Start-upy zmieniające bankowość. Raport PKO Banku Polskiego

Start-upy zmieniające bankowość. Raport PKO Banku Polskiego

author
Halszka Gronek
30 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Start-upy stanowią dziś grono bodaj najbardziej pożądanych dostawców innowacyjnych usług i produktów dla korporacji z branży finansowej i bankowej. PKO Bank Polski z zespołem partnerów zbadali, co stanowi o sukcesie polskich zespołów badawczych i dlaczego warto postawić na małe i krajowe biznesy… zanim zrobią to zagraniczni gracze rynkowi.

Małe biznesy mają szansę w świecie bankowości

Pod koniec kwietnia 2020 roku ukazał się raport pt. „Startup the Bank” autorstwa PKO Banku Polskiego. Dokument ten jest wynikiem badania przeprowadzonego wspólnie przez PKO Bank Polski, PKO VC, Operatora Chmury Krajowej, The Heart oraz Fintech Poland na grupie stu innowacyjnych firm z Polski. Start-upy poddane analizie to firmy, których autorskie rozwiązania zmieniają polską bankowość i wspierają transformację cyfrową całego sektora.

Jak informuje PKO Bank Polski w komunikacie prasowym wydanym wraz z publikacją raportu z badania, w polskich start-upach drzemie ogromny potencjał. Okazuje się, że wcale nie trzeba być fintechem z ogromnym zapleczem finansowym i kadrowym, by zostać partnerem technologicznym banku. Wystarczy dobry pomysł na innowacyjny produkt, przemyślana promocja i rozsądny biznesplan. Wyniki mówią same za siebie: po przeprowadzeniu pilotażu aż 7 na 10 firm kontynuuje współpracę z polskimi start-upami w zakresie wdrażania ich produktów bądź usług bankowych. 

Siła drzemiąca w małych innowacyjnych firmach

"

Kryzysowa sytuacja w jakiej znaleźliśmy się w wyniku pandemii koronawirusa sprawiła, że transformacja cyfrowa w sektorze finansowym jeszcze bardziej przyspieszyła. W tak nieprzewidywalnych warunkach, to właśnie zwinne startupy mogą okazać się najlepszym partnerem technologicznym zarówno dla nas, jak i wielu innych przedsiębiorstw

– przyznaje Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Wierząc w siłę drzemiącą w polskich start-upach, warto podejmować wszelkie kroki mające na celu zaadaptowanie innowacyjnych technologii stworzonych przez małe krajowe zespoły badaczy. Podmioty stanowiące potencjalne grono odbiorców innowacyjnych produktów i usług z roku na rok zwiększają nakłady na tego typu inwestycje. W samej tylko bankowości od 2016 roku nakłady wzrastały średniorocznie o 14,5 procenta, a według ostatnich badań Narodowego Banku Polskiego w 2018 roku wyniosły one aż 1,6 miliarda złotych rocznie.  

Znakomita część nowoczesnych i innowacyjnych  rozwiązań znanych dziś klientom bankowości wypracowywana została przez banki wspólnie z partnerami technologicznymi. W gronie tych partnerów coraz wyższą pozycję zajmują małe i innowacyjne start-upy. Dziś banki nie podpisują kontraktów wyłącznie z dużymi i znanymi na miedzynarodowych rynkach fintechami. Coraz większe zaufanie budzą lokalne zespoły, które mimo braku imponujący funduszy i sztabu zwerbowanych ekspertów mają to, co najlepsze: pomysł, zapał i marzenia. 

Główne wnioski z raportu 

"

Raport „Startup the bank” oddaje zarówno punkt widzenia dużej instytucji finansowej, jak i  małych innowacyjnych firm na tą współpracę. Jest też lekturą pokazującą „blaski i cienie” polskiego ekosystemu sektora finansowego, fintech oraz VC

– zapowiedział Krzysztof Tokarski, dyrektor zarządzający funduszu PKO TFI VC.

W rzeczy samej, przyglądając się wynikom badania zawartym w raporcie pt. „Startup the Bank”, dowiemy się miedzy innymi tego, że już 7 na 10 badanych firm zbadanych przez PKO Bank Polski i partnerów projektu zarabia na kontraktach z korporacjami z branży bankowej i finansowej. Co więcej, aż 43 procent z nich obsługuje maksymalnie trzech klientów, udowadniając tym samym, że w początkowej fazie relacji biznesowej przedsiębiorstwa te stawiają na jakość, a nie na ilość. Widać, iż mimo zyskania sukcesu start-upy nie spoczywają na laurach, lecz dalej pracują na markę. 

Dla blisko 25% smart-upów punktem zaczepienia w relacjach z dużymi graczami rynkowymi z branży finansowej jest udział w różnego rodzaju programach  akceleracyjnych. W tej kwestii widać duży popyt, a równocześnie dużą niszę podażową. Jednak zanim firmy te zawiążą stałą współpracę z bankami, mogąc tym samym korzystać z ich akceleratorów, muszą wygrać przetargi i sprawdzić się w fazie testowej. Najskuteczniejszy sposób na przekonanie do siebie kontrahentów to dobrze wykonane pilotaże. Aż 70% start-upów właśnie w ten sposób zawiązuje długoterminowe kontrakty.

Start-upów przepis na sukces

Badanie przeprowadzone wspólnie przez PKO Bank Polski, PKO VC, Operatora Chmury Krajowej, The Heart oraz Fintech Poland pokazuje, ze polskie start-upy najchętniej stawiają na takie technologie, jak powszechnie znany i ceniony blockchain, a także API oraz mobile. Dominujące wśród dobrze rokujących start-upów modele rozliczeń z klientami to przede wszystkim subskrypcje  (48% wskazań) i tak zwany revenue share (stosowany przez niemal co czwarty innowacyjny zespół). 

Sukces małych firm z Polski zależy także o wiary we własny produkt. Aż 40% liderów polskiej sceny start-upowej współpracujących z branżą finansową i bankową przyznaje, że proponowane przez nich rozwiązania są realnym „must have’em” banków. Oczywiście sukces nie przyjdzie sam! Start-upy podkreślają, że droga do osiągnięcia wielkości w wielowiekowym świecie finansów polega na nieustannym mierzeniu się z wyzwaniami. Na początkujące zespoły czeka kręta droga pełna ryzykownych momentów decyzyjnych, wysokich wymagań i skomplikowanych procedur. 

"

Korporacje szczycą się swoimi doskonałymi procesami, minimalizując w ten sposób ryzyko i zwiększając efektywność. I w takie też tryby chciałyby zaprząc startupy, do których te sztywne ramy często zwyczajnie nie przystają. […] Okazuje się, że oba światy mogą znaleźć punkty styczne nie tylko w zespołach ds. innowacji banków czy działach rozwoju biznesu. […] każdy startup i duża firma muszą same rozpoznać, która metoda współpracy jest dla nich najlepsza

– komentuje Bartosz Sawicki z warszawskiego centrum korporacyjnego dla projektów cyfrowych The Heart. 

Polskie start-upy to łakomy kąsek

Analiza dnaych, optymalizacja procesów wewnętrznych i dobra obsługa klienta – to obszary, które zdaniem smart-upów odnoszących sukces na polskim rynku innowacji mają największe znaczenie w przypadku walki o inwestora. Rekomendacje te znajdują potwierdzenie w świecie bankowym i finansowym, o czym świadczy coraz liczniejsze zawiązywanie współprac biznesowych między innowacyjnymi zespołami a korporacjami inwestującymi. 

Duzi gracze rynku finansowego i bankowego coraz chętniej decydują się na współpracę z polskimi start-upami nie tylko dlatego, że dbają one o kompleksowe dostarczenie rozwiązań z trzech wyżej wspomnianych obszarów, lecz także z tego powodu, iż firmy te coraz częściej stają się obiektem zainteresowań konkurencji zza granicy. 

"

Na świecie jesteśmy znani jako kraj dysponujący ogromnym talentem i umiejętnościami technologicznymi. Dowodów nie brakuje: polscy programiści od lat doceniani są za pracę nad najbardziej zaawansowanymi technologiami – w międzynarodowych firmach lokujących swoje centra badawcze w Polsce, w lokalnych championach sektora IT, ale także właśnie w startupach

– komentuje Michał Kramarz, szef w Google for Startups, CEE.

Start-upy wciąż jeszcze stawiają na ojczysty rynek

Ekspert dodaje także, iż o ogromnym potencjale Europy Środkowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej mówi się już prawie cały czas. Co więcej, w rozmowach tych zaznacza się, że to właśnie Polska zajmuje w tymże regionie uprzywilejowaną pozycję. Dla polskich start-upów wizja pracy w amerykańskich czy niemieckich korporacjach to kusząca wizja. Na szczęście mimo rosnącego i dziś już niezaprzeczalnie widocznego apetytu polskich start-upów na rozwój za granicą, większość z nich (82%) deklaruje, że finansuje się głównie kapitałem pochodzenia polskiego. 

To dobra informacja dla polskich korporacji, choć warto pamiętać, że bez dalszych decyzji o współpracy  z krajowymi start-upami wyniki procentowe mogą się znacząco zmienić.


Źródła:
https://startupthebank.com
https://media.pkobp.pl/93664-startupy-ktore-zmieniaja-polska-bankowosc-raport-startup-the-bank-juz-dostepny

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KiedyDoSklepu.pl – nowe narzędzie od Mastercard

Mastecard poinformował o wdrożeniu nowego narzędzia online, które pokazuje natężenie ruchu w sklepach spożywczych. Narzędzie to ma pomóc uniknąć nadmiernego gromadzenia się ludzi w sklepach. Jak działa KiedyDoSklepu.pl?

author
Dominika Byczek
11 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Expander w Gdańsku

EXPANDER GDAŃSK

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Będzie więcej komorników

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, o utworzeniu 230 dodatkowych stanowisk komorniczych. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie wierzyciele będą mogli skorzystać z usług ok. 1300 komorników, co w zamierzeniu Ministra Sprawiedliwości powinno usprawnić postępowanie egzekucyjne.

author
Patryk Byczek
02 marca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Z programu “Mój prąd” kupisz przydomową ładowarkę

Zapowiadają się zmiany w programie “Mój prąd”. Minister klimatu chce, by w ramach programu można było zakupić przydomową ładowarkę służącą do ładowania prywatnego samochodu elektrycznego. Dofinansowanie ma objąć 50% kosztów instalacji.

author
Dominika Byczek
29 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Przemkowie

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Przemkowie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
17 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Expander w Gdyni

EXPANDER GDYNIA

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj