System Informacji Finansowej (SInF) – co to?

System Informacji Finansowej (SInF) – co to?

author
07 grudnia 2020

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono już projekt ustawy wprowadzającej System Informacji Finansowej. W systemie tym mają być zebrane dane na temat wszystkich rachunków bankowych należących zarówno do obywateli, jak i do przedsiębiorców. Za nieprzekazanie danych do systemu będą groziły srogie kary finansowe – nawet 1,5 mln zł.

System Informacji Finansowej (w skrócie SInF) będzie ogólnopolskim rejestrem:

– kont bankowych,
– rachunków maklerskich,
– rachunków płatniczych,
– skrzynek depozytowych.

Utworzenie takiego systemu wymusza na nas prawo unijne, a dokładniej przepisy w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Obecnie “brak jest jednolitego rozwiązania, umożliwiającego szybki i łatwy dostęp do pełnych i wiarygodnych informacji o miejscu przechowywania środków pieniężnych i innych, płynnych aktywów, zwłaszcza takich, które mogą mieć związek z przestępstwem”.

System Informacji Finansowej – kto musi przekazać dane?

Wbrew informacjom, które rozpowszechniane są na różnych forach internetowych, to wcale nie my sami będziemy decydować o tym, czy przekażemy dane na temat naszych rachunków do Systemu Informacji Finansowej. Decyzję podejmie podmiot, który jest właścicielem naszego rachunku, czyli z reguły bank, w którym mamy założone konto.

Przekazywanie danych o rachunkach będzie bowiem dla wszystkich banków i innych podmiotów finansowych obowiązkiem – w przypadku niedopełnienia tego obowiązku groziły będą kary finansowe liczone w milionach złotych.


Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 


Kredyt online – wypłata nawet w 1 dzień

 


Pożyczki bez BIK – także z komornikiem

System Informacji Finansowej – kto będzie miał dostęp do danych?

Dostęp do danych na temat prywatnych kont obywateli i przedsiębiorców uzyskają służby. W szczególności:

– prokuratura,
– policja,
– sądy,
– CBA,
– ABW,
– AW,
– SKW,
– GIIF,
– KAS,
– Straż Graniczna.

System Informacji Finansowej – dla bezpieczeństwa, nie inwigilacji

Rząd zapewnia, że System Informacji Finansowej wprowadzony będzie tylko po to, by zapewnić większe bezpieczeństwo nam i naszym finansom. W zamyśle taki system ma przeciwdziałać praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jest również szansa na to, że SInF zahamuje poważne przestępstwa finansowe, ponieważ wszystkie konta będą mogły być odtąd nadzorowane przez służby.

System ma umożliwić “sprawne zlokalizowanie rachunku lub innego produktu, służącego gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych, należącego do danej osoby lub podmiotu, bez możliwości uzyskania informacji o znajdujących się na nim aktywach czy dokonywanych w oparciu o niego transakcjach”.

Kary za ukrywanie informacji – SInF

W projekcie możemy przeczytać także o karach za nieprzekazywanie informacji do systemu SInF oraz za udostępnianie danych z niego osobom niepowołanym.

Za nieprzekazywanie danych na temat rachunków bankowych firmom finansowym i bankom groziła będzie kara do 1,5 mln zł grzywny. Kara ta będzie nakładana przez Krajową Administrację Skarbową oraz przez naczelników urzędów celno-skarbowych.

Zagrożeni ukaraniem będą również urzędnicy, którzy dopuszczą się bezprawnego wykorzystania informacji wskazanych w systemie SInF (np.: doprowadzą do wycieku danych). Za taki czyn groziła im będzie kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

niekumaty
niekumaty
2020-12-07 22:35:07

jakiego terroryzmu sie pytam oszuści najwięksi czy u nas jest zamach za zamachem a zapomnialem ze Partia rządząca zaczyna terroryzować społeczeństwo własny naród który nie daj Bóg odwroci sie na pięcie i poprostu wyjedzie po podwójnym opodatkowaniu nikt normaLNY W DOMU pis wariatów nie wytrzyma państwo Polska zostanie rozebrane jak to było w historii tylko że teraz rozbioru dokonuje PIS i Solidarna Polska

Podobne artykuły

Narodziny dziecka zgłosimy przez Internet
Wpisy
author
25 kwietnia 2017

Narodziny dziecka zgłosimy przez Internet

Nowa marka odzieżowa w Polsce
Aktualności
author
20 lutego 2018

Nowa marka odzieżowa w Polsce

Osoby zamożne bez 500+?
Bez kategorii
author
22 kwietnia 2020

Osoby zamożne bez 500+?

BOŚ Bank udzielił ekologicznego kredytu Laude Smart
Bez kategorii
author
07 września 2019

BOŚ Bank udzielił ekologicznego kredytu Laude Smart

Kredyt hipoteczny w Deutsche Banku
Wpisy
author
12 stycznia 2015

Kredyt hipoteczny w Deutsche Banku

PKO PB wyróżniony w konkursie Architekci Innowacji
Aktualności
author
27 października 2018

PKO PB wyróżniony w konkursie Architekci Innowacji