Strategia Banku Pekao po zmianie prezesa

Strategia Banku Pekao po zmianie prezesa

author
Patryk Byczek
06 grudnia 2019

Bank Pekao SA poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym, że zamierza kontynuować realizowanie aktualnej strategii banku. Instytucja będzie koncentrowała się przede wszystkim na transformacji operacyjnej i cyfryzacji.

Nowy prezes Banku Pekao SA, Marek Lusztyn, deklaruje, że instytucja podtrzyma w kolejnych latach zarówno cele technologiczne, jak i finansowe.

Marek Lusztyn – prezes Pekao SA

Marek Lusztyn jest członkiem Grupy Banku Pekao od prawie 20 lat. W ciągu ostatnich 30 miesięcy Marek Lusztyn był wiceprezesem Baku Pekao odpowiedzialnym za nadzorowaniu obszaru zarządzania ryzykiem. Przez poprzednich 10 lat zajmował stanowisko w strukturach międzynarodowej grupy Unicredit. Nowy prezes Banku Pekao odpowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem w Londynie, Monachium i Mediolanie. Funkcje te obejmowały kilkadziesiąt państw.

„W najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. Nadal chcemy być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników rentowności kapitału (ROE), przy jednoczesnym ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych oraz kosztów ryzyka. Wciąż stawiamy mocno na cyfryzację i transformację operacyjną oraz inwestujemy w IT. Mamy przed sobą w tym zakresie ambitne zadania” – mówił Marek Lusztyn, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Założenia Pekao

Pekao zakłada, że w 2022 roku do 70% zwiększy się udział aktywnie korzystających z bankowości mobilnej Klientów. Obecnie współczynnik takowych Klientów wynosi około 40%. Pod uwagę w tym zestawieniu brani są wszyscy Klienci posiadający rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Prognozy przewidują również, że współczynnik pożyczek gotówkowych udzielanych w kanałach zdalnych urośnie do 60% (z 40% obecnie). To samo dotyczy otwierania nowych rachunków bieżących – 33%.

Marek Lusztyn nie zmienia również założeń finansowych zaplanowanych do 2020 roku. Ambicją Banku Pekao wciąż jest ponadprzeciętny wzrost dochodowości ROE w polskim sektorze bankowym. Bank pragnie ponad dwukrotnie zwiększyć przyrost ROE, względem średniego przyrostu prognozowanego dla ośmiu największych banków w Polsce. W 2020 roku ROE Pekao ma wynosić 11,5% (+/- 0,5%). Nie oznacza to jednak z osiągnięcia celu strategicznego, który wynosi 12,5% ROE.

„Dynamika kosztów operacyjnych Pekao nieprzerwanie pozostaje poniżej poziomu inflacji, pomimo inwestycji w transformację operacyjną i cyfryzację. Aktualny pozostaje nasz cel obniżenia wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 40 proc. w przyszłym roku” – mówił Marek Lusztyn.

Najbliższe miesiące dla Pekao mają przynieść spowolnienie gospodarcze, w związku z czym koszty ryzyka banku mogą ulec niewielkiemu podwyższeniu. Nie przekroczy on jednak założonych w strategii 50 punktów bazowych w 2020 roku. Amortyzatorem dla spowolnienia koniunktury ma być utrzymywanie się bezrobocia, dalszy wzrost płac i wzrost konsumpcji prywatnej.

„Poprawa dochodów gospodarstw domowych sprzyjać będzie utrzymaniu kosztów ryzyka detalicznego na niskich poziomach. Po trzech kwartałach 2019 roku łączne koszty ryzyka znalazły się na poziomie 41 pb. Pekao ma silną pozycję na rynku korporacyjnym, gdzie nadal będzie aktywnie wspierać inwestycje przedsiębiorstw” – dodał Marek Lusztyn.

Bank Pekao SA

Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w czwartym kwartale 2018 roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie 749 200 000 złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W trzecim kwartale 2019 roku spółka odnotowała 656 200 000 złotych. Ponad 5 500 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.


źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/474731/bank-pekao-s-a-kontynuuje-dotychczasowa-strategie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Tomaszowie Mazowieckim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 października 2019

PKO BP w Tomaszowie Mazowieckim

Carsharing aut elektrycznych w Katowicach
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
07 grudnia 2018

Carsharing aut elektrycznych w Katowicach

Kredyt gotówkowy Zero Ciążenia w BZ WBK
Pod Lupą
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
28 marca 2017

Kredyt gotówkowy Zero Ciążenia w BZ WBK

Przedsiębiorcy coraz chętniej płacą bezgotówkowo
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 maja 2019

Przedsiębiorcy coraz chętniej płacą bezgotówkowo

Polacy leczą się na kredyt
Blog
author
Aneta Jankowska
05 sierpnia 2017

Polacy leczą się na kredyt

Czym zajmuje się analityk kredytowy?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2018

Czym zajmuje się analityk kredytowy?

Porównaj