TIPS to nowy system szybkich przelewów. Powstaje właśnie dzięki Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Ma zrzeszać głównie kraje strefy euro, ale polska Krajowa Izba Rozliczeniowa jest zainteresowana dołączeniem do systemu. Jest zatem szansa, że do systemu przystąpią wszystkie banki w Polsce.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 06.12.2018
Udostępnij:

Niekorzystnie brzmiąca po polsku nazwa TIPS to nic innego, jak skrótowiec od anglojęzycznej pełnej nazwy tego systemu TARGET Instant Payment Settlement. W wolnym tłumaczeniu jest to po prostu docelowa płatność natychmiastowa.

TIPS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

co to jest jest: szybki system przelewów międzynarodowych

czas realizacji przelewu: zbliżony do rzeczywistego

od kiedy: listopad 2018

kraje: 19 krajów europejskich ze strefy Euro

dołączenie Polski do systemu: planowane

koszt przelewu: 0,002 euro/1 przelew

Przelewy w czasie rzeczywistym

Europejski system płatności będzie umożliwiał międzykrajowe przelewy w realizowane w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Trudno mówić o precyzyjnie rzeczywistym czasie, ponieważ różnica w strefach czasowych może wywołać kilkusekundowe lub kilkuminutowe opóźnienia. Nawet jednak z drobnym opóźnieniem przelewy te będzie można nazywać natychmiastowymi.

Ekspresowe europejskie przelewy mają być dostępne przez całą dobę, przez 365 dni w roku. Z systemu nie będą wyłączone żadne dni świąteczne. Przelewy w systemie TIPS nie będą jednak całkowicie darmowe. Koszt jednego to 0,002 euro – cena ta została ustalona na okres 2 lat (do listopada 2020 roku).

Kto skorzysta z TIPS?

TIPS będzie usługą dostępną zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Wstępnie system będzie obsługiwał 19 krajów objętych strefą euro. Zlikwiduje to ewentualne problemy związane z koniecznością przewalutowania pieniędzy.

Usługa będzie dostępna w tych bankach, które nawiążą współpracę z organizatorami systemu TIPS. Wyznacznikiem tego, czy ktoś będzie mógł skorzystać z szybkiego europejskiego przelewu, będzie nie miejsce zamieszkania, a fakt posiadania konta w banku, które przystąpi do systemu. Wstępnie do systemu TIPS przystąpiło 8 banków, w tym hiszpański gigant  BBVA.

Szybkie przelewy w Europie

TIPS to niejedyny system, który chce się zająć przelewami międzykrajowymi dostępnymi w trybie natychmiastowym. Równocześnie wdrażany jest również system RT1. Tworzy go firma EBA Clearing, która zrzesza największe europejskie banki. Niewykluczone jest zatem, że to właśnie RT1 wysunie się na prowadzenie w zakresie obsługi natychmiastowych przelewów międzynarodowych.

Polska w systemie przelewów

Polska nie jest objęta strefą waluty euro. Na początku może być to dużą przeszkodą w kwestii ewentualnego dołączenia naszego kraju do systemu europejskich przelewów. Zarówno jednak organizatorzy systemów TIPS jak i RT1 deklarują, że w przyszłości będą planowali rozszerzyć zakres swoich działań także o inne waluty.

Krajowa Izba Rozliczeniowa od razu zadeklarowała, że gdy tylko będzie taka możliwość, przystąpi do systemu międzynarodowych przelewów natychmiastowych. Można się zatem spodziewać, że polskie banki dołączą do systemu tuż po tym, jak stanie się to możliwe. Póki co jednak TIPS będzie się starał wdrożyć system na obecnie planowane 19 krajów strefy euro. Polska na swoją kolej będzie musiała jeszcze poczekać.

Komentarze