Stopy procentowe jeszcze niższe
Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężna postanowiła ponownie ściąć stopy procentowe. Ta decyzja była dosyć nieoczekiwana i wywołała niemałe zdziwienie wśród ekspertów rynku i mediów. Stopa referencyjna uległa obniżeniu do najniższego w historii poziomu 0,5 proc.
8 kwietnia podczas swojego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ponowne obniżenie stóp procentowych. Ta niespodziewana decyzja spowodowała, że niektóre stopy procentowe, na przykład referencyjna, osiągnęły najniższy w historii poziom. Stopę referencyjną obniżono bowiem o 50 punktów bazowych do wartości 0,5 proc.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut
Nowe wartości stóp procentowych zaczęły obowiązywać już od czwartku 9 kwietnia 2020 roku. Ile wynoszą poszczególne stopy procentowe w Polsce po dokonanych obniżkach? Wszystkie kolejne wartości oprocentowania będą podawane w skali rocznej. Wspomniana już stopa referencyjna ma obecnie poziom 0,50 proc.
Stopa lombardowa została ukształtowana na poziomie 1,00 proc. Stopy dyskontowa weksli i redyskontowa weksli posiadają obecnie poziom odpowiednio 0,60 proc. i 0,55 proc. Co ciekawe, stopa depozytowa została zrównana do zera. Jakie konsekwencje dla rynku bankowego i finansowego będzie miała decyzja o tychże cięciach?
Stopy procentowe na bardzo niskim poziomie
Najbardziej interesującą dla wielu Polaków informacją, jest maksymalna wysokość oprocentowania kredytów udzielanych przez banki. Efektem zmiany wprowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej maksymalna wysokość odsetek w skali rocznej może przyjąć poziom 9 proc.
Sprawdź także:Kredyt hipoteczny
Co więcej, w przypadku szczególnego rodzaju odsetek, naliczanych w wypadku opóźnienia z zapłatą raty, poziom tej stopy procentowej spadł z 13 do 12 proc. To już druga z kolei decyzja Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu wartości stóp procentowych, podjęta po stosunkowo długim okresie.
Poprzednim razem bowiem RPP zadecydowała o cięciach wiosną 2015 roku i po raz pierwszy od tego czasu stopy ścięto podczas posiedzenia 17 marca 2020 roku. Co ta decyzja oznacza w praktyce dla posiadaczy różnych produktów bankowych? W zależności od tego, czy posiadamy lokatę czy kredyt, wiadomości są złe albo dobre
Niższe stopy procentowe a kredyt hipoteczny i lokata
W kontekście rat kredytu hipotecznego, częściowo opierają się one na zmiennej stopie procentowej. Za ustalenie jej wysokości odpowiedzialna jest właśnie Rada Polityki Pieniężnej. Takie ukształtowanie stóp spowoduje nieznaczne obniżenie raty kredytu hipotecznego. Będzie to średnio 30 zł na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat.
Warto pamiętać, że chociaż nowe stopy procentowe obowiązują od czwartku 9 kwietnia, zmiana wysokości rat hipotecznych nie będzie natychmiastowa. Najpierw musi dojść do aktualizacji wskaźnika WIBOR3M. Wspomniana zła wiadomość dotyczy posiadaczy lokat bankowych i oszczędności.
Już wcześniej oprocentowanie lokat nie pozwalało na zarobek kapitałowy powyżej poziomu inflacji. W zależności od polityki banku, nowe wartości oprocentowania lokat będą naprawdę śmieszne – 1,5 do 2 proc. w skali roku. Patrząc na marcowy poziom inflacji, 4,2 proc., posiadanie oszczędności powoduje w praktyce utratę pieniędzy.
Taka decyzja Rady Polityki Pieniężnej musi zostać uznana za co najmniej kontrowersyjną. Albowiem w czasie kryzysu zachęcanie do konsumpcji konsumentów jest wysoce nieodpowiedzialnym. A ludzie tracą swoje pieniądze i nie ma środka, który bez wysokiego ryzyka pozwoliłby na ochronę oszczędności przed topnieniem.
Źródła:
https://www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/files/rpp_2020_04_08.pdf
Dodaj komentarz