Rentier – jak nim zostać?

Rentier – jak nim zostać?

author
Halszka Gronek
10 maja 2019

Rentier to pojęcie, które niemal każdy z nas choć raz w życiu słyszał, lecz mało kto wie, co tak naprawdę ono oznacza. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc, kogo nazywa się rentierem, jakie korzyści płyną z takiego statusu i w jaki sposób zostać rentierem na polskim rynku.

Spis treści

1. Rentier – kto to jest?
2. Jak zostać rentierem?
3. Dlaczego warto zostać rentierem?
4. Podsumowanie.

Rentier – kto to jest?

Termin „rentier” to jedno z tych pojęć, które każdy definiuje inaczej. Jedni uważają, że rentier to po prostu bardzo bogata osoba. Inni, że rentierem nazywa się ludzi podnajmujących lub wynajmujących wiele mieszkań. A jeszcze kolejny sądzą, że rentier to poborca renty, a więc świadczenia pieniężnego wypłacanego przez państwowe instytucje ubezpieczeniowe (na przykład renta inwalidzka).

W rzeczywistości jednak rentier to osoba utrzymująca się z odsetek od własnego kapitału i jego zainwestowania. Oznacza to, że rentier nie musi chodzić do pracy, by osiągać dochód. Wystarczy po prostu, że zainwestuje posiadane środki pieniężne, a odsetki płynące z inwestycji posłużą mu jako stały przypływ gotówki wystarczającej do utrzymania się. Brzmi prosto?

A jednak! By zostać rentierem, trzeba wykazać się albo dobrym pochodzeniem, albo ogromnym szczęściem, albo wybitną smykałką do interesów. Wszystko dlatego, że zysk płynący z inwestycji zwykle nie wynosi więcej, aniżeli 5 procent w skali roku. By móc utrzymać się z takiej marży, początkowy kapitał oddany pod inwestycje musi być naprawdę spory. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. 

Jak zostać rentierem?

By zostać rentierem, należy posiadać sporą kwotę gotówki, która chwilowo nie jest nam potrzebna do tego, by związać koniec z końcem i zapewnić sobie stabilność finansową. Jeśli mamy na koncie kilka „zbędnych” milionów, możemy je zainwestować, po to, by odsetki z tejże inwestycji gwarantowały nam stałe i wystarczające do utrzymania źródło dochodu. 

Sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest wiele. Możemy przykładowo zainwestować leżące na koncie pieniądze z zakup kilku mieszkań i już do końca życia utrzymywać się z wynajmu nieruchomości. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy na przykład zainwestować w start-upy, przejmując pałeczkę Anioła Biznesu, i liczyć, że wsparty projekt osiągnie sukces i zapewni nam stały dochód na resztę życia. 

Chcąc zainwestować pieniądze i stać się rentierem, nie musimy angażować się jedynie w start-upy. Możemy także wesprzeć finansowo inne przedsięwzięcia lub osobistości (jako producent filmu, inwestor pomagający uzdolnionemu sportowcowi itp, itd.). Ważne jednak, by uprzednio podpisać umowę na regularne zwracanie procentu zysku przez przykładowo dwadzieścia najbliższych lat. 

Jeszcze innym sposobem na zainwestowanie pieniędzy jest ich zdeponowanie na lokacie rentierskiej. Tego typu produkt bankowy pozwala deponentom utrzymywać regularną wypłacę wypracowanych odsetek. Dzięki czemu inwestor, a więc de facto klient banku, może osiągnąć status rentiera i nie przejmować się pracą zarobkową.

Dlaczego warto zostać rentierem?

Zostając rentierem i utrzymując się z odsetek, osiągamy wolność finansową, a więc de facto najlepszy i najwyższy stopień spełnienia zawodowego (finansowego). Wolność finansowa daje szeroko rozumianą niezależność – od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy i od urlopowej przepychanki. Rentier nie ma obowiązku pracy, bowiem środki na utrzymanie osiąga on z podjętych inwestycji.

Dzięki wolności finansowej i zyskaniu statusu rentiera każdy z nas może stać się panem swego czasu. Warto jednak dodać, iż stwierdzenie to jest oczywiście umowne, bowiem pełnej niezależności i kontroli nad czasem nie da się osiągnąć. Nawet w tym jednostkowym pojęciu czasu sporo zależy także od czynników zewnętrznych – wypadków losowych, zobowiązań rodzinnych, a nawet – odgórnych potrzeb i pragnień.

Wolność finansowa pozwala decydować, co, kiedy i jak zrobimy, dając tym samym możliwość swobodnego łączenia tego, co przyjemne, z tym co pożyteczne i niezbędne do życia. Fakt zostania rentierem nie oznacza oczywiście, że musimy rezygnować z pracy zarobkowej. Jeśli chcemy, możemy przecież kontynuować dalszą karierę, jednak nie będzie to już przykry obowiązek, lecz czysta przyjemność. Bo środki na życie zapewni nam inwestycja i odsetki.

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Julek
Julek
2022-10-08 01:36:30

Super tylko jestem ciekaw w jaki sposób, ów rentier korzysta z opieki zdrowotnej . Nie pracuje więc nie ma opłaconej składki zdrowotnej.W razie utraty zdrowia pobyt w szpitalu dla osoby bez opłaconej składki zdrowotnej to kwoty w granicach 600 zł dziennie

2019-05-23 10:32:22

co za glupota ja przepraszam bardzo ale naprawde, jak zostac rentierem - wystarczy miec milion zlotych na koncie swietna porada na serio

Podobne artykuły

Co to jest opłata emisyjna?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
09 marca 2018

Co to jest opłata emisyjna?

Promocja: „10 zł za przejazdy komunikacją z IKO” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2019

Promocja: „10 zł za przejazdy komunikacją z IKO” w PKO BP

Bank Pekao SA kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
08 marca 2019

Bank Pekao SA kontakt infolinia

Santander Consumer Bank Lidzbark Warmiński
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
07 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Lidzbark Warmiński

Clearbanc – kanadyjski fintech
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Clearbanc – kanadyjski fintech

Firmy planują zwiększyć zatrudnienie
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2018

Firmy planują zwiększyć zatrudnienie

Porównaj