Umowa na zastępstwo a kredyt

Umowa na zastępstwo a kredyt

author
Halszka Gronek
11 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Starasz się o kredyt, lecz umowa, jaką podpisałeś z pracodawcą, ma charakter  „na zastępstwo”? W takim przypadku bank może odmówić przyznania finansowania. Jak temu zapobiec? Co zrobić, by większy szanse na kredyt? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści:

  1. Czym jest umowa na zastępstwo?
  2. Umowa na zastępstwo a decyzja kredytowa
  3. Umowa na zastępstwo a wiarygodność konsumencka
  4. Kredyt gotówkowy a umowa na zastępstwo
  5. Kredyt hipoteczny a umowa na zastępstwo
  6. Umowa na zastępstwo a zwiększenie szansy na kredyt
Zwiń spis treści

Czym jest umowa na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo to tak naprawdę umowa o pracę na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Tego typu umowa podpisywana jest wtedy, gdy w powodu niemożności pojawienia się w pracy innego pracownika pracodawca zmuszony jest zatrudnić na to miejsce inną osobę w celu zapewnienia ciągłości i prawidłowej organizacji pracy w zakładzie.

Poprzez zawarcie umowy na zastępstwo dochodzi do złożenia zgodnych oświadczeń woli przez dwie strony:

  • nowego pracownika-zastępcę,
  • pracodawcę.

W ten sposób pracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy we wskazanym miejscu i czasie (na przykład w siedzibie firmy, od poniedziałku do piątku, w godzinach  8-16), a także przez określony okres (do momentu, w którym pierwszy pracownik nie będzie mógł wrócić do pracy).

Pracodawca natomiast zobowiązuje się do zapłaty ustalonego wynagrodzenia na rzecz nowo zatrudnionego pracownika i do zagwarantowania mu wszystkich przywilejów pracowniczych, o których mowa w Kodeksie pracy. Co bardzo ważne, umowa na zastępstwo może trwać nawet kilka lat (w przeciwieństwie do innych rodzajów umów na czas określony,  gdzie maksymalny limit na kontrakty z tym samym pracodawcom wynosi 33 miesiące). Niemniej ostateczny czas trwania tego  typu umowy zależny jest od możliwości powrotu do pracy przez pracownika (zastępowanego).

PODSTAWA PRAWNA

Art. 25 [1]. Umowy o pracę na czas określony

§ 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
[…]

§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Umowa na zastępstwo a decyzja kredytowa

Stabilne zatrudnienie ma ogromne znaczenie dla naszej oceny kredytowej w przypadku starania się o wsparcie finansowe – zwłaszcza, gdy nasz wniosek kredytowy opiewa na dużą kwotę.

 Z tego powodu osoby związane z pracodawcą umową na zastępstwo mogą mieć problem w zdobyciu dużego finansowania. Dlaczego? By pomóc to zrozumieć, należy najpierw przybliżyć, jakie czynniki mają wpływ na decyzję kredytową.

Tym, co banki biorą pod uwagę w przypadku oceny wniosku kredytowego, jest przede wszystkim tak zwana zdolność kredytowa. Oznacza ona realną (materialną) zdolność danej jednostki do spłaty danego zobowiązania. Osoba mająca dobrą zdolność kredytową zarabia na tyle dobrze, że zdaniem analityków bankowych ze spokojem zdoła spłacić dany kredyt czy pożyczkę. Z kolei osoba ze złą zdolnością albo zarabia zbyt mało, albo ma za dużo innych zobowiązań finansowych, przez co może nie poradzić sobie ze spłatą kolejnej umowy. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kredytu na umowę na czas określony.

Na zdolność kredytową składają się:

  • wysokość dochodów wnioskodawcy,
  • liczba aktywnych zobowiązań finansowych,
  • wartość aktywnych zobowiązań finansowych,
  • kwota wnioskowanego finansowania,
  • wysokość raty w kredycie, o który wnioskodawca się stara,
  • koszty życia (na przykład utrzymania domu),
  • liczba osób na utrzymaniu.

Umowa na zastępstwo a wiarygodność konsumencka

Warto jednak pamiętać, że odpowiednia zdolność kredytowa to nie wszystko. Równie ważna dla pozytywnej historii kredytowej jest wiarygodność konsumencka.

Na wiarygodność konsumencką składają się przede wszystkim:

  • historia kredytowa (czyli dzieje naszej współpracy z bankami),
  • wiek kredytobiorcy,
  • stabilność branży zatrudnienia,
  • forma umowy podpisanej z pracodawcą.

Kwesta stabilnej formy zatrudnienia przez wielu konsumentów bywa marginalizowana, podczas gdy analitycy bankowi przykładają do niej ogromną wagę. Im stabilniejsze zatrudnienie, tym lepsza jest nasza wiarygodność konsumencka i tym większe szanse na otrzymanie kredytu. Oczywiście najlepiej ocenianą formą zatrudnienia jest umowa na czas nieokreślony.

W przypadku umów na czas określony, w tym umów na zastępstwo sytuacja jest nieco gorsza, choć nie jednoznacznie przekreślona. Podobnie w sytuacji kredytu na umowę na okres próbny. Wszystko zależy od tego, o jaki kredyt się staramy. Jeśli jednak mimo stabilnego zatrudnienia nie otrzymamy finansowania, możemy skorzystać z pożyczek online

Kredyt gotówkowy a umowa na zastępstwo

W przypadku starania się o kredyt gotówkowy, umowa na zastępstwo może stanowić przeszkodę dla naszej dobrej oceny wiarygodności konsumenckiej – zwłaszcza wtedy, gdy staramy się o finansowanie na dużą kwotę, z okresem spłaty trwającym przykładowo kilka czy kilkanaście lat. Powodem jest oczywiście to, iż czas trwania umowy na zastępstwo uzależniony jest od tego, jak długo osoba zastępowana pozostawać będzie na usprawiedliwionym zwolnieniu. Bank nie posiada takich informacji, dlatego traktuje tego typu zatrudniene z dużą dozą nieufności.

Udzielenie kredytu gotówkowego na rzecz wnioskodawcy, który zarabia na umowie na zastępstwo zależy przede wszystkim od indywidualnej polityki banku, a także od kwoty wnioskowanego wsparcia. Im większa kwota kredytu i im dłuższy czas spłaty zobowiązania, tym mniejsza szansa na kredyt gotówkowy.

Kredyt hipoteczny a umowa na zastępstwo

Szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego w przypadku podlegania zatrudnieniu w formie umowy na czas określony jest mała, by nie powiedzieć: zerowa. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą podnieść naszą ocenę kredytową w oczach banku. Przykładowo szanse na pozytywną decyzję kredytową mogą wzrosnąć wtedy, gdy oprócz umowy na zastępstwo będziemy mieć też inne, stabilne i atrakcyjne źródło utrzymania. 

Z kolei w przypadku małżeństw niektóre banki są w stanie udzielić kredytu mieszkaniowego osobie zatrudnionej na zastępstwo – pod warunkiem że jej współmałżonek lub współmałżonka zarabia na tyle dobrze i ma na tyle pewne źródło utrzymania, by móc samodzielnie „udźwignąć” kredyt (przy czysto formalnym partycypowaniu drugiego małżonka w umowie kredytowej). 

Umowa na zastępstwo a zwiększenie szansy na kredyt

Czy istnieje sposób na zwiększenie wiarygodności konsumenckiej i poprawę oceny kredytowej w przypadku osoby, która zarabia wyłącznie na umowie na zastępstwo? Pytanie to zadają sobie przede wszystkim te osoby, które myślą o zaciągnięciu większego kredytu gotówkowego bądź kredytu hipotecznego – powód jest oczywisty: to właśnie oni mogą mieć największe problemy z otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej.

Wszyscy, którzy obawiają się negatywnego zakończenia procesu kredytowego, powinni pomyśleć o promesie zatrudnienia – pisemnej umowie cywilnoprawnej zobowiązującej strony do nawiązania konkretnego stosunku pracy w niedalekiej przyszłości. 

Mówiąc najprościej, jak to możliwe, promesa zatrudnienia jest prawnie ukonstytuowanym zobowiązaniem pracodawcy do tego, iż przyjmie on do pracy daną osobę. Co równie ważne, promesa działa także w drugą stronę – pracownik zawierający promesę z pracodawcą zobowiązany jest do tego, by podjąć się określonej w dokumencie pracy (najlepiej tej czas nieokreślony – taka opcja jest zdecydowanie najkorzystniejsza pod względem budowania obrazu dobrej wiarygodności konsumenckiej w banku). 

Na koniec warto dodać, iż promesa zatrudnienia jest umową regulowaną przez Kodeks cywilnym, dzięki czemu jest ona wiążąca – strona wycofująca się z promesy powinna liczyć się z konsekwencjami.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 389. Definicja umowy przedwstępnej

§ 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Art. 390. Skutki uchylenia się od zawarcia umowy przedwstępnej

§ 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.
§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Płatności HCE – na czym polegają?

Dziś niemal za wszystko możemy płacić smartfonem, a większość producentów telefonów wprowadziła własne usługi płatności zbliżeniowych. Wśród nich największym uznaniem cieszą się płatności HCE. Sprawdźmy czym są i jakie banki umożliwiają korzystanie z nich.

author
Halszka Gronek
26 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

ING Bank Śląski w Tarnobrzegu

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Tarnobrzegu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bierzemy pożyczkę chwilówkę w LendOn.pl

W dzisiejszym wpisie ponownie wcielamy się w rolę tajemniczego Klienta, który potrzebuje pożyczki chwilówki. Tym razem nasz wybór padł na pożyczkę w LendOn.pl.

author
Patryk Byczek
07 maja 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Plus Bank opinie

Jesteś Klientem Plus Banku lub zastanawiasz się nad jego ofertą ? Sprawdź opinie Klientów o Plus Banku.

author
Dominika Byczek
14 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Niższe opłaty u komornika?

W sierpniu bieżącego roku na ręce marszałek sejmu złożono projekt ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.  Proponowane zmiany mają dotyczyć „(...) obniżenia niektórych opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników m.in. przy wykonywaniu postanowień o udzieleniu zabezpieczenia lub spraw o egzekucję świadczeń pieniężnych”.

author
Patryk Byczek
14 grudnia 2012
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP wypłaca dywidendę

Akcjonariusze największego banku w Polsce zdecydowali na walnym zgromadzeniu o wypłatach dywidend za 2017 rok. PKO BP przeznaczy na ten cel 678 500 000 złotych zysku z odnotowanego w ubiegłym roku. Oznacza to, że instytucja wypłaci 55 groszy za jedną akcję.

author
Patryk Byczek
20 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj