Wcześniejsza spłata kredytu – jak dostać zwrot prowizji?

Wcześniejsza spłata kredytu – jak dostać zwrot prowizji?

author
Katarzyna Wasiłowska
22 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Każda osoba, która zdecyduje się na wzięcie kredytu, powinna wiedzieć o tym, że ma prawo do wcześniejszej, przedterminowej jego spłaty. Czy wpłacona na początku prowizja zostanie zwrócona, jeżeli kredyt spłacimy wcześniej?

Wcześniejsza spłata kredytu

Przy zaciągnięciu kredytu (np. kredytu gotówkowego) ustalany jest tzw. okres kredytowania, czyli czas, jaki klient ma na spłacenie przyznanego mu świadczenia. Okres ten może się różnić, w zależności od kwoty zaciągniętej pożyczki oraz rodzaju świadczenia. Co ciekawe, w przypadku kredytu hipotecznego, jeszcze do niedawna, przyznawano kredyty nawet na 50 lat, obecnie instytucje pożyczkowe nie udzielają świadczeń tego typu na okres dłuższy niż 35 lat.

Co w sytuacji, gdy nasza sytuacja finansowa znacznie się poprawi i będziemy chcieli spłacić zobowiązanie przed terminem? Wyobraźmy sobie, że zmieniamy pracę na lepiej płatną, otrzymujemy dodatkowe zlecenie bądź spadek po bliskiej osobie. Możemy wówczas nadpłacić kredyt, poprzez wpłacenie większej niż zazwyczaj kwoty, na wskazane przez bank wcześniej konto. Istnieje również możliwość, by dokonać całkowitej spłaty naszego zobowiązania, co jest równoznaczne z  zakończeniem umowy. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia prowizji? Czy otrzymamy jej zwrot?

Warto na samym początku pochylić się nad dokumentami, które regulują kwestię wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego i konsumenckiego. Jak podaje rf.gov.pl, zgodnie z wpisem w  Dz. U. z 2022 r. poz. 246 t.j., dalej: ustawa o kredycie konsumenckim i Dz. U. z 2020 r. poz. 1027 tj., dalej: ustawa o kredycie hipotecznym, osoba, której przyznane zostało świadczenie kredytowe ma prawo do wcześniejszej spłaty kwoty kredytu i zwrot zapłaconej na start prowizji.

Jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem kredytu i chcesz uniknąć płacenia odsetek, warto rozważyć  kredyt bez prowizji.

Komu przysługuje zwrot prowizji?

Zwrot prowizji przysługuje konsumentowi państw członkowskich Unii Europejskiej, który dokonał wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania i łączyła go z bankiem umowa kredytu konsumenckiego bądź kredytu hipotecznego. Szczegółowe wymagania poniżej.

Kredyt konsumencki. Kredytobiorca może otrzymać zwrot prowizji, jeżeli:

 • spłacił swoje zobowiązanie kredytowe przed wyznaczonym terminem spłaty,
 • podpisał umowę kredytową po 1. stycznia 2012 roku (nowe przepisy),
 • kredyt został zaciągnięty na kwotę nie przewyższającą 255 550 złotych.

Kredyt hipoteczny. Kredytobiorca może otrzymać zwrot prowizji, jeżeli:

 • spłacił swoje zobowiązanie kredytowe przed wyznaczonym terminem spłaty,
 • podpisał umowę kredytową po 22. lipca 2017 roku (nowe przepisy). 

Zwrot prowizji w przypadku kredytu konsumenckiego

Konsument ma prawo do wypełnienia zobowiązań określonych w umowie kredytu przed czasem ustalonym w umowie. W tym przypadku, zgodnie z prawem przewidzianym w państwie członkowskim, konsument ma prawo do słusznego zmniejszenia całkowitego kosztu kredytu.

źródło: curia.europa.eu/

Zmniejszenie, o którym mowa w wyroku odnosi się do kosztów poniesionych przez konsumenta, to znaczy kwot prowizji i naliczonych odsetek. To właśnie o te wartości ma zostać pomniejszony, zaciągnięty przez konsumenta kredyt (również kredyt online). Uprawnienia te zostały zapewnione usługobiorcom wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Warto zaznaczyć, że na mocy wyżej wymienionego dokumentu wyroku, zwrot prowizji i odsetek, oferowany jest tym kredytobiorcom, którzy skorzystali z kredytu konsumenckiego. Przepisy te nie obejmują kredytów hipotecznych, w ich przypadku istotną rolę odegrały inne zapisy. 

Zwrot prowizji w przypadku kredytu hipotecznego

Kredytobiorca, który skorzystał z kredytu hipotecznego, na mocy art. 39 ustawy z dnia 23 marca 2017 roku może odzyskać:

odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. 

źródło: sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/

Kredytobiorca musi pamiętać o tym, że wpłacenie większej kwoty, niż ta, którą wskazuje harmonogram spłaty kredytu  (przez pierwsze trzy lata trwania umowy), może doprowadzić do sytuacji, w której kredytobiorca będzie zmuszony uiścić dodatkową opłatę.

Jakie kroki podjąć, gdy spłacimy wcześniej kredyt?

Po wcześniejszej spłacie naszego zobowiązania kredytowego powinniśmy zwrócić się, najlepiej listownie do instytucji, w której zaciągnęliśmy kredyt. W piśmie poinformować o wcześniejszej spłacie zobowiązania, następnie prosić o obliczenie kwoty zwrotu, który nam przysługuje. Pismo powinno zawierać:

 • dane osobowe kredytobiorcy,
 • informacje dotyczące zobowiązania (numer, sygnatura zobowiązania, data podpisania umowy), szczegóły spłaty kredytu (harmonogram naszych wpłat),
 • informacje o zwrocie (np. na jakiej podstawie domagamy się zwrotu prowizji – akt prawny) numer naszego rachunku bankowego.

W sporządzanym dokumencie wskazane jest, by odnieść się do:

 • TSUE C-383/18, czyli wyroku Trybunału z 11 września 2019 roku, 
 • art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim.

Kompletny dokument należy dostarczyć do oddziału banku.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na dostarczenie pisma do banku?

Wielu kredytobiorców zastanawia się, jaki jest najskuteczniejszy sposób na  dostarczenie pisma do instytucji bankowej. Podpowiadamy. 

Po skompletowaniu dokumentacji, stworzeniu pisma, naszym obowiązkiem jest dopilnowanie tego, by dotarło ono do odpowiedniego podmiotu, który niezwłocznie zajmie się naszą sprawą. Istnieje kilka bezpiecznych dróg na dostarczenie pisma do banku.

 1. Osobiste pojawienie się w oddziale i dostarczenie sporządzonego przez nas pisma. Pracownik banku jest zobowiązany do tego, by potwierdzić, iż przyjął od nas dokumentu w konkretnym dniu.
 2. Pismo możemy również wysłać pocztą tradycyjną. Pamiętajmy jednak, by koniecznie nadać je przy pomocy listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Uzyskamy wówczas informację, smsem bądż mailem, o tym, że adresat odebrał naszą przesyłkę. 

W jakim czasie otrzymamy odpowiedź?

Bank, zgodnie z przepisami prawa, jest zobowiązany ustosunkować się do naszego pisma (reklamacji) w terminie nieprzekraczającym 30 dni od jego otrzymania.

Zgodnie z Dz.U.2023.1809 tj. i ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku – odpowiedzi na reklamację:

należy udzielić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania reklamacji. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie odpowiedzi przed jego upływem.

źródło: sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/

Ile mamy czasu na zgłoszenie reklamacji?

Na zgłoszenie reklamacji  (do pobieranego przez nas świadczenia) mamy 6 lat od chwili  całkowitego uregulowania kredytu (dokonania ostatniej wpłaty).

Warto dodać, iż rozpatrywaniem konfliktów, dot. reklamacji bankowych, zajmuje się Rzecznik Finansowy.

 

Źródła:

https://rf.gov.pl/zwrot-prowizji/

https://iar.org.pl/?p=1884

https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?docid=217625&doclang=PL

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pod lupą Zadluzenia.com – pożyczka pozabankowa Kredito24

W kolejnym artykule z cyklu “Pod lupą Zadluzenia.com” opisujemy pożyczkę pozabankową oferowaną przez Kredito24. 1. Ogólne informacje o Kredito24 Kredito24 to marka należąca do Kredito24...

author
Patryk Byczek
14 maja 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

USA już z usługami od Revolut

Brytyjski fintech płatniczy Revolut nie zwalnia tempa. Po wdrożeniu dla Brytyjczyków aplikacji Revolut Junior swojej premiery doczekała się karta i aplikacja dla USA. Swoje rozwiązanie spółka kieruje między innymi do amerykańskiej Polonii. Wdrożenie nowego rozwiązania podmiot poprzedził testami w Stanach Zjednoczonych.

author
Alicja Hirsekorn
25 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Pekao w Świnoujściu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Świnoujściu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile na alkohol wydają mieszkańcy Unii Europejskiej?

W 2017 roku mieszkańcy UE wydali na alkohol 1,6% swoich całkowitych wydatków konsumpcyjnych. Łącznie jest to wydatek rzędu 130 mld euro. Na czele rankingu stoją trzy państwa nadbałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa, gdzie mieszkańcy przeznaczają na ten cel największą część swoich dochodów.

author
Natalia Narloch
10 stycznia 2019
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

LOT najlepszą linią lotniczą w Europie Wschodniej

Amerykański magazyn Global Traveler przyznał Polskim Liniom Lotnicze LOT tytuł „Najlepszej Linii w Europie Wschodniej”. Polski przewoźnik okazał się lepszy od takich gigantów, jak węgierskie linie lotnicze Wizzair, rosyjskiego Aeroflota oraz chorwackie Croatia Airlines.

author
Patryk Byczek
28 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Otwórz Konto Godne Polecenia i zgarnij nawet 1150 zł” w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska trwa promocja, w której w zamian za założenie Firmowego Konta Godnego Polecenia i spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć 250 złotych premii na start. Promocja trwa do 30 sierpnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
16 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj