Stopy procentowe jeszcze niższe

Stopy procentowe jeszcze niższe

author
Alicja Hirsekorn
13 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężna postanowiła ponownie ściąć stopy procentowe. Ta decyzja była dosyć nieoczekiwana i wywołała niemałe zdziwienie wśród ekspertów rynku i mediów. Stopa referencyjna uległa obniżeniu do najniższego w historii poziomu 0,5 proc.

8 kwietnia podczas swojego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ponowne obniżenie stóp procentowych. Ta niespodziewana decyzja spowodowała, że niektóre stopy procentowe, na przykład referencyjna, osiągnęły najniższy w historii poziom. Stopę referencyjną obniżono bowiem o 50 punktów bazowych do wartości 0,5 proc.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Nowe wartości stóp procentowych zaczęły obowiązywać już od czwartku 9 kwietnia 2020 roku. Ile wynoszą poszczególne stopy procentowe w Polsce po dokonanych obniżkach? Wszystkie kolejne wartości oprocentowania będą podawane w skali rocznej. Wspomniana już stopa referencyjna ma obecnie poziom 0,50 proc.

Stopa lombardowa została ukształtowana na poziomie 1,00 proc. Stopy dyskontowa weksli i redyskontowa weksli posiadają obecnie poziom odpowiednio 0,60 proc. i 0,55 proc. Co ciekawe, stopa depozytowa została zrównana do zera. Jakie konsekwencje dla rynku bankowego i finansowego będzie miała decyzja o tychże cięciach?

Stopy procentowe na bardzo niskim poziomie

Najbardziej interesującą dla wielu Polaków informacją, jest maksymalna wysokość oprocentowania kredytów udzielanych przez banki. Efektem zmiany wprowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej maksymalna wysokość odsetek w skali rocznej może przyjąć poziom 9 proc.

Sprawdź także:Kredyt hipoteczny

Co więcej, w przypadku szczególnego rodzaju odsetek, naliczanych w wypadku opóźnienia z zapłatą raty, poziom tej stopy procentowej spadł z 13 do 12 proc. To już druga z kolei decyzja Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu wartości stóp procentowych, podjęta po stosunkowo długim okresie.

Poprzednim razem bowiem RPP zadecydowała o cięciach wiosną 2015 roku i po raz pierwszy od tego czasu stopy ścięto podczas posiedzenia 17 marca 2020 roku. Co ta decyzja oznacza w praktyce dla posiadaczy różnych produktów bankowych? W zależności od tego, czy posiadamy lokatę czy kredyt, wiadomości są złe albo dobre

Niższe stopy procentowe a kredyt hipoteczny i lokata

W kontekście rat kredytu hipotecznego, częściowo opierają się one na zmiennej stopie procentowej. Za ustalenie jej wysokości odpowiedzialna jest właśnie Rada Polityki Pieniężnej. Takie ukształtowanie stóp spowoduje nieznaczne obniżenie raty kredytu hipotecznego. Będzie to średnio 30 zł na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat.

Warto pamiętać, że chociaż nowe stopy procentowe obowiązują od czwartku 9 kwietnia, zmiana wysokości rat hipotecznych nie będzie natychmiastowa. Najpierw musi dojść do aktualizacji wskaźnika WIBOR3M. Wspomniana zła wiadomość dotyczy posiadaczy lokat bankowych i oszczędności.

Już wcześniej oprocentowanie lokat nie pozwalało na zarobek kapitałowy powyżej poziomu inflacji. W zależności od polityki banku, nowe wartości oprocentowania lokat będą naprawdę śmieszne – 1,5 do 2 proc. w skali roku. Patrząc na marcowy poziom inflacji, 4,2 proc., posiadanie oszczędności powoduje w praktyce utratę pieniędzy.

Taka decyzja Rady Polityki Pieniężnej musi zostać uznana za co najmniej kontrowersyjną. Albowiem w czasie kryzysu zachęcanie do konsumpcji konsumentów jest wysoce nieodpowiedzialnym. A ludzie tracą swoje pieniądze i nie ma środka, który bez wysokiego ryzyka pozwoliłby na ochronę oszczędności przed topnieniem.


Źródła:
https://www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/files/rpp_2020_04_08.pdf

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czego młodzi Polacy oczekują od pracy ?

Rynek pracy zatrudnia coraz więcej młodych osób. Młodzi Polacy od pracy przede wszystkim oczekują dobrej lokalizacji i przyjaznej atmosfery. Co jeszcze jest dla nich istotne?

author
Aneta Jankowska
03 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Już wszystkie banki w systemie OGNIVO

W systemie OGNIVO, z którego korzystają komornicy sądowi, znajdziemy już 29 banków komercyjnych. Jako ostatni dołączył Bank BPH oraz Credit Agricole.

author
Patryk Byczek
02 listopada 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje rejestracja skutera i motoru?

Rejestracja motocykla lub motoru, bez względu na jego stan i kraj pochodzenia, wiążą się z kosztami. Sprawdziliśmy, ile może kosztować rejestracja jednośladu.

author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Pożyczka bez dowodu

Z reguły wszystkie pożyczki pozabankowe to pożyczki na dowód osobisty. Czy bez dowodu osobistego da się uzyskać finansowanie? Czy pożyczkę można uzyskać na paszport lub prawo jazdy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

author
Dominika Byczek
08 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Program Opieka 75+

Polscy seniorzy przez wiele ostatnich lat nie mogli liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Rządowy Program „Opieka 75+” ma zmienić ten stan rzeczy i wesprzeć potrzebujących Polaków w ich codziennym życiu.

author
Halszka Gronek
29 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ranking najlepszych bankowych infolinii 2018

Znamy wyniki XII „badania jakości obsługi klienta na infoliniach banków i w kontakcie przez e-mail”. W najlepszej trójce, tak samo jak przed rokiem, znalazły się Banki Pekao, PKO BP oraz Credit Agricole. Zmieniła się jedynie pozycja lidera.

author
Patryk Byczek
05 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj