Rentier – jak nim zostać?

Rentier – jak nim zostać?

author
Halszka Gronek
10 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Rentier to pojęcie, które niemal każdy z nas choć raz w życiu słyszał, lecz mało kto wie, co tak naprawdę ono oznacza. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc, kogo nazywa się rentierem, jakie korzyści płyną z takiego statusu i w jaki sposób zostać rentierem na polskim rynku.

Spis treści:

 1. Kim jest rentier?
 2. Jak zostać rentierem?
 3. Dlaczego warto zostać rentierem?
 4. Rentier - podsumowanie
Zwiń spis treści

Kim jest rentier?

Termin „rentier” to jedno z tych pojęć, które każdy definiuje inaczej. Jedni uważają, że rentier to po prostu bardzo bogata osoba. Inni, że rentierem nazywa się ludzi podnajmujących lub wynajmujących wiele mieszkań. A jeszcze kolejny sądzą, że rentier to poborca renty, a więc świadczenia pieniężnego wypłacanego przez państwowe instytucje (na przykład renta socjalna).

W rzeczywistości jednak rentier to osoba utrzymująca się z odsetek od własnego kapitału i jego zainwestowania.

Oznacza to, że rentier nie musi chodzić do pracy, by osiągać dochód. Wystarczy po prostu, że zainwestuje posiadane środki pieniężne, a odsetki płynące z inwestycji posłużą mu jako stały przypływ gotówki wystarczającej do utrzymania się. By zostać rentierem, trzeba wykazać się albo dobrym pochodzeniem, albo ogromnym szczęściem, albo wybitną smykałką do interesów. Wszystko dlatego, że zysk płynący z inwestycji zwykle nie wynosi więcej, aniżeli 5 procent w skali roku. By móc utrzymać się z takiej marży, początkowy kapitał oddany pod inwestycje musi być naprawdę spory. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. 

Jak zostać rentierem?

By zostać rentierem, należy posiadać sporą kwotę gotówki, która chwilowo nie jest nam potrzebna do tego, by związać koniec z końcem i zapewnić sobie stabilność finansową. Jeśli mamy na koncie kilka „zbędnych” milionów, możemy je zainwestować, po to, by odsetki z tejże inwestycji gwarantowały nam stałe i wystarczające do utrzymania źródło dochodu. 

Sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest wiele. Możemy przykładowo zainwestować leżące na koncie pieniądze na zakup kilku mieszkań i już do końca życia utrzymywać się z wynajmu nieruchomości. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy na przykład zainwestować w start-upy, przejmując pałeczkę Anioła Biznesu, i liczyć, że wsparty projekt osiągnie sukces i zapewni nam stały dochód na resztę życia. 

Przykładowe sposoby inwestycji:

 • kupno i wynajem nieruchomości,
 • start-up jako anioł biznesu,
 • zdeponowanie na lokacie rentierskiej,
 • wsparcie finansowe innych przedsięwzięć lub osobistości.

Chcąc zainwestować pieniądze i stać się rentierem, nie musimy angażować się jedynie w start-upy. Możemy także wesprzeć finansowo inne przedsięwzięcia lub osobistości (jako producent filmu, inwestor pomagający uzdolnionemu sportowcowi itp, itd.). Ważne jednak, by uprzednio podpisać umowę na regularne zwracanie procentu zysku przez przykładowo dwadzieścia najbliższych lat. 

Jeszcze innym sposobem na zainwestowanie pieniędzy jest ich zdeponowanie na lokacie rentierskiej. Tego typu produkt bankowy pozwala deponentom utrzymywać regularną wypłacę wypracowanych odsetek. Dzięki czemu inwestor, a więc de facto klient banku, może osiągnąć status rentiera i nie przejmować się pracą zarobkową, czy brakiem potrzebnych środków. Jeśli jednak zmagamy się z problemami finansowymi, możemy skorzystać z pożyczki dla zadłużonych.

Dlaczego warto zostać rentierem?

Zostając rentierem i utrzymując się z odsetek, osiągamy wolność finansową, a więc de facto najlepszy i najwyższy stopień spełnienia zawodowego (finansowego). Wolność finansowa daje szeroko rozumianą niezależność – od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy i od urlopowej przepychanki. Rentier nie ma obowiązku pracy, bowiem środki na utrzymanie osiąga on z podjętych inwestycji.

Dzięki wolności finansowej i zyskaniu statusu rentiera każdy z nas może stać się panem swego czasu.

Wolność finansowa pozwala decydować, co, kiedy i jak zrobimy, dając tym samym możliwość swobodnego łączenia tego, co przyjemne, z tym co pożyteczne i niezbędne do życia. Fakt zostania rentierem nie oznacza oczywiście, że musimy rezygnować z pracy zarobkowej. Jeśli chcemy, możemy przecież kontynuować dalszą karierę, jednak nie będzie to już przykry obowiązek, lecz czysta przyjemność. Bo środki na życie zapewni nam inwestycja i odsetki. Nie musimy także rezygnować z dodatkowych zobowiązań finansowych. Mogą być dobrym rozwiązaniem i sposobem na rozłożenie płatności, czego przykładem może być zobowiązanie celowe, takie jak np. kredyt samochodowy.

Rentier - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 • Rentier to osoba utrzymująca się z odsetek od własnego kapitału i jego zainwestowania.
 • Dzięki podjętym inwestycjom rentier nie musi chodzić do pracy, by osiągać dochód. Wystarczy bowiem, że odsetki płynące z inwestycji służą mu jako stały przypływ gotówki wystarczającej do utrzymania się.
 • By móc utrzymać się z odsetek, początkowy kapitał oddany pod inwestycje musi być naprawdę spory. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić.
 • W praktyce każdy, kto chce zostać rentierem, musi wykazać się albo dobrym pochodzeniem, albo ogromnym szczęściem, albo wybitną smykałką do interesów.
 • Sposobów na zostanie rentierem jest wiele. Możemy przykładowo zainwestować leżące na koncie pieniądze z zakup kilku mieszkań i już do końca życia utrzymywać się z wynajmu nieruchomości.
 • Innym sposobem na zostanie rentierem jest inwestycja w start-upy lub w inne przedsięwzięcia mogące przynieść zysk w przyszłości.
 • Jeszcze innym sposobem na zostanie rentierem jest zdeponowanie posiadanych środków na lokacie rentierskiej. Tego typu produkt bankowy pozwala deponentom utrzymywać regularną wypłacę wypracowanych odsetek.
 • Zostając rentierem i utrzymując się z odsetek, osiągamy wolność finansową, a więc de facto najlepszy i najwyższy stopień spełnienia zawodowego (finansowego).
 • Wolność finansowa, jaką posiada rentier, daje szeroko rozumianą niezależność – od pracodawcy, od sztywnych godzin pracy i od urlopowej przepychanki.
 • Wolność finansowa pozwala decydować, co, kiedy i jak zrobimy, dając tym samym możliwość swobodnego łączenia tego, co przyjemne, z tym co pożyteczne i niezbędne do życia.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Julek
Julek
2022-10-08 01:36:30

Super tylko jestem ciekaw w jaki sposób, ów rentier korzysta z opieki zdrowotnej . Nie pracuje więc nie ma opłaconej składki zdrowotnej.W razie utraty zdrowia pobyt w szpitalu dla osoby bez opłaconej składki zdrowotnej to kwoty w granicach 600 zł dziennie

2019-05-23 10:32:22

co za glupota ja przepraszam bardzo ale naprawde, jak zostac rentierem - wystarczy miec milion zlotych na koncie swietna porada na serio

Podobne artykuły

Samotny jak polski senior

Samotność jest dla osób starszych jednym z największych zmartwień życia codziennego. Aż 3 na 10 seniorów doświadcza samotności oraz izolacji. Taki sam odsetek starszych osób deklaruje brak bliskich kontaktów międzyludzkich z żadnym z kręgów społecznych.

author
Halszka Gronek
24 maja 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Siechnicach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Siechnicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
18 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Feniko – opinie

Feniko.pl to popularna pożyczka dostępna w całości przez Internet. Maksymalna kwota pożyczki to 3000 zł, które możemy rozłożyć maksymalnie na 6 miesięcy. Ciekawostką jest pierwsza darmowa pożyczka na 61 dni, bez dodatkowych kosztów. Sprawdź ofertę i opinie Klientów.

author
Aleksandra Gościnna
18 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt konsolidacyjny Starachowice

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo skutecznym sposobem na obniżenie rat posiadanych kredytów. Nasz ranking przedstawi Ci najlepsze propozycje banków w Starachowicach, które w swojej ofercie mają kredyt tego typu. Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Innowacyjna metoda zawierania umów o konto w Santander Bank Polska

Nowość na rynku – Santander Bank Polska jako pierwszy w Polsce, wdrożył innowacyjną możliwość podpisywania umów z klientami na tablecie biometrycznym. Jest to zdecydowany postęp technologiczny i ułatwienie dla klientów.

author
Dorota Grycko
03 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Deutsche Bank w Siedlcach

Deutsche Bank Polska wchodzi w skład światowej grupy finansowej, jednej z największych insytucji tego typu na świecie. Klienci Indywidualni mogą skorzystać z usług Deutsche Banku w jednym ze 150 oddziałów stacjonarnych. Jeden z nich mieści się w Siedlcach. 

author
Dominika Byczek
24 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj