Stopy procentowe jeszcze niższe

Stopy procentowe jeszcze niższe

author
Alicja Uzarowicz
13 kwietnia 2020

Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężna postanowiła ponownie ściąć stopy procentowe. Ta decyzja była dosyć nieoczekiwana i wywołała niemałe zdziwienie wśród ekspertów rynku i mediów. Stopa referencyjna uległa obniżeniu do najniższego w historii poziomu 0,5 proc.

8 kwietnia podczas swojego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ponowne obniżenie stóp procentowych. Ta niespodziewana decyzja spowodowała, że niektóre stopy procentowe, na przykład referencyjna, osiągnęły najniższy w historii poziom. Stopę referencyjną obniżono bowiem o 50 punktów bazowych do wartości 0,5 proc.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Nowe wartości stóp procentowych zaczęły obowiązywać już od czwartku 9 kwietnia 2020 roku. Ile wynoszą poszczególne stopy procentowe w Polsce po dokonanych obniżkach? Wszystkie kolejne wartości oprocentowania będą podawane w skali rocznej. Wspomniana już stopa referencyjna ma obecnie poziom 0,50 proc.

Stopa lombardowa została ukształtowana na poziomie 1,00 proc. Stopy dyskontowa weksli i redyskontowa weksli posiadają obecnie poziom odpowiednio 0,60 proc. i 0,55 proc. Co ciekawe, stopa depozytowa została zrównana do zera. Jakie konsekwencje dla rynku bankowego i finansowego będzie miała decyzja o tychże cięciach?

Stopy procentowe na bardzo niskim poziomie

Najbardziej interesującą dla wielu Polaków informacją, jest maksymalna wysokość oprocentowania kredytów udzielanych przez banki. Efektem zmiany wprowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej maksymalna wysokość odsetek w skali rocznej może przyjąć poziom 9 proc.

Sprawdź także:Kredyt hipoteczny

Co więcej, w przypadku szczególnego rodzaju odsetek, naliczanych w wypadku opóźnienia z zapłatą raty, poziom tej stopy procentowej spadł z 13 do 12 proc. To już druga z kolei decyzja Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu wartości stóp procentowych, podjęta po stosunkowo długim okresie.

Poprzednim razem bowiem RPP zadecydowała o cięciach wiosną 2015 roku i po raz pierwszy od tego czasu stopy ścięto podczas posiedzenia 17 marca 2020 roku. Co ta decyzja oznacza w praktyce dla posiadaczy różnych produktów bankowych? W zależności od tego, czy posiadamy lokatę czy kredyt, wiadomości są złe albo dobre

Niższe stopy procentowe a kredyt hipoteczny i lokata

W kontekście rat kredytu hipotecznego, częściowo opierają się one na zmiennej stopie procentowej. Za ustalenie jej wysokości odpowiedzialna jest właśnie Rada Polityki Pieniężnej. Takie ukształtowanie stóp spowoduje nieznaczne obniżenie raty kredytu hipotecznego. Będzie to średnio 30 zł na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat.

Warto pamiętać, że chociaż nowe stopy procentowe obowiązują od czwartku 9 kwietnia, zmiana wysokości rat hipotecznych nie będzie natychmiastowa. Najpierw musi dojść do aktualizacji wskaźnika WIBOR3M. Wspomniana zła wiadomość dotyczy posiadaczy lokat bankowych i oszczędności.

Już wcześniej oprocentowanie lokat nie pozwalało na zarobek kapitałowy powyżej poziomu inflacji. W zależności od polityki banku, nowe wartości oprocentowania lokat będą naprawdę śmieszne – 1,5 do 2 proc. w skali roku. Patrząc na marcowy poziom inflacji, 4,2 proc., posiadanie oszczędności powoduje w praktyce utratę pieniędzy.

Taka decyzja Rady Polityki Pieniężnej musi zostać uznana za co najmniej kontrowersyjną. Albowiem w czasie kryzysu zachęcanie do konsumpcji konsumentów jest wysoce nieodpowiedzialnym. A ludzie tracą swoje pieniądze i nie ma środka, który bez wysokiego ryzyka pozwoliłby na ochronę oszczędności przed topnieniem.


Źródła:
https://www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/files/rpp_2020_04_08.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nest Bank Gdynia
Oddziały
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
03 sierpnia 2018

Nest Bank Gdynia

Poczta Polska ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
13 lutego 2019

Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Czy ratę kredytu można wliczyć w koszty?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 lutego 2019

Czy ratę kredytu można wliczyć w koszty?

Pożyczki bez BIK Ruda Śląska
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 maja 2022

Pożyczki bez BIK Ruda Śląska

PKO BP w Środzie Śląskiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 sierpnia 2019

PKO BP w Środzie Śląskiej

Alior Bank we Wschowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019

Alior Bank we Wschowie

Porównaj