Straal opracował nową metodę płatności
Straal to polski fintech powstały w 2017 roku, który już wkrótce może zrewolucjonizować rynek płatniczy Europy. Spółka poinformowała w ostatnim czasie o pozyskaniu od dwóch inwestorów kwoty łącznie 4,5 mln złotych na rozwój gamy produktów oraz prezentację opracowanych rozwiązań także poza Polską.
W ciągu niecałych dwóch lat Straal poradził sobie o tyle doskonale, że udało się stworzyć kolejną metodę płatności opartą o otwarte środowiska produkcyjne API banków. Te zaś powstały dzięki przepisom unijnej dyrektywy PSD2. Teraz fintech startuje z nową metodą płatności.
Aby najprościej wytłumaczyć, czym jest Straal Direct, można stwierdzić, że to narzędzie do przetwarzania transakcji płatniczych stanowi ogólnoeuropejski pay by link. Od powodzenia rozwiązania na arenie międzynarodowej może zależeć w znacznej mierze przyszłość rynku e-commerce tak Polski, jak i Europy.
Fintech Straal dotychczas oferował usługę bramki płatniczej nowej generacji, która łączyła ponad 200 partnerów autoryzacyjnych. Ich nowa metoda płatności ma mieć pierwsze testy w formie produktowej jeszcze w tym roku. Ambicje startupu sięgają jednak jeszcze dalej niż tylko do poziomu usług płatniczych w Polsce.
Straal Direct wstrząśnie rynkiem płatniczym?
Jeżeli w istocie nowa metoda płatności spowoduje jakiś interesujący trend czy zmianę, to będzie ona niewątpliwie pozytywna. A o ogromnym potencjale na tworzenie kolejnych niezwykle inteligentnych rozwiązań bezsprzecznie świadczą dalsze zamiary warszawskiego fintechu.
Albowiem Straal ogłosił, że zamierza dokonać rozbudowy swojego portfolio produktowego i w efekcie bądź nawet jednocześnie, rozpocząć ekspansję zagraniczną swojego rozwiązania. Źródłem finansowania tychże procesów będą środki w kwocie 4,5 mln zł, jakie w ostatnim czasie udało się spółce pozyskać od dwóch prywatnych inwestorów.
Dalsze plany Straal zakładają jednak jeszcze jedną kwestię. A mianowicie spółka ma ambicję osiągnięcia statusu licencjonowanej instytucji płatniczej, która swoim zasięgiem usługowym obejmie kilka rynków europejskich.
Jak działa Straal Direct?
Przy okazji informacji na temat nowej metody płatności, warto choć wspomnieć o tym, jak ona działa. Podczas finalizowania transakcji w sklepie internetowym współpracującym z fintechem pojawi się opcja zapłaty przez Straal Direct. Po jej wybraniu pokaże się lista banków, z której należy zaznaczyć bank klienta.
Następnie, po zaakceptowaniu warunków świadczenia usługi przez fintech, należy dokonać płatności w systemie wybranego przez klienta banku. Gdy już dojdzie do wykonania wszystkich czynności, o które klienta prosi bank – zalogowanie oraz weryfikacja transakcji – następuje powrót do sklepu internetowego.
Zatem choć nowa, to spora część osób korzystających z usług rynku e-commerce na pewno kojarzy tego rodzaju proces. Istnieje jednak pewna wyraźna różnica. Albowiem w przypadku płatności Straal Direct sprzedawca dostaje natychmiast informację o pomyślnie zakończonej transakcji.
Oznacza to, że chociaż środki do sprzedawcy trafią zgodnie z normalnym rozkładem sesji w systemie Elixir, to sam fakt posiadania tej informacji umożliwi szybszą realizację złożonego zamówienia. A na tym przecież zależy i klientom i sprzedawcom.
Dodaj komentarz