Umorzenie długu

autor wpisu
Julia Wierciło
29 czerwca 2023

Możliwość umorzenia długu jest uzależniona od rodzaju zadłużenia, ale także od indywidualnej sytuacji dłużnika. Mimo prostej definicji, umorzenie długu może nie być jednoznaczne, a także przyjmuje ono różne formy w zależności od konkretnego przypadku. Czym dokładnie jest umorzenie długu? Sprawdźmy kiedy jest ono możliwe i jaki dług może zostać umorzony.

Spis treści:

 1. Umorzenie długu - co to jest?
 2. Przedawnienie a umorzenie długu
 3. Jaki dług może zostać umorzony?
 4. Umorzenie długu - kiedy jest możliwe?
 5. Wniosek o umorzenie długu
 6. Umorzenie długu po śmierci osoby zadłużonej
 7. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Umorzenie długu - co to jest?

Umorzenie długu jest po prostu anulowaniem zobowiązania. To porozumienie, które zawierane jest pomiędzy osobą zadłużoną i wierzycielem. Jego najważniejszym ustaleniem jest zaniechanie dalszych roszczeń wobec dłużnika. Umorzenie długu występuje najczęściej na wniosek osoby zadłużonej. Decyzja w tej sprawie należy do wierzyciela, który podejmuje ją w oparciu o odpowiednią argumentację. Fundacje pomagające wyjść z długów mogą udzielić darmowej porady, a także pomóc w sporządzeniu odpowiedniego dokumentu.

Umorzenie długu to anulowanie zobowiązania.

W wyniku umorzenia długu następuje zakończenie postępowania egzekucyjnego. Po tych działaniach ponowne domaganie się spłaty długu nie będzie możliwe. Jeśli chcemy mieć pewność, że umorzenie doszło do skutku, musimy posiadać dokument zawierający ustalenia wraz z podpisami obu stron – wierzyciela i dłużnika. Dzięki temu umorzenie długu jest prawnie potwierdzone. Jeżeli jednak wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie możemy rozważyć opcję kredytu oddłużeniowego.

Przedawnienie a umorzenie długu

Umorzenie długu i jego przedawnienie to zupełnie dwa różne pojęcia. Umorzenie nie jest ograniczone czasowo. To rodzaj porozumienia, o które może zawnioskować dłużnik. Osoba zadłużona może złożyć wniosek w dowolnym czasie trwania postępowania egzekucyjnego. W wypadku kłopotów ze spłatą możemy sprawdzić jak wyjść z długów.

Przedawnienie natomiast jest regulowane przez Kodeks cywilny. Dochodzi do niego od 1 do 6 lat od momentu stwierdzenia obowiązku zapłaty. O przedawnieniu długu mówimy wtedy, kiedy w określonym czasie wierzyciel nie prowadzi działań, które mają prowadzić do egzekwowania należności. Są to:

 • kierowanie wezwań do zapłaty,
 • podjęcie postępowania windykacyjnego,
 • przekazanie sprawy do komornika.

Jaki dług może zostać umorzony?

Umorzenie długu może nastąpić w przypadku każdego zadłużenia. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji dłużnika. Mimo tego niektóre formy zobowiązań mają większą szansę na pozytywne rozwiązanie czyli umorzenie.

Jaki dług może być umorzony?

 • opłata z Urzędu Skarbowego,
 • opłata za czynsz (należy udowodnić trudną sytuację),
 • dług bankowy,
 • niespłacony limit karty,
 • opłata bankowa naliczona karnie (jeśli jest związana z prowadzeniem konta),
 • podatek,
 • dług alimentacyjny.

Dług alimentacyjny może doprowadzić nawet do interwencji komornika. Jeśli jednak znajdujemy się w trudnej sytuacji i nie możemy pozwolić sobie na opłaty związane z zadłużeniem, możliwe jest umorzenie długu. W tym wypadku środki zostaną wypłacone z funduszu alimentacyjnego. W tym wypadku zaciągnięcie innej formy zobowiązania może okazać się niemożliwe. W tym wypadku możemy rozważyć możliwość kredytu dla zadłużonych.

Umorzenie długu - kiedy jest możliwe?

Umorzenie zadłużenia nie jest wymogiem, a wyłącznie dobrą wolą wierzyciela. Jeżeli posiadamy dokumenty potwierdzające niewypłacalność należy bezsprzecznie dołączyć je do wniosku o umorzenie długu. Sprawdźmy jakie dodatkowe dokumenty mogą być przydatne.

Co załączyć do wniosku o umorzenie długu?

 • stwierdzenie niewypłacalności,
 • dokument potwierdzający eksmisję,
 • wypowiedzenie z miejsca pracy,
 • dokumenty potwierdzające przyznanie zasiłku.

Należy pamiętać, że w przypadku umorzenia długu warto podjąć negocjacje z wierzycielem. Aby umorzyć dług muszą zostać spełnione konkretne warunki. Te szczególne sytuacje umożliwią uzyskanie pozytywne rozwiązania w sprawie umorzenia naszego zadłużenia. Są to:

 • wysokość zadłużenia z naliczonymi odsetkami nie jest duża – w tym wypadku koszty sądowe mogą okazać się większe niż dług. Sprawia to, że dochodzenie zapłaty zadłużenia nie będzie opłacalne,
 • osoba zadłużona udowodni, że znajduje się w trudnej sytuacji – ponadto musi potwierdzić, że w najbliższym czasie nie ulegnie ona poprawie. Przykładem może być długotrwała choroba czy wypadek, przez który dłużnik nie będzie mógł spłacić przeterminowanego zobowiązania.

Wniosek o umorzenie długu

Wniosek o umorzenie długu musi być zawarty w formie pisemnej. Należy pamiętać, że nie istnieje jeden prawidłowy wzór dokumentu. Możemy sporządzić go samodzielnie. Sprawdźmy co musi znaleźć się we wniosku o umorzenie długu.

Wniosek o umorzenie długu musi zawierać:

 • dane dłużnika,
 • dane wierzyciela,
 • numer lub oznaczenie zadłużenia (może być to numer umowy),
 • prośba o umorzenie długu,
 • uzasadnienie prośby,
 • potrzebne załączniki.

Umorzenie długu może nastąpić w całości lub w określonej części całej kwoty. Zgoda w sprawie umorzenia, którą wyrazi wierzyciel może być korzystna także dla niego. W niektórych sytuacjach koszty sądowe mogą okazać się się wyższe niż suma zadłużenia. W takim wypadku dochodzenie zapłaty okazuje się nieopłacalne. Jeżeli mimo zadłużenia występuje konieczność pozyskania dodatkowych środków możemy sprawdzić pożyczki z komornikiem.

Umorzenie długu po śmierci osoby zadłużonej

Śmierć osoby zadłużonej nie jest równoznaczna z umorzeniem długu. W wielu przypadkach dochodzi do przejęcia zadłużenia przez rodzinę zmarłego dłużnika. Wierzyciel weryfikuje czy rodzina nie przejęła długu wraz ze spadkiem. W tym wypadku nakaz spłaty zobowiązania może się uprawomocnić. W odpowiedzi na działania wierzyciela należy złożyć wniosek o umorzenie długu. Koniecznością jest odpowiednia argumentacja, a także udowodnienie braku możliwości bądź chęci odpowiadania za zadłużenie osoby zmarłej.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Tak, istnieją okoliczności, w których istnieje możliwość umorzenia długu.

Dług może zostać umorzony poprzez negocjacje z wierzycielem, zawarcie porozumienia w sprawie spłaty długu, skorzystanie z programu umorzenia długu lub ogłoszenie upadłości.

Długi mogą być umorzone przez wierzyciela, jeżeli zgodzi się na to w drodze negocjacji lub zgodnie z przepisami dotyczącymi programów umorzenia długu. W niektórych przypadkach, osoby fizyczne lub przedsiębiorcy mogą skorzystać z procedury upadłościowej, która może prowadzić do umorzenia długów.

Umorzony dług może zostać całkowicie lub częściowo zredukowany lub skasowany, co oznacza, że dłużnik nie jest już zobowiązany do jego spłaty. Jednak proces umorzenia długu może różnić się w zależności od konkretnych okoliczności i przepisów prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP – rekordowe spadki na giełdzie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 grudnia 2019

PKO BP – rekordowe spadki na giełdzie

Co Polacy wiedzą o smogu?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
23 stycznia 2019

Co Polacy wiedzą o smogu?

ING Bank Śląski w Przemyślu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
14 lipca 2019

ING Bank Śląski w Przemyślu

Ekologiczne akcesoria od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 sierpnia 2019

Ekologiczne akcesoria od ING Banku Śląskiego

Znaczki pocztowe przez internet
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 października 2020

Znaczki pocztowe przez internet

PKO BP w Gostycynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Gostycynie

Porównaj