Rodzinne darowizny pod kontrolą fiskusa – będą kary
Fiskus wytoczył w ostatnim czasie wojnę osobom, których rodzinne darowizny nie uległy zgłoszeniu. Urząd Skarbowy wyraził się bardzo dosadnie, że nie zamierza tolerować jakichkolwiek ustępstw od obywatelskiego obowiązku zgłaszania i zapłaty podatku od darowizn. Skąd tak nagła i intensywna reakcja instytucji?
Rodzinne darowizny to w wielu polskich domach codzienność. Dzieci dostają gotówkę od rodziców na najróżniejsze cele i w różnych odstępach czasu. Jak się jednak okazuje, znaczna liczba Polaków nie zgłasza tych darowizn, co fiskus postrzega jako próbę uchylenia się od podatku.
Bardzo często to beneficjenci takiej rodzinnej darowizny mają problemy z urzędami skarbowymi. Albowiem urzędnicy nie zamierzają tolerować jakichkolwiek ustępstw w sytuacji, gdy rodzice obdarują podatnika gotówką. Każdą sytuację, w której nie otrzymaliśmy przelewu, a otrzymaliśmy pieniądze, należy zgłaszać.
Oczywiście w wielu przypadkach rodzinne darowizny nie są objęte obowiązkiem opodatkowania. Prawo jednak przewiduje obowiązek potwierdzania każdej takiej darowizny powyżej 9 637 złotych w formie przelewu na konto. W XXI wieku urzędnicy nie pozostawiają już miejsca na tłumaczenia osób, które nie zgłaszają takich darowizn.
Rodzinne darowizny pod lupą fiskusa
Często bowiem osoby chcące uzasadnić fakt, iż nie zgłosiły do urzędu skarbowego darowizny od najbliższej rodziny, tłumaczą, że z technicznych przyczyn nie mogły dokonać przelewu. Jednak w sytuacji przekroczenia wskazanej wyżej kwoty, przekazanie gotówki „do ręki” oznacza powstanie obowiązku podatkowego.
O jakich grupach najbliższych jest tu jednak mowa? W sytuacji, gdy rodzinne darowizny przekazują małżonkowie, zstępni (dzieci i ich dzieci), wstępni (rodzice oraz dziadkowie), ojczym, macocha, rodzeństwo czy pasierb, nie trzeba zapłacić podatku. Problem pojawia się właśnie powyżej kwoty 9 637 złotych.
Każdy transfer pomiędzy członkami rodziny w wyższej kwocie powinien być udokumentowany. Ustawa mówi o spełnieniu tego obowiązku w formie dowodu przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym. Innymi słowy, każda taka transakcja powinna odbyć się w sposób przejrzysty i odnotowany w systemie.
Rodzinne darowizny poniżej progu – trzeba je zgłaszać?
Najczęściej niestety osoby otrzymujące rodzinne darowizny nie pamiętają bądź nie wiedzą o swoim obowiązku. Dla urzędu skarbowego takie zachowanie jest niestety jednoznaczne z próbą uchylenia się od opodatkowania. Karą za takie postępowanie jest konieczność zapłacenia podatku w sytuacji, w której normalnie nie byłoby to konieczne.
Jednocześnie warto przypomnieć, iż wszelkie darowizny poniżej ustawowego progu nie muszą być nigdzie zgłaszane. Co więcej, nie ma konieczności dokonywania transferu tych środków w formie przelewem. Oznacza to, że każda darowizna poniżej 9 637 złotych może zostać przekazana w gotówce.
Niezmiernie ważnym jest, by znać swoje prawa i obowiązki względem organów podatkowych. Pozornie niewielka suma, którą dostajemy od najbliższych by spełnić jakiś plan może przysporzyć nam bardzo wielu kłopotów. Tym bardziej, że działanie zgodnie z prawem zwalnia nas z obowiązku zapłaty podatku.
Dodaj komentarz