Rentier – jak nim zostać?

Rentier – jak nim zostać?

author
Halszka Gronek
10 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Rentier to pojęcie, które niemal każdy z nas choć raz w życiu słyszał, lecz mało kto wie, co tak naprawdę ono oznacza. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc, kogo nazywa się rentierem, jakie korzyści płyną z takiego statusu i w jaki sposób zostać rentierem na polskim rynku.

Spis treści:

  1. Kim jest rentier?
  2. Jak zostać rentierem?
  3. Dlaczego warto zostać rentierem?
  4. Rentier - podsumowanie
Zwiń spis treści

Kim jest rentier?

Termin „rentier” to jedno z tych pojęć, które każdy definiuje inaczej. Jedni uważają, że rentier to po prostu bardzo bogata osoba. Inni, że rentierem nazywa się ludzi podnajmujących lub wynajmujących wiele mieszkań. A jeszcze kolejny sądzą, że rentier to poborca renty, a więc świadczenia pieniężnego wypłacanego przez państwowe instytucje (na przykład renta socjalna).

W rzeczywistości jednak rentier to osoba utrzymująca się z odsetek od własnego kapitału i jego zainwestowania.

Oznacza to, że rentier nie musi chodzić do pracy, by osiągać dochód. Wystarczy po prostu, że zainwestuje posiadane środki pieniężne, a odsetki płynące z inwestycji posłużą mu jako stały przypływ gotówki wystarczającej do utrzymania się. By zostać rentierem, trzeba wykazać się albo dobrym pochodzeniem, albo ogromnym szczęściem, albo wybitną smykałką do interesów. Wszystko dlatego, że zysk płynący z inwestycji zwykle nie wynosi więcej, aniżeli 5 procent w skali roku. By móc utrzymać się z takiej marży, początkowy kapitał oddany pod inwestycje musi być naprawdę spory. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. 

Jak zostać rentierem?

By zostać rentierem, należy posiadać sporą kwotę gotówki, która chwilowo nie jest nam potrzebna do tego, by związać koniec z końcem i zapewnić sobie stabilność finansową. Jeśli mamy na koncie kilka „zbędnych” milionów, możemy je zainwestować, po to, by odsetki z tejże inwestycji gwarantowały nam stałe i wystarczające do utrzymania źródło dochodu. 

Sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest wiele. Możemy przykładowo zainwestować leżące na koncie pieniądze na zakup kilku mieszkań i już do końca życia utrzymywać się z wynajmu nieruchomości. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy na przykład zainwestować w start-upy, przejmując pałeczkę Anioła Biznesu, i liczyć, że wsparty projekt osiągnie sukces i zapewni nam stały dochód na resztę życia. 

Przykładowe sposoby inwestycji:

  • kupno i wynajem nieruchomości,
  • start-up jako anioł biznesu,
  • zdeponowanie na lokacie rentierskiej,
  • wsparcie finansowe innych przedsięwzięć lub osobistości.

Chcąc zainwestować pieniądze i stać się rentierem, nie musimy angażować się jedynie w start-upy. Możemy także wesprzeć finansowo inne przedsięwzięcia lub osobistości (jako producent filmu, inwestor pomagający uzdolnionemu sportowcowi itp, itd.). Ważne jednak, by uprzednio podpisać umowę na regularne zwracanie procentu zysku przez przykładowo dwadzieścia najbliższych lat. 

Jeszcze innym sposobem na zainwestowanie pieniędzy jest ich zdeponowanie na lokacie rentierskiej. Tego typu produkt bankowy pozwala deponentom utrzymywać regularną wypłacę wypracowanych odsetek. Dzięki czemu inwestor, a więc de facto klient banku, może osiągnąć status rentiera i nie przejmować się pracą zarobkową, czy brakiem potrzebnych środków. Jeśli jednak zmagamy się z problemami finansowymi, możemy skorzystać z pożyczki dla zadłużonych.

Dlaczego warto zostać rentierem?

Zostając rentierem i utrzymując się z odsetek, osiągamy wolność finansową, a więc de facto najlepszy i najwyższy stopień spełnienia zawodowego (finansowego). Wolność finansowa daje szeroko rozumianą niezależność – od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy i od urlopowej przepychanki. Rentier nie ma obowiązku pracy, bowiem środki na utrzymanie osiąga on z podjętych inwestycji.

Dzięki wolności finansowej i zyskaniu statusu rentiera każdy z nas może stać się panem swego czasu.

Wolność finansowa pozwala decydować, co, kiedy i jak zrobimy, dając tym samym możliwość swobodnego łączenia tego, co przyjemne, z tym co pożyteczne i niezbędne do życia. Fakt zostania rentierem nie oznacza oczywiście, że musimy rezygnować z pracy zarobkowej. Jeśli chcemy, możemy przecież kontynuować dalszą karierę, jednak nie będzie to już przykry obowiązek, lecz czysta przyjemność. Bo środki na życie zapewni nam inwestycja i odsetki. Nie musimy także rezygnować z dodatkowych zobowiązań finansowych. Mogą być dobrym rozwiązaniem i sposobem na rozłożenie płatności, czego przykładem może być zobowiązanie celowe, takie jak np. kredyt samochodowy.

Rentier - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Rentier to osoba utrzymująca się z odsetek od własnego kapitału i jego zainwestowania.
  • Dzięki podjętym inwestycjom rentier nie musi chodzić do pracy, by osiągać dochód. Wystarczy bowiem, że odsetki płynące z inwestycji służą mu jako stały przypływ gotówki wystarczającej do utrzymania się.
  • By móc utrzymać się z odsetek, początkowy kapitał oddany pod inwestycje musi być naprawdę spory. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić.
  • W praktyce każdy, kto chce zostać rentierem, musi wykazać się albo dobrym pochodzeniem, albo ogromnym szczęściem, albo wybitną smykałką do interesów.
  • Sposobów na zostanie rentierem jest wiele. Możemy przykładowo zainwestować leżące na koncie pieniądze z zakup kilku mieszkań i już do końca życia utrzymywać się z wynajmu nieruchomości.
  • Innym sposobem na zostanie rentierem jest inwestycja w start-upy lub w inne przedsięwzięcia mogące przynieść zysk w przyszłości.
  • Jeszcze innym sposobem na zostanie rentierem jest zdeponowanie posiadanych środków na lokacie rentierskiej. Tego typu produkt bankowy pozwala deponentom utrzymywać regularną wypłacę wypracowanych odsetek.
  • Zostając rentierem i utrzymując się z odsetek, osiągamy wolność finansową, a więc de facto najlepszy i najwyższy stopień spełnienia zawodowego (finansowego).
  • Wolność finansowa, jaką posiada rentier, daje szeroko rozumianą niezależność – od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy i od urlopowej przepychanki.
  • Wolność finansowa pozwala decydować, co, kiedy i jak zrobimy, dając tym samym możliwość swobodnego łączenia tego, co przyjemne, z tym co pożyteczne i niezbędne do życia.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Julek
Julek
2022-10-08 01:36:30

Super tylko jestem ciekaw w jaki sposób, ów rentier korzysta z opieki zdrowotnej . Nie pracuje więc nie ma opłaconej składki zdrowotnej.W razie utraty zdrowia pobyt w szpitalu dla osoby bez opłaconej składki zdrowotnej to kwoty w granicach 600 zł dziennie

2019-05-23 10:32:22

co za glupota ja przepraszam bardzo ale naprawde, jak zostac rentierem - wystarczy miec milion zlotych na koncie swietna porada na serio

Podobne artykuły

Czy bank widzi chwilówki?

Każdy, kto przechodził przez proces udzielenia kredytu bankowego, wie, jak dogłębne mogą być analizy wiarygodności kredytowej. Badając przeszłość wnioskodawcy, banki docierają do dawnych kredytów, pożyczek, kart kredytowych czy debetów. Ale w ramach analizy wniosku bank może dotrzeć do zaciąganych przez nas chwilówek?

author
Halszka Gronek
23 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Inspektorat ZUS w Pszczynie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu w Pszczynie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Leasing a kredyt na samochód

Leasing i kredyt na samochód są dwoma popularnymi rozwiązaniami sfinansowania zakupu pojazdu. Dotyczą one firm, ale również osób fizycznych. Wiążą się z nimi także odpowiednie do spełnienia warunki. Który sposób finansowania jest najlepszy? Sprawdźmy czym różnią się leasing od kredytu samochodowego. Porównajmy wady i zalety obu rozwiązań.

author
Julia Wierciło
31 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Stacje Lukoil zamienią się w AMIC Energy

Nadchodzą zmiany w polskim sektorze paliwowym. W efekcie sprzedaży sieci paliwowej w 2016 roku, 115 stacji benzynowych Lukoil już niedługo zniknie z naszego rynku, a na ich miejsce pojawią się stacje AMIC Energy. Rebranding ma nastąpić w momencie, gdy firma znajdzie chętnych do pomocy podwykonawców.

author
Patryk Byczek
21 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Wadowicach

Profi Credit to druga najpotężniejsza firma pożyczkowa w Polsce udzielająca pożyczek pozabankowych. Instytucja oferuje maksymalnie 25 000 złotych pożyczki, którą można podjąć przez Internet. Poniżej udostępniamy dane na temat placówki w Wadowicach.

author
Dominika Byczek
16 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zysk Raiffeisen Bank w 2017 roku

W corocznym raporcie Raiffeisen Banku możemy wyczytać, że grupa pod koniec 2017 roku odnotowała 75 620 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wzrost o 60 680 000 złotych względem roku ubiegłego.

author
Patryk Byczek
15 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj