Spada sprzedaż pożyczek z powodu niedzielnego zakazu handlu

Spada sprzedaż pożyczek z powodu niedzielnego zakazu handlu

author
Halszka Gronek
15 lipca 2019

Wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących weekendowej sprzedaży polski rząd ograniczył spontaniczne decyzje zakupowe Polek i Polaków – a wraz z tym popyt na szybkie pożyczki internetowe. jeśli chcesz stacjonarnie kupić rower, nową pralkę czy wygodne buty, musisz z tym poczekać do poniedziałku. A kto wie, może do tego czasu entuzjazm ostygnie? Może pożyczka okaże się zbędna?

Ograniczenie handlu niedzielnego było dla polskiego rządu jednym z najważniejszych celów. Dzięki zamknięciu sklepów polskie rodziny miały zyskać czas do wspólnych rozmów i wypoczynku, a pracownicy – do zasłużonego wolnego. Nikt jednak nie zastanawiał się nad tym, jak ograniczenie niedzielnej sprzedaży wpłynie na polską gospodarkę. Skutki okazały się być jednak poważne. 

Eksperci dowodzą, iż ograniczenie handlu w niedziele odbiło się szerokim echem na wielu sektorach polskiej gospodarki, w tym – co istotne – na rynku kredytów i pożyczek pozabankowych. Jak wynika z danych opracowanych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, odkąd wprowadzono ograniczenia dotyczące weekendowej sprzedaży, spadek zapytań o kredyt konsumencki wyniósł aż 15%. Wszystko wskazuje na to, iż dalsze miesiące jedynie pogłębią tę tendencję. 

Największe spadki zainteresowania produktami pożyczkowymi odnotowano w obszarze kredytów online, czyli w obszarze sektora fachowo nazywanego digital lending. Analitycy z PZIP dowodzą, iż mniejszy popyt jest bezpośrednio związany z niedzielnym zakazem handlu. Bo skoro Polacy nie mają możliwości dokonania zakupu, w mniejszym stopniu także potrzebują na ten cel dodatkowych środków. W ten sposób cały rynek pożyczek internetowych podupada na sile. 

15-procentowy spadek popytu

Z danych opublikowanych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych wynika, iż najnowsze wyniki sprzedażowe z niedziel różnią się aż o 15 procent względem zapytań o pożyczki internetowe w niedziele zeszłego roku. Dane te potwierdza CRIF, czyli operator systemu, dzięki któremu opracowano statystyki PZIP. Oczywiście ów efekt spadkowy nie został wypracowany skokowo. Analitycy donoszą, iż już po pierwszym kwartale od wprowadzenia ograniczeń niedzielnego handlu odnotowano malejące zainteresowanie szybkimi pożyczkami online. 

"

Biorąc pod uwagę okres od wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, w stosunku do poprzedniego roku, dostrzegamy trend zmniejszenia popytu na pożyczki w niedziele wolne od handlu.  Co więcej, trend zaczyna się pogłębiać i różnice pomiędzy niedzielami handlowymi i niehandlowymi rosną. Zauważalny jest również spadek udziału zapytań o pożyczkę w niedziele handlowe względem dni powszednich.

– stwierdza Bartosz Pundyk, pełnomocnik zarządu CRIF Services i operator systemu Credit-Check.

Rynek pożyczek pozabankowych nie ma ostatnio dobrych warunków do rozwoju. Po pierwsze, uderza w niego niedzielne ograniczenie handlu, w związku z którym mniejsze grono konsumentów ma okazję do zdecydowania się na spontaniczny zakup wspomagany środkami z pożyczki. Po drugie, polski rząd uchwala coraz to nowsze restrykcje i ograniczenia, z powodu których zmniejsza się dochodowość całego sektora pożyczek i kredytów pozabankowych. 

Spadek sprzedaży ma związek z ograniczeniem handlu

Dla analityków rynkowych spadek sprzedaży pożyczek pozabankowych, zwłaszcza tych, o które można wnioskować przez Internet, ma bezpośredni związek z ograniczeniem handlu niedzielnego. Jak wiadomo przecież, wielu konsumentów decyduje się na zakup danego produktu lub usługi pod wpływem chwili – zauważając korzystne promocje weekendowe lub po prostu dając się przekonać kuszącym wystawom w centrach handlowych. Ogromna część tejże klienteli finalizuje zakup, wspomagając się przy tym środkami z szybkiej pożyczki udzielonej przez Internet. 

"

Spadek zainteresowania kredytem w niedziele niehandlowe to naturalna konsekwencja nowych przepisów, która dodatkowo potwierdza tezę, że większość klientów instytucji pożyczkowych zaciąga zobowiązania na konkretny cel, np. naprawę pralki, zakup mebli […]. Kiedy sklepy są zamknięte zaspokojenie tych potrzeb przez część klientów przekładana jest na później, a z tym także i decyzja o wzięciu kredytu.

– tłumaczy Artur Więckowski, członek Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. 

Wszystko wskazuje na to, iż wraz z wkroczeniem w rok 2020, kiedy to – na mocy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku – wszystkie niedziele (nie licząc siedmiu ustawowych wyjątków) będą objęte zakazem handlu, spadek sprzedaży w obszarze pożyczek pozabankowych stanie się jeszcze bardziej widoczny. Dla przypomnienia, obecnie handel dozwolony jest jedynie w ostatnie niedziele miesiąca (kalendarz dostępny tutaj).


Źródła:
https://pzip.pl/komunikaty-prasowe-zfp/2018/6/26/zakaz-handlu-w-niedziel-zmniejszy-zainteresowanie-poyczkami-przez-internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komornik Sądowy Emil Smolarz
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Emil Smolarz

Z programu “Mój prąd” kupisz przydomową ładowarkę
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
29 lipca 2020

Z programu “Mój prąd” kupisz przydomową ładowarkę

Citi Handlowy współpracuje z TIDAL i Live Nation
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 lipca 2019

Citi Handlowy współpracuje z TIDAL i Live Nation

Dowód osobisty online – jak złożyć wniosek?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 sierpnia 2020

Dowód osobisty online – jak złożyć wniosek?

VIII Forum Cen Transferowych – zaproszenie od Ministerstwa Finansów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 listopada 2019

VIII Forum Cen Transferowych – zaproszenie od Ministerstwa Finansów

Pożyczki bez BIK Bydgoszcz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Bydgoszcz

Porównaj