Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

autor wpisu
Julia Wierciło
31 marca 2023

BIK zapewnia, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie miało wpływu na historię kredytową. Mimo oficjalnych informacji możemy spotkać się z wieloma opiniami na temat negatywnego wpływu dotyczącego zdolności. Jak faktycznie wygląda obecna sytuacja? Sprawdźmy czy wakacje kredytowe wiążą się z konsekwencjami w formie negatywnego wpływu na naszą zdolność kredytową.

Spis treści:

  1. Wakacje kredytowe 2023
  2. Czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?
  3. Wakacje kredytowe a zdolność w BIK
  4. Wakacje kredytowe - czy warto brać je pod uwagę?
  5. Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok?
  6. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Wakacje kredytowe 2023

Wakacje kredytowe są zawieszeniem spłaty posiadanego kredytu. W ich czasie odsetki oraz inne opłaty nie są pobierane, jednak skutkują one proporcjonalnym przedłużeniem okresu kredytowania. Czy fakt skorzystania z wakacji kredytowych będzie widoczny w historii kredytowej Klientów banków? Wiadomości przekazywane przez Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają, że nie. Posiłkowanie się wakacjami kredytowymi może być ułatwieniem dla kredytobiorców i jednocześnie ratunkiem dla domowego budżetu. Z tego rozwiązania skorzystać mogą osoby, które w terminie spłacają raty kredytu. Kolejnym warunkiem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku. Dzięki wakacjom kredytowym można zawiesić cztery raty, po jednym razie na każdy kwartał 2023 roku:

  • jedna rata w okresie od stycznia do marca,
  • jedna rata w okresie od kwietnia do czerwca,
  • jedna rata w okresie od lipca do września,
  • jedna rata w okresie od października do grudnia.

Wakacje kredytowe nie są umorzeniem raty kredytu. Spłata części zobowiązania jest zawieszona, ale także odłożona w czasie.

Czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Wakacje kredytowe to zawieszenie kredytu na pewien czas. Wniosek możemy złożyć w placówce naszego banku lub online poprzez stronę internetową. Aby skorzystać z wakacji kredytowych należy zrobić to z wyprzedzeniem ponieważ wniosek musi zostać złożony przed terminem płatności raty kredytowej.

Czy skorzystanie z zawieszenia czyli wakacji kredytowych będzie miało wpływ na zdolność kredytową? Mimo zapewnień, w wielu przypadkach wpływ wakacji kredytowych na zdolność kredytową jest odczuwalny. Wszystko zależy od banku ponieważ decyzję dotyczącą udzielenia kredytu podejmuje on biorąc pod uwagę różne czynniki. Nie są to wyłącznie dane, które widnieją w bazie BIK. Chęć skorzystania z wakacji kredytowych nie musi być równoznaczna z problemami finansowymi kredytobiorcy.

Wakacje kredytowe a zdolność w BIK

Wakacje kredytowe zostały przedstawione jako tymczasowe rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Zawieszenie kredytu gotówkowego nie będzie możliwe. Kwestia zarobków kredytobiorców, którzy mogą starać się o taką formę zawieszenia rat zobowiązania, nie została sprecyzowana. Oznacza to, że kryterium dochodowe nie jest istotne i  niezależnie od osiąganego dochodu, możemy skorzystać z wakacji kredytowych.

Czy w takim razie wakacje kredytowe obniżają zdolność w bazie BIK? Według oficjalnych informacji, których udzieliło Biuro Informacji Kredytowej, zawieszenie spłaty nie ma wpływu na naszą zdolność kredytową. Teoretycznie nie zostaną one zgłoszone jako opóźnienie spłaty zobowiązania, a kredytobiorcy nie będą musieli korzystać z czyszczenia BIK. Mimo tego BIK zaznacza wyraźnie, że ostateczna analiza będzie dokonywana przez bank. Właśnie od niej ostatecznie uzależniona będzie decyzja o udzieleniu finansowania.

Jeśli skorzystaliśmy z wakacji kredytowych oraz nie mamy opóźnień w spłatach zobowiązań, a ocena w BIK znacząco się obniżyła należy skontaktować się z naszym bankiem. Taka sytuacja może być wynikiem błędu, który musi zostać poprawiony. Po wyjaśnieniu, zdolność kredytowa może ulec poprawie.

Wakacje kredytowe - czy warto brać je pod uwagę?

W przypadku kiedy spłata zobowiązania jest sporym obciążeniem lub staje się bardzo ciężka do uregulowania warto rozważyć skorzystanie z wakacji kredytowych. Środki, które zgromadzimy w ich wyniku możemy przeznaczyć na nadpłatę kapitału, co może wpłynąć na zmniejszenie miesięcznej raty. Nie powinniśmy się bać zawieszenia spłaty zobowiązania w ramach wakacji kredytowych.

Dzięki wakacjom kredytowym otrzymujemy możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty, co może być wystarczająco dobrym powodem do skorzystania z takiej formy zawieszenia kredytu. Jeżeli nie skorzystamy z takiego rozwiązania, a znajdujemy się w trudnej sytuacji możemy rozważyć kredyt dla zadłużonych lub kredyt konsolidacyjny.

Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok?

Kredytobiorcy zastanawiają się nad szansą wdrożenia przez rząd wakacji kredytowych na 2024 rok. Czy jest to możliwe? Z oficjalnych informacji, które przedstawił Premier Mateusz Morawiecki wynika, że ostateczna decyzja nie została podjęta. Nowych informacji możemy spodziewać się dopiero w połowie 2023 roku. Wszystko zależy od obowiązujących stóp procentowych. W wypadku malejących wskaźników wakacje kredytowe nie będą kontynuowane.

Pytania i odpowiedzi

Wakacje kredytowe to okres, w którym kredytobiorca może zawiesić spłatę kredytu na pewien czas.

Skorzystanie z wakacji kredytowych może pomóc osobom, które mają problemy ze spłatą zobowiązań z powodu chwilowych trudności finansowych, np. spadku dochodów.

Warunki korzystania z wakacji kredytowych różnią się w zależności od instytucji finansowej udzielającej kredytu. Niektóre banki wymagają np. regularnej spłaty zobowiązań przed skorzystaniem z tej opcji.

W 2023 roku skorzystanie z wakacji kredytowych jest możliwe 4 razy – raz na jeden kwartał.

Tak, wakacje kredytowe przedłużają okres kredytowania i zmieniają termin spłaty zobowiązania.

Nie, wakacje kredytowe to rozwiązanie krótkoterminowe i nie powinny być traktowane jako sposób na uniknięcie spłaty zobowiązań.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy warto skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu. Każdy kredytobiorca musi sam podjąć decyzję w tym zakresie.

Informacje przekazywane przez Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają, że wakacje kredytowe nie wpływają na żaden współczynnik kredytowy Klienta i nie zostawiają negatywnego śladu na historii kredytowej Klientów banków.

Biuro Informacji Kredytowej informowało, że wakacje kredytowe nie wpłyną negatywnie na finanse Klienta od technicznej strony (na zdolność kredytową, historię kredytową itp.)

Nie. Skorzystanie z wakacji kredytowych jest bezpłatne (mowa o usłudze). Taki zabieg wydłuży spłatę raty kredytu.

Spłata kredytu wydłuża się o liczbę miesięcy, w których Klient skorzystał z wakacji kredytowych.

Podsumowanie

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest grupa osób, które twierdzą, że skorzystanie z wakacji kredytowych jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ można odłożyć kilka rat kredytu i finalnie “nadpłacić” swój kredyt. Inni Klienci posiadający kredyt hipoteczny są negatywnie nastawieni do zawieszenia spłaty kredytu i skorzystania z wakacji kredytowych, ponieważ ich zdaniem może to mieć negatywny wpływ na nasze finanse w przyszłości. Fakt skorzystania z wprowadzonego rozwiązania będzie miał negatywne skutki w przyszłości?

Biuro Informacji Kredytowej twierdzi, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie miało negatywnego wpływu na np. scoring BIK czy historię kredytową, dlatego kredytobiorcy nie powinni bać się zawieszania spłaty kredytu. Należy wiedzieć, że przy jakichkolwiek zobowiązaniach bankowych scoring BIK jest bardzo ważnym czynnikiem oceniającym, czy dany Klient może otrzymać konkretny kredyt. Podobnie jest w przypadku historii kredytowej Klientów banków. Jeżeli dana instytucja chce “sprzedać” Klientowi produkt bankowy to informacje przekazane bankowi przez Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają (lub też nie), że Klient powinien otrzymać finansowanie.

Banki “straszyły” Klientów, że skorzystanie z wakacji kredytowych może obniżyć zdolność kredytową Klientów. Na szczęście BIK w jasny sposób odpowiada, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie negatywnie na parametry kredytowe Klientów. Właśnie dlatego nie należy bać się zawieszenia spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych, ponieważ fakt skorzystania z nich nie wpłynie na ocenę zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Niedziele handlowe 2022 – wykaz, kalendarz
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
10 maja 2022

Niedziele handlowe 2022 – wykaz, kalendarz

PKO BP z nagrodą „Firma 100-lecia Niepodległości”
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 listopada 2018

PKO BP z nagrodą „Firma 100-lecia Niepodległości”

Kasa Stefczyka Środa Wielkopolska
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 października 2020

Kasa Stefczyka Środa Wielkopolska

Pożyczki bez BIK Sulejówek
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
17 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Sulejówek

PKO BP w Trzciance
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 września 2019

PKO BP w Trzciance

Porównaj