Czy raty kredytu można wliczyć w koszty firmy?

Czy raty kredytu można wliczyć w koszty firmy?

author
Dorota Grycko
22 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak wszyscy wiemy, prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dużego nakładu finansowego. Zdarza się tak, że bieżące wydatki znacznie przekroczą dostępny budżet. W takiej sytuacji można skorzystać z kredytu dla firm. Czy takie finansowanie można wliczyć w koszty?

Spis treści:

 1. Wliczanie kredytu w koszty firmy
 2. Raty kredytu - czy można je wrzucić w koszty prowadzenia działalności?
 3. Jaki kredyt można wliczyć w koszty?
 4. Co jeszcze można wliczyć w koszty?
 5. Różnice między kredytem firmowym a indywidualnym
 6. Wliczanie kredytu w koszty - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Wliczanie kredytu w koszty firmy

Decydując się na kredyt, musimy pamiętać, że spłata takiego finansowania to nie tylko sama kwota pożyczki, ale również prowizja i odsetki. Nieduże kredyty niekiedy przeradzają się w spore zobowiązania, które trzeba regularnie spłacać. W takich chwilach przedsiębiorcy często decydują się na skorzystanie z kredytu dla firm i zastanawiają się czy mogą taką ratę kredytu wpisać w koszty firmy. Niestety, według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych raty kredytu nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jest to spowodowane tym, że rata kredytu nie stanowi uzyskania przychodu i nie podlega ewidencji w Księgach Przychodów i Rozchodów (KiPR). A czym są koszty uzyskania przychodu? To nic innego jak wydatki poniesione w celu otrzymania przychodu (np. zakup firmowego sprzętu).

Zgodnie z art. 23 ustawy o PIT – do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków poniesionych na zaciągnięte kredyty, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów.

Raty kredytu - czy można je wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kredyt dla nowych firm, czy inne finansowanie, zgodnie z tym co napisaliśmy wyżej, żaden kredyt firmowy nie może zostać wliczony w koszty prowadzenia działalności. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z odsetkami, prowizją oraz ubezpieczeniem kredytu. Wliczyć w koszty możemy:

 • Odsetki,
 • Opłaty bankowe, prowizje,
 • Ubezpieczenie kredytu (z wyłączeniem kredytu na życie).

Ważne! Koszty uzyskania przychodu stanowią wyłącznie odsetki, które zostały zapłacone.

Jaki kredyt można wliczyć w koszty?

Należy pamiętać, że wliczenie odsetek od kredytu w koszty przysługuje niezależnie od rodzaju kredytu (kredytu gotówkowego, inwestycyjnego czy kredytu online), aczkolwiek musi być on bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą, a więc wpływać na dalsze przychody firmy. Jeżeli przedsiębiorca zaciągnie kredyt, który posłuży do sfinalizowania prywatnych wydatków, nie będzie on zaliczony do kredytu firmowego, a więc odsetki, prowizja i ubezpieczenie również nie będą mogły zostać wliczone w koszty firmy.

Warto wiedzieć, że finansowanie udzielane przez banki nie jest jedyną opcją wliczenia odsetek i prowizji w koszty. Można skorzystać również z pożyczki lub chwilówki, które obecnie na rynku finansowym zyskują na popularności. Tak samo jak z kredytem, dodatkowe opłaty takiego finansowania mogą zostać wliczone w koszty.

Kredyt firmowy w obcej walucie – czy mogę wliczyć w koszty firmy?

Przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt firmowy w obcej walucie również mogą liczyć na wliczenie w koszty rat kredytu. Muszą jednak spełnić określone warunku. Po pierwsze, w związku ze spłatą zobowiązania, przedsiębiorca musi zwrócić kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanego finansowania. Po drugie właściciel firmy otrzymał sumę stanowiącą spłatę kapitału w niższej wysokości od kwoty udzielonego kredytu. W takiej sytuacji, kosztem będzie różnica między sumą zwróconego kapitału a sumą udzielonego finansowania.

Co jeszcze można wliczyć w koszty?

Koszty uzyskania przychodu są wydatkami, które ponoszą firmy, aby później móc zarobić więcej. Zaliczamy do niech między innymi akcesoria do pracy, wynajem lokalu, czynsz, media oraz wiele innych. Lista rzeczy, które można wliczyć w koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest bardzo długa i zależy od typu firmy. Możemy jednak podać kilka najpopularniejszych produktów, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej firmie:

 • Samochód – to najpopularniejszy produkt, który można wliczyć w koszty firmy. Dodatkowo można odliczyć też koszty utrzymania samochodu (np. paliwo). Sprawdź również kredyt samochodowy.
 • Sprzęty takie jak: telefon komórkowy, komputery, drukarki, oprogramowania itp. – są to niezbędne narzędzia, dzięki którym możemy się komunikować.
 • Internet – dostęp do Internetu jest w wielu przypadkach niezbędny. Możemy odliczyć również abonament na Internet i telefon.
 • Koszty najmu lokalu,
 • Pensje pracowników.

Różnice między kredytem firmowym a indywidualnym

Banki w swoich ofertach mają do zaoferowania bardzo wiele produktów. Klientom indywidualnym oferują określone produkty, a zupełnie inne firmom. Te różnice wynikają z możliwości finansowych potencjalnych Klientów i celu takiego finansowania. Pamiętajmy, że osoby niespłacające swoich zobowiązań na czas nie otrzymają pozytywnej decyzji kredytowej. Dostępne są dla nich natomiast oferty kredytów dla zadłużonych – dostępne wprawdzie na nieco niższą kwotę, ale często z gwarancją braku weryfikacji Klienta w bazach dłużników.

Podstawowe różnice między kredytem dla firm a dla Klientów indywidulanych:

 • Możliwość wliczenia kredytu w koszty – przy kredycie firmowym możemy wliczyć w koszty odsetki, prowizję oraz ubezpieczenie (o ile kredyt faktycznie był wykorzystany na cele związane z działalnością).
 • Wcześniejsza spłata to dodatkowe koszty – kredyt firmowy charakteryzuje się tym, że jeśli będziemy chcieli dokonać wcześniejszej spłaty, to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami z tego tytułu. Z kolei kredyt indywidualny chroniony jest ustawą o kredycie konsumenckim, która zabrania bankom naliczania dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę.
  Dodatkowe koszty – kredyty indywidualne są droższe od kredytów firmowych.
  Czas kredytowania – kredyty indywidulane możemy zaciągnąć nawet na 12 lat, natomiast kredyty firmowe udzielane są na krótszy okres – zazwyczaj do 4 lat.
  Kwoty finansowania – jak możemy się domyślić kredyty firmowe udzielane są na dużo wyższe kwoty niż kredyty indywidualne.

Sprawdź także kredyt konsolidacyjny dla firm.

Wliczanie kredytu w koszty - najważniejsze pytania

Rata takiego kredytu nie stanowi kosztów uzyskania przychodu, a więc nie można jej odliczyć. Jednak do kosztów możemy wliczyć odsetki, prowizję i ubezpieczenie.

Według ustawy o PIT wydatki na spłatę kredytów i pożyczek nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu.

Jak najbardziej. Przedsiębiorca musi okazać fakturę VAT oraz harmonogram spłat.

Jak najbardziej można wziąć raty na firmę. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy prawidłowo taki zakup rozliczyć. Konieczna jest do tego prawidłowo wystawiona faktura.

 

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt online do 150 000 zł

Pożyczka online w T-Mobile Usługi Bankowe cieszy się sporym zainteresowaniem Klientów szukających kredytu bez wychodzenia z domu.

author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Shama.pl walczy przeciwko marnowaniu żywności

Pomimo faktu, iż nadal są miejsca na świecie, gdzie ludzie głodują, każdego dnia marnuje się około 1/3 wyprodukowanej żywności. Problem ten postanowiła, chociaż częściowo, rozwiązać platforma shama.pl. Za pośrednictwem jej witryny internetowej restauratorzy mogą wystawiać niesprzedaną żywność po niższej cenie. Z jednej strony nie trafi ona do śmieci, z drugiej klient ma ją taniej. Korzyści nie brakuje.

author
Alicja Hirsekorn
09 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt gotówkowy Siedlce

Chciałbyś mieć wgląd w kredyty gotówkowe, które są dostępne dla mieszkańców Siedlec? Poniższy ranking ofert został przygotowany dla Twojego miasta. Kwota maksymalna, którą może udzielić Ci bank to 200 000 zł, a spłata rozłożona może zostać nawet na 10 lat. Dodatkowo otrzymanie kredytu gotówkowego jest naprawdę łatwe i zajmuje kilka chwil. Uzyskane finansowanie możesz rozdysponować na dowolnie wybrany cel.

author
Patryk Byczek
24 grudnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy niechętnie się ubezpieczają

Raport o wpływie branży ubezpieczeniowej „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” opracowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Deloitte, pokazuje, że chociaż nie lubimy ryzyka, to nie chcemy się ubezpieczać.

author
Aneta Jankowska
05 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Credit Agricole z wyróżnieniem w konkursie Employer Branding Excellence Awards

Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym o zdobyciu wyróżnienia w konkursie Employer Branding Excellence Awards w kategorii „Najlepsza kampania wewnętrzna”. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
23 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Finanse seniorów – raport BIG InfoMonitor

Zadłużenie polskich seniorów 21 i 22 stycznia to święto wszystkich babci i dziadkow. Z tej okazji Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor sprawdził jak z finansami radzą sobie...

author
Aneta Jankowska
21 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj