Skimming – czym jest?

author
Katarzyna Wasiłowska
30 września 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego określenie to oznacza tyle, co przeglądanie. Pod tym niebudzącym żadnych emocji pojęciem kryje się jednak nazwa pewnej nieuczciwej praktyki przestępczej, polegającej na tworzeniu nielegalnych kopii kart płatniczych lub innych tego typu nośników informacji, np. kart identyfikacyjnych. Jest to stosunkowo nowy sposób na wykradanie danych i nakładów finansowych nieświadomych tego ludzi.

Rodzaje kart a skimming

Warto zacząć od tego, jakie karty mogą stać się celem ataków przestępców, parających  się skimmingiem. Najczęstszym przedmiotem przestępstw tego typu są oczywiście karty płatnicze, których duplikat umożliwia przestępcom korzystanie z nakładów pieniężnych właściciela. Jeśli chodzi o rodzaje kart, które mogą ulec tej praktyce to, to należą do nich (podział ze względu na pełnioną funkcję):

 • bankomatowe,
 • płatnicze,
 • identyfikacyjne, 
 • wstępnie opłacone,
 • wirtualne.

Warto zauważyć, że transakcje posiadaczy kart są rozliczane w różnoraki sposób, dlatego rozszerza się lista  wyróżnionych podmiotów podlegających zainteresowaniu przestępców. Należą do nich karty:

 • debetowe,
 • kredytowe,
 • z opóźnionym terminem płatności,
 • obciążeniowe.

Czym jest skimming?

Naruszenie prawa, zwane skimmingiem, polega na zduplikowaniu, wykradzeniu danych z karty jej posiadacza, a dokładniej powieleniu zawartości magnetycznego paska, służącego do czytania kart przez urządzenia płatnicze. Przestępca, posiadający bezprawnie stworzony duplikat karty bankomatowej, kredytowej etc., ma możliwość nielegalnego użytkowania środków z konta jej właściciela. Wszystkie, dokonane wówczas płatności, będą obarczać rachunek płatniczy prawowitego posiadacza, ofiary skimmingu.

Skimming - skala przestępstwa

Policja alarmuje: Skimming należy do najgroźniejszych przestępstw związanych z wykorzystaniem kart płatniczych […]. Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie, gdzie można dokonywać płatności kartami.  Służby mundurowe zwracają uwagę przede wszystkim na skalę przestępstwa, która postępuje wraz z prężnym rozwojem technologicznym. Problem skimmingu dotyka coraz większa grupę ludzi, preferujących płatności bezgotówkowe, dlatego że  karty płatnicze  to wygodne i szybkie rozwiązanie dla każdego. Nie są one jednak do końca bezpiecznym środkiem płatniczym i warto pamiętać, że ich używanie ma też słabe strony. Zjawisko skimmingu potwierdza ten fakt.

Skimming bankomatowy

Skimming bankomatowy to typ przestępstw dotyczący kopiowania danych z kart płatniczych, który zakłada działanie za pomocą specjalistycznego sprzętu, urządzeń zaprojektowanych w ten sposób, by skutecznie wykradać dane zapisane na karcie. Przestępcy mogą nie tylko dokonywać duplikatu bezbarwnego paska magnetycznego, znajdującego się na kartach płatniczych, ale także ułatwiać dostęp do PIN-u ( numeru identyfikacyjnego nadawanego przez bank klientowi) zabezpieczającego te karty.

Jak działają skimmerzy?

Skimmerzy stosują najrozmaitsze metody i formy działania, które mają jeden cel – doprowadzić do nielegalnego pozyskania danych z karty płatniczej i pozwolić im na stworzenie, działającego w ten sam sposób duplikatu. Charakterystyczne dla skimmerów działania to:

 • montowanie mikrokamer przy urządzeniach bankomatowych,
 • stosowanie podrobionych klawiatur w bankomatach,
 • hakowanie serwerów sklepów inetrnetowych,
 • nielegalne wykorzystywanie danych gromadzonych przez banki oraz inne instytucje, trudniące się obsługą, personalizacją  lub produkcją kart płatniczych,
 • wprowadzanie kart płatniczych do urządzeń kopiujących zamiast do terminali płatniczych.

Wymienione działania to zaledwie kropla w morzu sposobów i pomysłów skimmerów na pozyskanie, kopiowanie danych swoich ofiar.

Jak zabezpieczyć swoje pieniądze? Jak uchronić się przed działaniem skimmerów?

Zabezpiecz swoje pieniądze, nie daj się oszukać skimmerom, przestrzegaj tych kilku prostych zasad:

 1. Zwracaj uwagę na wygląd urządzeń, służących do obsługi kart płatniczych.
 2. Zanim wypłacisz pieniądze z bankomatu, rozejrzyj się, niepasujące listwy czy nakładki, zmienione loga mogą być pierwszym sygnałem, że urządzenie może służyć uprawianiu procederu przestępczego. Zaczekaj i pieniądze wypłać w oddziale, a podejrzane urządzenie zgłoś. Unikaj urządzeń, które pod jakimś względem nie budzą twojego zaufania.
 3. Jeśli nad klawiaturą umieszczona została nietypowa nakładka, może ona kryć niewielką kamerę, która nie tylko pozwoli skimmerom przechwycić twój numer karty, ale również ułatwi im poznanie twojego kodu zabezpieczającego środki na karcie, zgłoś urządzenie, powiadom policję.
 4. Płać zbliżeniowo, nie dawaj karty płatniczej do rąk sprzedawcy.
 5. Stosuj specjalne etui na karty, które zagłusza sygnały NFC i RFID.
 6. Zmniejsz limity na kartach płatniczych, może to pomóc obniżyć ewentualne straty.
 7. Nie zapisuj haseł i PIN- ów do kart w notesach i noszonych ze sobą karteczkach.
 8. Unikaj z korzystania z różnego rodzaju automatów z jedzeniem, zwłaszcza tych, które umiejscowione są w mało publicznych miejscach.
 9. Korzystaj z bankomatów, które znajdują się w pobliżu oddziałów Twojego banku.

Padłeś ofiarą skimmingu - to warto wiedzieć

Aplikacje bankowe, powiadomienia mailowe i smsowe pozwalają nam lepiej i skuteczniej kontrolować nasze wydatki, ale także dają możliwość szybkiej reakcji w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Jeżeli zauważyłeś podejrzane transakcje w historii swojej karty płatniczej. Otrzymałeś alert bezpieczeństwa lub inne nietypowe powiadomienie, zgłoś się do oddziału swojego banku. To pierwszy i bardzo ważny krok w celu zablokowania działań, które prowadzą do strat finansowych. Szybka reakcja to podstawa. 

W banku możesz złożyć reklamację, zarówno pojawiając się w oddziale instytucji, jak i zgłaszając zdarzenie poprzez infolinię czy czat w aplikacji. Musisz pamiętać, by przygotować do tego kilka informacji:

 • swoje dane osobowe (numer PESEL, numer dokumentu tożsamości, jego datę ważności),
 • konkretną informację, której płatności ma dotyczyć składana przez Ciebie reklamacja,
 • inne informacje dotyczące chociażby miejsc, w których najczęściej płacisz kartą, miejsc ostatnio dokonanych zakupów czy płatności w restauracji.

Warto również takie nieprawidłowości zgłosić na policję.

Źródła:

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/11364,Co-to-jest-skimming.htmlhttps://

www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-konsumenta/5443207,Skimming-przyklady.html

https://chronpesel.pl/wyludzenia-i-kradzieze/skimming-co-to-za-przestepstwo-i-jak-sie-przed-nim-chronichttps://

www.prawo.pl/prawnicy-sady/skimming-czy-istnieja-skuteczne-instrumenty-prawne,28845.htmlhttps://

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wpłatomaty Idea Banku cieszą się ogromną popularnością

Mobilne wpłatomaty Idea Banku robią furorę. Tylko w maju bieżącego roku za pośrednictwem tego rozwiązania Klienci zdeponowali ponad 125 000 000 złotych. Na przestrzeni pierwszego półrocza wykorzystując mobilne wpłatomaty, od Klientów zebrano łącznie blisko 672 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
16 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Tychy

Potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego dostępnego dla mieszkańców Tych? Zebraliśmy wszystkie oferty w jednym miejscu i dzięki temu przed podjęciem decyzji możesz je porównać. Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to nawet 300 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
12 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ExtraPortfel – kolejna pożyczka

Jedną z najpopularniejszych pożyczek internetowych jest ExtraPortfel. Pierwszą pożyczkę Klient może otrzymać w maksymalnej kwocie 3000 zł, natomiast każdą kolejną już do 12 000 zł. Kolejna pożyczka w ExtraPortfel cieszy się coraz większym zainteresowaniem – sprawdziliśmy, kto może ją uzyskać, w jaki sposób to zrobić oraz jakie wiążą się z tym koszty. Sprawdzamy szczegóły.  

author
Aleksandra Gościnna
28 września 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Warka

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Warce – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
18 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Nowy sposób uwierzytelniania płatności w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska jako pierwszy bank w Europie wdrożył nowy sposób uwierzytelniania płatności – 3DSecure 2.2.0. Jest to protokół umożliwiający uwierzytelnianie Klientów w czasie, kiedy wykonują oni płatności internetowe kartami płatniczymi. Santander Bank Polska wdroży to rozwiązanie, ponieważ daje ono jeszcze większe możliwości Klientom instytucji.

author
Patryk Byczek
21 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konkurs: 70 darmowych biletów na mecz Cracovia – Wisła Płock

PKO BP startuje z kolejnym konkursem, w którym do zgarnięcia jest 70 podwójnych voucherów na mecz Cracovia - Wisła Płock. Zmagania konkursowe trwają do środy 19 września do godziny 23:59. Osoby chcące wygrać bilet muszą odpowiedzieć na pytanie: „Który piłkarz jest Waszym zdaniem odkryciem tego sezonu?” Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj