Wrześniowa oferta obligacji skarbowych

Wrześniowa oferta obligacji skarbowych

author
Dominika Sobieraj
30 sierpnia 2019

Rząd wychodzi z propozycją wrześniowych obligacji skarbowych. W ofercie znajdują się standardowe kilkumiesięczne i kilkuletnie obligacje oraz obligacje sześcio- i dwunastoletnie dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ile można zarobić na obligacjach skarbowych? Sprawdzamy.

Obligacje Skarbu Państwa mogą być wykupione na następujące okresy:

 1. 3 miesiące,
 2. 2 lata,
 3. 3 lata,
 4. 4 lata,
 5. 6 lat,
 6. 10 lat,
 7. 12 lat.

Zainteresowanie skarbowymi obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Oprocentowanie wrześniowej oferty nie zmieni się w stosunku do sierpnia, co oznacza, że nadal będzie można nabyć obligacje skarbowe na korzystnych warunkach.

Popularnością cieszą się obligacje inflacyjne – czteroletnie, dziesięcioletnie i rodzinne, w przypadku których marża zawsze gwarantuje zysk powyżej inflacji, co czyni je bardzo atrakcyjną propozycją i bezpiecznym sposobem na pomnażanie oszczędności” – wskazuje cytowany w rządowym komunikacie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.

Obligacje na 3 miesiące oraz 2, 3, 4 i 10 lat może wykupić każdy. Dwa okresy – 6 i 12 lat – dostępne są jedynie dla beneficjentów programu “Rodzina 500 plus”. Dla tej grupy społecznej obligacje na 6 lat oprocentowane są w skali 2,80%, a na 12 lat w skali 3,20% w pierwszym roku oszczędzania.

“Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek” – wskazano w komunikacie rządowym.

Dla papierów skarbowe trzy-, cztero-, sześcio-, dziesięcio- i dwunastoletnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku albo co roku.

Obligacje trzyletnie – oprocentowanie wylicza się co pół roku (zależne jest ono od wartości stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze).

Obligacje czteroletnie – oprocentowanie zmienia się co roku i wylicza się je na podstawie marży (1,25%) oraz sumy wskaźnika inflacji ze wszystkich miesięcy z poprzedniego roku.

Obligacje dziesięcioletnie – oprocentowanie zmienia się co roku i wylicza się je na podstawie marży (1,50%) oraz sumy wskaźnika inflacji ze wszystkich miesięcy z poprzedniego roku.

Inne warunki dotyczą beneficjentów programu “Rodzina 500 plus”. Jak wskazuje rząd w komunikacie, “oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich”.

Obligacje skarbowe można kupić:

 1. przez internet na stronie
 2. w oddziałach PKO BP,
 3. w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
 4. przez telefon ( 801 310 210 od 8:00 do 20:00),
 5. przez konto Inteligo.

Więcej na temat możliwości zakupu obligacji skarbowych znajdziesz tutaj. Od 27 sierpnia można także nabywać nową emisję obligacji w drodze zamiany.

Oprocentowanie obligacji skarbowych we wrześniu zostanie utrzymane na tym samym poziomie, co w sierpniu tego roku.


Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/wrzesniowa-oferta-oszczednosciowych-obligacji-skarbowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile złota ma Polska?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
04 marca 2022

Ile złota ma Polska?

Vcita i Mastercard udostępniają Business Unusual
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 kwietnia 2020

Vcita i Mastercard udostępniają Business Unusual

Masz kredyt CHF w Banku Millennium ? Ważne zmiany
Wpisy
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2018

Masz kredyt CHF w Banku Millennium ? Ważne zmiany

Nagrody DCA za komunikację dla ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 września 2019

Nagrody DCA za komunikację dla ING Banku Śląskiego

Program Handlu Zagranicznego z krajami arabskimi w tle
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 października 2019

Program Handlu Zagranicznego z krajami arabskimi w tle

KredytOK w Sochaczewie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Sochaczewie

Porównaj