Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne

author
Halszka Gronek
19 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czasem w życiu bywa tak, że stan naszego zdrowia się nie poprawia – mimo odpoczynku i odpowiednich kuracji podjętych w trakcie pobierania zasiłku chorobowego. W takich sytuacjach właśnie możemy wystąpić z wnioskiem o przyznanie nam świadczenia rehabilitacyjnego. Dziś wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Spis treści:

  1. Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
  2. Świadczenie rehabilitacyjne - czym jest?
  3. Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje?
  4. Warunki do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego
  5. Jak otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
  6. Świadczenie rehabilitacyjne - wymagane dokumenty
  7. Świadczenie rehabilitacyjne - terminy
  8. Kto nie dostanie świadczenia rehabilitacyjnego?
Zwiń spis treści

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne w roku 2023 wynosi odpowiednio:

  1. 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na okres pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia;
  2. 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres pobierania świadczenia;
  3. 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na cały okres pobierania świadczenia, jeśli jest ono wypłacane kobiecie w ciąży lub gdy przysługuje z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Wysokość należnego zasiłku rehabilitacyjnego ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, podstawą do obliczania zasiłku dla pracownika (czyli tak zwaną podstawą wymiaru zasiłku) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za 12 ostatnich miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały chwile osiągnięcia niezdolność do pracy. Od tak wyliczonej kwoty należy jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne. Uwaga! Pod uwagę bierze się jedynie te miesiące, w których chory przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne - czym jest?

Każda osoba, która stała się niezdolna do pracy, w pierwszej kolejności ma prawo przejść na zwolnienie lekarskie. Po upływie 33 dni zwolnienia możliwe jest skorzystanie z zasiłku chorobowego, jednak pobierać go można maksymalnie przez 182 dni, a w przypadku osoby chorej na gruźlicę – przez 270 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, lecz jej dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują na odzyskanie pełni sił i zdrowia, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to otrzymać można na czas przywracania zdolności do pracy – najdłużej jednak na okres 12 miesięcy. Może być ono przyznane jednorazowo lub w kilku częściach. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS.

Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód osobisty – szybko i bez zaświadczeń

Kredyty online – do 300 000 złotych

Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje każdemu, kto objęty został ubezpieczeniem chorobowym, a mimo wyczerpania okresu pobierania zasiłku chorobowego – nadal pozostaje niezdolny do pracy. Wystarczy jedynie, iż lekarz orzecznik ustalił, iż dalsze leczenie lub podjęcie rehabilitacji rokować będą na odzyskanie pełni sił i umożliwią powrót do pracy zarobkowej.

Warunki do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Aby uzyskać świadczenie, należy spełnić cztery warunki:

  1. Być objętym ubezpieczeniem chorobowym.
  2. Wyczerpać okres pobierania zasiłku chorobowego.
  3. Wciąż pozostawać niezdolnym do podjęcia pracy w związku ze złym stanem zdrowia.
  4. Posiadać potwierdzone przez lekarza rokowania, iż dalsze leczenie lub rehabilitacja mają szansę poprawić nasz stan zdrowia i pozwolić na powrót do pracy.

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów na oświadczenie: https://www.zadluzenia.com/kredyt-na-oswiadczenie/

Wniosek możemy:

  • wysłać za pośrednictwem profilu PUE ZUS;
  • dostarczyć listownie;
  • złożyć osobiście w placówce ZUS.

Jak otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

Każda osoba, jaka zainteresowana jest uzyskaniem prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, musi złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek wraz z kompletem wymaganych zaświadczeń i druków.  Dokumenty te należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na co najmniej sześć tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Wnioski elektroniczne można także złożyć elektronicznie przez portal PUE ZUS bądź wysłać  stosowne dokumenty pocztą tradycyjna do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O stanie zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie rehabilitacyjne i o przyznaniu jej świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik oddziału ZUS lub specjalna komisja lekarska ZUS – w przypadku wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od pierwotnego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub zgłoszenia przez prezesa ZUS zarzutu wadliwości tegoż orzeczenia. Orzeczenia lekarskie stanowią właściwą podstawę wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli wnioskodawca nie zgodzi się z treścią orzeczenia, ma prawo wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Sprzeciw może być wniesiony pisemnie lub ustnie do protokołu. Z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS może również nie zgodzić się Prezes ZUS. W takim przypadku wnioskodawca zostanie ponownie wezwany na badanie lekarskie przed komisję lekarską  ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne - wymagane dokumenty

Najważniejszym dokumentem składanym w celu uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego jest wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Dostępny jest on nie tylko w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz także w Internecie – jako formularz ZUS ZNp-7. Do wniosku o przyznanie świadczenia niezbędne jest także przedłożenie zaświadczenia o stanie zdrowia (formularz ZUS OL-9), które wypełnił lekarz wnioskodawcy. W celu weryfikacji danego przypadku musi zostać przeprowadzony także wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz ZUS OL-10). Dokument ten nie będzie jednak konieczny, jeśli niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, składany jest wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego lub wtedy, gdy wnioskodawca prowadzi działalność pozarolniczą. Jeśli to ZUS będzie wypłacał świadczenie, dodatkowo złożyć należy zaświadczenie płatnika składek wystawione na odpowiednim formularzu. Druk ZUS Z-3 będzie odpowiedni, jeśli jesteś pracownikiem, ZUS Z-3b – jeśli wykonujesz działalność pozarolniczą, współpracujesz z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub jesteś duchownym, a druk ZUS Z-3a – jeśli jesteś inną osobą ubezpieczoną.

UWAGA! Zaświadczenie płatnika składek nie będzie jednak potrzebne, jeśli złożone zostało uprzednio, w trakcie ustalania prawa do zasiłku chorobowego, i gdy nie zmieniły się okoliczności wpływające na prawo do świadczenia, ani na jego wysokość.

Świadczenie rehabilitacyjne - terminy

  • Ważne jest to, aby zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z kompletem dokumentów przynajmniej na 42 dni przed zakończeniem pobierania świadczenia chorobowego.
  • ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego od momentu przedłożenia stosownej dokumentacji.
  • ZUS ustala, kto będzie podmiotem wypłacającym świadczenie  (ZUS czy płatnik składek). Płatnik składek ma obowiązek wypłacać świadczenie rehabilitacyjne wnioskodawcy w terminie, w którym wypłaca wynagrodzenie. ZUS natomiast wypłaca zasiłek zgodnie z terminem określonym dokładnie w rozpatrzeniu wniosku ubezpieczonego.
  • Świadczenia rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy.

Kto nie dostanie świadczenia rehabilitacyjnego?

Świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzyma każdy ubezpieczony. Istnieją bowiem pewne okoliczności, które pozbawiają wnioskującego możliwości uzyskania takiego świadczenia. Z dodatku rehabilitacyjnego nie skorzystają osoby, które:

  • są na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym;
  • w czasie pobierania świadczenia wykonują pracę zarobkową;
  • wykorzystują środki ze świadczenia niezgodnie z ich przeznaczeniem;
  • przebywają w areszcie tymczasowym lub odbywają karę pozbawienia wolności;
  • upoważnione są do pobierania renty albo emerytury z tytułu niezdolności do pracy lub zasiłku/świadczenia przedemerytalnego;
  • są uprawione do zasiłku dla bezrobotnych;
  • mogą pobierać rodzicielskie świadczenia uzupełniające;
  • są upoważnione do pobierania dodatku solidarnościowego;
  • mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na podstawie odrębnych przepisów;
  • uprawnione są do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Źródła:

https://www.zus.info.pl/swiadczenie-rehabilitacyjne-kiedy-przysluguje-kto-ma-prawo-jakie-dokumenty-nalezy-zlozyc/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Anna Anna
Anna Anna
2019-06-05 18:23:38

mam 4 schorzenia i nawet specjaliści po wielu latach leczenia i operacjach nie dają mi szans na poprawę- opisali to w wymaganych drukach do renty + opinia psychiatry o obciążeniu somatycznym z uwagi przeciwskazania do zażywania leków p/ bólowych, NLPZ itd. po usunięciu nerki. A lekarka orzeczniczka do mnie cyt: " dopóki może Pani chodzić, sikać i myśleć logicznie to może Pani pracować". Wypadałoby jej życzyć- logicznego myślenia z przewlekłym bólem.

mirelka
mirelka
2019-02-01 19:34:40

jakby nie mogli odrazu wystarwic, tylko wpierw zwolnienie a potem zasilek chorobowy.....

JadwigaZ
JadwigaZ
2018-08-07 15:19:41

lekarz ozekający z ZUSU niby mi stwierdził że moge wracać do pracy, a nie moge stanać na nogę, to ciekawe jak mam stać i orzpakowywać towarY?

Podobne artykuły

Kolejna emisja obligacji BGK zakończona sukcesem

Skąd Bank Gospodarstwa Krajowego bierze pieniądze na finansowanie projektów na rzecz rozwoju polskiej gospodarki? Między innymi z plasowania emisji obligacji! W czwartek 17 października z sukcesem zakończono transakcję o łącznej wartości aż 1,85 miliarda złotych. Środki mają posłużyć finansowaniu kluczowych obszarów działalności banku. 

author
Halszka Gronek
20 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „Premia na szybko” w BNP Paribas

W BNP Paribas wystartowała kolejna szybka promocja, w której Klienci za otworzenie Konta Otwartego na Ciebie i spełnienie bardzo prostych warunków mogą zgarnąć 300 złotych w formie karty podarunkowej do sieci sklepów Biedronka. Promocja trwa do 23 sierpnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
11 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Pszczyna

Interesuje Cię kredyt konsolidacyjny, ale nie wiesz, jakie są propozycje dla mieszkańców Pszczyny? Sprawdź to w poniższym rankingu. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać, to nawet 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
06 czerwca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

SKOK Chmielewskiego opinie

Najpopularniejszymi usługami finansowymi są zwykle produkty bankowe i pozabankowe. Warto pamiętać jednak o trzeciej gałęzi, do której zaliczamy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, czyli tak zwane SKOK-i. Do jednej z takich kas zaliczamy także SKOK Chmielewskiego. W poniższym wypisie postaramy się się przybliżyć ofertę SKOK-u Chmielewskiego. Sprawdź opinie innych Klientów.

author
Aleksandra Gościnna
18 marca 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Inspektorat ZUS w Nakle nad Notecią

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Nakle nad Notecią: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pozbądź się komornika do końca roku

Do końca roku zostało 38 dni. Tyle czasu wystarczy, żeby otrzymać kredyt oddłużeniowy w SKOKu na spłatę komornika.

author
Patryk Byczek
24 listopada 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj