Obligacje skarbowe – najważniejsze informacje

Obligacje skarbowe – najważniejsze informacje

author
Dominika Byczek
20 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Zastanawiasz się, co zrobić z nadwyżką pieniędzy? Jedną z najbezpieczniejszych opcji oszczędzania są obligacje skarbowe, czyli oddanie pieniędzy na pożyczkę Skarbowi Państwa. Oszczędzać w ten sposób można już od 100 zł. Sprawdź wszystkie informacje na temat obligacji skarbowych.

Spis treści:

 1. Czym są obligacje skarbowe?
 2. Jak sprzedawane są obligacje skarbowe?
 3. Rodzaje obligacji skarbowych
 4. Obligacje skarbowe na 500+
 5. Gdzie kupić obligacje skarbowe?
 6. Czy warto kupić obligacje skarbowe?
 7. Obligacje skarbowe a obligacje państwowe
 8. Obligacje skarbowe – kalkulator
Zwiń spis treści

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów, który jest przedstawicielem Skarbu Państwa.

Istota papierów wartościowych polega na tym, że sprzedający pożycza od nabywcy obligacji daną sumę pieniędzy i zobowiązuje się do jej zwrócenia w określonym czasie. Zwracana kwota jest powiększona o należne odsetki. Obligacje skarbowe są jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Nabywca obligacji, czyli my, pożyczamy Skarbowi Państwa swoje pieniądze, a Skarb Państwa staje się naszym dłużnikiem. Za swoje zobowiązania odpowiada całym majątkiem, dlatego mamy stuprocentową gwarancję odzyskania całej należnej kwoty.

Jak sprzedawane są obligacje skarbowe?

Obligacje hurtowe mogą być sprzedawane na przetargach dla dużych inwestorów. Na takich przetargach kupują je banki, a my, jako inwestorzy indywidualni, możemy je odkupić przez biura maklerskie na Giełdzie Papierów Wartościowych, jako papiery wartościowe.

Obligacje oszczędnościowe mogą być sprzedawane przez agenta emisji, czyli przez PKO Bank Polski. Nabywcy indywidualni mogą w ten sposób nabyć obligacje:

 • trzymiesięczne,
 • roczne,
 • dwuletnie,
 • trzyletnie,
 • czteroletnie,
 • sześcioletnie
 • dziesięcioletnie,
 • dwunastoletnie.

Obligacje oszczędnościowe sprzedawane są w każdym miesiącu. Cena zakupu w każdym dniu sprzedaży wynosi 100 zł. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowej gotówki, możemy skorzystać z pożyczek na raty.

Rodzaje obligacji skarbowych

Istnieje wiele rodzajów obligacji skarbowych. Pod względem czasu trwania mogą być krótko-, średnio- oraz długoterminowe (trwające od kilku miesięcy do kilkunastu lat), a pod względem oprocentowania mogą być to obligacje o oprocentowaniu stałym, zmiennym albo opartym na inflacji.

Rodzaje obligacji skarbowych: 

 • Obligacje Trzymiesięczne Oszczędnościowe Stałoprocentowe, czyli kierowane głównie do osób, które chcą znać swój zysk w dniu zakupu i chcą mieć go w krótkim czasie,
 • Obligacje Roczne Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe,
 • Obligacje Dwuletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe,
 • Obligacje Trzyletnie Stałoprocentowe,
 • Obligacje Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane inflacją sposób oszczędzania kierowany do tych, którzy dysponują nadwyżką pieniędzy i zamierzają ją pomnożyć w dłuższym okresie czasu. Tego typu obligacje dają nabywcy pewność, że inflacja nie zmniejszy ich zysku, a za to zagwarantowany będzie on przez marżę odsetkową. Przypływ gotówki z tego typu obligacji jest co roku w wysokości należnych odsetek,
 • Obligacje Sześcioletnie Oszczędnościowe Indeksowane.

Obligacje skarbowe na 500+

W związku z wprowadzeniem rządowego programu 500+, powstała także specjalna oferta obligacji dla osób otrzymujących tego typu świadczenie.

Minister Finansów oferuje dwa typy takich obligacji:

 • sześcioletnie,
 • dwunastoletnie.

Świadczenie to możemy wykorzystać także przy zaciąganiu zobowiązań, takich jak pożyczka na 500 Plus.

Obligacje na 500+:

 • Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS) – oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym – 6,85% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,75%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.
 • Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD) – oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,15% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 2,00%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

Gdzie kupić obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe możemy kupić:

 • w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju (inne banki w Polsce nie oferują sprzedaży),
 • w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP,
 • przez Internet na stronie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl,
 • przez konto Inteligo na stronie: www.inteligo.pl,
 • przez telefon pod numerem: 801 310 210 lub (+48) 81 535 66 55.

Czy warto kupić obligacje skarbowe?

Ministerstwo Finansów wyróżnia swoje obligacje sześcioma głównymi cechami, które zdecydowanie przemawiają za tym, że warto w nie inwestować.

To, co charakteryzuje obligacje skarbowe, to:

 • bezpieczeństwo – jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania, ponieważ gwarantem jest Skarb Państwa,
 • prostota – skorzystanie z obligacji skarbowych nie wymaga rozległej wiedzy finansowej, bardzo łatwo z nich skorzystać,
 • jasne zasady dla wszystkich,
 • zyskowność – obligacje przynoszą nabywcom taki sam albo nawet większy zysk niż obligacje oferowane największym inwestorom,
 • możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania – nabywca może wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji) korzystając z opcji przedterminowego wykupu,
 • premia dla dotychczasowych posiadaczy – czyli dodatkowy zysk przy zamianie starych obligacji na nowe.

Jasne zasady obligacji:

 • brak limitów kwotowych – oszczędzanie można rozpocząć już od kwoty 100 zł,
 • jednakowa cena wszystkich obligacji,
 • brak dodatkowych opłat i ukrytych kosztów,
 • brak konieczności zakupu dodatkowych produktów finansowych,
 • brak konieczności zakładania konta,
 • rzetelne informacje, bez żadnych gwiazdek i dopisków małymi literami.

Obligacje skarbowe a obligacje państwowe

Określenia te to synonimy i mogą być stosowane zamiennie. Obligacje skarbowe są emitowane przez Skarb Państwa i przez tak samo przez majątek państwowy są zabezpieczane, stąd ich zwyczajowa nazwa – obligacje państwowe.

Obligacje skarbowe – kalkulator

Ministerstwo Finansów udostępnia własne kalkulatory służące do obliczenia rentowności obligacji skarbowych. Dostępne są one do pobrania na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/kalkulatory2.

Znajdziemy tam:

 • kalkulator narosłych odsetek dla wybranej serii obligacji Skarbu Państwa,
 • kalkulator odsetek i współczynników indeksacji dla wybranej serii obligacji indeksowanych.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Deutsche Bank w Bydgoszczy

W dziale Bankowości dla Klientów Indywidualnych Deutsche Bank Polska umożliwia swoim Klientom dostęp usług bankowych poprzez prawie 150 oddziałów.​ Jedna z placówek stacjonarnych banku mieści się w Bydgoszczy. 

author
Dominika Byczek
27 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak bankrutują Polacy ?

Zobowiązania tych osób, które w 2015 i 2016 roku ogłosiły upadłość konsumencką, wyniosły prawie miliard zł. Jak wynika z danych BIK i BIG InfoMonitor, w 2016 roku co 4 osoba nie miała w ogóle kredytu. Natomiast przeciętny dług w ubiegłym roku wynosił 181 tysięcy zł. Dwa lata temu sięgał do 232 tysięcy zł. 

author
Aneta Jankowska
13 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kiedy wypłata rent i emerytur przed świętami?

Seniorzy i osoby otrzymujące rentę czekają na grudniową wypłatę świadczeń. ZUS opublikował listę dat, w których pieniądze będą dostarczane – zarówno w formie przelewów, jak i w formie wypłaty gotówkowej doręczanej przez listonosza. Sprawdź, kiedy dostaniesz emeryturę lub rentę w ostatnim miesiącu roku 2020.

author
Dominika Byczek
22 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Katowicach

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sześć oddziałów banku mieści się w Katowicach. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziałów.

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zgłosić reklamację w Bancovo?

Zaciągając kredyt lub pożyczkę przez Internet z reguły liczymy na to, że wszystko przebiegnie szybko i bez zarzutów. Nie zawsze jednak się to udaje. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości i zastrzeżeń do Bancovo, możemy złożyć reklamację.

author
Dominika Byczek
10 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybki kredyt w Eurobank

Eurobank promuje swój nowy kredyt gotówkowy. Według zapewnień, gotówka ma być dostępna w ciągu 1 dnia.

author
Patryk Byczek
12 listopada 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj