Taksówkowy rynek mobilny w Polsce rozwija się bardzo szybko. Aplikacji, które oferują przewóz osób jest na rynku coraz więcej. Czy Polacy zdecydują się przejść na rozwiązania technologiczne, czy zostaną przy tradycyjnym zamawianiu taksówki przez centralę?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 19.02.2018
Udostępnij:

Statystyki pokazują, że tradycyjne rozwiązania królują w naszym kraju, aczkolwiek rynek taksówkowych aplikacji moblilnych bardzo prężnie się rozwija. W Polsce działają dwaj rywale – mytaxi oraz iTaxi. W którym kierunku pójdą rodacy? Czas to zweryfikuje. 

iTaxi

W iTaxi pracuje obecnie prawie 10 000 kierowców, którzy oferują usługi przewozu w 150 miastach na terenie Polski. Mimo tak wielu lokalizacji, firma skupia się głównie na kilku większych miastach, a mianowicie na Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu.

Samochody iTaxi

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, wydarzenia w branży kierowców spowodowały, że osoba niekorzystająca z przewozów taksówkowych nie wie, czy kierowca danego pojazdu posiada licencje, czy przewozi ludzi nielegalnie. Pojazdy iTaxi, tak jak inne legalne taksówki, mają swoje znaki szczególne. 

Licencjonowana taksówka posiada przede wszystkim kogut na dachu, na którym widnieje napis "TAXI". Na przedniej szybie powinna znajdować się naklejka hologramowa, przedstawiająca numer rejestracyjny pojazdu oraz numer licencji kierowcy.

Na drzwiach bocznych można zauważyć czerwono-żółty pas, na którym najklejony jest także numer pojazdu oraz herb miasta, w którym taksówka wykonuje zlecenia.

Na całych tylnych drzwiach znajduje się logo iTaxi.


źródło grafiki: https://itaxi.pl/rozpoznac-licencjonowana-warszawska-taksowke-dlaczego-warto-wsiadac-nieoznakowanych-pojazdow/

Jak zamówić przejazd ?

Aby zamówić kierowcę, należy pobrać aplikację mobilną iTaxi oraz założyć w niej konto, podając imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz hasło do konta. Po zalogowaniu się do aplikacji, na ekranie telefonu zobaczymy ile taksówek jest w naszej okolicy. Ostatnim krokiem jest "zamówienie" taksówki.

Jak dołączyć do iTaxi?

Aby aplikować do iTaxi, należy wypełnić formularz na stronie głównej firmy. W siedmiu następujących po sobie krokach zostaniemy poproszeni o podanie miasta, w którym chcemy wykonywać zlecenia, podanie danych osobowych oraz informacji na temat urządzenia mobilnego, które używamy. W międzyczasie otrzymamy także regulamin firmy.


źródło grafiki: https://itaxi.pl/praca-na-taxi/

Kontrowersyjna konkurencja

Obok licencjonowanych kierowców taksówek są także Ci bez uprawnien, kierowcy Ubera. Uber to firma, która w Polsce zrzeszyła ponad 1 500 000 Klientów, którzy regularnie korzystają z aplikacji. W naszym kraju jest ona dostępna w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, na Śląsku, Warszawie i we Wrocławiu. Ogromnym plusem, według Klientów jest fakt, że cenę za przejazd na danym odcinku można poznać zanim wsiądziemy do pojazdu z kierowcą.
 

Komentarze