Anioł Biznesu – kto to jest?
Podmiotami, jakie w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju wielu wspaniałych inwestycji i biznesów na świecie, są tak zwane Anioły Biznesu. Sprawdziliśmy, kim tak naprawdę są, w jaki sposób działają i czy warto powierzyć im przyszłość własnego biznesu.
Spis treści:
- Kim jest anioł biznesu?
- Kto może być aniołem biznesu?
- Gdzie szukać anioła biznesu?
- Wady i zalety anioła biznesu
- Anioł biznesu - podsumowanie
Kim jest anioł biznesu?
„Anioł biznesu” to popularne i powszechnie stosowane określenie na prywatnego inwestora, który wspiera rozwój innych przedsiębiorców i przedsięwzięć. W odróżnieniu od na przykład inwestycji typu venture capital, Anioły biznesu inwestują swoje własne fundusze (kapitał prywatny) w rozwój zewnętrznych projektów. Obszarem, w jakim Anioły biznesu działają najczęściej, jest sektor start-upów, czyli krótkoterminowych zleceń wykonywanych przez grupę zaangażowanych twórców. Można powiedzieć, że Anioły biznesu pojawiają się zawsze tam, gdzie młodzi i budujący swą markę przedsiębiorcy szukają wsparcia finansowego.
Aniołem biznesu nazywamy inwestora, który z prywatnych środków pieniężnych podejmuje się sfinansowania zewnętrznego projektu biznesowego, w zamian oczekując odpowiednich udziałów w zysku lub innego wynagrodzenia.
Anioły biznesu pomagają w sfinansowaniu kosztów danej inwestycji, najczęściej roszcząc sobie prawo do niewielkich udziałów i proporcjonalnej części zysku. Są pomocną dłonią dla wszystkich tych, których nie stać na samodzielne sfinansowanie dobrze rokującego projektu inwestycyjnego. Z pomocy Aniołów biznesu korzysta zdecydowana większość młodych i dobrze prosperujących graczy rynku. Do ich grona zaliczano niegdyś firmy, które dziś cieszą się pozycją absolutnych liderów świata.
Są to miedzy innymi:
- Apple,
- Google,
- Starbucks,
- Amazon,
- Dell.
Wszystkie te przedsiębiorstwa powstały dzięki pomocy finansowej Aniołów biznesu.
Kto może być aniołem biznesu?
Nie ma żadnych sztywno wyznaczonych wytycznych określających zasady, wedle których dany inwestor może lub nie może nazywać siebie Aniołem biznesu. Termin ten bowiem nie został ani zastrzeżony, ani wykupiony – dlatego definiowanie grona Aniołów biznesu nie może być jednoznaczne.
Aniołami biznesu zostają zwykle prywatni inwestorzy – zazwyczaj:
- przedsiębiorca,
- prywatne osoby fizyczne.
To, co je charakteryzuje, to chęć pieniężnego wsparcia cudzego biznesu. Anioły biznesu finansują projekty z własnego kapitału. Nie wykorzystują w tym celu żadnego funduszu (tak, jak robią to inwestorzy typu venture capital).
Oczywiście by zostać Aniołem biznesu, trzeba mieć odpowiednie środki. Ich wysokość zależy od indywidualnego projektu inwestycyjnego. Niektóre Anioły mogą pomóc w sfinansowaniu największych pomysłów biznesowych, inne natomiast sprawdzą się przy niewielkich i lokalnych inwestycjach.
Za ciekawy przykład Anioła biznesu uznać można rodziców. W końcu inwestują oni w pomysły i pasje swych dzieci, by niejako wywalczyć sobie udziały w przyszłym sukcesie pociech. Aniołami na skalę mikro bywają także lokalne ośrodki kultury, oświaty czy nawet urzędy. Jednak w rozumieniu czysto ekonomicznym Anioł biznesu to po prostu inwestujące w innych przedsiębiorstwo.
Gdzie szukać anioła biznesu?
Nie ma jednego sposobu na to, jak najlepiej i najszybciej znaleźć Anioła biznesu dla własnego projektu inwestycyjnego. Czasami okazje trafiają się nam same – gdy podczas rozmowy o planach biznesowych ktoś przypadkowo usłyszy o naszym pomyśle i zaproponuje pomoc. Takie sytuacje to jednak rzadkość. W większości przypadków Anioła biznesu trzeba poszukać samemu.
W Polsce istnieje kilka instytucji, jakie zrzeszają w swych szeregach chętnych do inwestowania w dobrze rokujące projekty Aniołów biznesu. Są to tak zwane Business Angels Clubs, czyli Kluby Aniołów Biznesu. Najstarszym i najbardziej znanym z nich jest PolBAN. Jego siedziby znajdują się w Warszawie i Bydgoszczy.
Kluby Aniołów Biznesu w Polsce | Lista najważniejszych instytucji
Do grona najważniejszych instytucji zrzeszających w swych szeregach Aniołów biznesu zalicza się:
- PolBAN – Business Angels Club,
- Gildia Aniołów Biznesu,
- Lewiatan Business Angels,
- Sieć Aniołów Biznesu AMBER,
- Secus Wsparcie Biznesu,
- Association of Business Angels Network,
- Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja,
- Kobieca Sieć Aniołów Biznesu,
- Studencka Sieć Aniołów Biznesu.
Wady i zalety anioła biznesu
Skorzystanie z pomocy Anioła Biznesu wiąże się oczywiście zarówno z pozytywami, jak i negatywami. Nic więc dziwnego w tym, że niektóre przedsiębiorstwa rezygnują z pomocy firm zewnętrznych i decydują się na sfinansowanie własnego projektu inwestycyjnego albo poprzez kredyt obrotowy na spieniężenie niezbędnych wydatków, albo po prostu na kredyt dla nowych firm na start. Ci, którzy pozostaną przy wyborze Anioła biznesu, nie będą musieli wiązać się z bankami żadną umową kredytową. Co więcej, nie będą zmuszeni opłacić na rzecz kredytodawcy żadnych odsetek od pożyczonej kwoty.
Jednak skorzystanie z pomocy Aniołą biznesu też ma pewne minusy. Jakie? Anioły biznesu nie udzielają pomocy bezinteresowanie. W biznesie obowiązuje i zawsze będzie obowiązywać żelazna zasada: „nie ma nic za darmo!”. W zamian za częściowe sfinansowanie naszego projektu, Anioł może zarządzać określonych udziałów w całej inwestycji. Dzięki temu nie tylko zarobi on na naszym sukcesie, lecz także już zawsze będzie do nas przywiązany.
Co więcej, Anioły biznesu często decydują się pomóc danej inwestycji tylko po to, by dostać się na określony rynek, pozyskać pewne informacje lub zawiązać cenne konekcje na przyszłość. No i ostatnia sprawa: zawsze istnieje choćby najmniejszy cień ryzyka na to, że zostaniemy oszukani przez Anioła biznesu.
Anioł biznesu - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
- Anioł biznesu to prywatny inwestor, jaki wspiera finansowanie zewnętrznych projektów biznesowych.
- Anioł biznesu może być osobą prawną (na przykład korporacją), firmą działającą jako osoba fizyczna, a nawet prywatną jednostką fizyczną.
- Anioły biznesu finansują dobrze rokujące inwestycje środkami z własnego kapitału.
- W zamian za udzielenie finansowania Anioły biznesu oczekują udziałów w całej inwestycji i płynącego z niej zysku.
- Z pomocy Aniołów biznesu korzystały w swych początkowych stadiach biznesowego rozwoju takie firmy, jak Apple, Google, Amazon czy Dell.
- W Polsce istnieje wiele instytucji zrzeszających w swych szeregach Aniołów biznesu. Najstarszą z nich jest PolBAN – Business Angels Club.
- Na pomoc ze strony Aniołów biznesu liczyć mogą także ci mniej uprzywilejowani użytkownicy rynku – na przykład kobiety, które z racji swojej płci wciąż jeszcze są traktowane mniej profesjonalnie od mężczyzn w biznesie. W imieniu owych grup działają niezależne Kluby Aniołów Biznesu.
- Korzystanie z pomocy Aniołów biznesu wiąże się zarówno z wadami, jak i zaletami. Każdy przedsiębiorca musi samodzielnie zadecydować, czy w jego przypadku warto będzie skorzystać z finansowania prywatnego inwestora.
- Do najważniejszych zalet skorzystania z pomocy Anioła biznesu zalicza się szybkie i bezproblemowe umożliwienie realizacji własnych planów i marzeń biznesowych.
- Wadą skorzystania z pomocy Anioła biznesu jest konieczność zagwarantowania inwestorowi określonych udziałów w zysku.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anioł_biznesu
http://www.pi.gov.pl/finanse/chapter_95012.asp
Wszystkie komentarze
NVKe
NVKe
Dodaj komentarz