Świadczenie „Za życiem”

Świadczenie „Za życiem”

author
Halszka Gronek
12 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Sytuacja demograficzna Polski z każdym kolejnym rokiem zdaje się wyglądać coraz gorzej. Nic więc dziwnego w tym, że obecny rząd dokłada wszelkich starań, by zachęcić obywateli do powiększania rodziny. Jednym z przejawów prowadzenia takiej polityki prorodzinnej w Polsce jest fakt wypłacania świadczenia „Za życiem”. Sprawdziliśmy, czym jest owa zapomoga i kto może liczyć na jej przyznanie. 

Spis treści:

  1. Świadczenie „Za życiem” – co to jest?
  2. Wysokość świadczenia „Za życiem”
  3. Kto może otrzymać świadczenie "Za życiem"?
  4. Jak otrzymać świadczenie "Za życiem"?
  5. Wzór wniosku świadczenia "Za życiem"
  6. Świadczenie "Za życiem" a wymagane dokumenty
  7. Podstawa prawna świadczenia "Za życiem"
  8. Świadczenie "Za życiem" - podsumowanie
Zwiń spis treści

Świadczenie „Za życiem” – co to jest?

Świadczenie „Ża życiem” to specjalne i jednorazowe świadczenie pieniężne, jakie w obecnym kształcie wypłacane jest w Polsce od 2017 roku. Na przyznanie tej rządowej zapomogi mogą liczyć polskie rodziny, które zdecydują się na doprowadzenie do narodzin dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.

By móc liczyć na przyznanie świadczenia „Za życie”, trzeba jednak posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu płodu lub noworodka stwierdzić może jedynie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Oprócz świadczenia “Za życiem” dostępne są także inne formy wsparcia finansowego. Niektóre z nich pozwalają nawet na zaciągnięcie zobowiązań, takich jak pożyczka na 500 plus.

Wysokość świadczenia „Za życiem”

Zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka – bez względu na osiągany dochód. Warto także dodać, iż owa choroba lub upośledzenie powinny powstać w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Na przyznanie świadczenia nie mogą więc liczyć rodzice niemowlęcia, które zachorowało lub zyskało status inwalidztwa dopiero na skutek późniejszych wydarzeń.

Z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, przyznaje się jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 4000 zł.

Jeśli niepełnosprawność lub upośledzenie dziecka nastąpiło później niż w chwili narodzin, rodzice mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Nie jest to jednak świadczenie jednorazowe, lecz wypłacane regularnie, raz w miesiącu. Pamiętaj, że z tytułu narodzin dziecka przysługuje ci także prawo do zasiłku macierzyńskiego (lub kosiniakowego), a także do zapomogi nazywanej potocznie becikowym.

Kto może otrzymać świadczenie "Za życiem"?

Świadczenie „Za życiem” przysługuje:

  • matce lub ojcu,
  • opiekunowi prawnemu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeśli wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka).

By móc liczyć na przyznanie świadczenia „Za życiem”, trzeba posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężki stan zdrowia płodu. Nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu płodu lub noworodka stwierdzić może jedynie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. 

Jeśli o przyznanie świadczenia „Za życiem” stara się biologiczny rodzic dziecka, warunkiem koniecznym do uzyskania zapomogi jest posiadanie zaświadczenia o pozostawaniu matki noworodka pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do samego porodu.

Jak otrzymać świadczenie "Za życiem"?

Aby otrzymać świadczenie, zainteresowany rodzic lub opiekun musi wypełnić obowiązkowy wniosek, podpisać zawarte w nim oświadczenia i dołączyć wszystkie wymagane dokumenty. Komplet plików i zaświadczeń należy złożyć najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin żywego dziecka. Dokumenty złożone w późniejszym terminie, niezależnie od przyczyny takowego zdarzenia, nie zostaną rozpatrzone przez urzędnika.

W zależności od miejsca zamieszkania, wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć najbliższym ośrodku pomocy społecznej (GOPS/MOPS) lub terenowej jednostce organizacyjnej. Są nią odpowiednio:

  • urząd wiejski – w gminach wiejskich,
  • urząd miejski – w gminach miejsko-wiejskich,
  • urząd miasta – w gminach miejskich.

Warto pamiętać, że każda rodzina chcąca urodzić albo przysposobić nieuleczalnie chore lub upośledzone dziecko ma prawo skorzystać z pomocy Asystenta Rodziny. Urzędnik ten z pewnością pomoże dopełnić wszystkich formalności niezbędnych do otrzymania świadczenia „Za życiem”.

Wzór wniosku świadczenia "Za życiem"

Wzór wniosku o przyznanie świadczenia „Za życiem” został ściśle określony w rządowym Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 roku. Dokument ten wszedł w życie wraz z pierwszym dniem 2017 roku. Jego obecny kształt znaleźć można w Dzienniku Ustaw na rok 2016 pod pozycją 2234.

Wniosek powinien składać się z następujących części:

  • pierwsza dotyczy danych osoby ubiegającej się o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia „Za życiem” – w tej części należy także wskazać dane dziecka lub dzieci, na które ma zostać przyznana zapomoga. Należy uwzględnić imię i nazwisko noworodka, numer PESEL, obywatelstwo, płeć biologiczną oraz datę urodzenia,
  • druga część wniosku dotyczy oświadczeń, jakie pozwolą państwu ustalić prawo do jednorazowego świadczenia „Za życiem”,
  • trzecia dotyczy odpowiedniej rubryki na wpisanie numeru konta bankowego oraz nazwy banku/spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – właśnie na ten rachunek trafią pieniądze przyznanie przez państwo na rzecz chorego dziecka. 

Obowiązujący wzór wniosku bez problemu znaleźć można na stronie internetowej ministerstwa (druki.gofin.pl) i ośrodków pomocy społecznej. Formularz jest też oczywiście dostępny stacjonarnie – w ośrodkach i urzędach zajmujących się świadczeniami socjalnymi.

Świadczenie "Za życiem" a wymagane dokumenty

Najważniejszym dokumentem w przypadku starania się o świadczenie „Za życiem” jest oczywiście prawidłowo wypełniony wniosek o wypłacenie pomocy pieniężnej. Oprócz tego koniecznie należy dołączyć:

  • zaświadczenie lekarskie – które potwierdza rozpoznanie u dziecka ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenie albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
  • zaświadczenie, jakie potwierdzi, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie to powinno zostać wydane przez lekarza lub położną. Wymóg jego posiadania nie obowiązuje w przypadku starania się o świadczenie przez opiekuna prawnego lub opiekuna faktycznego. 

Co istotne, zaświadczenie to może być wystawione wyłącznie przez lekarza, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód w przychodni, z którą NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Podstawa prawna świadczenia "Za życiem"

Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię przyznawania świadczenia „Za życiem”, jest Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”. Dokument ten wszedł w życie wraz z pierwszym dniem 2017 roku. Jego obowiązującą treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw na rok 2016 pod pozycją 1860.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”

Art. 10.

1. Z tytułu urodzenia się żywego dziecka [u którego stwierdza się ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu – przyp. red.] przyznaje się, na to dziecko, jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł.
2. Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.
[…]
4. Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
5. Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
[…]
7. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.
[…]
14. Minister właściwy do spraw rodziny określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku [mowa o Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 roku – przyp. red.], kierując się koniecznością zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania w sprawach o przyznanie jednorazowego świadczenia oraz dokumentacji niezbędnej do sprawnej realizacji zadania, również drogą elektroniczną.

Świadczenie "Za życiem" - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

  • Świadczenie „Ża życiem” to jednorazowe i prorodzinne świadczenie pieniężne, jakie w obecnym kształcie wypłacane jest w Polsce od początku 2017 roku.
  • Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię przyznawania świadczenia „Za życiem”, jest Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”.
  • Na przyznanie tej rządowej zapomogi mogą liczyć polskie rodziny, które zdecydują się na doprowadzenie do narodzin dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.
  • Świadczenie „Za życiem” przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka. Co istotne, owa zapomoga zostanie wypłacona bez względu na osiągany przez świadczeniobiorcę dochód.
  • Jeśli o przyznanie świadczenia „Za życiem” stara się biologiczny rodzic dziecka, warunkiem koniecznym do uzyskania zapomogi jest posiadanie zaświadczenia o pozostawaniu matki noworodka pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do samego porodu.
  • Z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, przyznaje się jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 4000 zł.
  • Nieuleczalna choroba lub upośledzenie dziecka powinny powstać w prenatalnym okresie rozwoju płodu lub w czasie porodu noworodka. Co więcej, stan dziecka musi być stwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarza specjalisty współpracującego z NFZ-em.
  • Aby otrzymać świadczenie, zainteresowany rodzic lub opiekun musi wypełnić obowiązkowy wniosek, podpisać zawarte w nim oświadczenia i dołączyć wszystkie wymagane dokumenty. Komplet plików i zaświadczeń należy złożyć najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin żywego dziecka.
  • Wzór wniosku o przyznanie świadczenia „Za życiem” został ściśle określony w rządowym Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 roku.
  • W zależności od miejsca zamieszkania, wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć najbliższym ośrodku pomocy społecznej (GOPS/MOPS) lub terenowej jednostce organizacyjnej (urząd gminy, urząd miejski lub urząd miasta).

Źródła:

https://www.gov.pl/web/rodzina/program-za-zyciem

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marta Podgórska
Marta Podgórska
2021-05-20 18:15:27

Jeśli rodzic dowiaduje się zbyt późno o takiej zapomodze czy może nadal złożyć wniosek?

xxx
xxx
2020-02-27 20:26:00

A co jeśli po złożeniu wniosku ale przed wypłatą świadczenia dziecko umrze? Zasiłek zostanie wypłacony?

OU
OU
2019-02-19 11:03:39

"w przypadku stwierdzenia u płodu nieuleczalnej choroby" to nie płód tylko Życie Poczęte!!!!

Podobne artykuły

Ile zarabia europoseł?

Zarobki europosłów są takie same dla wszystkich i nie zależą od tego, z jakiego kraju pochodzi dany poseł. Poza pensją główną każdy europoseł może także liczyć na dietę dzienną na życie w Brukseli albo budżet na prowadzenie biura w kraju. Ponad 100 000 zł miesięcznie może także wydać na asystentów.

author
Dominika Byczek
23 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile wynosi mandat za parkowanie na trawniku?

Parkowanie samochodu na trawniku to jedno z częstszych przewinień, których dopuszczają się polscy kierowcy. Na pozostawienie pojazdu w takim miejscu decydujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy w pobliżu nie ma żadnego wolnego miejsca parkingowego. Jaka kara nam za to grozi i ile punktów karnych może przyznać policjant? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
22 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kampania społeczna Santander Bank Polska

#Zaparkuj telefon i jedź to kampania, której celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których kierowcy decydują się na używanie telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu. Bardzo często widzi się, że kierowcy zamiast skupiać się na kontroli auta i drodze, zainteresowani są wyłącznie rozmową, czy pisaniem SMSów. Ta naganna praktyka, dzięki kampanii, ma zostać zażegnana.

author
Patryk Byczek
11 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Częstochowie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Częstochowie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
20 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank w Bolszewie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Bolszewie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Dla aktywnych – edycja VII” w PKO BP

PKO BP wystartował z promocją skierowaną do obecnych Klientów Banku, w której to osoby zaproszone do wzięcia udziału w zamian za spełnienie banalnie prostych warunków promocji mogą zgarnąć voucher o wartości 50 złotych do sklepów Biedronka. Promocja trwa do 17 października 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
07 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj