Świadczenie pielęgnacyjne – najważniejsze informacje

Świadczenie pielęgnacyjne – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
17 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Świadczenie pielęgnacyjne to jedno z najważniejszych świadczeń pieniężnych, o jakie ubiegać się mogą potrzebujący Polacy. Sprawdziliśmy, kto może wnioskować o przyznanie świadczenia oraz jaka jest jego aktualna wysokość. 

Spis treści:

  1. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego
  2. Świadczenie pielęgnacyjne – czym jest?
  3. Świadczenie pielęgnacyjne – kto może uzyskać?
  4. W jakich przypadkach prawo do świadczenia ustaje?
  5. Świadczenie pielęgnacyjne dla rodzin zastępczych
  6. Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?
  7. Świadczenie pielęgnacyjne – wymagane dokumenty
  8. Świadczenie pielęgnacyjne na osobę dorosłą
  9. Świadczenie pielęgnacyjne - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego

Obecnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 2458 zł miesięcznie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada jego waloryzację w przyszłym roku kalendarzowym o przeszło 20% do kwoty 2988 zł miesięcznie. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest waloryzowana każdego roku. Ostateczną kwotę wylicza się na podstawie dotychczasowej kwoty bazowej. Ważnym czynnikiem, jaki wpływa na ostateczną kwotę świadczenia, jest tzw. wskaźnik waloryzacji (procent wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Świadczenie pielęgnacyjne – czym jest?

Świadczenie pielęgnacyjne jest rodzajem specjalnej, państwowej pomocy pieniężnej, o jaką ubiegać się osoby opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Przywilej pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje wszystkim tym, którzy zmuszeni zostali do rezygnowania z zatrudnienia lub z innej pracy zarobkowej w celu podjęcia opieki nad poważnie niepełnosprawnym krewnym. Polskie przepisy określają wiele wymogów, których spełnienie jest koniecznym warunkiem przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. W dalej części artykułu przedstawimy, kto może liczyć na wypłatę świadczenia i jakie są obecne stawki.

Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – do 300 tys. złotych

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Świadczenie pielęgnacyjne – kto może uzyskać?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje konkretnym i prawnie wytyczonym osobom. Są to przede wszystkim ci, którzy sprawują opiekę nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Osoby te muszą udzielać stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy krewnemu w związku ze znacznie ograniczoną możliwością jego samodzielnej egzystencji i potrzebą ciągłego współudziału opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Oczywiście by móc ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, niepełnosprawny krewny musi legitymować się odpowiednim orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  1. matce albo ojcu niepełnosprawnego;
  2. jego faktycznego opiekunowi;
  3. członkowi zastępczej rodziny spokrewnionej (w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej);
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. ciąży obowiązek alimentacyjny.

Osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w przypadku, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub sami legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  2. nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu lub są one małoletnie, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Warto na koniec dodać, iż świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wtedy, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:

  1. nie później niż do ukończenia 18. roku życia;
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

W jakich przypadkach prawo do świadczenia ustaje?

Mimo spełnienia wszystkich niezbędnych do przyznania nam świadczenia warunków, bywa tak, iż państwo odmówi nam wypłacanie świadczenia. W świetle obowiązujących przepisów bowiem świadczenie nie może zostać przyznane, gdy ubiegający się o nie opiekun ma ustalone prawo do:

  1. emerytury;
  2. renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej lub innego świadczenia emerytalno-rentowego;
  3. renty socjalnej;
  4. zasiłku stałego;
  5. nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
  6. zasiłku przedemerytalnego.

Również ci opiekunowie, którzy mają przyznane prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, nie mogą liczyć na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Co więcej, prawo do świadczenia nie przysługuje także w przypadku tych chorych, którzy pozostają w związku małżeńskim, chyba że sam współmałżonek także legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodzin zastępczych

Niestety świadczenie pielęgnacyjne nie może być także przyznane choremu, który umieszczony został umieszczony w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem:

  1. rodziny zastępczej spokrewnionej;
  2. rodzinnego domu dziecka;
  3. specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczym (jeśli chory korzysta w nim z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu).

Jeśli opiekun osoby wymagającej opieki ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury lub do dodatku do zasiłku rodzinnego, również nie przysługuje mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Co więcej, na wypłacenie świadczenia nie mogą liczyć także ci, którzy za granicą uprawnieni zostali do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką nad niepełnosprawnym. Sytuacja ulegnie zmianie, jeśli przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowić będą inaczej.

Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Wszelkie świadczenia i zasiłki rodzinne – a więc także świadczenia pielęgnacyjne – wypłacane są przez ośrodki pomocy społecznej lub odpowiednie urzędy. By złożyć wniosek przyznanie świadczenia, należy udać się do właściwego, najbliższego względem miejsca zamieszkania, miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej. Niekiedy jednak punkty obsługi świadczeń rodzinnych znajdują się w urzędach gminnych lub miejskich. Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się na czas nieokreślony. Sytuacja ta ulega zmianie, jeśli orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane nas czas określony. W tym drugim wypadku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się więc do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Może Cię również zainteresować – ile wynosi i komu przysługuje:

Świadczenie pielęgnacyjne – wymagane dokumenty

By otrzymać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, spełnić należy kilka ustawowo wskazanych wytycznych. Uprawniony interesant powinien zwrócić się do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej, przedstawiając pracownikom komplet niezbędnych dokumentów. W celu otrzymania świadczenia w danym ośrodku pomocy społecznej należy przedłożyć następujące dokumenty:

  1. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego;
  2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy, który potwierdza wiek osoby niepełnosprawnej (w przypadku, gdy osobą wymagającą opieki jest osoba niepełnoletnia);
  3. uwierzytelnioną przez pracownika Wydziału Świadczeń Społecznych, notariusza lub inną kompetentną instytucję kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość (w przypadku, gdy osobą wymagającą opieki jest osoba dorosła);
  4. orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  5. zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę (jeżeli niepełnosprawny w niej przebywa), wraz z informacją o liczbie dni tygodnia, w których potrzebujący korzysta z całodobowej opieki.

Warto także dodać, że jeśli wnioskodawca będzie ubiegał się o zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalno-rentowego, powinien dostarczyć wraz z wnioskiem oryginały dokumentów, które potwierdzają okresy składkowe. Chodzi m.in. o świadectwa pracy, karty zasiłkowe i świadectwa ukończenia szkoły.

Świadczenie pielęgnacyjne na osobę dorosłą

Polskie prawo zakłada, iż warunkiem otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego jest to, by niepełnosprawność osoby potrzebującej pomocy opiekuna powstała przed ukończeniem 18. roku życia, lub przed ukończeniem 25. roku życia – jeśli dana osoba uczy się w szkole lub studiuje. Trybunał Konstytucyjny wyroku z 2014 r. stwierdził, że uzależnienie prawa do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z Konstytucją. Niestety, wyrok ten do dziś dzień pozostał niewykonany. Co to oznacza? Niestety tyle, że jeśli niepełnosprawność powstanie kilka miesięcy po ukończeniu przez daną osobę pełnoletności, jej opiekun nie otrzyma prawa do świadczenia rodzinnego. W przypadku młodzieży studiującej limit podwyższony jest do 25. roku życia.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wtedy, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do dnia ukończenia przez nią 18. roku życia. W przypadku pobierania nauki w szkole lub na uczelni wyższej – nie później niż do chwili ukończenia 25. roku życia. Jeśli więc dziecko osiągnęło niepełnosprawność przed dniem swych dwudziestych piątych urodzin, świadczenie pielęgnacyjne zostanie wypłacone.

Niestety, tylko jeden z rodziców uprawniony jest do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko.

Świadczenie pielęgnacyjne - najważniejsze informacje

  1. Świadczenie pielęgnacyjne jest rodzajem specjalnej, państwowej pomocy pieniężnej, o jaką ubiegać się osoby opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny.
  2. Świadczenie przysługuje osobom, które muszą udzielać stałej lub długotrwałej opieki krewnemu. Przyczyną do powstania takiego obowiązku jest znacząco ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji chorego. Co więcej, chory powinien wykazywać potrzebę ciągłego współudziału opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  3. By móc ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, niepełnosprawny krewny musi legitymować się odpowiednim orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje matce albo ojcu niepełnosprawnego. Co więcej, wypłaca się je faktycznemu opiekunowi chorego, członkowi zastępczej rodziny spokrewnionej lub innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny.
  5. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wtedy, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do dnia ukończenia przez nią 18. roku życia. W przypadku pobierania nauki w szkole lub na uczelni wyższej – nie później niż do chwili ukończenia 25. roku życia.
  6. Opiekunowie, którzy mają przyznane prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, nie mogą liczyć na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.
  7. Obecnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 2458 zł. 
  8. By złożyć wniosek o przyznanie świadczenia, należy udać się do najbliższego względem miejsca zamieszkania ośrodka pomocy społecznej.
  9. Świadczenie pielęgnacyjne zwykle przyznaje się na czas nieokreślony. Sytuacja ulega zmianie, gdy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane nas czas określony.
  10. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Źródła:

https://mops.com.pl/

https://www.gov.pl/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

anonim dwa
anonim dwa
2019-11-12 12:47:16

// do ANINIM czy składałas juz wniosek? Mam zamiar własnie i juz wiem ze bedzie odmowna odpowiedz .Poszła Twoja odmowa juz dalej ? Masz jakąs decyzje od SKO?Pozdrawiam Grazyna

Podobne artykuły

Promocja: „Promocja sierpniowa Konta 360°” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której w zamian za założenie konta i spełnienie prostych warunków Klienci mogą zgarnąć 250 złotych w formie nagród. Promocja trwa do 10 września 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Oszustwo na Vinted

Coraz więcej osób korzysta z internetowych platform zakupowych w poszukiwaniu wyjątkowych okazji. Jednym z popularnych serwisów, który umożliwia łatwą wymianę ubrań i akcesoriów jest Vinted. Wraz ze wzrostem popularności tego typu platform rośnie także ryzyko wystąpienia oszustw czy nieuczciwych działań, które mogą prowadzić do utraty naszych pieniędzy. Sprawdźmy na czym polega oszustwo na Vinted, a także jak odzyskać pieniądze w przypadku ewentualnego przestępstwa online. Przyjrzymy się również sposobom, które pomogą uniknąć przykrych sytuacji.

author
Julia Wierciło
29 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wakacyjna kampania Konta dla Młodych

Wystartowała wakacyjna kampania PKO BP promująca Konto dla Młodych. Akcja dotyczy założenia rachunku bankowego, za które otrzymać można dmuchanego flaminga lub dmuchaną sofę. Bohaterem reklam jest młody, znany aktor Maciej Musiał.

author
Patryk Byczek
05 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aplikacja T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe zaprezentował dzisiaj nową wersję aplikacji mobilnej. Aplikacja dostępna jest na systemy: iOS, Android oraz Windows Phone.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Skoczowie

Alior Bank posiada jedną placówkę partnerską w Skoczowie. Mieści się ona niemalże w samym centrum miasta. Sprawdź dane adresowe placówki.

author
Aleksandra Gościnna
08 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Chwilówki Stargard

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź i porównaj oferty pożyczek chwilówek w poniższym rankingu. Maksymalna kwota pożyczki wynosić może nawet 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
14 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj