Rekord sprzedaży kredytów hipotecznych za pośrednictwem ZFPF

Rekord sprzedaży kredytów hipotecznych za pośrednictwem ZFPF

author
Halszka Gronek
01 września 2019

Firmy zrzeszone w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego jeszcze nigdy nie miały rąk tak pełnych roboty, jak teraz. Rekordowa sprzedaż kredytów hipotecznych to zaledwie jedno z wielu osiągnięć wypracowanych przez pośredników w II kwartale bieżącego roku.

Boom na kredyty hipoteczne trwa w najlepsze. Jak wynika z danych sprzedażowych za II kwartał bieżącego roku, firmy należące do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego udzieliły rekordowej ilości kredytów hipotecznych na łączną sumę 8 miliardów złotych. Wynik oznacza wzrost sprzedaży tego typu produktów na poziomie 30% w ujęciu wartościowym. Co ciekawe, porównując ogólną sprzedaż kredytów w II kwartale br. z wynikami ZFPF, okaże się, że ponad połowę (55% w ujęciu wartościowym) kredytów hipotecznych udzielili właśnie pośrednicy.

Kredyty mieszkaniowe schodzą dziś jak świeże bułeczki. Tylko w lipcu bieżącego roku banki komercyjne działające na polskim rynku udzieliły pozytywnej decyzji kredytowej w sprawie aż 22,5 tysiąca kredytów hipotecznych – tak wynika z najnowszego „Newslettera kredytowego BIK”. Zdaniem ekspertów ekonomicznych na rosnące zainteresowanie produktami finansującymi zakup własnego domu czy mieszkania wpłynął utrzymujący się wzrost gospodarczy, a także utrzymujące się niskie stopy procentowe i coraz wyższe wynagrodzenia Polaków. 

Warto dodać, iż sukces doradców zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego nie dotyczy jedynie obszaru kredytów mieszkaniowych. W II kwartale bieżącego roku aż o 18% zwiększyła się wartość kredytów gotówkowych udzielonych za pośrednictwem ZFPF (rdr.). Ponadto eksperci pośredniczyli także w udzieleniu kredytów firmowych o łącznej wartości aż 803 mln zł, co oznacza wzrost sprzedaży w porównaniu w zeszłym rokiem na poziomie 22%.

Polacy realizują plany mieszkaniowe

Gigantyczny, bo aż 30-procentowy, wzrost ogólnej wartości kredytów udzielonych za pośrednictwem ekspertów ZFPF w II kwartale br (w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018) świadczy o coraz większej zdolności finansowej polskich konsumentów. To fakt, że większe kwoty kredytów bezpośrednio wynikają z wyższych cen nieruchomości na rynku. Niemniej gdyby nie poprawa finansów polskiego społeczeństwa, większości z nas po prostu nie byłoby stać na zaciągnięcie wyższego kredytu. Tymczasem wyniki sprzedażowe zachwycają.

"

Drugi kwartał 2019 r. przyniósł gigantyczny wzrost zainteresowania usługami ekspertów finansowych w zakresie kredytów hipotecznych. Wartość finansowania przyznanego z pomocą firm zrzeszonych w ZFPF wzrosła w ciągu zaledwie jednego kwartału aż o 25 proc. i wyniosła rekordowe 8,04 mld zł. Nigdy wcześniej pośrednicy nie przekroczyli nawet 7 mld zł

– podsumowuje Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Warto dodać, że w II kw. br. wzrosła nie tylko wartość udzielonych kredytów hipotecznych, lecz także ogólne zainteresowanie usługami pośrednictwa finansowego i doradztwa kredytowego. Aż 55% wartości wszystkich kredytów hipotecznych udzielono właśnie przy wsparciu pośredników –  pozostałe 45% zaciągano bezpośrednio w bankach. Dla porównania, jeszcze 3 lata temu udział pośredników wynosił tylko 34%. Tak duży wzrost zapotrzebowania na usługi ekspertów finansowych może częściowo wynikać z zaostrzenia polityki kredytowej banków.

"

Coraz wyższe ceny mieszkań zmuszają do pożyczania coraz wyższych kwot, więc dla wielu klientów ważne jest znalezienie banku, który przyzna im taką kwotę kredytu jakiej potrzebują. W takiej sytuacji bardzo pomocne jest wsparcie ekspertów finansowych, którzy mają wiedzę zarówno na temat tego, gdzie można uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości jak i o tym, które oferty są najkorzystniejsze pod względem ceny

– dodaje Adrian Jarosz.

Expander Advisors niekwestionowanym liderem 

Cytowany w poprzedniej części artykułu Adrian Jarosz, piastujący stanowisko Prezesa Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, jest jednocześnie Prezesem Zarządu Expander Advisors. Firma ta zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu firm zajmujących się pośrednictwem finansowym pod względem największej wartości wypłaconych kredytów w II kwartale br. We wspomnianym okresie eksperci z Expander Advisors pomogli udzielić kredytów na łączną kwotę aż 2,584 mld złotych. W I kwartale br. osiągnęli nieco niższy, choć i tak najlepszy wynik – 2,129 mld zł.

Na drugim miejscu zarówno w I, jak i w II kwartale 2019 roku pod względem wartości sprzedanych kredytów hipotecznych znalazła się firma Open Finance. Spółka ta, podobnie jak Expander Advisors, należy do grona instytucji zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. W miesiącach kwiecień-czerwiec br. Open Finance pośredniczyło kredytach, które zostały udzielone na łączną kwotę aż 2,407 mld złotych. 

"

II kwartał 2019 roku zaskoczył pod względem dynamiki sprzedaży kredytów hipotecznych. Utrzymujący się wzrost gospodarczy, niskie stopy procentowe i systematycznie rosnące wynagrodzenia sprawiły, że Polacy – wbrew prognozom – realizują swoje plany o własnym mieszkaniu

– komentuje Joanna Tomicka-Zawora, dyrektorka generalna Open Finance S.A. (spółki z drugim najlepszym wynikiem sprzedażowym kredytów hipotecznych w bieżącym roku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Sytuacja rynku kredytowego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 sierpnia 2019

Sytuacja rynku kredytowego

Kredyt gotówkowy Krapkowice
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
29 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Krapkowice

Kredyt a koronawirus
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
28 października 2020

Kredyt a koronawirus

Hakerzy uzyskali dostęp do 617 mln kont w sieci
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
17 lutego 2019

Hakerzy uzyskali dostęp do 617 mln kont w sieci

Credit Agricole w Chojnicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Chojnicach

Nagroda dla Aplikacji Mobilnej BZ WBK
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
28 stycznia 2014

Nagroda dla Aplikacji Mobilnej BZ WBK

Porównaj