Dług przedawniony u komornika

Dług przedawniony u komornika

author
Julia Wierciło
19 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Niespłacanie zaciągniętych zobowiązań na czas może skutkować przykrymi konsekwencjami. Jedną z nich jest zgłoszenie wniosku egzekucyjnego przez wierzyciela do odpowiedniej instytucji. W niektórych sytuacjach dług ulega przedawnieniu, ale czy oznacza to, że zaległa należność nie będzie egzekwowana? Sprawdźmy czy w takiej sytuacji komornik może podjąć postępowanie i starać się o zwrot środków, z którymi zalega dłużnik.

Spis treści:

 1. Przedawnienie długu - co to jest?
 2. Czy przedawnienie długu u komornika jest możliwe?
 3. Podstawa prawna
 4. Sprawdzenie długu u komornika
 5. Jak umorzyć dług u komornika?
 6. Rozłożenie długu u komornika na raty
Zwiń spis treści

Przedawnienie długu - co to jest?

Przedawnienie długu to konstrukcja prawna. Dzięki niej osoba zadłużona może uchylić się od zwrotu środków. Jednak aby przedawnienie długu było możliwe, musi upłynąć określony w przepisach termin. Mimo tego przedawnienie nie oznacza trwałego usunięcia zadłużenia. Jest tylko wyłączeniem możliwości ubiegania się o zwrot ze strony wierzyciela. Jeśli umieścił on dane osoby zadłużonej w bazie, takiej jak na przykład rejestr dłużników BIG InfoMonitor, osoba ta może mieć poważne kłopoty na wielu płaszczyznach. Są to między innymi:

 • otrzymanie pożyczki, np. pożyczka online,
 • otrzymanie kredytu,
 • zawarcie kontraktu biznesowego,
 • zawarcie umowy na usługi telekomunikacyjne czy internet,
 • zakupy na raty,
 • skorzystanie z innych usług czy produktów, przy których sprawdzane są rejestry dłużników.

W takiej sytuacji osoba zadłużona może skorzystać z finansowania jakim jest pożyczka bez BIK. Takie rozwiązanie może okazać się jedyną dostępną dla dłużnika opcją pozyskania dodatkowych środków. Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że przedawnienie następuje po 6 latach. Bieg przedawnienia może zostać przerwany, a konkretne przypadki takich sytuacji reguluje Kodeks cywilny.

Czy przedawnienie długu u komornika jest możliwe?

Nie, w praktyce dług u komornika nie może się przedawnić.

Jeżeli sprawa została przekazana na drogę postępowania egzekucyjnego, komornik od razu rozpoczyna swoje działania. Funkcjonariusz ma nawet prawo do przeszukania dłużnika. W przypadku sytuacji, w której komornik nie może wyegzekwować od dłużnika spłaty długu, zostanie on umorzony. Jednak przed umorzeniem postępowania, sprawa ta trafi do komornika ponownie. W praktyce oznacza to, że bieg przedawnienia został przerwany, a dług nie został umorzony.

Podstawa prawna

Art.  123.  [Przerwanie biegu terminu przedawnienia] – Kodeks cywilny
§  1.

Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

Sprawdzenie długu u komornika

Aby spłata zadłużenia była możliwa, w pierwszej kolejności należy zweryfikować kwotę, którą musimy uregulować. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wysokości długu. Jest to między innymi weryfikacja baz dłużników. W przypadku bazy BIK czy KRD należy pobrać raport dotyczący naszych zobowiązań. Aby otrzymać zestawienie musimy uiścić odpowiednią opłatę. Mimo danych informujących nas o wysokości zadłużeń, w bazach dłużników nie znajdziemy wzmianki o kosztach sądowych, komorniczych lub alimentach.

Jak sprawdzić aktualny stan zadłużenia?

 

 • generacja raportów z baz dłużników,
 • złożenie wniosku do komornika sądowego.

Drugim sposobem na sprawdzenie pełnej wysokości zadłużeń jest złożenie odpowiedniego wniosku do komornika sądowego. Art. 763 Kodeksu cywilnego zobowiązuje komornika do udzielenia nam informacji o aktualnym stanie zadłużenia. Jednak aby otrzymać informację dotyczącą długu należy w tym celu dostarczyć dokument. Komornik sądowy nie ma obowiązku podania nam tych danych przez telefon, wiadomość e-mail czy podczas wizyty.

Jak umorzyć dług u komornika?

Umorzenie długu u komornika jest możliwe wyłącznie poprzez umorzenie postępowania egzekucyjnego. W praktyce to rozwiązanie nie należy do najprostszych. Takie sytuacje stanowią wyjątek i pozwalają na umorzenie egzekucji komorniczej.

Umorzenie egzekucji komorniczej jest możliwe:

 

 • prawnie – umorzenie może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Jest to możliwe jeśli osoba zadłużona ogłosiła upadłość konsumencką bądź w przypadku zawieszenia egzekucji przez wierzyciela. Warunkiem jest fakt braku złożenia wniosku o odwieszenie postępowania egzekucyjnego,
 • poprzez wniosek wierzyciela – w momencie zawarcia ugody pomiędzy wierzycielem a osobą zadłużoną, wierzyciel może starać się o umorzenie egzekucji,
 • w wyniku działania sprzecznego z przepisami – jeżeli komornik nie działa zgodnie z obowiązującym prawem. Takie okoliczności mogą być podstawą do umorzenia egzekucji komorniczej,
 • z urzędu – umorzenie egzekucji komorniczej jest możliwe także w sytuacji braku osobowości prawnej, która oznacza brak zdolności sądowej. Dotyczy to także przypadków, w których wyłącznie jedna ze stron nie jest osobowością prawną.

Jeżeli posiadamy długi, a naszą sprawą zajął się już komornik, dobrym rozwiązaniem jest weryfikacja naszych praw, ale także praw i obowiązków funkcjonariusza egzekwującego. Sprawdźmy co może zająć komornik, a także jak powinnismy zachować się w tej sytuacji.

Rozłożenie długu u komornika na raty

Komornik jest funkcjonariuszem, który wykonuje przydzielone mu obowiązki związane z egzekucją długów. Oznacza to, że aby rozłożyć zaległe należności na raty musimy skontaktować się nie z nim, a z wierzycielem. To właśnie ten podmiot decyduje o warunkach, które regulują egzekwowanie należności. Wierzyciel ma również pełne prawo do zawieszenia lub umorzenia zaległości osoby zadłużonej. W celu rozłożenia płatności na raty należy kierować naszą prośbę bezpośrednio do wierzyciela. Od niego zależy czy taka opcja spłaty zadłużenia będzie możliwa. Należy pamiętać, że komornik może egzekwować powstały dług na różne sposoby. Są to między innymi przychody dodatkowe i zajęcie renty socjalnej.

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/

https://www.big.pl/

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

olo
olo
2018-05-05 23:46:25

A ile czasu ma nowy wierzyciel, po kupnie długu z klauzulą wykonalności, na to aby Sąd przepisał klauzulę na niego? Np. w przypadku zakupu przez jakiś tam fundusz, długów od dajmy na to PKP. lub innego przewoźnika.

Elektryk
Elektryk
2018-03-22 14:13:48

Przydatne

Polak
Polak
2017-08-24 20:21:46

Jak ja was komorniki windykatorzy nie nawidze! Wrzucił bym was do pieca ludzkie smiecie za to ze gnoicie ludzi i zerujecie na ludzkim nieszczesciu.

  GIGA
  GIGA
  2018-01-08 19:53:53

  jJEST TRZY LETNI TERMIN PRZEDAWNIENIENIA, CO ZA BZDURY PISZESZSZ PAN, POZDRAWIAM

  Dłużnik
  Dłużnik
  2018-06-12 15:33:25

  A pieniądze wydałeś? co z nimi zrobiłeś? Firma której pieniędzy nie oddałeś tak samo mówi... jak ja nie nawidze dłużników, bierzecie kredo a spłacać nie chcecie.. Jestem za tymi słabszymi, ale ludzie, jak Wam się robić nie chce to nie wylewajcie swoich żali że macie sapy do komorników którzy przychodzą po pieniądze które żeście wydali nie myśląc co będzie później. A gadanie że ma się ciężką sytuację to ok, ale jeśli pomogły pożyczone pieniądze to czemu nie jesteś w stanie ich teraz zwracać ratami?

jeronimo
jeronimo
2016-05-09 20:34:50

to jesli komornik nie jest od tego zemy sprawdzic czy dlug jest przedawniony czy nie, czy mozna go sciagac czy nie -to od czego jest komornik??

  windykator
  windykator
  2017-01-17 18:01:12

  od tego żeby Ci Sasza z prywatnej firmy nie przyszedł i nóg za długi nie przetrącił, komornik ma ustawą narzucone ramy, Ty i on wiecie co każdy może

   qq
   qq
   2017-08-22 05:50:47

   Tylko dużo gadasz ... jak każdy podobny Tobie.

Podobne artykuły

Bankowość elektroniczna Banku Millennium z dostępem do BNP Paribas

Bank Millennium poinformował w komunikacie prasowym, że udostępnił kolejny bank w bankowości elektronicznej. Od teraz Klienci Banku Millennium mają możliwość dodania, w ramach usługi Finanse 360°, konta posiadanego w Banku BNP Paribas.

author
Patryk Byczek
10 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank ostrzega przed oszustami

mBank kolejny raz pada ofiarą oszustów. Klienci instytucji dostają od cyberprzestępców wiadomość e-mail, w treści której informowani są o zarejestrowaniu zlecenia przelewu. Przestępcy w wiadomości dodają link, który przekierowuje do pliku w formacie PDF, który przedstawia potwierdzenie przelewu.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak sprawdzić swój dług i zadłużenie?

Zaległości w płatnościach mogą mieć wiele przyczyn, a ich skutkiem prawie zawsze będzie wpisanie do baz osób zadłużonych. Sprawdźmy, jak określić wysokość naszego długu, a także jak możemy upewnić się, komu jeszcze musimy oddać pieniądze.

author
Julia Wierciło
07 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Kantor PKO BP – prawie 700 tys. transakcji w rok

Klienci największego banku w Polsce skorzystali z usług jego kantora ponad 680 000 razy. Klienci dokonali transakcji na łączną sumę przekraczającą 2 600 000 000 złotych. Bank PKO BP wypracował taki wynik w 2018 roku.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro Maklerskie Alior Banku uruchomiło platformę inwestycyjną

Alior Bank poinformował w komunikacie prasowym, że Biuro Maklerskie instytucji uruchomiło nową platformę inwestycyjną Alior 4 Trader, która służy do handlu na rynku kontraktów różnic kursowych na waluty, towary i indeksy giełd zagranicznych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Dynowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Dynowie ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Dynów.

author
Patryk Byczek
16 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj