Dominacja płatności elektronicznych w zakupach Polaków

Dominacja płatności elektronicznych w zakupach Polaków

author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Z roku na rok rośnie popularność dokonywania zakupów przez Internet. Jednocześnie coraz mniej klientów e-sklepów płaci gotówką za swoje zakupy, korzystając z metody za pobraniem. Przeważają zaś transakcje w formie płatności elektronicznych, które są niezwykle szybkie i wygodne. Firma TNS Kantar postanowiła przeanalizować sytuację rynku płatności elektronicznych na zlecenie KIR i ZBP.

Krajowa Izba Rozliczeniowa wspólnie ze Związkiem Banków Polskich zleciły badanie opinii Polaków na temat płatności elektronicznych. Analizy tej sfery podjęła się natomiast firma TNS Kantar. Wykazała ona, że coraz mniej Polaków płaci gotówką na rzecz płatności bezgotówkowych, których popularność nieustannie rośnie.

Na taki obrót spraw niewątpliwie wpływ ma rosnąca ilość Polaków, którzy robią zakupy korzystając z Internetu. Już 45 proc. klientów banku korzysta z usług sklepów internetowych, co stanowi o 5 pkt proc. więcej niż jeszcze przed rokiem. Co więcej, już 63 proc. respondentów badania korzysta z płatności elektronicznych.

Oznacza to, iż mimo możliwości zapłaty za towar za pobraniem, coraz większa rzesza klientów e-sklepów woli zamówienie opłacić z góry. Najczęściej poszukiwane przez klientów sposoby zapłaty za zamówione produkty, to logotyp banku, do którego przynależą albo znany im system płatności (PayU, Przelewy24 i tym podobne).

elektronicznych

Ile jest gotówki w Polsce? Dane NBP.

Popularność płatności elektronicznych rośnie

Coraz więcej rodaków decyduje się na zakupy w sklepach internetowych. Od kilku lat odsetek klientów banków, którzy kupują w sieci stale się powiększa o kilka punktów procentowych. W roku 2017 zakupy w Internecie deklarowało 33 proc., a jeszcze rok temu 40 proc. Statystyka zbliża się coraz bardziej do połowy społeczeństwa bankowego w Polsce.

Jak Polacy płacą za swoje zakupy w sieci? Mimo faktu, iż w dalszym ciągu największy odsetek, bo 37 proc. zakupów przez Internet, kończy się wyborem płatności u kuriera w momencie doręczenia przesyłki, to coraz więcej klientów e-sklepów płaci z góry.

Jeszcze przed rokiem bowiem aż 48 proc. respondentów wskazało za pobraniem jako ulubioną metodę płatności. Oznacza to spadek udziału płatności gotówką za zamówienia w sklepach internetowych o 11 proc. w skali roku.

elektronicznych

Płatności elektroniczne nie tylko w Internecie

Wzrost popularności płatności elektronicznych odnotowuje się jednak nie tylko w sferze internetowych zakupów. Poza rynkiem e-commerce także wzrasta popularność transakcji bezgotówkowych. Widać to szczególnie w Polsce, gdyż nasze społeczeństwo charakteryzuje przodująca nowoczesność płatności w skali europejskiej.

"

Rosnąca powszechność form płatności bezgotówkowych, nie tylko w obszarze e-commerce, ale także w sklepach tradycyjnych jest faktem, z którym nie sposób polemizować. Konsumenci wykazują coraz większe zaufanie do szybkich przelewów, rozwiązań płatniczych takich jak BLIK, płatności kartowych i innych wygodnych, bezgotówkowych narzędzi płatności

– poinformował Przemysław Soboń z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Na ten wzrost powszechności i popularności tego rodzaju transakcji wpływ może mieć pewna gwarancja, którą daje KIR. Mowa tutaj o systemie płatności internetowych o nazwie Paybynet (z ang. – płać przez sieć), którą wdrożyła instytucja. Zapewnia ona szybką, intuicyjną oraz przede wszystkim bezpieczną realizację płatności elektronicznych.

elektronicznych

Czy Polacy są uważni przy płatnościach elektronicznych?

Podczas dokonywania zakupów przez Internet, najczęściej Polacy poszukują na stronie płatności loga swojego banku. Robi to o 6 pkt. proc. więcej respondentów niż jeszcze rok temu. Tegoroczny wynik to 37 proc. Tylko  o 2 pkt. proc. mniej badanych dokonuje przedpłaty przelewem bezpośrednio na konto sprzedawcy.

Dla porównania, takie działanie jeszcze w zeszłym roku dokonywało 31 proc. respondentów, czyli o 4 pkt proc. mniej. Kolejne 17 proc. ankietowanych zadeklarowało, że upewnia się, na czyje konto trafi wpłata za złożone zamówienie. 16 proc. poszukuje na stronie loga systemu płatności, z którego najczęściej korzysta.

Badanie TNS Kantar zrealizowane zostało w marcu bieżącego roku. Próba badawcza składała się z dwóch grup. Pierwszą z nich stanowiło 1009 klientów banków, którzy przekroczyli 15. rok życia. Drugą grupę utworzyło 102 pracowników banków z różnych części Polski.


Źródła:
https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/za-e-zakupy-coraz-rzadziej-placimy-gotowka,273.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking kredytów samochodowych – styczeń 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
03 stycznia 2020

Ranking kredytów samochodowych – styczeń 2020

PKO Bank Hipoteczny świętuje 5 lat działalności
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 października 2019

PKO Bank Hipoteczny świętuje 5 lat działalności

Akademia PSD2 od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 lipca 2019

Akademia PSD2 od BNP Paribas

Kredyt gotówkowy Jastrzębie-Zdrój
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Jastrzębie-Zdrój

Ustawa kominowa w Banku Pekao SA
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
05 grudnia 2018

Ustawa kominowa w Banku Pekao SA

Kredyt konsolidacyjny Pisz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
24 lutego 2023

Kredyt konsolidacyjny Pisz

Porównaj