Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

author
Julia Wierciło
20 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zaległe płatności, które stały się zadłużeniem są przyczyną postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że wierzyciel z pomocą komornika będzie dochodził zwrotu pożyczonych dłużnikowi środków. Mimo tego, niektóre sytuacje dopuszczają zmianę standardowej procedury. W określonych przypadkach możliwość umorzenia postępowania egzekucyjnego jest prawdopodobna. Sprawdźmy czym dokładnie jest umorzenie postępowania egzekucyjnego, a także kiedy jest ono możliwe.

Spis treści:

  1. Czym jest umorzenie postępowania egzekucyjnego?
  2. Umorzenie a windykator
  3. Kiedy umorzenie postępowania egzekucyjnego jest możliwe?
  4. Umorzenie postępowania egzekucyjnego - wniosek
  5. Ile kosztuje umorzenie postępowania egzekucyjnego?
  6. Śmierć dłużnika a umorzenie postępowania egzekucyjnego
Zwiń spis treści

Czym jest umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Umorzenie postępowania egzekucyjnego polega na jego zakończeniu, jednak następuje ono bez spłacenia wierzyciela przez dłużnika.

Zobowiązanie nie zostaje spłacone, ale postępowanie uznaje się za zakończone. Oznacza to, że komornik nie może dłużej prowadzić postępowania i egzekwować zwrotu środków, które powinny zostać zwrócone wierzycielowi.

Umorzenie może dotyczyć:

  • całego zobowiązania,
  • części zobowiązania.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie jest umorzeniem długu.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego jest zaprzestaniem korzystania z pomocy komornika. Nie oznacza to jednak, że wierzyciel ma obowiązek rezygnacji z domagania się spłaty zaległych środków od osoby zadłużonej. Na tym etapie warto sprawdzić czy dług u komornika może się przedawnić.

Umorzenie a windykator

Po umorzeniu postępowania egzekucyjnego, wierzyciel może w dalszym ciągu dochodzić spłaty długu. Mimo tego, że nie korzysta już z pomocy funkcjonariusza publicznego, jakim jest komornik, może on zgłosić się do windykatora. Uprawnienia pracowników firm windykacyjnych są ograniczone, jednak nie oznacza to, że ich działania są mało skuteczne. Zajmują się oni nie tylko pomocą w odzyskaniu środków wierzyciela, ale mogą również odkupić od niego istniejący dług. To działanie pozwala na sprzedaż zadłużenia za część całej wartości długu. Może być korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ w przypadku małej szansy na odzyskanie środków, otrzyma on chociaż pewną część swoich pieniędzy.

Kiedy umorzenie postępowania egzekucyjnego jest możliwe?

Obowiązujące prawo reguluje przypadki, w których umorzenie postępowania egzekucyjnego jest możliwe. Są to najczęściej sytuacje, w których spłata zaciągniętych przez dłużnika środków jest nieosiągalna. Sprawdźmy jakie przyczyny umorzeń pozwalają na zakończenie postępowania egzekucyjnego.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego jest możliwe jeśli:

 

  • osoba zadłużona złoży wniosek – takie działanie jest osiągalne wyłącznie w momencie dostrzeżenia przez dłużnika nieprawidłowości prawnych. Muszą dotyczyć one wykonywanej obecnie egzekucji komorniczej. Przykładem sytuacji, w której osoba zadłużona może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego jest wszczęcie egzekucji bez tytułu wykonawczego. Co więcej taki wiosek ma szansę na pozytywne rozpatrzenie,
  • wierzyciel złoży wniosek – w momencie zawarcia porozumienia pomiędzy osobą zadłużoną a wierzycielem, może on złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jeśli jednak dłużnik zaprzestanie współpracy z wierzycielem, ma on prawo do wznowienia postępowania egzekucyjnego,
  • spłata jest niemożliwa – w sytuacji, która nie pozwala dłużnikowi na spłatę zobowiązania, postępowanie egzekucyjne może zostać umorzone. Przykładem takich okoliczności może być trudna sytuacja materialna dłużnika.

Warto pamiętać, że w każdym przypadku zadłużenia może nastąpić umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jeśli jest ono spowodowane różnego rodzaju kredytami lub np. pożyczkami bez BIK, takie rozwiązanie jest osiągalne. Jednak warunkiem umorzenia są wyłącznie wyżej wymienione sytuacje.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego - wniosek

Oprócz spełnienia warunku w postaci wystąpienia konkretnych sytuacji, umorzenie postępowania egzekucyjnego jest możliwe wyłącznie poprzez sporządzenie odpowiedniego wniosku. Jeżeli pismo zostanie napisane w nieodpowiedni sposób lub okaże się, że nie zawiera wszystkich koniecznych informacji, wniosek może zostać odrzucony. Sprawdźmy co powinno zawierać pismo o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego powinien zawierać:

 

  • dane dłużnika,
  • dane wierzyciela,
  • sygnatura sprawy,
  • data oraz miejsce sporządzenia pisma,
  • podpis dłużnika,
  • odpowiednie uzasadnienie składanego wniosku,
  • załączniki np. dokumenty potwierdzające ugodę lub trudną sytuację materialną osoby zadłużonej.

Należy pamiętać, że podczas postępowania komornik, w ramach egzekwowania środków ma prawo zająć niektóre z naszych ruchomości. W tym wypadku warto wiedzieć także o tym, że może on dokonać przeszukania osoby zadłużonej.

Ile kosztuje umorzenie postępowania egzekucyjnego?

W zależności od konkretnej sytuacji, koszt umorzenia postępowania egzekucyjnego może zostać poniesiony przez wierzyciela lub przez osobę zadłużoną.

Wierzyciel będzie musiał uiścić stosowną opłatę jeżeli:

 

  • złoży wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego – koszt wynosi 5% od kwoty pozostałej do spłaty przez dłużnika,
  • wniosek był złożony przed datą poinformowania osoby zadłużonej o fakcie wszczęcia postępowania – koszt wynosi 100 zł,
  • umorzenie nastąpiło z powodu prawnego – koszt wynosi 150 zł.

W sytuacji polubownego zakończenia całej sprawy czyli spłaty należności przez dłużnika lub w momencie ugody, koszty umorzenia postępowania sądowego ponosi dłużnik. Zazwyczaj opłata wynosi 5% kwoty pozostałej do uregulowania. Jeśli jednak umorzenie nie nastąpi, dłużnik musi ponieść koszt działań komorniczych w wysokości 10%.

Śmierć dłużnika a umorzenie postępowania egzekucyjnego

W sytuacji śmierci osoby zadłużonej, umorzenie postępowania egzekucyjnego nie następuje automatycznie. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę dłużnika. Jeśli jednak odrzucenie nie nastąpi, spadkobierca przejmuje spadek wraz z długiem zmarłego. Sytuacja wygląda podobnie przy akceptacji spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Różnica polega na tym, że przekazany spadkobiercy dług nie może przekroczyć wartości otrzymanego spadku.

Źródła:

Dz.U.2022.0.479 t.j. – Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co to jest wirtualny policjant

W ubiegłym roku właściciele samochodów, którzy zapomnieli o OC zapłacili 44 miliony złotych kary. Chociaż posiadanie OC wydaje się oczywistością, to około 250 tysięcy kierowców nadal jeździ bez polisy. Ściganiem takich osób zajmuje się wirtualny policjant.

author
Aneta Jankowska
03 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Grupa KDPW doceniła ING Bank Śląski

ING Bank Śląski został doceniony przez Grupę KDPW. Nagrodę przyznano za szczególne wieloletnie zaangażowanie banku w różne projekty rozwojowe.

author
Dominika Byczek
16 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Czwarty Zintegrowany Raport Roczny od ING Banku Śląskiego

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski postanowił zawrzeć informacje odnośnie swojej zeszłorocznej działalności. Czwarty już Zintegrowany Raport Roczny zawiera zarówno dane z działu finansowego, jak i pozafinansowej działalności spółki. Jakie informacje znalazły się w dokumencie?

author
Alicja Hirsekorn
05 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP w Jarocinie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Jarocinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole w Busku-Zdroju

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Busku-Zdroju – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Końskich

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Końskich.

author
Dominika Byczek
05 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj