początkiem 1992 roku. Jego znowelizowaną treść odnaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 80 na rok 1991, pod pozycją 350.
W dokumencie tym kwestia kosztów uzyskania przychodu została wyjaśniona następująco:
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych
Rozdział 4
Koszty uzyskania przychodów
Art. 22.
1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Gdy zajrzymy do przywołanego w ustawie artykułu 23., dowiemy się, iż rata kredytu nie może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu. Oczywiście polskie prawo zakłada pewne odstępstwa od tej reguły. Jakie? O tym w ustawie:
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych
Rozdział 4
Koszty uzyskania przychodów
Art. 23. ust. 1.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
[8)] wydatków na:
a) spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:
– pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
– pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału,
b) spłatę innych zobowiązań, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń,
c) umorzenie kapitałów pozostających w związku z utworzeniem (nabyciem), powiększeniem lub ulepszeniem źródła przychodów;
Czy ratę kredytu można wliczyć w koszty?
Jak wynika z wyżej przytoczonej przez nas postawy prawnej, raty kredytu (nawet firmowego!) nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Można natomiast „wrzucić w koszty” samą wartość skapitalizowanych odsetek kredytu lub pożyczki. Cała rata – zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa – nie mogą zostać uwzględnione w kosztach przedsiębiorstwa.
Oprócz odsetek możliwe jest także wliczenie koszty innych opłat związanych z kredytem, na przykład opłat bankowych, prowizji czy ubezpieczenia kredytu. Konieczne jest jednak, by wszystkie te opłaty, a przede wszystkim sam kredyt, związane były z finansowaniem działalności.
Co więcej, na zaliczenie raty kredytu w koszty uzyskania przychodu mogą liczyć ci biznesmeni, którzy swój kredyt firmowy zaciągnęli w obcej walucie (tzw. kredyt walutowy). Stanie się tak, pod warunkiem że:
- w związku ze spłatą kredytu zwrócili oni kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanego finansowania;
- otrzymali środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonego kredytu.
W takim wypadku za koszt zostanie uznana różnica między kwotą udzielonego kredytu a kwotą zwróconego kapitału (lub odwrotnie).
Podsumowanie
Czy ratę kredytu można wliczyć w koszty? | Najważniejsze informacje
Jak wynika z treści ustawy o PIT, raty kredytu nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości skapitalizowanych odsetek kredytu lub pożyczki, a także innych opłat związanych z kredytem, na przykład opłat bankowych, prowizji czy ubezpieczenia kredytu.
Cała rata – zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa – nie mogą zostać uwzględnione w kosztach przedsiębiorstwa.
Na wliczenie raty kredytu w koszty firmowe mogą liczyć ci biznesmeni, którzy swój kredyt firmowy zaciągnęli w obcej walucie. Stanie się tak, pod warunkiem że:
- w związku ze spłatą kredytu zwrócili oni kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanego finansowania;
- otrzymali środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonego kredytu.
W takim wypadku za koszt zostanie uznaje się różnicę między kwotą udzielonego kredytu a kwotą zwróconego kapitału (lub odwrotnie).
Za koszty uzyskania dochodu rozumie się wydatki, które dany przedsiębiorca poniósł w związku z prowadzoną działalnością.
przychód – kwota otrzymana w wyniku przeprowadzonych transakcji;
dochód – czysty zysk osiągnięty w wyniku przeprowadznych transakcji;
obrót – kwota otrzymana w wyniku transakcji po odliczeniu stosownego podatku dochodowego na rzecz państwa;
koszty uzyskania przychodu – wszelkie opłaty związane z transakcjami i istnieniem przedsiębiorstwa, dzięki którym możliwe było dalsze prowadzenie firmy i uzyskanie przez nią przychodu.
Wszystkie komentarze
hahaha i co jeszcze co jeszcze chca ci prywaciarze sobie przyciąć[email protected]
Dodaj komentarz