Sprzedaż kredytów w czerwcu – Newsletter BIK

Sprzedaż kredytów w czerwcu – Newsletter BIK

author
Halszka Gronek
26 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Najnowsze wyniki sprzedażowe w obszarze kredytów na polskim rynku finansowym nie są tak zadowalające, jak chcieliby tego analitycy. W ujęciu liczbowym, porównując czerwiec 2019 z czerwcem 2018, więcej sprzedano jedynie kart kredytowych. Pozostałe wskaźniki poszybowały w dół. Czy to zły omen dla polskiego rynku pożyczek i kredytów?

Jak wynika z najnowszych danych sprzedażowych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, zainteresowanie produktami kredytowymi spadło w ostatnich miesiącach. Raport Newsletter BIK na czerwiec 2019 roku jednoznacznie wskazuje, iż w ujęciu ilościowym wzrosła sprzedaż tylko w jednym obszarze – kart kredytowych. Tych wydano więcej w porównaniu z czerwcem 2018 roku o blisko 10,9%. 

Jeśli chodzi o sprzedaż kredytów mieszkaniowych, ich liczba w czerwcu 2019 roku utrzymała się na takim samym poziomie, co rok wcześniej. Natomiast w przypadku kredytów konsumpcyjnych i limitów kredytowych dynamika wskazuje niestety ujemne wyniki. Spadek sprzedaży tychże produktów w ujęciu ilościowym wyniósł odpowiednio 7,2% dla kredytów konsumpcyjnych i 11,1% dla limitów kredytowych. 

Patrząc na całe minione półrocze, spadek sprzedaży kredytów był słabszy, choć w dalszym ciągu zauważalny. Na przełomie stycznia-czerwca 2019 roku banki udzieliły o 1,3% mniej kredytów mieszkaniowych niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W przypadku kredytów konsumpcyjnych spadek liczby udzielonych kredytów analogicznego wyniósł 2,1%, porównując pierwsze półrocze 2019 roku z pierwszym półroczem 2018. A jak przedstawiają się wyniki w ujęciu wartościowym?

Sprzedaż kredytów w ujęciu wartościowym

Nie da się ukryć – Biuro Informacji Kredytowej odnotowało spadki sprzedaży kredytów i produktów bankowych w ujęciu liczbowym (czyli porównując liczbę zawiązanych umów kredytowych w dwóch wybranych okresach). Jednak ujęcie liczbowe nie zawsze idzie w parze z ujęciem wartościowym. Rozbieżność między tymi dwoma pomiarami odnotowana została także i tym razem. 

Choć w czerwcu 2019 roku odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych w wysokości 1,3% w porównaniu z czerwcem 2018 roku, wartość udzielonych umów na cele mieszkaniowe wzrosła o 9,5%. Skąd tak duża rozbieżność? Przede wszystkim z powodu wzrostu cen na rynku nieruchomości. Choć mniejsze grono Polek i Polaków zdecydowało się na zakup mieszkania, łączna kwota udzielonych w tym celu kredytów przerosła zeszłoroczne wyniki prawie o jedną dziesiątą. Kwoty kredytów rosną w wyniku zdrożenia lokali mieszkalnych. 

Podobna rozbieżność między wskaźnikami liczbowymi a wartościowymi odnotowana została w najnowszym raporcie Newsletter BIK w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Choć w pierwszym półroczu 2019 roku udzielono mniej tego typu produktów niż w analogicznym okresie 2018 roku (-2,1%), łączna ich wartość wrosła o 6,8%. Wniosek z tego prosty: choć Polacy rzadziej decydują się na kredyt, zbiorcza kwota podpisywanych umów z bankami jest zdecydowanie większa niż jeszcze rok temu. Czy ma na to wpływ inflacja? – bardzo możliwe.

Ryzyko kredytowe spada – to dobry znak

Poziom ryzyka kredytowego jest stale monitorowany przez Biuro Informacji Kredytowej. W oparciu o najnowsze dane z tego obszaru aktualizowany jest tak zwany Indeks Jakości, pełniący funkcję systemu wczesnego ostrzegania. Jeśli ryzyko kredytowe rośnie, zagrażając tym samym stabilności całego sektora finansowego w Polsce, Indeks Jakości BIK odnotuje ten fakt i pozwoli na odpowiednio szybkie zaalarmowanie podmiotów rynkowych. Jednak na chwilę obecną nie mamy się o co martwić – polskie kredyty zdają się być wysoce bezpieczne.

W przypadku kredytów konsumpcyjnych Indeks Jakości od lat utrzymuje się na niskim, czyli bezpiecznym, poziomie szkodowości. Najnowszy (czerwcowy) odczyt poziomu ryzyka portfela kredytów konsumpcyjnych wynosi 5,47%, co oznacza spadek w wysokości 0,57 pkt proc. w porównaniu z czerwcem 2018 roku. Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, dodaje:

"

Należy zaznaczyć, że ryzyko związane z kredytami konsumpcyjnymi, w szczególności gotówkowymi, determinowane jest przez kredyty wysoko kwotowe, które są obarczone wyższym ryzykiem kredytowym od kredytów niskokwotowych.

W przypadku kredytów mieszkaniowych czerwcowy odczyt Indeksu Jakości wyniósł zaledwie 0,72% (-0,06 pkt proc.). Tak niski wskaźnik indeksowy potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego poziomu ryzyka kredytowego związanego z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. O kredyt na cele mieszkaniowe wyjątkowo ciężko – ale restrykcyjna analiza zdolności wnioskodawcy skutkuje niskim ryzykiem kredytowym i pozwala obniżyć koszty tego typu produktów do poziomu najniższego na rynku. 


Sprawdź najcześciej powtarzane mity na temat kredytów hipotecznych.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/453158/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-07-25

 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Chrzanów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Chrzanowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
06 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile komornik może zająć z pensji w 2021?

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku? Sprawdź w naszym artykule aktualne dane oraz tabelę zajęć brutto/netto. Dzięki temu szybko ustalisz, ile komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika przy egzekucji z wynagrodzenia. Uwaga! Kwota zajęcia jest zależna od rodzaju umowy, na której pracujemy. Sprawdź, ile komornik może zająć z umowy o pracę, z umowy zlecenie oraz z umowy o działo w 2021 roku.

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Bystrej – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Bystrej to polski bank , który jest zrzeszony Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 4,5 mln uczniów

Chociaż to 1 dzień września kojarzy się wszystkim z inauguracją roku szkolnego, to w tym roku kalendarzowym, start zajęć dydaktyczno-wychowawczych przypadł na 3 września. Swoje przygody w szkolnych ławkach rozpoczęło ponad 4,5 mln uczniów.

author
Aneta Jankowska
03 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Branża budowlana ma 3,8 mld długów

Budownictwo od dawna wskazywane jest jako najbardziej zagrożony upadłościami sektor gospodarki. Od 2010 roku w Polsce niemal 2000 firm z tego sektora ogłosiło upadłość. Większość z jeszcze istniejących ma problemy z regularnym przepływem pieniędzy, z rentownością działań oraz generalnym spadkiem dochodów ze sprzedaży.

author
Dominika Byczek
25 lutego 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
08 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj