Sława, kariera, pieniądze - to trzy słowa, które dotyczą najbogatszych Polaków w kraju. Kto w tym roku znalazł się w pierwszej 10 najbardziej zamożnych? 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 30.06.2018
Udostępnij:

Oto TOP 10 najbogatszych Polaków w 2018 roku (na podstawie rankingu wprost):

1. Michał Sołowow

Na szczycie podium znalazł się Michał Sołowow, którego majątek sięga 10,8 mld zł. Nie jest to jego pierwszy raz na liście najbogatszych, bo w rankingu zadebiutował już w 1997 roku. 

Michał Sołowow jest akcjonariuszem Synthos (branża chemiczna), Cersanit (ceramika sanitarna i płytki ceramiczne), Echo Investment (deweloper) oraz Barlinek (producent deski podłogowej). Prywatnie jest kierowcą rajdowym i trzykrotnym wicemistrzem Europy.

2. Zygmunt Solorz 

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Zygmuntowi Solorzowi z majątkiem wartym 9,1 mld zł. To polski przedsiębiorca z wykształceniem średnim technicznym, który jest właścicielem różnych przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. Założył Telewizję Polsat.

3. Sebastian Kulczyk 

Nazwisko Kulczyk w rankingu najbogatszych Polaków nie dziwi już nikogo. Podium zamyka Sebastian Kulczyk z majątkiem równym 7,1 mld zł. Syn Jana Kulczyka kontynuuje projekty po zmarłym ojcu i lubi inwestować w nowe technologie.  

3-4. Dominika Kulczyk 

Na trzecim miejscu ex aequo z Sebastianem Kulczykiem znalazła się jego siostra – Dominika Kulczyk. Po odziedziczeniu majątku swojego ojca, zajmuje trzecie miejsce z identyczną kwotą jak jej brat – 7,1 mld zł. Zawodowo jest współwłaścicielką i szefową Rady Nadzorczej Kulczyk Investments. Poświęca się głównie pracy w fundacji – Kulczyk Foundation. W telewizji TVN prowadzi cykl “Efekt Domina”, którego jest autorką.

5. Piotr Szulczewski 

Piąte miejsce zestawienia przypadło Piotrowi Szulczewskiemu, który na koncie posiada 5,9 mld zł. Ukończył matematykę i informatykę na kanadyjskim Uniwersytecie Waterloo. W przeszłości pracował dla Microsoftu, Nvidii czy Google. Jest twórcą aplikacji zakupowej Wish. 

6. Jerzy Starak 

Jerzy Starak jest największym udziałowcem Polpharmy, którego majątek opiewa na 5,8 mld zł. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który wcześniej pracował we Włoszech, a w okresie PRL założył Comindex, czyli jedno z największych przedsiębiorstw polonijnych. W latach 90. wprowadzał na polski rynek znane zagraniczne marki jak: Nutricia, Colgate-Palmolive oraz Bols. 

7. Tomasz Biernacki 

Siódme miejsce w rankingu najbogatszych należy do Tomasza Biernackiego z majątkiem wartym 5,2 mld zł. Jest udziałowcem sieci marketów Dino.

8. Dariusz Miłek 

Dariusz Miłek uplasował się na ósmym miejscu z wynikiem 4,3 mld zł. Jest twórcą, a także największym udziałowcem firmy CCC, która zatrudnia więcej niż 13 tys. pracowników. Sklepy CCC znajdziemy już nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

9. Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie 

Majątek Bogdana i Elżbiety Kaczmarków sięga 3,1 mld zł, co daje im dziewiąte miejsce w zestawieniu. Są największymi w Polsce producentami mebli i materaców przez spółkę Correct z Ociąża i Com40 ze Skalmierzyc w Wielkopolsce. Bogdan Kaczmarek ma również pod swoimi skrzydłami połowę udziałów w marce odzieżowej Big Star z Kalisza.

9-10. Antoni Ptak 

Na dziewiątym miejscu ex aequo znalazł się Antoni Ptak z majątkiem w wysokości 3,1 mld zł. Biznesmen jest właścicielem Ptak Fashion City w Rzgowie pod Łodzią a także Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Posiada także własną sieć hoteli na Florydzie.

Komentarze