Anioł Biznesu – kto to jest?

Anioł Biznesu – kto to jest?

author
Halszka Gronek
09 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Podmiotami, jakie w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju wielu wspaniałych inwestycji i biznesów na świecie, są tak zwane Anioły Biznesu. Sprawdziliśmy, kim tak naprawdę są, w jaki sposób działają i czy warto powierzyć im przyszłość własnego biznesu. 

Spis treści:

 1. Kim jest anioł biznesu?
 2. Kto może być aniołem biznesu?
 3. Gdzie szukać anioła biznesu?
 4. Wady i zalety anioła biznesu
 5. Anioł biznesu - podsumowanie
Zwiń spis treści

Kim jest anioł biznesu?

„Anioł biznesu” to popularne i powszechnie stosowane określenie na prywatnego inwestora, który wspiera rozwój innych przedsiębiorców i przedsięwzięć. W odróżnieniu od na przykład inwestycji typu venture capital, Anioły biznesu inwestują swoje własne fundusze (kapitał prywatny) w rozwój zewnętrznych projektów. Obszarem, w jakim Anioły biznesu działają najczęściej, jest sektor start-upów, czyli krótkoterminowych zleceń wykonywanych przez grupę zaangażowanych twórców. Można powiedzieć, że Anioły biznesu pojawiają się zawsze tam, gdzie młodzi i budujący swą markę przedsiębiorcy szukają wsparcia finansowego. 

Aniołem biznesu nazywamy inwestora, który z prywatnych środków pieniężnych podejmuje się sfinansowania zewnętrznego projektu biznesowego, w zamian oczekując odpowiednich udziałów w zysku lub innego wynagrodzenia.

Anioły biznesu pomagają w sfinansowaniu kosztów danej inwestycji, najczęściej roszcząc sobie prawo do niewielkich udziałów i proporcjonalnej części zysku. Są pomocną dłonią dla wszystkich tych, których nie stać na samodzielne sfinansowanie dobrze rokującego projektu inwestycyjnego. Z pomocy Aniołów biznesu korzysta zdecydowana większość młodych i dobrze prosperujących graczy rynku. Do ich grona zaliczano niegdyś firmy, które dziś cieszą się pozycją absolutnych liderów świata.

Są to miedzy innymi:

 • Apple,
 • Google,
 • Starbucks,
 • Amazon,
 • Dell.

Wszystkie te przedsiębiorstwa powstały dzięki pomocy finansowej Aniołów biznesu. 

Kto może być aniołem biznesu?

Nie ma żadnych sztywno wyznaczonych wytycznych określających zasady, wedle których dany inwestor może lub nie może nazywać siebie Aniołem biznesu. Termin ten bowiem nie został ani zastrzeżony, ani wykupiony – dlatego definiowanie grona Aniołów biznesu nie może być jednoznaczne.

Aniołami biznesu zostają zwykle prywatni inwestorzy – zazwyczaj:

 • przedsiębiorca,
 • prywatne osoby fizyczne.

To, co je charakteryzuje, to chęć pieniężnego wsparcia cudzego biznesu. Anioły biznesu finansują projekty z własnego kapitału. Nie wykorzystują w tym celu żadnego funduszu (tak, jak robią to inwestorzy typu venture capital). 

Oczywiście by zostać Aniołem biznesu, trzeba mieć odpowiednie środki. Ich wysokość zależy od indywidualnego projektu inwestycyjnego. Niektóre Anioły mogą pomóc w sfinansowaniu największych pomysłów biznesowych, inne natomiast sprawdzą się przy niewielkich i lokalnych inwestycjach. 

Za ciekawy przykład Anioła biznesu uznać można rodziców. W końcu inwestują oni w pomysły i pasje swych dzieci, by niejako wywalczyć sobie udziały w przyszłym sukcesie pociech. Aniołami na skalę mikro bywają także lokalne ośrodki kultury, oświaty czy nawet urzędy. Jednak w rozumieniu czysto ekonomicznym Anioł biznesu to po prostu inwestujące w innych przedsiębiorstwo.

Gdzie szukać anioła biznesu?

Nie ma jednego sposobu na to, jak najlepiej i najszybciej znaleźć Anioła biznesu dla własnego projektu inwestycyjnego. Czasami okazje trafiają się nam same – gdy podczas rozmowy o planach biznesowych ktoś przypadkowo usłyszy o naszym pomyśle i zaproponuje pomoc. Takie sytuacje to jednak rzadkość. W większości przypadków Anioła biznesu trzeba poszukać samemu.

W Polsce istnieje kilka instytucji, jakie zrzeszają w swych szeregach chętnych do inwestowania w dobrze rokujące projekty Aniołów biznesu. Są to tak zwane Business Angels Clubs, czyli Kluby Aniołów Biznesu. Najstarszym i najbardziej znanym z nich jest PolBAN. Jego siedziby znajdują się w Warszawie i Bydgoszczy.

Kluby Aniołów Biznesu w Polsce | Lista najważniejszych instytucji

Do grona najważniejszych instytucji zrzeszających w swych szeregach Aniołów biznesu zalicza się:

 • PolBAN – Business Angels Club,
 • Gildia Aniołów Biznesu,
 • Lewiatan Business Angels,
 • Sieć Aniołów Biznesu AMBER,
 • Secus Wsparcie Biznesu,
 • Association of Business Angels Network,
 • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja,
 • Kobieca Sieć Aniołów Biznesu,
 • Studencka Sieć Aniołów Biznesu.

Wady i zalety anioła biznesu

Skorzystanie z pomocy Anioła Biznesu wiąże się oczywiście zarówno z pozytywami, jak i negatywami. Nic więc dziwnego w tym, że niektóre przedsiębiorstwa rezygnują z pomocy firm zewnętrznych i decydują się na sfinansowanie własnego projektu inwestycyjnego albo poprzez kredyt obrotowy na spieniężenie niezbędnych wydatków, albo po prostu na kredyt dla nowych firm na start. Ci, którzy pozostaną przy wyborze Anioła biznesu, nie będą musieli wiązać się z bankami żadną umową kredytową. Co więcej, nie będą zmuszeni opłacić na rzecz kredytodawcy żadnych odsetek od pożyczonej kwoty.

Jednak skorzystanie z pomocy Aniołą biznesu też ma pewne minusy. Jakie? Anioły biznesu nie udzielają pomocy bezinteresowanie. W biznesie obowiązuje i zawsze będzie obowiązywać żelazna zasada: „nie ma nic za darmo!”. W zamian za częściowe sfinansowanie naszego projektu, Anioł może zarządzać określonych udziałów w całej inwestycji. Dzięki temu nie tylko zarobi on na naszym sukcesie, lecz także już zawsze będzie do nas przywiązany.

Co więcej, Anioły biznesu często decydują się pomóc danej inwestycji tylko po to, by dostać się na określony rynek, pozyskać pewne informacje lub zawiązać cenne konekcje na przyszłość. No i ostatnia sprawa: zawsze istnieje choćby najmniejszy cień ryzyka na to, że zostaniemy oszukani przez Anioła biznesu. 

Anioł biznesu - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

 • Anioł biznesu to prywatny inwestor, jaki wspiera finansowanie zewnętrznych projektów biznesowych.
 • Anioł biznesu może być osobą prawną (na przykład korporacją), firmą działającą jako osoba fizyczna, a nawet prywatną jednostką fizyczną.
 • Anioły biznesu finansują dobrze rokujące inwestycje środkami z własnego kapitału.
 • W zamian za udzielenie finansowania Anioły biznesu oczekują udziałów w całej inwestycji i płynącego z niej zysku.
 • Z pomocy Aniołów biznesu korzystały w swych początkowych stadiach biznesowego rozwoju takie firmy, jak Apple, Google, Amazon czy Dell.
 • W Polsce istnieje wiele instytucji zrzeszających w swych szeregach Aniołów biznesu. Najstarszą z nich jest PolBAN – Business Angels Club.
 • Na pomoc ze strony Aniołów biznesu liczyć mogą także ci mniej uprzywilejowani użytkownicy rynku – na przykład kobiety, które z racji swojej płci wciąż jeszcze są traktowane mniej profesjonalnie od mężczyzn w biznesie. W imieniu owych grup działają niezależne Kluby Aniołów Biznesu.
 • Korzystanie z pomocy Aniołów biznesu wiąże się zarówno z wadami, jak i zaletami. Każdy przedsiębiorca musi samodzielnie zadecydować, czy w jego przypadku warto będzie skorzystać z finansowania prywatnego inwestora.
 • Do najważniejszych zalet skorzystania z pomocy Anioła biznesu zalicza się szybkie i bezproblemowe umożliwienie realizacji własnych planów i marzeń biznesowych.
 • Wadą skorzystania z pomocy Anioła biznesu jest konieczność zagwarantowania inwestorowi określonych udziałów w zysku.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Anioł_biznesu

http://www.pi.gov.pl/finanse/chapter_95012.asp

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL-- npZd
UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL-- npZd
2023-03-31 00:13:33

NVKe

' UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- omNI
' UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- omNI
2023-03-31 00:13:18

NVKe

Podobne artykuły

Bank BNP Paribas we Francuska Office Centre

Katowickie Centrum Biurowe Francuska ma nowego najemce. Wkrótce pojawi się tam Bank BNP Paribas. Transakcji dokonano za sprawą wsparcia ekspertów z Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland. Przeprowadzka zaplanowana jest na koniec roku 2019.

author
Aleksandra Gościnna
22 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Prawie nikt nie jest zadowolony ze służby zdrowia

Kolejki w poczekalni do lekarza, najbliższy termin wizyty dopiero za trzy miesiące czy brak numerków. Każdy z nas spotkał się z tego typu utrudnieniami. Raport “Razem dla Zdrowia” sprawdził, czego oczekują pacjenci i jak oceniają polską służbę zdrowia. Niestety, odpowiedzi w większości są bardzo negatywne.

author
Aneta Jankowska
13 kwietnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Minimalna emerytura 2020 – ile wyniesie?

Wysokość emerytury minimalnej ma szczególne znaczenie dla seniorów, którym przysługuje jedynie najniższa kwota świadczenia. Dzięki corocznym podwyżkom mogą oni liczyć na zwiększone wypłaty miesięcznego świadczenia emerytalnego. Jaka będzie wysokość emerytury minimalnej w 2020 roku?

author
Dominika Byczek
02 lutego 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Bogatyni

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Bogatyni – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
20 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ranking chwilówek wrzesień 2021

Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki, to sprawdź poniższy ranking. Przedstawiamy w nim najlepsze oferty chwilówek, z których skorzystasz bez wychodzenia z domu. Do otrzymania tego typu finansowania musisz spełniać minimum formalności.

author
Aneta Jankowska
01 września 2021
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Mysłowice

Nie wiesz, która pożyczka chwilówka w Mysłowicach jest najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb? Sprawdź zatem nasze zestawienie.  Wszystkie prezentowane poniżej oferty dostępne są przez Internet. Pożyczyć można nawet 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
18 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj