Najczęściej komentowane
Wrześniowa oferta obligacji skarbowych
Rząd wychodzi z propozycją wrześniowych obligacji skarbowych. W ofercie znajdują się standardowe kilkumiesięczne i kilkuletnie obligacje oraz obligacje sześcio- i dwunastoletnie dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ile można zarobić na obligacjach skarbowych? Sprawdzamy.
Obligacje Skarbu Państwa mogą być wykupione na następujące okresy:
- 3 miesiące,
- 2 lata,
- 3 lata,
- 4 lata,
- 6 lat,
- 10 lat,
- 12 lat.
“Zainteresowanie skarbowymi obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Oprocentowanie wrześniowej oferty nie zmieni się w stosunku do sierpnia, co oznacza, że nadal będzie można nabyć obligacje skarbowe na korzystnych warunkach.
Obawiasz się wykupienia obligacji skarbowych?
Sprawdź, czym są i ile można na nich zarobić:
https://www.zadluzenia.com/obligacje-skarbowe-najwazniejsze-informacje/
Popularnością cieszą się obligacje inflacyjne – czteroletnie, dziesięcioletnie i rodzinne, w przypadku których marża zawsze gwarantuje zysk powyżej inflacji, co czyni je bardzo atrakcyjną propozycją i bezpiecznym sposobem na pomnażanie oszczędności” – wskazuje cytowany w rządowym komunikacie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.
Obligacje na 3 miesiące oraz 2, 3, 4 i 10 lat może wykupić każdy. Dwa okresy – 6 i 12 lat – dostępne są jedynie dla beneficjentów programu “Rodzina 500 plus”. Dla tej grupy społecznej obligacje na 6 lat oprocentowane są w skali 2,80%, a na 12 lat w skali 3,20% w pierwszym roku oszczędzania.
“Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek” – wskazano w komunikacie rządowym.
Dla papierów skarbowe trzy-, cztero-, sześcio-, dziesięcio- i dwunastoletnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku albo co roku.
Obligacje trzyletnie – oprocentowanie wylicza się co pół roku (zależne jest ono od wartości stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze).
Obligacje czteroletnie – oprocentowanie zmienia się co roku i wylicza się je na podstawie marży (1,25%) oraz sumy wskaźnika inflacji ze wszystkich miesięcy z poprzedniego roku.
Obligacje dziesięcioletnie – oprocentowanie zmienia się co roku i wylicza się je na podstawie marży (1,50%) oraz sumy wskaźnika inflacji ze wszystkich miesięcy z poprzedniego roku.
Inne warunki dotyczą beneficjentów programu “Rodzina 500 plus”. Jak wskazuje rząd w komunikacie, “oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich”.
Obligacje skarbowe można kupić:
- przez internet na stronie
- w oddziałach PKO BP,
- w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
- przez telefon ( 801 310 210 od 8:00 do 20:00),
- przez konto Inteligo.
Więcej na temat możliwości zakupu obligacji skarbowych znajdziesz tutaj. Od 27 sierpnia można także nabywać nową emisję obligacji w drodze zamiany.
Oprocentowanie obligacji skarbowych we wrześniu zostanie utrzymane na tym samym poziomie, co w sierpniu tego roku.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/finanse/wrzesniowa-oferta-oszczednosciowych-obligacji-skarbowych
Dodaj komentarz