Rusza tegoroczna edycja programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Rusza tegoroczna edycja programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

author
Halszka Gronek
07 sierpnia 2019

Ruszyła kolejna edycja programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” dedykowanego wszystkim tym, którzy myślą o otworzeniu własnej działalności gospodarczej. W tegorocznej puli znalazło się aż 110 milionów złotych. Nisko oprocentowane pożyczki mają pomóc między innymi w utworzeniu nowych miejsc pracy i wyposażaniu zakładu.

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to wyjątkowy program wsparcia zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego istotą jest udzielanie preferencyjnych pożyczek o niskim oprocentowaniu na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Środki finansowe niezbędne do udzielania pożyczek zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tegorocznej puli znalazło się aż 110 milionów złotych dla nowo otwieranych firm. 

Z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” skorzystać mogą przede wszystkim studenci, absolwenci uczelni wyższych, zarejestrowani bezrobotni, emigranci powracający na ojczyznę oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Warunek jest jeden: chcą oni otworzyć własną działalność gospodarczą, tym samym przyczyniając się do rozwoju gospodarczego Polski. Ponadto o nisko procentowe pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego mogą starać się także żłobki, kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych.

Na co przeznaczyć środki z programu? Przede wszystkim na start biznesu, a więc sfinansowanie wszystkich celów, jakie niezbędne są do rozpoczęcia działalności i wygenerowania zysku. Co więcej, kapitał uzyskany dzięki preferencyjnej pożyczce z BGK można zainwestować w utworzenie i wyposażenie nowych miejsc pracy. Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje również szereg bezpłatnych szkoleń oraz usług doradztwa – wszystko to, by maksymalnie zwiększyć kompetencje pożyczkobiorcy do otworzenia dobrze prosperującego i rentownego biznesu.


Sprawdź oferty kredytów na start firmy z banków komercyjnych i instytucji pożyczkowych.

źródło: kanał YouTube @BankGospodarstwaKrajowegoBGK

 

Korzystne pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego

Najważniejszym punktem programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, którego aktualna edycja została zasilona rządowymi środkami w wysokości aż 110 milionów złotych, jest oferta nisko oprocentowanej pożyczki na start firmy. O szczegółach wsparcia finansowego informuje Magdalena Typa, dyrektorka Departamentu Programów Europejskich Banku Gospodarstwa krajowego:

"

Na utworzenie własnej działalności gospodarczej oferujemy pożyczki do wysokości blisko 99 tys. zł z okresem spłaty 7 lat i preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,18 albo 0,44 proc. Przy czym to niższe oprocentowanie jest dostępne dla podmiotów, które świadczą usługi związane z rehabilitacją czy opieką nad małymi dziećmi w postaci żłobków lub klubów dziecięcych.

Warto podkreślić, iż na ogólnodostępnym rynku kredytów i pożyczek komercyjnych nie sposób znaleźć oferty równie atrakcyjnej, co ta oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oprocentowanie w wysokości 0,18 albo 0,44 proc jest nawet trzydzieści razy mniejsze od oprocentowań oferowanych przez banki komercyjne. Ponadto oferta BGK zakłada brak wkładu własnego i pozwala uzyskać finansowanie nawet do 100% kosztów kwalifikujących się do objęcia. 

„Wsparcie w starcie” wspiera krajową gospodarkę

Nie da się ukryć, iż pomoc w otwieraniu kolejnych działalności gospodarczych na polskim rynku pozytywnie rzutuje na wyniki krajowej gospodarki. Oferta „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” Banku Gospodarstwa Krajowego stanowi w tym obszarze jeden z głównych filarów. Odkąd uruchomiono program, ponad 4,2 tysiące nowych firm otrzymało dofinansowanie o łącznej kwocie bliskiej 280 mln złotych. Tak duże kwoty robią wrażenie. 

"

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” sprawdza się bardzo dobrze i dlatego go kontynuujemy. Wspiera on osoby, które pozostają bez pracy. Jest skierowany do grup, które tego wsparcia najbardziej potrzebują, czyli m.in. młodych, osób powracających do kraju czy opiekunów osób niepełnosprawnych, które nie pracują. 

– komentuje Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Do tej pory program finansowego wsparcia przedsiębiorstw zarządzany przez BGK przyczynił się do utworzenia już ponad 4 tys. mikrofirm. Dzięki najnowszej edycji spodziewana jest kolejna fala otworzeń. Środki wpłacone do puli przez resort pracy zostały już w większości rozdysponowane między poszczególnych partnerów programu, a więc między podmioty, do których można się zgłosić po preferencyjną pożyczkę na otworzenie działalności. By skorzystać z oferty, trzeba się pośpieszyć; zainteresowanie programem jest wysokie, a pula środków – ograniczona.

Jak uzyskać wsparcie z programu?

Kolejna edycja programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” właśnie ruszyła, co oznacza, iż osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty preferencyjnych pożyczek na otworzenie działalności mają możliwość zaaplikowania o udzielenie finansowania. W tym celu należy zwrócić się do jednej z instytucji współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Na ten moment są to:

  • Lubelska Fundacja Rozwoju, 
  • Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, 
  • Fundusz Regionu Wałbrzyskiego,
  • Fundacja Rozwoju Śląska. 

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi obecnie postępowanie przetargowe na wybór kolejnych pośredników. Oznacza to, iż w ciągu najbliższych miesięcy katalog instytucji oferujących wsparcie na preferencyjnych warunkach może się powiększyć. Czy do tego czasu oferta pożyczek na start firmy wciąż będzie aktualna – ciężko stwierdzić. Pula środków jest ograniczona, a zainteresowanie programem – rekordowo wysokie. Każdy, komu zależy na uzyskaniu „wsparcia w starcie” od BGK, powinien jak najszybciej złożyć wniosek u wybranego pośrednika.


Źródła:
https://media.bgk.pl/66884-prawie-100-tys-zl-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej-z-programu-pierwszy-biznes-wsparcie-w-starcie-w-puli-na-ten-rok-jest-az-110-mln-zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Dęblin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Dęblin

PKO BP w Wodzisławiu Śląskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019

PKO BP w Wodzisławiu Śląskim

Policyjna akcja Wielkanoc 2018
Wpisy
author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2018

Policyjna akcja Wielkanoc 2018

Kredyt konsolidacyjny Leszno
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Leszno

Santander Bank Polska w Bielsku Podlaskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Santander Bank Polska w Bielsku Podlaskim

Porównaj