Szlachetna Paczka – jak można wziąć udział?
Szlachetna Paczka rozpala serca Polaków każdego roku. To dzięki niej, wiele rodzin otrzymuje pomoc, na którą od dawna czeka, a dzieci z ubogich domów cieszą się z wymarzonych prezentów. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest inicjatywa i jak można włączyć się w szlachetną ideę pomagania innym.
Czym jest Szlachetna Paczka?
To projekt społeczny, który angażuje Polaków bez względu na ich wiek czy zamożność. Co roku łączy aktorów, celebrytów, prawników, lekarzy i przedstawicieli innych zawodów. Dzięki Szlachetnej Paczce, pomóc drugiemu człowiekowi może każdy z nas.
Inicjatywa jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzy pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze są odpowiedzialni za szukanie rodzin, które naprawdę potrzebują wsparcia, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc.
Wolontariat zaczyna się czterostopniową rekrutacją. kolejnym etapem są szkolenia. SuperW – wysłannik Szlachetnej Paczki poznaje życie rodzin, które dotknęła bieda lub inna tragedia.
Darczyńcą może zostać każdy, kto tylko poczuje w sobie chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Komu pomaga Paczka?
Autorzy akcji zaznaczają, że nie pomagają biedzie roszczeniowej. Pomoc organizowana jest przede wszytskim dla tych ludzi, których dotknął los. Mimo przeciwności, chcą jednak walczyć o swoją przyszłość, a Szlachetna Paczka ma im to ułatwić.
Wolontariusze zwracają szczególną uwagę na:
- historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji
- dochód przypadający na jednego członka rodziny
- postawę – czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuację
- przynależność do jednej z kategorii, które określają sytuację rodziny
Paczki Specjalne
W akcji poza główną paczką, którą przygotowują darczyńcy, organizowane są również inne tzw. paczki specjalne.
- Paczka Seniorów – dedykowana jest osobom starszym i ubogim, inicjatorzy akcji starają się znaleźć im towarzystwo i wprowadzić pogodną atmosferę na co dzień
- Paczka Prawników – niektórzy, biedni ludzie nie potrafią wyjść ze swoich problemów, bo nie posiadają odpowiedniej wiedzy prawnej. Organizatorzy Szlachetnej Paczki starają się kontaktować prawników z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują.
- Paczka Lekarzy – problemy zdrowotne są kolejnym aspektem, który często trudno jest ominąć. Wszyscy lekarze, którzy chcą pomagać innym za uśmiech wdzięczności, mogą odnaleźć swoje powołanie właśnie w tej paczce.
- Paczka Biznesu – to pomysł, który ma uczyć jak zarabiać więcej. Dzięki specjalnym i nowatorskim modelom kształcenia postaw probiznesowych i gospodarności, organizatorzy uczyą ludzi jak żyć, by sobie radzić w życiu.
Jak pomóc Szlachetnej Paczce?
- Pierwszym etapem jest wybór rodziny. W tym roku baza osób potrzebujących wystartowała już 17 listopada. Wystarczy wejść na szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny i dokonać wyboru.
- Po zapoznaniu się opisem, bardzo ważna jest świadomość tego, czy rzeczywiście jestem w stanie pomóc i spełnić wszystkie 3 podstawowe potrzeby rodziny. Na tym etapie warto zaprosić do pomocy w organizacji paczki przyjaciół i rodzinę.
- Kolejny krok, to kontakt z wolontariuszem, który opiekuje się daną rodziną. SuperW powinien odpowiedzieć na pytania i wątpliwości po wybraniu konkretnej rodziny.
- W czasie finału (8 i 9 grudnia 2018 roku) wystarczy dostarczyć paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu. Później, wolontariusze dostarczą prezenty rodzinie.
Wszystkie osoby, które chcą pomóc, mogą zaangażować się między innymi poprzez:
- wpłatę na Paczkę – jednorazową lub regularną
- ufundowanie indeksu dla dziecka w Akademii Przyszłości
- zbiórkę na Facebooku z okazji urodzin – wystarczy zachęcić znajomych do wspólnego wsparcia szlachetnego celu poprzez zbiórkę lub po prostu przekazać datek
- w przypadku organizacji ślubu, podzielić się swoim szczęściem i zorganizowwać zbiórkę pieniężną na rzecz Szlachetnej Paczki
- co roku, podczas rozliczenia podatkowego wskazać Stowarzyszenie WIOSNA, organizatora m.in. Szlachetne Paczki, jako organizację pożytku publicznego, której przekażesz 1% należnego podatku
Szlachetna Paczka jest organizowana już od 17 lat.
Dodaj komentarz