Sprzedaż kredytów w czerwcu – Newsletter BIK

Sprzedaż kredytów w czerwcu – Newsletter BIK

author
Halszka Gronek
26 lipca 2019

Najnowsze wyniki sprzedażowe w obszarze kredytów na polskim rynku finansowym nie są tak zadowalające, jak chcieliby tego analitycy. W ujęciu liczbowym, porównując czerwiec 2019 z czerwcem 2018, więcej sprzedano jedynie kart kredytowych. Pozostałe wskaźniki poszybowały w dół. Czy to zły omen dla polskiego rynku pożyczek i kredytów?

Jak wynika z najnowszych danych sprzedażowych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, zainteresowanie produktami kredytowymi spadło w ostatnich miesiącach. Raport Newsletter BIK na czerwiec 2019 roku jednoznacznie wskazuje, iż w ujęciu ilościowym wzrosła sprzedaż tylko w jednym obszarze – kart kredytowych. Tych wydano więcej w porównaniu z czerwcem 2018 roku o blisko 10,9%. 

Jeśli chodzi o sprzedaż kredytów mieszkaniowych, ich liczba w czerwcu 2019 roku utrzymała się na takim samym poziomie, co rok wcześniej. Natomiast w przypadku kredytów konsumpcyjnych i limitów kredytowych dynamika wskazuje niestety ujemne wyniki. Spadek sprzedaży tychże produktów w ujęciu ilościowym wyniósł odpowiednio 7,2% dla kredytów konsumpcyjnych i 11,1% dla limitów kredytowych. 

Patrząc na całe minione półrocze, spadek sprzedaży kredytów był słabszy, choć w dalszym ciągu zauważalny. Na przełomie stycznia-czerwca 2019 roku banki udzieliły o 1,3% mniej kredytów mieszkaniowych niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W przypadku kredytów konsumpcyjnych spadek liczby udzielonych kredytów analogicznego wyniósł 2,1%, porównując pierwsze półrocze 2019 roku z pierwszym półroczem 2018. A jak przedstawiają się wyniki w ujęciu wartościowym?

Sprzedaż kredytów w ujęciu wartościowym

Nie da się ukryć – Biuro Informacji Kredytowej odnotowało spadki sprzedaży kredytów i produktów bankowych w ujęciu liczbowym (czyli porównując liczbę zawiązanych umów kredytowych w dwóch wybranych okresach). Jednak ujęcie liczbowe nie zawsze idzie w parze z ujęciem wartościowym. Rozbieżność między tymi dwoma pomiarami odnotowana została także i tym razem. 

Choć w czerwcu 2019 roku odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych w wysokości 1,3% w porównaniu z czerwcem 2018 roku, wartość udzielonych umów na cele mieszkaniowe wzrosła o 9,5%. Skąd tak duża rozbieżność? Przede wszystkim z powodu wzrostu cen na rynku nieruchomości. Choć mniejsze grono Polek i Polaków zdecydowało się na zakup mieszkania, łączna kwota udzielonych w tym celu kredytów przerosła zeszłoroczne wyniki prawie o jedną dziesiątą. Kwoty kredytów rosną w wyniku zdrożenia lokali mieszkalnych. 

Podobna rozbieżność między wskaźnikami liczbowymi a wartościowymi odnotowana została w najnowszym raporcie Newsletter BIK w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Choć w pierwszym półroczu 2019 roku udzielono mniej tego typu produktów niż w analogicznym okresie 2018 roku (-2,1%), łączna ich wartość wrosła o 6,8%. Wniosek z tego prosty: choć Polacy rzadziej decydują się na kredyt, zbiorcza kwota podpisywanych umów z bankami jest zdecydowanie większa niż jeszcze rok temu. Czy ma na to wpływ inflacja? – bardzo możliwe.

Ryzyko kredytowe spada – to dobry znak

Poziom ryzyka kredytowego jest stale monitorowany przez Biuro Informacji Kredytowej. W oparciu o najnowsze dane z tego obszaru aktualizowany jest tak zwany Indeks Jakości, pełniący funkcję systemu wczesnego ostrzegania. Jeśli ryzyko kredytowe rośnie, zagrażając tym samym stabilności całego sektora finansowego w Polsce, Indeks Jakości BIK odnotuje ten fakt i pozwoli na odpowiednio szybkie zaalarmowanie podmiotów rynkowych. Jednak na chwilę obecną nie mamy się o co martwić – polskie kredyty zdają się być wysoce bezpieczne.

W przypadku kredytów konsumpcyjnych Indeks Jakości od lat utrzymuje się na niskim, czyli bezpiecznym, poziomie szkodowości. Najnowszy (czerwcowy) odczyt poziomu ryzyka portfela kredytów konsumpcyjnych wynosi 5,47%, co oznacza spadek w wysokości 0,57 pkt proc. w porównaniu z czerwcem 2018 roku. Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, dodaje:

"

Należy zaznaczyć, że ryzyko związane z kredytami konsumpcyjnymi, w szczególności gotówkowymi, determinowane jest przez kredyty wysoko kwotowe, które są obarczone wyższym ryzykiem kredytowym od kredytów niskokwotowych.

W przypadku kredytów mieszkaniowych czerwcowy odczyt Indeksu Jakości wyniósł zaledwie 0,72% (-0,06 pkt proc.). Tak niski wskaźnik indeksowy potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego poziomu ryzyka kredytowego związanego z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. O kredyt na cele mieszkaniowe wyjątkowo ciężko – ale restrykcyjna analiza zdolności wnioskodawcy skutkuje niskim ryzykiem kredytowym i pozwala obniżyć koszty tego typu produktów do poziomu najniższego na rynku. 


Sprawdź najcześciej powtarzane mity na temat kredytów hipotecznych.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/453158/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-07-25

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Nowym Targu
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Nowym Targu

Komornik Sądowy Mirosław Fiałkowski
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Mirosław Fiałkowski

Karty płatnicze Up and Go w sklepach Żabka
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Karty płatnicze Up and Go w sklepach Żabka

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
21 marca 2022

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu

BZ WBK rozdaje Klientom 700 zł rocznie
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
14 października 2013

BZ WBK rozdaje Klientom 700 zł rocznie

PKO BP w Ryczywole
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
07 października 2019

PKO BP w Ryczywole

Porównaj